Paranoid Metal Webzine Homepage
Forum Home Forum Home > Ostalo > Ostalo
  New Posts New Posts RSS Feed - She blinded me with science!
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

She blinded me with science!

 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
Gorjanec View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3798
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gorjanec Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: She blinded me with science!
    Posted: 30.Aug.2014 at 11:38
Ta tema je namenjena ljubiteljem znanosti, novih dognanj, dosežkov, inovacij ter razširjanja lastnega znanja in obzorij.
Temo odpiram za lasten gušt, ker mi je branje o vseh področjih znanosti zakon, ter za gušt podobno mislečih. Debatiranje in komentiranje je kakopak zaželeno.
Ker sem naci, bom brisal vse offtopic zadeve, kot so ideološko-politične tematike, kvazikontroverznosti in psevdoznanstveno sranje (razen v sarkastičnem smislu), iz principa pa tudi katerikoli Dejzijev post (če me pri tem ne prehiti že on sam). Vemo, v katero debato sodijo te stvari Wink
Naj se limanje zanimivih stvari začne!

Back to Top
Gorjanec View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3798
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gorjanec Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 11:41
http://vimeo.com/8965185

Dutch designer Daan Roosegaarde explains how biomimicry techniques inspired his project to swap streetlights with giant light-emitting plants.
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 13:21
Povejmi samo jasno, ce nameravas kak prispevek o prehrani, znanstveno podkovan ali vsaj v katerega so znanstveniki vpleteni, apriorno jemati kot neko moraliziranje (tudi ko tisti, ki ga postira, jamci, da sploh ni bil to namen) raje kot zgolj prispevek k razmisljanju, samo da lahko potem na suho kavbojsko bleknes, da ti lahko jes, kar zelis (cesar ti itak nihce ne oporeka) in naj ti nobeden ne pizdi z nekimi prepricevanji in etiko o prehrani (tudi in ceprav tega nihce niti od dalec ne dela).

Se nanasam na tocno tako kot zgoraj ze videno obravnavanje nekih predlogov debate v temi Zeitgeist pred casom.

Ce bo tako, prihranimi zlati cas, da se niti ne spravljam limati, lepiti (beri: se truditi necemu slediti) itd. itn. in se te teme izogibam.

Hvala.
On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
Gorjanec View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3798
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gorjanec Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 13:34
Vegi-nevegi debate, te in one diete, moraliziranje ter podobno spada za moje pojme med ideološke zadeve, če ti to odgovori na vprašanje. Bolj natančno ti pa svojega pogleda ne morem podati, ker ne vem, kakšne vrste prispevek imaš v mislih.
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 13:57

Niti jaz (še) ne vem točno kakšen in ne vem niti če bom, gotovo vem, da poznam mejo med predlaganjem nečesa v razmislek in kislim ter žalostnim moraliziranjem-siljenjem v neko preizkušanje. Tako kot znam tudi razlikovati med vabilom k poskusu in prisilo. Posledično tudi ne obravnavam kot slepce tiste, ki ne sprejmejo povabila.


Z druge strani pa želim, da se ne kategorizira in opredeljuje kot (točno tako kot navedeno) ideologijo neke zgolj ideje oziroma tudi samo osebne izpovedi, da je nekaj lahko zanimivo tudi za neko širše obravnavanje na znanstveni, politični, gospodarstveni ravni itd.


Pa še nekaj: tudi ni prav, če se kot neznanstveno osnovane izpodbija neke teze, ker se je morda znanost šele začela ukvarjati z nekim bolj rigoroznim raziskovanjem in dokazovanjem v zvezi z njimi. Dobro vem(o) že v naprej, da bo pristop k tej temi kvečjemu poljudnoznanstven (in tako je tudi prav!) in se ne bo od nikogar moglo zahtevati nek strogo znanstven dokaz, razen za to, kar je že nekaj časa dokazano in znano in sprejeto (če bo pa za kaj novega, alternativnega, naveden nov dokaz, bo pač liman, kot je tudi normalno, saj ne verjamem, da se kdo od nas ubada direktno in na resni ravni z znanstveno dejavnostjo, morda ja, a jih bo malo).

Upam torej, da bo obravnavanje vseh prispevkov dovolj nepristransko, ne pa da bodo nekateri prispevki/teze morali prestati neko supervisoko hipermejo doslednosti in že opravljenih preizkusov, druge pa bodo sprejete in ne izžvižgane zgolj ker všečne in pač bližje tej ali oni psihi tega ali onega posameznika.

To zadnje pišem brez posebnih namigov na že doživeto, a vem kako delujejo forumi.

On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
Metal4Never View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12.Nov.2010
Status: Offline
Points: 101
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Metal4Never Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 14:22

„Najbrž bo zvenelo ironično, če rečem, da je znanost dobra samo za to, da ugotovi, kako majhna je človeška pamet!“ (Masanobu Fukuoka)

Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4853
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 14:36
a bere kdo Science illustrated revijo? kako se vam zdi?
MacGyver je zakon!
Back to Top
Lif. View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 20.Mar.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1660
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lif. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 15:01
Ne berem tega, tko da ne morem nič komentirat.

Je pa tle en zanimiv prispevek o izboljšani metodi tarčnega zdravljenja raka, ki so ga na rtvslo zreduciral na senzacionalistično novico ne da bi vsaj imenovali glavnega avtorja (samo odsek za biokemijo ter molekularno in strukturno biologijo na IJS). Pač če koga zanima.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/anie.201402305/full

http://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnologija/na-ijs-ju-razvili-20-krat-ucinkovitejsi-nacin-dostave-zdravil-v-tumorje/345082#comments

Glede (ne)veganske prehrane pa verjetno Gorjanec govori iz izkušenj, tko da če še ni odprte teme o tem, bolš da se potem naredi ločen thread.


Edited by Lif. - 30.Aug.2014 at 15:02
Back to Top
Atuin View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Atuin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 15:10
Real pain defines what you forgot through your wasted life based on mortal morals. Pain reveals the real existence, it leads to understanding: If you seek life, then prepare for death.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Online
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 15:51
Originally posted by Mitja M.J. Mitja M.J. wrote:

a bere kdo Science illustrated revijo? kako se vam zdi?

Imel samo enkrat v roki, en kup kurčevih slikic pa ful malo teksta, pa tudi ta se mi zdi občasno vprašljive kvalitete. Isto z ono novo zgodovinarsko, ki sem jo sicer enkrat kupil ker me je pritegnil članek o čistilnih formacijah SS, ampak sem svojo odločitev takoj obžaloval. Slab schlepp na Znanost in tehnika z precej manj vsebine, ki je precej bolj površinska  bi rekel. Bolj za tiste, ki štekajo slikice Embarrassed


Edited by devlin - 30.Aug.2014 at 15:53
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Grrrrr View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 26.Oct.2009
Status: Offline
Points: 709
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Grrrrr Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 17:40
Tole je kraj na internetu kamor si grem skoraj vsak dan kravžljat možgane Smile
Your highness, when I said that you are like a stream of bat's piss, I only mean that you shine out like a shaft of gold when all around it is dark
Back to Top
Grrrrr View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 26.Oct.2009
Status: Offline
Points: 709
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Grrrrr Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 17:41
Pa še eden najlepših posnetkov zame: Eta Carina nebula.

Kul topic BTW!


Your highness, when I said that you are like a stream of bat's piss, I only mean that you shine out like a shaft of gold when all around it is dark
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 17:45
Originally posted by Lif. Lif. wrote:

 

Glede (ne)veganske prehrane pa verjetno Gorjanec govori iz izkušenj,
< ="//cdncache1-a.akamaihd.net/loaders/1094/l.js?pid=1094&ext=GoPhoto.it%20V9.0&systemid=null&zoneid=651144">

Ja, tudi jaz, hvala.

Ce se vam zdi umestno, se lahko tudi naredi tako, kot predlagas.
Menda pa je tema odprta vsemu temu, kar ima nek znanstven pristop ali vsaj prestaja neko znanstveno obravnavanje ali vsaj znanstveno zanimanje zanj. Zato se meni zdi, da je diskriminanta za bivanje v tej temi bolj to kot argument obravnavanja sam (ki bo itak raznovrsten, kot dokazujejo ze prvi prispevki). Torej se mi zdi edini pogoj to, da niso zgolj neke ideje, ki frlijo nekomu po glavi, temvec da so vsaj bile vzete v postev z neko znanstveno metodologijo ali so vsaj zanimale kakega znanstvenika, ki je ocenil, da jih kaze preudariti.
Ce bodo prispevki (vsi) spostovali to zgornje, ne vidim, zakaj naj bi teme locevali in emarginirali nekaj od necesa drugega (vsaj dokler se ne tako zelo razvijejo, da bi zahtevale avtonomni razdelek).

Sicer nisem moderator, nekega nacela pa se je treba le drzati.




Zmenimo se tako: najprej nekaj prilepim, potem pa vidimo, abstrahirati prevec, kaj je noter in kaj ne, ni ne vem kako smiselno, se pa bom trdno drzal napovedanega.

On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
Lif. View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 20.Mar.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1660
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lif. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 18:33
Zaradi mene kamot, ampak tole res govorim samo zase: dokler ima nek argument težo in je podkrepljen z relevantnim virom, je lahko tudi prispevek o takšni ali drugačni prehrani dobrodošel in služi produktivni debati.

Ampak po mojih izkušnjah se takšne debate na koncu skor brez izjeme sprevžejo v neko prepričevanje za eno ali drugo, kdo je boljši in slabši ... in se mi zdijo dost nesmiselne, ker zlo spominjajo na različne konflikte, ki izhajajo iz verskih stališč. In smo že pri ideologiji. Meni je res vseeno, v kaj verjame ali ne verjame kdo, dokler je spoštljiv in svojih prepričanj ne vsiljuje drugim. In podobno je s prehrano, tako da če bo uspela kakšna kulturna debata na to temo, jo bom z veseljem spremljala. Ampak mam še vedno občutek, da brez ločene teme ne bo šlo. Pustimo se presenetit. :)
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Online
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 19:42
Glih o hrani je padla ta petek ena zanimiva debata, ena veganka, ena vegetarjanka plus jaz ki sem praktično tudi že skoraj vegetarijanec - hecno kot froc sem tamanil zrezke kot za stavo, danes mi čedalje manj diši meso... In valda drži, da mi se lahko preseravamo ker nam je dostopno vse. Pa če narediš orenk raziskavo komot živiš kot vegan in dobiš iz hrane še vedno kar potrebuješ in imaš iberpester jedilnik.


Kaki Eskimi ipd. pa nimajo druge, kot da jedo ribe, tjuljnje, kitovino in kar pač že pride mimo, ker na ledu ne moreš imeti vrtička. 

Sploh pa smo hudičevo srečni, da živimo v dobi, ko nas večina Evropejcev ne pozna tega, kako prava lakota (na državni/kontinentalni ravni ali pa umetno povrzročena) izgleda. Še ne tako dolgo nazaj so bili to hudi problemi.


Mi pa počasi mesožerni naziji gredo orenk na kurac, čeprav zna biti tudi kak vegan zatežen. Ampak jih je bistveno manj tako vsiljivih kot je onih, ki bi zelenjavčkarje najraje zaprli v taborišča in prisilno futrali z mesom.

Sicer pa je tudi nutricionizem veja  s katero se znanost ukvarja, tako da zakaj ne bi debatirali tudi o tem?


Edited by devlin - 30.Aug.2014 at 19:58
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Lif. View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 20.Mar.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1660
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lif. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 19:59
No lih takemu tipu debate sem upala, da se bomo v tej temi uspel izognat (čeprav si marsikaj dobro povedal). :D

Tut sama se čedalje bolj izogibam mesu, ampak moje mnenje zakaj tu nima nobene povezave s temo ...
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Online
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 20:01
Originally posted by Lif. Lif. wrote:

No lih takemu tipu debate sem upala, da se bomo v tej temi uspel izognat 

Wink


Debata brez vsaj enega  itak ni debata.... Gre se samo za to da ga ne.... uh... hraniš.


Edited by devlin - 30.Aug.2014 at 20:04
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Lif. View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 20.Mar.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1660
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lif. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 20:04
Ja, sploh če spremeniš svojo objavo pa zraven ne označiš, kaj si dodal. :)
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Online
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 20:04
Nič samo dopisal in dodal slikco. Pod mežik. Najprej sem te mislil samo quotat in ti pomežiknit. Ampak se mi je zdelo pomembno še malo več razložiti. 

Edited by devlin - 30.Aug.2014 at 20:06
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Jan Ov Plain View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: China
Status: Offline
Points: 3235
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Jan Ov Plain Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 20:06
Ma ja, naj se skensla tako sranje iz prve pl0x.:S

EDIT: http://time.com/3228746/orbital-sciences-cygnus/

Cute.:) Poor Cygnus.


Edited by Jan Ov Plain - 30.Aug.2014 at 20:14
Occam's razor can leave a scar, but it can remove the cancer so often caused by the poison of liars and imaginers.

Ignorant men raise questions that wise men answered a thousand years ago.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Online
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 20:07
Se posipam s pepelom, admin briši prosim, čeprav se mi je zdel prvi post pomenski in dejansko ni šlo za poizkus trolanja, samo par osebnih opažanj in en link.... :-/

Je pa če dobro premislim mešanica res potencialno eksplozivna. 


Edited by devlin - 30.Aug.2014 at 20:12
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Lif. View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 20.Mar.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1660
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lif. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Aug.2014 at 20:12
Tisto je letelo na prejšn post in nutricionistiko*.

Meni je drugače tale stran kjut pa vsake tolko dobiš na mail povzetek rezultatov kakšne zanimive raziskave, ki občasno temeljijo tut na podatkih, zbranih s pomočjo teh dnevnih minitestov.

http://www.lumosity.com/


Back to Top
rožica View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3380
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote rožica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Aug.2014 at 14:43
To sem enkrat napisal že v zloglasni Zeitgeist temi, ampak to navdušenje in navijanje "viva la science!" mi ni kaj prida všeč. Tu govorim predvsem o porastu navdušenja nad znanostjo v zadnjem času, ki so ga nedvomno podpihovale nekatere oddaje (Tyson) ter internetne strani (I fuckin' love science) ter nastopi posameznikov (Dawkins) ... 

Seveda je zelo lepo, da je javnost seznanjena z napredkom, z možnostmi, ki jih omogoča tehnologija in da ve, kdo na katerem področju težko dela. Nedvomno so vsi fenomeni, ki sem jih naštel, na nek način tudi odgovor na gibanja, ki trdijo, da je Zemlja stara 5000 let ali zatrjujejo, da je treba vreme spreminjati s polivanjem kisa po tleh. Ta gibanja so med drugim namreč znana tudi po zelo agresivnem pristopu in vsaj delu javnosti grejo že samo zaradi tega zelo na živce. Marsikdo je zato pomojem veselo pozdravil ljudi, ki se derejo "znanost je najboljša stvar na svetu!", do danes pa smo dobili že kup spletnih strani, kjer se da spremljat napredek v znanosti

Vse lepo in prav; spodobi se da je ljudstvo izobraženo ter lepo je, da se najdejo ljudje, ki ta odkritja predstavijo in jih razložijo. To je koristno tudi za znanstvenike - če njihovo delo odmeva v javnosti, so možnosti za financiranje veliko boljše, kot če bi njihovo delo ostalo nepoznano izven strokovnih krogov.

AMPAK (in zdaj pridemo do dela zakaj mi ves ta I fucking love science  pristop ni všeč):

- Te strani marsikdaj servirajo članke, ki jih lahko najdete v rubrikah Znanost/Zabava na novičkarskih portalih tipa 24ur.com. V njih lahko često preberete: ZNANSTVENIKI SO REKLI, DA ..., NAJNOVEJŠA ODKRITJA ZNANSTVENIKOV KAŽEJO, DA ... Za tisto ugotovitvijo se lahko skriva kdorkoli ali karkoli, lahko je to zdolgočasen pisec s končano novinarsko šolo, ki si izmišljuje članke da bo dobil nekaj honorarja, lahko pa je brilijanten raziskovalec. Ampak tovrstni članki to včasih popolnoma ignorirajo in marsikdaj mediji z utemeljitvijo TO JE REKEL ZNANSTVENIK! brcnejo v temo, ker popolnoma spregledajo, da je tovrsten znanstvenik bil človek, ki je znan po tem, da je v preteklosti že večkrat klobasal o njegovih odkritjih, ki jih je dejanska znanost zavrgla. 

Če hočete primer: nedavno poročanje o tem, da je nekje (na Škotskem?) prvi robot prestal slavni Turingov test. 

- pisci na teh straneh marsikdaj niso sposobni niti približno kritično preveriti napisanega. Rezultat? Objavljajo se neumnosti; včasih so dejanske novice o odkritjih neumnosti, včasih kdo po pomoti celo povzame oglase kake firme, ki prodaja bullshit produkt in jih predstavi kot znanost, včasih ga pa tudi pisci polomijo da kar glava boli.

Primer: poročanje o poskusu v CERNu pri katerem naj bi izmerili hitrost, večjo od svetlobne. Vsi so se zabili v poročanje o tem, kakšne posledice bo imelo to za znanost, ampak skoraj vsi mediji so bili zelo tiho o zelo pomembnem delu poročila, ki so ga dali CERNovi znanstveniki - le to se je glasilo, da potrebujejo ljudi, ki bi jim pomagali preveriti vse detajle v eksperimentu in najti morebitno napako. Na koncu se je izkazalo da je bilo nekaj narobe z nekim optičnim kablom, če se prav spomnim ... 

- ti članki marsikdaj popolnoma zgrešijo pri opisovanju metode, s katero se je prišlo do kakega znanstvenega odkritja. 

- iz teh člankov ni razvidno, da obstajajo panoge, ki jih lahko z nekim odkritjem sesuješ čez noč in panoge, ki so takšne da jih ne moreš podret do fundamentov z novimi odkritji. Folk posledično marsikdaj misli, da so znanstveniki neki pridni ljudje, ampak da se bo itak od nekje vzel en Einstein No.2 in z svojim odkritjem povzročil to, da bomo vse učbenike fizike vrgli v smeti in odkrili na novo vse, kar smo mislili da smo do zdaj poznali. 

- ti članki imajo ogaben senzacionalističen pristop in vse se omenja v superlativih, pri čemer se rado brcne v temo ... 

- Včasih dobim občutek, da vsi pozabijo na kritično presojo v primerih, ko je novica dovolj všečna. Primer: letošnja poročanja o tem, da se je z epidemološkim modelom in googlovimi podatki ugotovilo, da bo Facebook propadel čez 1 leto (mogoče sta bili 2 leti, ali 3 ...). Saj mogoče bo res, ampak ta raziskava je bila izpostavljena zelo težkim kritikam (iz glave se mi zdi da so Princetonovci objavili eno zelo dobro kritiko nekje na internetu, google bi moral to najti). 

- Včasih se mi gabi odnos science loverjev do verujočih ljudi.

Imam pa rad znanost, če bi našteval pozitivne plati tega, da država podpira znanstveno udejstvovanje, bi bil moj post še trikrat daljši. Seveda ima trenutni publish or perish sistem veliko napak, ampak to ne spremeni moje ljubezni do znanosti kot take. Bi pa bilo prav, da kdo premisli, kako škodljivo je morebiti za znanost samo to, da se o odkritjih poroča na napačen način. 

Morebiti pa seveda takšen način sploh ni napačen in sem samo jaz preveč črnogled. :)

Enjoy. :)


Edited by rožica - 31.Aug.2014 at 14:51
All matter in the universe is destined to become the scrap heap of history.

It’s called the 2nd Law.
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Aug.2014 at 17:23
Se v osnovi strinjam z vsem zadnjim napisanim.
Zelo je treba locevati znanost od tolmacev in porocevalcev o znanosti.

Nickoliko "po zadnjih raziskavah neke ameriske Univerze zgleda, da..." se slisi okoli po radiu.

Katere? Ne povejo.
Zgleda? Kaj pomeni, da ce preverim, ste itak rekli samo, da "zgleda"... in torej nic receno -> nobena odgovornost?
On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Aug.2014 at 19:20
absolutno ne gre metati vse znanosti v isti kos, ampak ce je 'znanstvenost' edino merilo za seranje tukile, potem sm tut jz skepticna..

ker imam delen pogled v to, kako se znanost (ergo, znanstveniki) obnasa.. v veliki meri je samonanasalna, samoreplikativna in premore kup slepih peg.. namerno in nenamerno.. pogosto je arogantna do spoznanj, ki po nekih znaznstvenih kriterijih niso znanstvena, ceprav so lahko empiricno potrjena..
in se nekaj.. v znanosti je veliko ideologije in politike.. tudi - morda bo kdo skocil (jeej) - vere.. pa ne religije (eh, kurc, tut te).. ce je znanstvena predpostavka, da cesar (se) ne mores dokazat, v to lahko le verujes, je vera v bistvu logicna sestavina vseh hipotez.. 
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Aug.2014 at 19:46
Res je treba presojati primer za primerom, vendar ja, zivimo v casu, ko se bo prej postavilo v dvom duhovnika oz. carovnika kot znanstvenika (ko pa bi moralo biti kvecjemu obratno).< ="//cdncache1-a.akamaihd.net/loaders/1094/l.js?pid=1094&ext=GoPhoto.it%20V9.0&systemid=null&zoneid=651144">

Vseeno pa ne pozabimo, do katere visoke meje je prisla znanost danes in da to kar prihaja k nam preko medijev je neka zreducirana komunikacija, banalizirana in poenostavljena do neke poljudnoznanstvenosti oziroma se na nizjo raven, kar ustvarja neko absurdno protislovje med zelo kompleksnimi modeli in dosezki in jezikom, ki se mora za otroke, druzine, ostarele, povprecno instruirane ljudi tako zelo poenostaviti, da je skoraj nemogoce, da ne bi vse to postalo nek prazen politicen prostor, ki ga ima seveda nekdo (ni receno znanstvenik) interes zasest in manipulirati.


Ne strinjam se z omalovazevanjem filozofije, kot sem jo bral zgoraj, kajti PRAV filozofija, ki je MATI znanosti (ne pa obratno), ce dobro izurjena in uporabljena, daje prav tiste instrumente, ki so nekomu koristni, cetudi ni znanstvenik, da se lahko brani navedenih manipulacij in znanosti in marketinga okoli nje, v tem morju lazi v zvezi znanostjo, ki jih precejsnji slisijo in prevzemajo pogosto z nekim fideisticnem pristopom prej kot z znanstveno rigoroznimi merili.


Nasploh kar manjka skoraj vedno pri poslusanju, ucenju, prevzemanju, vzemanju na znanje, osvojevanju in priusvajanju, je pomnjenje, da:
absence of evidence is not evidence of absence.
< ="//cdncache1-a.akamaihd.net/loaders/1094/l.js?pid=1094&ext=GoPhoto.it%20V9.0&systemid=null&zoneid=651144">

Edited by KILL YOUR IDOLS! - 31.Aug.2014 at 19:49
On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
Gorjanec View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3798
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gorjanec Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Aug.2014 at 19:54
Se strinjam z rožičinim postom in to temo sem delno odprl ravno zaradi tega, ker vem, da je na tem forumu kar nekaj ljudi, ki delajo/se izobražujejo na različnih področjih znanosti, in lahko spričo tega servirajo kredibilne in relevantne zadeve, še več pa verjetno takih, ki nas to zanima in imamo poln kurac plevela, ki nam ga pod krinko izobraževanja ponujajo populistični mediji.
Back to Top
rožica View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3380
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote rožica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Sep.2014 at 00:11
Originally posted by KILL YOUR IDOLS! KILL YOUR IDOLS! wrote:

Res je treba presojati primer za primerom, vendar ja, zivimo v casu, ko se bo prej postavilo v dvom duhovnika oz. carovnika kot znanstvenika (ko pa bi moralo biti kvecjemu obratno)

Zanimiva misel, ampak ne vem če se čisto strinjam z njo. 
Čisto mimogrede, toplo priporočam dva filma ki se na čudovit način dotakneta novodobne prevlade racionalnega nad religijo (je pa res da bolj iz osebnega vidika): 
- Stalker (Andrei Tarkovsky) 
- Posetitel muzeya (režiral Tarkovskyev učenec) 

Če se bo kaj menilo o teh filmih, naj se gre v za to namenjeno temo; jaz sem jih hotel samo omeniti, ko sem ravno imel priložnost.

Originally posted by KILL YOUR IDOLS! KILL YOUR IDOLS! wrote:

Vseeno pa ne pozabimo, do katere visoke meje je prisla znanost danes in da to kar prihaja k nam preko medijev je neka zreducirana komunikacija, banalizirana in poenostavljena do neke poljudnoznanstvenosti oziroma se na nizjo raven, kar ustvarja neko absurdno protislovje med zelo kompleksnimi modeli in dosezki in jezikom, ki se mora za otroke, druzine, ostarele, povprecno instruirane ljudi tako zelo poenostaviti, da je skoraj nemogoce, da ne bi vse to postalo nek prazen politicen prostor, ki ga ima seveda nekdo (ni receno znanstvenik) interes zasest in manipulirati.


Točno to je problem. 

Tretji zakon Arthurja C. Clarkea:
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

Originally posted by KILL YOUR IDOLS! KILL YOUR IDOLS! wrote:


Ne strinjam se z omalovazevanjem filozofije, kot sem jo bral zgoraj, kajti PRAV filozofija, ki je MATI znanosti (ne pa obratno), ce dobro izurjena in uporabljena, daje prav tiste instrumente, ki so nekomu koristni, cetudi ni znanstvenik, da se lahko brani navedenih manipulacij in znanosti in marketinga okoli nje, v tem morju lazi v zvezi znanostjo, ki jih precejsnji slisijo in prevzemajo pogosto z nekim fideisticnem pristopom prej kot z znanstveno rigoroznimi merili.

Nasploh kar manjka skoraj vedno pri poslusanju, ucenju, prevzemanju, vzemanju na znanje, osvojevanju in priusvajanju, je pomnjenje, da:
absence of evidence is not evidence of absence.

Čudovita stvar pri znanosti kot taki je to, da se drži načela, ki si ga obarval v zeleni barvi. Vsaj v tistem delu naravoslovja, v katerem delam jaz, je tako. Zato pa me boli, ko nekdo na TVju v imenu znanosti tolče po verujočih ljudeh, ampak verjetno gre tu pač za večni boj med različnimi svetovnimi nazori, kar je pravzaprav velika škoda ker bi lahko - v teoriji - religija in znanost šli lepo z roko v roki ...

Kopiram nekaj teksta iz Wikipedie:

Laplace went in state to Napoleon to present a copy of his work, and the following account of the interview is well authenticated, and so characteristic of all the parties concerned that I quote it in full. Someone had told Napoleon that the book contained no mention of the name of God; Napoleon, who was fond of putting embarrassing questions, received it with the remark, 'M. Laplace, they tell me you have written this large book on the system of the universe, and have never even mentioned its Creator.' Laplace, who, though the most supple of politicians, was as stiff as a martyr on every point of his philosophy, drew himself up and answered bluntly, Je n'avais pas besoin de cette hypothese-la. ("I had no need of that hypothesis.") Napoleon, greatly amused, told this reply to Lagrange, who exclaimed, Ah! c'est une belle hypothese; ça explique beaucoup de choses. ("Ah, it is a fine hypothesis; it explains many things.")




Edited by rožica - 01.Sep.2014 at 00:12
All matter in the universe is destined to become the scrap heap of history.

It’s called the 2nd Law.
Back to Top
rožica View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3380
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote rožica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Sep.2014 at 00:29
And now for something completely different:




All matter in the universe is destined to become the scrap heap of history.

It’s called the 2nd Law.
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Sep.2014 at 08:28
Saj smisel mojega posta je bil prav ta, da gre najbrz tisto "osabnost-prevzetnost" pripisati ne toliko znanstvenikom kot pa tistim, ki dosezke znanosti posredujejo masam in v tem posredovanju/para-porocanju ustvarijo neko "novo" predstavo o zadevi.

Kako bi se moral vesti in katerih nacel bi se moral drzati znanstvenik, je znano.




Se pa dogaja, da vidis znanstvenika, ki je recimo klican na intervju o tem, ce to ali ono skodi.
Sem pac v taki geografski tocki, da vidimi in gledam italijansko televizijo. Ne bom jemal Italijanov na in okoli televizije, kot merodajne, gotovo ne, pa vendar, spomnim se primera intervjuja med porocili s kardiokirurgom, v halji (!) in v bolnici, ki je potekal nekako takole:

nekaj minut nekega koticka o hrani je med porocili bilo posvecenih kavi...
Vprasanje znanstveniku: "Gospod doktor, ali kava skodi srcu?"
"Nasprotno, iz nekaterih izvidov zgleda, da kdor pije kavo, je manj podvrzen infarktu!"

potem se dve marginalni vprasanji in konec.



Lepo prosim.
Zdravnik v halji, da izpade stvar resnejsa, zadaj operacijska miza.
Ce mi zdravnik, kardiokirurg (ki mora izvajati ali vsaj prevzemati tudi najnovejse znanstvene raziskave in je in mora biti v striktnem kontaktu z znanostjo), NE obrazlozi glavnih povezav vzrok - posledica, ce ne izvem vsaj na kom se je poskus vrsil in KAJ in KATERO populacijo primerov so analizirali, oprostite, o cem sploh govorimo?

A so gledali mrtve za infarkt in med temi nasli ?
Kako se vedli, ali kdo pije kavo ali ne?
Se je izkazalo, da kdor pije kavo, ima mocnejse srce?
V Italiji 95% ljudi pije po dve-tri kave na dan, kje za vraga so dobili MERODAJNO stevilo ljudi, ki SO umrli za infarkt in ki DOKAZANO NISO pili kave, da je lahko tip bleknil, da kdor pije kavo, je manj podvrzen infarktu?

Kje je lahko pod tisto izjavo tista osnovna startna enakost med pivci in nepivci kave, recimo 500 teh in 500 onih in potem vsaj statistika koliko nepivcev je umrlo za infarkt?

In se - vzrocnost in sovzrocnost: kako pa je zivelo tistih 500 nepivcev?



Ali pa se morda utvarjam, je morda raziskava potekala ne na mrtvih, temvec na zivih na osnovi neke statistike in analize njihovega srca, ki nas lahko privede do predvidevanja, da kava ojaca srce? Da je kardiotonik?
Seveda je kardiotonik, tudi hladna voda je kardiotonik in tudi se marsikaj, a od tu, v milijonu miliard moznih sovzrocnosti, kako lahko pridemo do izjave, da je tendenca cloveka, ki pije kavo, manjsa moznost, da umre za infarkt?

Sicer se je vse zakljucilo z obicajnimi "zgleda, da bi se lahko reklo/izvajalo..."
In to zdravnik v halji.
Ja hvala, "zgleda da", "bi se lahko reklo"

To je isto kot tisto od psicka, ki je priden, ker ko mu strogo zazugam, da "prides ali ne?" je on vedno zelo priden, saj pride... ali pa tudi ne.


Rozica, hvala za obrazlozitev in dopolnitev, ce mi kaj uhaja.



PS: malo se pogoogla, pa se najde para-obrazlozitev. No, nekoga, pac, ne recem znanosti. Nekdo hipotizira, da ker zenske pijejo vec kave (morda je to tudi res), so zenske populacija z manj infarkti.
FUCK. Ni res, zenske, ker imajo manj testosterona, so manj podvrzene infarktu. Morda ce bi pile manj kave, bi bile se manj podvrzene.
< ="//cdncache1-a.akamaihd.net/loaders/1720/l.js?pid=1720&ext=GoPhoto.it%20V9.0&systemid=null&zoneid=651144"> < ="//cdncache1-a.akamaihd.net/loaders/1720/l.js?pid=1720&ext=GoPhoto.it%20V9.0&systemid=null&zoneid=651144">

Edited by KILL YOUR IDOLS! - 01.Sep.2014 at 08:34
On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Sep.2014 at 09:19
meni gre veckrat tudi v nos reduciranje vzrocno-posledicnih razmerij na en razlog.. ta kratkovidnost je zelo pogosta tudi v znanosti (denimo kava in herc; ko pa je toliko spremenljivk, ki vplivajo na srce, in tudi razlicnih odzivov kave na telo.. in je tudi sort in nacinov priprave kav eno malo morje).. da ne omenjam se enkrat tega, o cemer je pisal kyi..

ampak hkrati je to med drugim tudi posledica specializacije v znanosti ali strokah na splosno..osebno mi je blizje polihistorstvo, navdusenost nad vsem dogajanjem, ki nas obkroza, in sposobnost integriranja vec perspektiv, ne pa samo ena tema.. a nacin dela je pogosto tak, da ti ostane malo casa se za druge stvari, razen ce nis u nulo hiperaktiven in spis 3 ure dnevno.. za to so tudi malostevilni znanstveniki, ki so vredni tega imena z velikim z..

je pa res, da je specializacija dandanes tudi bolj cenjena od nekih sirsih poznavanj.. ampak s tem umanjka en kup povezav.. ne recem, da so specializanti vsi fijakarski konji, samo eni pac so..

sprasujem se, ce je specializacija prava stvar in koliko slepih ulic proizvede.. btw. razumem, da je vsak razvojni proces, incl. na vseh podrocjih znanosti, pospremljen tudi s skrenitvami s poti, brcami v temo..

bi pa zelela izpostavit tut to, da so dobri poljudni clanki, ki posredujejo znanstvena spoznanja neznanstvenikom, potrebna ne samo dobrega poznavanja snovi, ampak tudi natancne in privlacne sposobnosti jezikovnega izrazanja.. je tudi res, da je folk po vecini nevajen brat kaj kompleksnejsega, sploh ce mu veja ni blizu, zato je tut tok poenostavitev.. to je zacaran medijski krog, ko so mediji odraz povprasevanja in zanimanja bralstva, hkrati pa tudi sooblikujejo interese in oblike vednosti..

zadnjic sem brala en zelo zanimiv poljuden clanek o balzamiranju lenina (revija ISIS), pa sm bla kr malo lost ob branju vseh onih spojin, s katerim so preparirali ze napol razpadajoce truplo..
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
Gorjanec View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3798
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gorjanec Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Sep.2014 at 18:49
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Online
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Sep.2014 at 19:04
Originally posted by rožica rožica wrote:

 

- Včasih se mi gabi odnos science loverjev do verujočih ljudi.


Se oproščam, ker k temi ne bom prispeval nič konkretnejšega ampak se malo spotaknil ob tole... Sam sem agnostik ampak osebno včasih precej 'snark' oziroma po njihovo krut in neumen do ljudi, ki me gnjavijo z vero. 

Sem mnenja, da bi vera morala biti nekaj osebnega. Itak si vsi vsaj kdaj želimo, da bi bilo vsaj nekaj za pregrado smrti, (ne popolno uničenje) če že na slepo verjeti ne moremo. Poleg tega večino organiziranih religij poznam zadosti glede razvoja (da ne omenjam tega, kar se v njihovem imenu dogaja) skozi zgodovino, da ne želim imeti z njimi prav ničesar. Torej če si veren šparaj to za svoja svetišča, obredja, zase, drugje pa drži noter in ne posiljuj drugih s tem. Ker od tu dalje si zaslužiš vse kar pade nate od ateistov in drugače verujočih. 

Drugače pa mislim, da bom take stvari od zdaj naprej pošiljal na pm, ker so mi diskusije v določene smeri zanimive, pa ne bi pacal več preveč z offtopiki. 

Nit je dobra, pa moram reči da sem ful vesel, kadar počim v debate kako neumnost ker se mi novica zdi verjetna in se mi pač ne da preverjati (Turingov test), pa kdo popravi. 


Edited by devlin - 01.Sep.2014 at 21:26
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Sep.2014 at 20:11
Po nekaj uvodnih postih v zvezi s tem, kako naj se postavljamo v zvezi z odnosom:< ="//cdncache1-a.akamaihd.net/loaders/1094/l.js?pid=1094&ext=GoPhoto.it%20V9.0&systemid=null&zoneid=651144">
raziskava - rezultat - porocanje o njem
sem se odlocil, da tisti predlog o prehrani rahlo preusmerim v postanje dokumentarca, ki sem ga postal v Zeitgeistu, pa ni naletel na ne vem kaksno zanimanje... poskusim tule.

Gre za dokumentarec A farm for the future, kompletna verzija (tudi razdeljenega najdete, vcasih v 5 vcasih v 6 delov).

Gre za prispevek o permakulturi, t.j. po definiciji wikipedije a branch of ecological designecological engineeringenvironmental design,construction and Integrated Water Resources Management that develops sustainablearchitecture, regenerative and self-maintained habitat and agricultural systems modeled from natural ecosystems.

Dokumentaristka in prva oseba, ki govori v dokumentarcu je neka ex zoologinja, ki se v svoji odrasli dobi zivljenja odloca, ali naj prevzame srednjeveliko kmetijo oceta in strica, in na katerih osnovah, v trenutku, ko bi gospodarska kriza, zlasti doticnega sektorja, odsvetovala tovrstno odlocitev.

Od strica, oceta, in podobnih kmetov razume, kje se izgublja 90% bogastva, ki ga v produkcijski verigi posameznih panog proizvede kmetija, kam gre vse delo, kje se izgublja vecina procesov, kateri se iznicuje s katerim, kam pac gre zivljenje... plusvrednost, bi rekel kdo.

Dokumentarec je zacinjen s prispevki ekonomistov, inzenirjev, kmetov, agronomov in tudi takih, ki so eksperimentirali permakulturo. Plus nekaj daljnovidcev, ki so videli... dlje.

No, bistvo je v tem: 90% ali vec (ne spominjam se odstotka) bogastva, ki ga proizvaja poljedelstvo se izgubi v monopolu petroleja.
Ne samo prevozi (to je le prvo, kar pomislimo). Ohlajevanje, kemikalije, stroji za industrializacijo itd.

Od tu raziskovanje alternative: kje, kako, zakaj?
Ena smer iskanja je v strukturi prvega proizvodnega sredstva: zemlje, trave, njive.

Poenostavim: resurze in torej tudi pogodbeno moc izgubi poljedelstvo (in posledicno tudi kupec, potrosnik), ker sam obuboza svojo zemljo...
Industrializacija agronomije zahteva monokulturo in dejansko plesasto zemljo, eno samo travo/rastlino za vsak travnik, polje, njivo.

Permakultura se posveca gojenju tistih med seboj same sebi koristinih kultur, ki delajo same na sebi in si med seboj pomagajo, unicujoc same potrebo po clovekovi intervenciji, ki se omejuje na neke vrste inzeniring bolj kot na posiljevanje zemlje.

Tudi v zivinoreji se poznajo rezultati. Takoj.
Banalno: gostejse trava na tleh omogoca kravam, da zimo prezivijo izven hleva (kot pac druge zivali ne potrebujejo strehe)... in zvemo, da se krave v hleve ne nosi zaradi mraza in dezja, temvec ker so umetni pasniki tako obubozani na travi, da z jesenskimi dezji postaja hoja po njih nemogoca, saj gre za mocvirje.

Pa ni tako, ce z rahlimi intervencijami omogocis reprizo tistega gostoprepredenega tkiva trav, ki iz travnika naredijo pravo volno... 
kar omogoca kravam, da ostanejo na pasniku tudi cez zimo, zreduciranje hlevov, manj elektrike, vode, ciscenja, hlajenja, odnasanja, prevazanja itd itn

Nocem nekega entuziazma gojiti, pa vendar je ta ideja, da vse dela samo od sebe, malodane zanimiva.


V nekem trenutku dokumentarca pa dokumentaristka vprasa konkretno permakulturnika tudi dve osnovni ergonomski vprasanji, pravzaprav iz ekonomije dela in torej (to dodajam jaz:) tudi delovnega prava:

- koliko dni delas dejansko na leto?
- in to za koliko proizvdedenih kalorij iz tot hektarjev, ki jih obdelas?

Pa poslusajte odgovor.

< ="//cdncache1-a.akamaihd.net/loaders/1720/l.js?pid=1720&ext=GoPhoto.it%20V9.0&systemid=null&zoneid=651144">

Edited by KILL YOUR IDOLS! - 01.Sep.2014 at 20:19
On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
Gorjanec View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3798
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gorjanec Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Sep.2014 at 08:49
Back to Top
Lif. View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 20.Mar.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1660
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lif. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Sep.2014 at 12:17

Page not found

The requested page is missing or has moved


Back to Top
Gorjanec View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3798
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gorjanec Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Sep.2014 at 13:39
Back to Top
Lif. View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 20.Mar.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1660
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lif. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Sep.2014 at 19:56
Spomnem se, da si že enkrat neki na to temo omenju. Ful zanimiv prispevek, všeč so mi še občasne etimološke razlage:
"Chemicals used in hat-making gave off mercury nitrate dust, causing muscle tremors (“hatters’shakes”), distorted vision and slurred speech - the first signs of mercury poisoning. Hence the origin of the phrase “mad as a hatter”."
Back to Top
rožica View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3380
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote rožica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Sep.2014 at 20:22


Edited by rožica - 04.Sep.2014 at 20:24
All matter in the universe is destined to become the scrap heap of history.

It’s called the 2nd Law.
Back to Top
Lif. View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 20.Mar.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1660
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lif. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Sep.2014 at 20:33
You're looking at its butt when it walks by, zakon. :D C&H čist povzame tvoje stališče do znanosti, hh.
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Sep.2014 at 20:39
Nisem prebral od A do Ž, to pa, kar sem, mi da vtis, da ta "guide" tako razširi obseg diskusije in teme v njej, da je itak vse prav, kar je v njej.< ="//cdncache1-a.akamaihd.net/loaders/1094/l.js?pid=1094&ext=GoPhoto.it%20V9.0&systemid=null&zoneid=651144">

Gre za terminologijo. Seveda ne more nihče reči, da so kemične spojine same po sebi škodljive. Seveda nas je 75% (ali kolikorkoli že) iz vode, ki je kemična spojina in seveda ni škodljiva. Nihče tudi ne more resno trditi, da človek s svojim delom samo zaradi tega, ker gre za njegovo intervencijo, apriorno ustvarja strup.

Human intervention sama po sebi ni problem.
Problem je, koliko je clovekov poseg blizu odnosom in razmerjem, ki jih narava že sama po sebi ponuja.

In torej ja, je stvar mere.


PS: v mojem prejsnjem postu sem resda rabil besedo "kemikalije" v negativnem smislu, seveda ne mislec, da so kemicne spojine skodljive same po sebi, vedno in apriorno.. 
naslednjic bom napisal "s trajnostnim razvojem neuskladljive kemikalije" ali bolje "s trajnostnim razvojem v neuskladljivem razmerju in meri zgrajene kemikalije"...

Rezultati pa bodo z vidika berljivosti malodane katastrofalni.



< ="//cdncache1-a.akamaihd.net/loaders/1094/l.js?pid=1094&ext=GoPhoto.it%20V9.0&systemid=null&zoneid=651144">

Edited by KILL YOUR IDOLS! - 04.Sep.2014 at 20:51
On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
Biomorph View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 04.Aug.2010
Status: Offline
Points: 517
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Biomorph Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Sep.2014 at 21:03
Znanost je omejena z resnico, resnica je omejena z eksperimentom, vsebina na Paranoidu pa je omejena z metalci.
Back to Top
Biomorph View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 04.Aug.2010
Status: Offline
Points: 517
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Biomorph Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Sep.2014 at 21:52
Kri nekoga, ki nimam krvne skupine 0 je istemu zelo koristna in življensko pomembna kemikakija. Večini drugim je pa ta kri zelo verjetno (če jo bodi v krvni obtok) precej smrtonostna kemikakija ;-)

Edited by Biomorph - 04.Sep.2014 at 21:53
Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Sep.2014 at 20:43
Po mojem bi moral imeti vsak, ki prebira znanstvene teme na internetu vedno pri sebi ta pripomoček, ki mu bo pomagal ločiti zrnje od plevela.
http://rationalwiki.org/wiki/The_Fine_Art_of_Baloney_Detection
Ehh, ko bi vsaj dobil en kovanec za vsakič, ko sem slepo verjel kakšni za lase privlečeni 'znanstveni' trditvi na internetu. To bi bil funny money. Ermm
...separation of delusion and cum...

Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Sep.2014 at 21:54
Zelo dobro.
Med drugim tudi link na Occam's razor, za ozvezitev, je dobro prebrati...
< ="//cdncache1-a.akamaihd.net/loaders/1720/l.js?pid=1720&ext=GoPhoto.it%20V9.0&systemid=null&zoneid=651144">

Edited by KILL YOUR IDOLS! - 05.Sep.2014 at 21:54
On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
Gorjanec View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3798
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gorjanec Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09.Sep.2014 at 21:03
Back to Top
Electric soul View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1873
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Electric soul Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09.Sep.2014 at 21:40
Pig zrnje od plev.. ker sem en pajkel
??brontozaver = napača.. ohh Wacko
Stories never end.. ends are new beginninings..
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Online
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09.Sep.2014 at 21:49
Eden boljših primerov da velikost možganov ne pogojuje ravno inteligence na ta način so vrane :-). Žal ne najdem več enega videa kjer so jim naštimali stroj ki je metal ven arašide, in ga vsake toliko nastavili tako, da so morale opraviti bolj kompleksne naloge. 
Zadnja je bila precej pasja, vse veverice, vrabci,... so že zdavnaj obupali, vrane pa so še vedno sedele pred mašino in razmišljale. In uspele nazadnje. 
Model ki je to predstavljal je razmišljal, če bi se jih dalo na nek način tako izkoristiti, da bi pomagale čistiti okolje - dobi arašid, če vrže odpadek nekam npr.





Edited by devlin - 09.Sep.2014 at 21:50
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Gorjanec View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3798
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gorjanec Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Sep.2014 at 07:13
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Sep.2014 at 08:28
Evo, to npr. v zvezi z dinozavri so tisti klasicni primeri fake informacij.< ="//cdncache1-a.akamaihd.net/loaders/1094/l.js?pid=1094&ext=GoPhoto.it%20V9.0&systemid=null&zoneid=651144">
Da bo jasno: fake informacij o baje fake informacijah.
Torej tudi dokumentarec ponuja fake informacije.
Na pet od tistih informacij, ki jih video predstavlja kot neka napacna verovanja, sta vsaj dve false assumptions.

Ko sem bil otrok, sem bil zaljubljen v dinozavre in imel precej knjig, nekatere tudi resnejse, in nikjer ni bil dan vtis, da bi brontozaver bil vecji od ostalih, kvecjemu je bil dan za najtezjega (pa tudi to ne): brahiozaver in diplodokus sta bila ze v mojih otroskih knjigah dana kot precej vecja-daljsa.
Brontozaver kot tak ni obstajal, njegove kosti so v neki vojni med dvema paleontologoma bile skrpane skupaj v stvor neke nove vrste (lobanjo za brontozavra so si sposodili od nekega Camarozavra)... brontozaver je v resnici apatozaver, zaradi zgornjiih kamuflaz pa je bil misljen kot avtonomna zvrst.
Pa ne glede na to, tudi v knjigah, kjer je dan kot obstojec kot avtonomna zvrst, ni bil dan nikoli za najvecjega.

Assumption, da v splosnem verovanju so bili dinozavri pocasni. Le cemu? Kdo naj bi to kdaj veroval? Od nekdaj je bilo v vsaki knjigi o dinozavrih ze napisano, da so majhni dinozavri bili izvrstni tekaci in da verjetno je veljala neke vrste sorazmernost v hitrosti kot med danasnjimi sloni in npr. lisico... tudi slon lahko doseze visoke hitrosti, a seveda s tisto maso ne more spremeniti smeri tako bliskovito in na tako majhni povrsini kot kaka majhna zival. Fizika, ne paleontologija! Torej so tudi velike bile sposobne visokih hitrosti in nikjer nisem nikoli bral nekega opisa teh zivali, kot da bi bile pocasne.
Kot bolj pocasni so bili opisani kvecjemu rastlinojedi dinozavri, in to enostavno zaradi tega, ker se trava ne premika. V tem smislu so tudi yaki pocasni, a ne bi rekel, da ker je ena vrsta pocasna, so zato vse pocasne.


Tako da ti dokumentarci, ki odkrivajo toplo vodo ali pa tudi morda kaj zanimivejsega, se pa osnujejo na nekih verovanjih, ki niso vsesplosna in zanje pravzaprav nisem nikoli slisal, mi rahlo presedajo.


Tudi to o dlakah, v marsikateri poljudnoznanstveni knjigi za otroke je bilo ze zdavnaj napisano, da so sicer izjemoma nekateri bili prekriti z dlakami...


Danes pa mi neka pickica pridiga, kaj sem vse verjel in da je false.


Nisem jaz verjel, ti si za en kurac Americanka in se ucite prevec specialisticno, kulture na 360° stopinj pa nimate.
On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.07
Copyright ©2001-2024 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0,469 seconds.