Paranoid Metal Webzine Homepage
Forum Home Forum Home > Ostalo > Chickfight
  New Posts New Posts RSS Feed - vegeterjanstvo/veganstvo.. o hrani, cukru...
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

vegeterjanstvo/veganstvo.. o hrani, cukru...

 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: vegeterjanstvo/veganstvo.. o hrani, cukru...
    Posted: 05.Jan.2015 at 11:45
ok, sicer je tole zlo "in your face" tema že tako iz vseh možnih kanalov, ampak, zakaj pa ne, dejmo probat še kkšn nov vidik naumit in morda postrežt s kkšnim receptom za kosilo.


v preteklem letu, sploh pa preteklem mesecu sm zmetu vase tolk mesa da me je sram kravi v oči pogledat. 
kljub velikem uživaštvu ob mesnih dobrotah, ki so načeloma na jedilnku vsak dan oz. večkrat na dan pa se nekako zavedam cene in pritiska industrijske reje na okolje, etičnega vidika etc... 

kakorkoli, se ne spogledujem s polno odpravo mesa iz prehrane, sme pa sigurn da biti spran od ponudbe v tem svetu hitro zapopadeš obstoječi model, in da zmanjšanje mesnih obrokov na 1-2x tednsko pokrije potrebe po teh in onih vnosih. 

z drugimi besedami, kljub temu da si ne predstavljam sebe v vlogi vegeterjanstva se mi zdi, da imajo v določenih, ne pa v vseh, točkah prav. svetu bi prišli prav in kako se dela z žvalmi je res za kurac. 


ta tenutek me predvsem zanima kako vegeterjanci/vegani preživite delavni dan, če ste v poziciji, da greste lahko v gostilno na malico... brezmesna ponudba je recimo 1/10 od celotne, večinoma pa so alternative, ki temeljijo na ogabnih merah maščobe.. ocvti siri, solate s tatarsko. 

iščem en dobr tradeof, po katerem se bom počutu sitega. in s tem mislim uno sitost, k deluje naslednje 4 ure...




Edited by frogstomp - 07.Jan.2015 at 13:44
Back to Top
Tomac22 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 30.Sep.2013
Status: Offline
Points: 376
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Tomac22 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Jan.2015 at 12:25
Jaz sem si zadal cilj po novim letu začeti jesti zelenjavo sam zaenkrat neuspešno saj sem že 3 januarja sodeloval pri zakolu prašiča saj žival se mi je zasmilila ko je cvilila in so ji vrat prerezali.Sam še zmeraj me to ni odvrnilo od tega da bi se nehu z mesom prehranjevat pa prestopu na zelenjavo
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Offline
Points: 2811
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Jan.2015 at 13:02
God is upon us! He will come. One day. And spank you're mother out of you!
Vegetarijanstvo je v redu. Vegnastvo še bolj. Koliko je pa to zdravo je pa stvar posameznika. Treba je poznat telo in videt ali si lahko eno ali drugo. Seveda bi to nekaterim škodilo.

Tudi mesojedci so vegojedci vsi po vrsti. Samo da meso jedo iz določenih razlogov.

O teh stvareh vem bolj malo sem pa zasledil že kar nekaj stvari.

Zelenjava in sadje sta primarni hrani tega planeta. Zakaj se med sabo jemo je pa stvar marihuane, ki ti bo dala odgovor na to vprašanje ali pa če se boš tolk zapičil v to vprašanje da ne boš odnehal dokler ne boš ugotovil. Treba je sam videt pa doumet pa razbrat iz življenja za kaj se gre. Veš, da ti mesojedec ne bo povedal resnice. Po mojem je isto kot če bi kadilcu ali pitcu vzel drogi.

Sam spet je treba vedet da vse zelenjavne hrane ni baš za jest. Pšenice ne bi smeli. To so semena za nadaljni razvoj. Drugo je pa peška v jabolku ali kumari. Sam spet je kumara problematična, ker ima mehke peške pa jih zdrobiš. Za vsakogar je nekaj. Baje. Tko so nas učili modri ljudje.

Ta new age, kot mi je en kolega tle dol iz Vranskega že milijonkrat rekel, je očitno res odraz new age človeka, ki je DEBIL, da mu ni para. TO ENOSTAVNO NI RES. To ne more bit res. ... pa je. LOL konji.

Kaj je to: je plavo in zeleno in je kamne?
Zeleno plavi kamnožder.


Edited by Ijus - 05.Jan.2015 at 13:39
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Offline
Points: 2811
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Jan.2015 at 13:46
Aja. Pa še to bi povedal. Ker smo se razvili (šli smo nazaj, domov, debili, debilom naproti) iz prednikov živali (ker je človek tolk več, da si je dail ime človek) za katere velja da jim je narava kuharica (naš planet je kuhna; kjer je človek res dober - samo poglejte Jamiya Oliverja pa vma bo vse jasno) dala kar rabijo - postregla na pladnju, če bi se tako izrazil, pomeni odtrgaj in pojej. No cook! No cooking...

Torej sađe i povrče i mogođe še kaj? Še malo meseka, prosim. Še malo metkov, prosim. Pa še eno novo vrsto bakterij zdraven prosim.
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Jan.2015 at 15:08
zadnja leta mam vsako leto nekaj mesecev izkljucno vegansko (oz. po jogi satvicno) dieto, pa tut sicer jem bolj vegetarijansko.. meso mi ni neki extra fino, ga naceloma sploh ne pogresam in ga sama ne kupujem, upira se mi tut podpiranje mesne industrije.. nisem pa noben ortic, vcasih pac pojem, kar se mi nanudi, tut ce ni povsem moja izbira.. procentualno od mesa se najvec pojem divjacine.. ma tut brez nje bi slo..

se mi  zdi, da je potrebno posvetit precej pozornosti uravnotezeni prehrani - ce ne jes hrane zivalskega izvora.. ker se lahko izcrpas, ce jes prevec enolicno.. drugace je pa zlo enostavno kuhat vegansko, vzame relativno malo casa.. jsm spoznala ful zanimivih nacinov improvizacije kuhanja, prou kreativno sm se zacela izrazat skoz sestavine in okuse.. rada sledim sezonski ponudbi.. zdej je recimo cas gomoljnic, zelja in strocnic..

se mi zdi, da naceloma rabis manj hrane, da si sit, ce jes kvalitetno.. pa tut drugac zacnes dojemat sitost.. ni poante, da se ga na mrtvo nadevas in pol ne mors nc se kako uro.. point je v tem, da nisi vec lacen in ti je kul, ubistvu si samo potesis lakoto.. si sit, ampak nobene zatezenosti - ready steady go.. pr enih obrokih prides pa prou hepi, ko se najes.. ne vem, kako naj opisem ta hecn filing.. sama mam rada zlo basic in enostavne jedi.. pr tem je tut nacin, kako jes, zame pomemben.. cist drugacn okus ma jecmenova kasa, ce jo en cas zvecis, kot ce jo goltas.. al pa pomaranca.. probi jest pomaranco 12 minut.. ;)

ce gostilna nima extra vege ponudbe, mi zadosca riz, ki ga pol sama malo z olivcem zalijem, potresem s kako zacimbo pa ce majo kej petrsilja, prosim za vejco al pa dve.. pa kaka solata zraven..

kvaliteta je zame kljucno merilo.. raje pojem divjacinsko pecenko kot z vsem zivim nasprican misli..
receptov mas en kup na netu.. tut tuki na kuharski niti se najde kak zanimiv..
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Jan.2015 at 20:37
Originally posted by Ijus Ijus wrote:

God is upon us! He will come. One day. And spank you're mother out of you!
Vegetarijanstvo je v redu. Vegnastvo še bolj. Koliko je pa to zdravo je pa stvar posameznika. Treba je poznat telo in videt ali si lahko eno ali drugo. Seveda bi to nekaterim škodilo.

Tudi mesojedci so vegojedci vsi po vrsti. Samo da meso jedo iz določenih razlogov.

O teh stvareh vem bolj malo sem pa zasledil že kar nekaj stvari.

Zelenjava in sadje sta primarni hrani tega planeta. Zakaj se med sabo jemo je pa stvar marihuane, ki ti bo dala odgovor na to vprašanje ali pa če se boš tolk zapičil v to vprašanje da ne boš odnehal dokler ne boš ugotovil. Treba je sam videt pa doumet pa razbrat iz življenja za kaj se gre. Veš, da ti mesojedec ne bo povedal resnice. Po mojem je isto kot če bi kadilcu ali pitcu vzel drogi.

Sam spet je treba vedet da vse zelenjavne hrane ni baš za jest. Pšenice ne bi smeli. To so semena za nadaljni razvoj. Drugo je pa peška v jabolku ali kumari. Sam spet je kumara problematična, ker ima mehke peške pa jih zdrobiš. Za vsakogar je nekaj. Baje. Tko so nas učili modri ljudje.



Amen.


Na vegantvo in zlasti presno sadno-zelenjavno prehrano gledam s simpatijo in izogibam se moraliziranja, da naj se ne je mesa in blablabla, ker vem da je reakcija v nasprotnem sogovorniku, upraviceno, kontra.
Zato raje recem, boli me kurac ce drugi je meso, raje mislim, kaj naj jaz.
Filozofirati in absolutizirati se ne da, ker ustvarimo miselni kalup in zelezno pravilo - krc v konfrontaciji.


Pa vendar, primer po analogiji: tudi ne darwinisticno - evolucionisticno podkovani in prepricani ljudje se verjetno lahko se kako strinjajo, da so opice po fizionomiji in anatomiji najbolj podpobne cloveku... pozor ponavljam, tu ne govorim da prihajamo z opic (ni to the question) a samo glejmo, kako se nam najbolj podobna zival (pa ne samo zaradi udov in oblike glave in polpokonce drze) prehranjuje. A so mesojede? Nekatere so, najbrz bolj tiste v savani, kjer ni sadja.
Kar vem jaz se gorile prehranjujejo s kakim sadjem, morda mravljami (a to dela iz njih mesojede? seveda, a ni isto kot jesti krave), kakim sladkornim trsom. Am I wrong?

Pa nocem reci, da ker se opice prehranjujejo vegansko, naj bo to potreben in zadosten razlog, da se moramo tudi mi.
Raje recem. Moramo en lep nic. Preizkusajmo pa, ce nas zanima.

Gotovo je clovek prilagodljiv in LAHKO je vse. Pa ni, da mora.
Saj tudi pes lahko. Pes je tudi drek. In?
Macka moje none je jedla sadni jogurt. In?
Kravam so dali krave jesti. Pa so prezivele, sicer slabo, pa so.




Najmanj me zanima o tem kaj je moralno prav - smotrno.
Malo bolj, kaj je gospodarno - gospodarstveno prav - smotrno. In posledicno socioekonomsko, kulturno itd.

Se najbolj me zanima, katere ucinke ima lahko na posameznikih veganska in specificno presna prehrana. In katere "performance" lahko dosega  s to vrsto prehrane. V ekstremnih sportih, v boju proti hudim boleznim, ali tudi isti clovek kako spremeni svoje zivljenje v kaj (bolje/slabse?) z eno prehrano raje kot z drugo.



Larifari na makroravneh in makrokolektivih so ok, a vemo kam gremo, nesteto protiugovorov o tem in onem na vseh straneh in vsi bodo imeli prav.
Do tega da igralec, ki je igral Steve Jobsa v filmu, je sel v bolnico, ker je preizkusil fruktarizem (zakaj pa ga je? saj mu ni bilo treba za film...) in koncal v bolnici... in da je Steve Jobs umrl zaradi fruktarizma za raka na pancreasu, in kontraproti ugovor, da je v resnici raka ze imel in sele nato presel na fruktarizem ter si tako podaljsal za ne vem koliko zivljenje, ki bi bilo sicer krajse.
Kakorkoli to privede v kilometre kregarjenj po forumih in streljanje, kako je sogovornik bebec.

Z obicajnim mesanjem neke direktne kavzalnosti s konkavzalnostjo in korelativnostjo.






Pa se to: lahko si mesojed in ne ubijes zivali, in rastlinojed in rastlino ubijes. Mazaji s puscico prelunkjajo vratno zilo goveda in iz nje spijejo caso krvi, ko so bolani, luknjo pa takoj zakrpajo s kosckom suhega govna... ker je ne prerezejo, se zaceli in zival prezivi.
Nasprotno, vsakic ko jes rastlino s cebulo ali pojes seme, prekines verigo zivljenja.

Zato: eno je veganstvo, drugo je rastlinojedstvo s presnim sadjem in zelenopernato zelenjavo.

Na splosno pa sem ZA fruktarizem, da jemo, kar bi itak odpadlo in smo s tem nevplivni na ostalo zivljenje je najbolj antiantropocentricna mozna prehrana... sam pa sem preprican, da clovek premore mnogo zanimivega, ko se oddalji od svojega antropocentrizma. Torej...




Ne glede na vse, se mi pa zdi smesno neko dokazovanje, da je clovek po naravi mesojed, ker da je vedno lovil... po eni strani recem, ce je tako, kako se potem lahko sprijazni z v hladilnikih konzerviranimi trupli ze zdavnaj mrtvih zivali...
lovil je sicer res, a bolj kake majhne zivali, morda polhe, prej pa kake manjse ptice s semeni in potem jih je ulovil v kako mrezo... una tantum.

Lov na prabizone - jelene itd. so legende... ko se je zgodilo enkrat vsakih sto let komu, ni slucaj, da so to risali na stene jam, prav zaradi edinstvenosti podviga. Saj zato so to risali, za kroniko o skoraj nemogocem dogodku.


Ulovi ti jelena v sestih-desetih kuljonih s kopji in sulicami.
Tudi ta kao-ideja, da so prej skopali neke jame in jih opremili s naspicenimi koli, potem pa podili noter zival... haha, ze sam kaos in trusc, ki bi ga pleme humanoidov delalo, medtem ko bi kopalo jamo, bi vsak trop zivali preprical, da se oddaljijo od kraja in se tja ne vrnejo za vsaj kak mesec.

Mamuta ne spravis na tla niti z rocno bombo, dajmo.


Edited by KILL YOUR IDOLS! - 05.Jan.2015 at 20:49
On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
Lunik View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2056
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lunik Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Jan.2015 at 23:55
Z zadnjima dvema postoma se čisto strinjam, drugače pa naj samo dodam da se zdaj že kar nekaj časa prehranjujem izključno brezmesno, jajc tudi ne uživam (čeprav prejkoslej kaka omaka, namaz, pecivo... vsebuje sledi jajc, pa jih vseeno užijem) vsebolj pa se izogibam tudi mleku in mlečnim izdelkom. Pravzaprav od slednjega uživam samo še sir, pa še tega ne več toliko kot na začetku.


Kje so najboljše ponudbe za prehranjevanje zunaj? Nimam pojma, skoraj nikoli ne jem zunaj, tako da poznam samo Loving Hut v LJ, pa je noro dobra veganska fast food/restavracija. Tam bi se lahko nažiral ure in ure, prisežem. Big smile

Kaj kdo mora? Ej, kot je že bilo napisano, nobenemu ni treba nič. S prisilo se ustvarja samo nasprotni učinek in edino kar zagovarjam je, da se ljudje začnemo čimbolj zavedat sveta okoli sebe, poskušamo ne razmišljati zgolj o sebi in svojih potrebah ter temu primerno ravnati skozi življenje. Na tak način postanemo čimmanjši porabniki vseh možnih sredstev v okolju, kar pa nima več neposredne veze s prehranjevanjem. Velja sicer, da je rastlinojedstvo glede na vsejedstvo precej bolj planetu prijazno, pa čeprav roko na srce vseeno ni vse tako črno-belo.

Za Frogija: Kaj pojest, da si sit, brez mesne hrane? Načeloma karkoli, glede na to, da so te silne ugotovitve kako brez mesa nimaš energije en navaden smeh. Ampak če res misliš na tisti totalni občutek sitosti, poskusi s kake pol kile čičerike. Če ti uspe, si pojava, če ti rata zmazat pa celo kilo čičerike (enega takega poznam) pa le sporoči glede počutja, kot tudi kdaj te je spet lakota zagrabila. Wink Poleg čičerike veljajo tudi druge stročnice, beljakovine pa so že tako ali tako v osnovi prisotne marsikje in predvsem niso tako pomembne za telo, kot bi kdo mislil, ampak ne bom skrenil s teme...

Moja splošna ugotovitev, odkar se prehranjujem precej drugače kot 30 let poprej, je ta, da se splošno počutim precej bolje, prebava me vsekakor matra zelo poredko, denarno porabim precej manj, pa še telesu bolj prijazne snovi vnašam vase, v celoti gledano. Če človek pretirava z nadomestki za mleko, meso itd. potem vseeno ne izpade tako "zdravo" kot naj bi, tako da je tu treba biti kar pazljiv. Osnova naše prehrane, kot je že bilo napisano, je sadje in zelenjava. S tem se ne da pretiravat, ostalo se dodaja zgolj po potrebi. Če bi se striktno ravnali po tej trditvi, bi bilo marsikomu precej laže in z zdravstvenega in z ekonomskega vidika. Ker sem precej eksperimentalen v zvezi s hrano, bom v bodoče sprobal še kako hardcore veganstvo, pa presnojedstvo itd. pa morda še kdaj napišem kaj v zvezi s tem, zaenkrat pa naj bo to dovolj.

Jejte kar vam ustreza in kar vam vest dopušča, samo ne pretiravajte z ničimer in čimbolj uravnotežite obroke, pa bi v osnovi moralo biti vse v redu. Kako pa telo reagira na določene vnose, pa tako vsak sam pri sebi najbolje ve.


P.S. Glede tega ali je uživanje zelenjave kaj bolj/manj plemenito kot uživanje crkovine, je mene osebno matralo preceeeeeeeeeeej časa in še vedno nisem dobil ultimativnega odgovora, ampak bom zarad lepšega nalimal par odgovorov, ki sem jih na zastavljeno vprašanje dobil na nekem drugem forumu:

(MOJE VPRAŠANJE) Lunik Werder Imam eno vprašanje, ki sicer nima neposredne veze z obstoječo tematiko, ampak na nek način ga lahko pa tudi postavim kar v to temo. Namreč, pogosto sem se že znašel v položaju, ko so mi drugi očitali, češ da "rastlinojedci ravno tako ubijamo rastline oz. živa bitja." Pa bi temu primerno res rad enkrat za vselej izvedel, kaj je pravzaprav razlika med uživanjem živali in rastlin, glede na to, da so oboja živa bitja, glede na to, da na omenjeno vprašanje sploh ne znam konkretno odgovorit. Sam imam v sebi čut do vsega kar naas obdaja in temu primerno ne želim povzročati trpljenja nobenemu živemu bitju, ampak na nek način imajo "tisti drugi" point, ko pravijo da ravno tako uživamo žive organizme oz. nedavno preminule. Ne vem no, a ima kdo kak pameten odgovor? Hvala

(ODGOVORI)
Lunik, dva tehtna argumenta: 1. če si vsejed, še ne pomeni, da ne ješ tudi rastlin - še več, "uničiš" jih neprimerno več, ker gre pač veliko rastlinske hrane za krmo živalim, ki jih gojimo. 2. rastline nimajo razvitega živčnega sistema, torej ne čutijo bolečine - v smislu bolečine kot neprijetnega občutka, ki "boli" in se mu želiš umaknit. Zato se jim vevoluciji tudi ni razvila motorika, sposobnost, da zbežijo. Argumenti, ki jih folk daje v prid tega, da "rastline tud čutijo" so naravnost smešni: komuniciranje rastlin prek kemičnih sporočevalcev, odzivanje na dražljaje (temeljijo na principu električne napetosti celične membrane ali na turgorju), odzivanje na glasbo... to še nič ne pove o tem, ali rastlino "boli", ko jo režeš - je ne boli, ker nima živčevja. Kar se mene tiče je tu bolj na mestu vprašanje o tem, ali je naše ravnanje spoštljivo - in krmit na tone rastlinske hrane živalim, da lahko uživamo v okusih in razvadah, je sigurno manj spoštljivo kot jest najbolj okolju, živalim, zdravju in tudi rastlinam prijazno, kar gre




Lunik, glede na obstoj 4 dimenzij bivanja - fizično ali čutilno telo, čustveno telo, eterično telo ali energija in duhovno telo - ločimo živali in rastline po tem, da so živali predvsem čustvena in čutilna bitja, ki zato čutijo in čustvujejo ter lahko čutijo trpljenje pri ubijanju... rastline pa so samo na eterični dimenziji telesa, torej DAJEJO energijo in zatorej so najboljši izvor energije za človeško in živalsko telo... prav tako ker niso na čustveni dimenziji, ne čutijo "ubijanja", naj pa bi rastle na Zemlji prav zato, da z energijo nahranijo čustvena in čutilna telesa, rastline same pa v zaužitju lahko preidejo na višji nivo bivanja tako sem jaz malo preštudirala in prebrala in tako tudi sama verjamem (TA ODGOVOR JE MOGOČE MALO "POSEBEN", HEHE... Big smile)

Jaz na argument: "Rastline tudi čutijo" odgovorim s tem, da so karnisti krivi za več mrtvih rastlin kot kateri koli vegan, ker je za pridelavo enega kilograma mesa potrebno deset kilogramov rastlinske krme... Krava povprečno v svojem kratkem življenju približno poje okrog šest ton krme. Glede rastlinske prehrane in fizičnega dela pa dve stvari: 1. Soja, fižol, grah in ostale stročnice vsebujejo veliko količino beljakovin, ki pomaga pri izgradnji mišic. Čisto iz znanstvenega vidika, s pravilno prehrano tvojemu telesu niti slučajno ne primanjkuje beljakovin. 2. Če pogledaš naše prednike vsaj tiste, ki so živeli na kmetih in so si lahko privoščili meso le dvakrat na leto, so vse delali na roke brez problema.




Skratka, nekej odgovorov, ki načeloma imajo nek point, ampak jst sam pri sebi še vedno nimam tiste notranje potešitve, s katero bi si lahko odgovoril na vse možne probleme, ki se pojavljajo pri vegi vs. vsejedstvo. Čist tko, če bo komu pomagalo, če ne pa mirno ignorirajte. Smile

Lp, Lunik


Edited by Lunik - 06.Jan.2015 at 00:00
Back to Top
matos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1745
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote matos Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Jan.2015 at 09:57
Tale debata je prav nenavadno konstruktivna :)
Bo že kar treba nalimat kej trapastega (sam ne me zarad tega obmetavat s paradajzi :D)

Replika na Frogijevo začetno misel brezmesna ponudba je recimo 1/10 od celotne
Jaz se ne bi strinjal, mislim da je vegi gibanje v Sloveniji zelo močno, na primer: resna restavracija praktično kjerkoli v Slovenije se enostavno ne more privoščiti odsotnosti brezmesnega menija, menze pogosto prakticirajo ponudbo 3h menijev (en mesni, en vegi in en nekej vmes - brez svinjine, ribe...), vegi restavracije v ljubljani so (ko sm bil nazadnje dalj časa tm) največji hit, potem so tukaj tržnice in specializirane trgovine kjer si nabaviš hrane s čudnimi imeni neživali po še bolj čudnih cenah, in nenazadnje v vsakem malce večjem mercatorju lahko nabaviš (poleg zelenjave in sadja seveda) sejtan in podobno.
No za primerjavo, ravno sem preživel dobre 3 mesece v Pragi, ki mi je po večini parametrov naprednejša od Ljubljane/Slovenije, gor je vegetarijanstvo, kaj šele veganstvo na nivoju Slovenije 10 al pa rajši 15 let nazaj. Celo ženske jejo precej več mesa kot tukaj, kosilo brez mesa ni pravo kosilo, če se kdo izjasni za vegetarjanca bo to sicer sprejeto, ampak bo veljal za malce posebnega, oziroma na piknik zabavi ostal lačen, nobenih loving Hutov, vegi meni = pohan sir + kšna goba mogoče...

Dodajam še fotko iz enga random, a dobro obiskanega puba, ki precej dobro oriše mišlenje Čehov:
(spodaj na malo piše v angleščini: Two places for vegetarians)
. . .
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Jan.2015 at 10:04
ne smemo pozabit, da smo tudi mi del prehranjevalne verige - kot vsa ostala ziva bitja.. in da zato, da lahko prezivimo pac mormo pohamsat neko zivo bitje ali ze mrhovino.. potem mormo to se posrat, ampak to je ze druga zgodba.. shit is basically fertile.. ;)

glede na nas fizioloski ustroj smo vsejedi.. omogocena pa nam je razmeroma velika moznost izbire prehranjevanja, kar zavijamo tudi v lastna prepricanja, verovanja.. moje je, da je treba z naso bodoco hrano delati spostljivo - pa naj bo to zelena na lastnem vrtu ali gams na previsni steni..

kar se mi v celoti zdi zgreseno, je prehrambena industrija, ki jo dojemam kot en auschwitz za surovine - tako zivali kot rastline.. ni nobenga pravega odnosa.. s tem, da se ogromno vrze proc.. in s tem, da je tisto, kar dobimo zapakirano, naceloma slabse kvalitete kot surovina, ki je prispela v nek tak obrat..

vem, da ne more vsak kure al pa krave redit, zato podpiram razvoj manjsih kmetij, ki bi prispevali k samooskrbi neke lokalne skupnosti.. isto velja za poljedeljstvo, kjer je veliko zlorab rastlin in zemlje zarad tezko obvladljivih, ogromnih pridelovalnih povrsin - in se pol sprica z vsem zivim.. [v tem oziru ima majhna slovenija velike prednosti] rastline nimajo obrazne mimike in zivcnih sistemov za cutenje bolecine ipd., kar pa ne pomeni, da ne zaznavajo in se ne odzivajo na svojo okolico..

kill your idol.. itak, da je bil lov na veliko zival velika zadeva, ki so jo ovekovecli na stene.. mene se pogled na podgano v velikosti terierja cist zakrci.. ampak to se ne pomeni, da se ni dogajalo.. dans z nasimi zakrnelimi cuti se svizca tezko zaznas, kamoli pokokas.. zadnjic sem gledala, kako lovijo busmani.. me je prou fasciniralo, kok majo ene cute se vedno razvite in kako prefinjeno, potrpezljivostjo se lotevajo lova.. mi civilizanti mamo marsikaj od cutov odbruseno stran, intuicija pa je skoraj stvar pravljicnega sveta..

vsak naj je, kar mu sede.. prehranjevanje je za nas ljudi veliko vec kot samo potesitev lakote.. nabito je z emocijami in simbolnimi sporocili, tut ce se tega redko zavemo.. nic pa ni narobe, ce se o tem prevprasujemo, razmisljamo, zaznavamo..
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Jan.2015 at 10:37
hvala za udeležbo z zanimivimi komentarji navržem še sam par dubokih...

ne da bi komu posebi nasprotoval ampak se mi zdi da ne drži čisto "sadje in zelenjava sta primarna hrana tega planeta".. na kakšni skali od vretenčarejv naprej? ko vržeš stran ogrizek se ga lotijo bakterije, v morju je primarni plankton, glive so gniloživke (primary decomposer) - daleč najbolj neinvazivna oblika.

Narava sama... ubira čudne poti.. :)

Zato se nekako probam izognit debatam o črevesju in zobovju in v kaj nas to uvršča, zanimivo mi je razmišljanje Teranca Mckenne, ki pravi, da v primeru dramatične spremembe podnebja in z njim razpoložljive hrane (denimo ledena doba, katerih je blo v zgodovini človeštva nekaj).. večina živalskih vrst IZBRE KOLEKTIVNI SAMOMOR - IZUMRTJE pred eksperimentiranjem z jedilnikom. Dalje pravi še da so takšni eksperimenti vključevali tudi vnos naravnih psihadelikov, kateri bi lahko bili zaslužni za pojav samorefleksije (a drug should not cause memory loss, but it should transform thought.. več o tem si lahko pogooglate "stoned ape theory").. 

Ampak razvita misleča bitja kot smo, se strinjam, lahko izbiramo.
Deloma pod vplivom prav tega misleca sm začel slačit kokon družbenega operacijskega sistema, in na meso gladam, po eni strani še vedno primarno z vso ljubeznijo (gre tolk daleč, da si pred spanjem gledam na youtubu videe debelih ribeye zrezkov na žaru...) in razmišljam, če ne gre tu za podobno vrsto sprevrženosti kot pri denimo pornografiji (foodporn je tudi izraz, ki se je že dobro prijel)..

velik korak nazaj pri argumentiranju da brezmesno je zdravo pa so mi primeri izobraženih ljudi, ki so zadnjih 10 let preživeli na vegeterjanski osnovi... in trčili ob zdravniški nasvet, da lahko izberejo, 6 tablet vsako jutro ali en zrezek na teden za odpravo slabokrvnosti, vrtoglavice, mišičnih tremorjev.. poudarjam, to so izobraženi ljudje, z dovolj znanja o nutricizmu... poleg tega, ko pogledam profil ljudi ki hodi nakupovat v kalčka se mi nehote riše patern blede kože, srh vzbujajoče viseče kože, poudarjenih kosti... 


Dejte mi prosm povedat kaj vam pomeni to "počutim se bolje", tisti, ki ste prenehali jesti meso?

Mi smo mel tradicijo (srbski božič) vsako leto naročit odojka, ki se ga je hladenga, postreženega narezano na kose (pečenje se reče temu).. prasc je bil dovolj velik, da je tisto meso ostalo še cel teden v hladilniku... ko sm par dni muljil tisto vsak dan priznam, da sm se počutil, kot da se mi vse žile zapirajo, že ko sm planil iz pojstle mi je nabilo pulz in se mi malo vrtelo... tko da svinjine se nasplošno raje izognem, zdej pa nevem, če bi skenslu meso, a bi bila tako dramatična razlika kot pred in po tednu svinjine.

Ker me je ta tema nekolk začela zanimat zaradi omenjenih razlogov sem veganom pričel zastavljati eno vprašanje: "s čim hranite svoje pse in mačke?" dovolj da je dostim dvignilo pokrovko, sem pa pol naletel 


in morm rečt da že dolg nism prebral česa tako.. bolanga :S

torej, nekako se strinjam z vegani in nasploh njihovim hipijskim vedenjskim vzorcem, da si prizadevajo kar se da zmanjšati nasilje nad planetom in živalim. kot rečeno, o izvoru človeka in temu primerni dieti... se mi niti ne zdi smiselno razpravljat ker jim že itak dam prav v oziru,  da je pametno zavestno skletn odločitev in prenehat jest meso. ampak ko sm bral tole o mačkih, da jih je kot posedica eksperimenta nekaj v lastništvu veganov OSLEPELO, da sploh kdo pride na idejo tolk posegat v naravni cikel ene živali.. to je že mengele style :S 

pol, ko sem naprej diskutiral s temi ljudmi da se jim zdi MORALNO SPORNO mačko spuščat ven, ker potem mori miši... sem spet v dvomih glede vsega.. ok štekam, veganskega sporočila ne gre jemati izven konteksta ( ker je treba zravn povedat še da so proti kakršnem koli lastništvu živali, da se ne kupuje novih živali, da pa lahko vegan kvečjemu reši žival iz ceste ali zavetišča... v tem primeru se potem neprostovoljno poveže spet s celim kolesjem mesne industrije, če želi ubogo žival nahranit etc..)


Edited by frogstomp - 06.Jan.2015 at 10:43
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Jan.2015 at 11:37
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

 


Dejte mi prosm povedat kaj vam pomeni to "počutim se bolje", tisti, ki ste prenehali jesti meso?

Mi smo mel tradicijo (srbski božič) vsako leto naročit odojka, ki se ga je hladenga, postreženega narezano na kose (pečenje se reče temu).. prasc je bil dovolj velik, da je tisto meso ostalo še cel teden v hladilniku... ko sm par dni muljil tisto vsak dan priznam, da sm se počutil, kot da se mi vse žile zapirajo, že ko sm planil iz pojstle mi je nabilo pulz in se mi malo vrtelo... tko da svinjine se nasplošno raje izognem, zdej pa nevem, če bi skenslu meso, a bi bila tako dramatična razlika kot pred in po tednu svinjine.

Ker me je ta tema nekolk začela zanimat zaradi omenjenih razlogov sem veganom pričel zastavljati eno vprašanje: "s čim hranite svoje pse in mačke?" dovolj da je dostim dvignilo pokrovko, sem pa pol naletel 


in morm rečt da že dolg nism prebral česa tako.. bolanga :S

torej, nekako se strinjam z vegani in nasploh njihovim hipijskim vedenjskim vzorcem, da si prizadevajo kar se da zmanjšati nasilje nad planetom in živalim. kot rečeno, o izvoru človeka in temu primerni dieti... se mi niti ne zdi smiselno razpravljat ker jim že itak dam prav v oziru,  da je pametno zavestno skletn odločitev in prenehat jest meso. ampak ko sm bral tole o mačkih, da jih je kot posedica eksperimenta nekaj v lastništvu veganov OSLEPELO, da sploh kdo pride na idejo tolk posegat v naravni cikel ene živali.. to je že mengele style :S 

pol, ko sem naprej diskutiral s temi ljudmi da se jim zdi MORALNO SPORNO mačko spuščat ven, ker potem mori miši... sem spet v dvomih glede vsega.. ok štekam, veganskega sporočila ne gre jemati izven konteksta ( ker je treba zravn povedat še da so proti kakršnem koli lastništvu živali, da se ne kupuje novih živali, da pa lahko vegan kvečjemu reši žival iz ceste ali zavetišča... v tem primeru se potem neprostovoljno poveže spet s celim kolesjem mesne industrije, če želi ubogo žival nahranit etc..)


S svojo izkusnjo ti bom odgovoril le delno. Ne bom pa streljal mimo.

Po nekaterih teorijah je moja krvna skupina, 0, tista najmanj razsirjena na svetu (no, o tem nisem cisto gotov), gotovo pa je tista, ki lahko vsem daje kri. Povrh sem 0 negativen, torej lahko dam prav vsem, tudo 0 plusu, on pa meni ne.
Spet po nekaterih teorijah, naj bi 0 negativni ljudje bili potomci praplemen nabiralcev sadja in lovcev, torej popolnoma neindustrializirane in brezpoljedelske druzbe... lovim torej zival (prej tisto, ki je itak najpocasnejsa in zaostaja - in itak iz tiste biosfere, kjer je je na pretek - to zaradi nesposobnosti cloveka, da bi s celjustjo lomil vratove in z nohti ulovil antilopo ali srno - torej polhe in golobe, kvecjemu...) in pobiram sadje, ki bi itak padlo z drevesa, torej drevesa ali grma ne spodbijam, zato da prezivim.


Ena teza je, da se je kri postopoma in evolucionisticno iz 0 spremenila v druge, ko je clovek presel na drug tip prehrane in njenega proizivajanja... 
A - poljedelci (torej potem, ko je clovek postal poljedelec)
B - nomadi in zivinorejci (torej takrat, ko je zaradi enega ali drugega razloga "moral" nositi zivali s sabo, ker polja ni mogel ali se mu ni splacalo obdelovati)...
AB baje kot krizanica teh dveh.

Razvidno je, ce to drzi, da so A in B tipi vezani na druzbo, ki je opravila nek predhodni "izracun", ali se izplaca kolektivizirati gospodarstvo in ne bivati vec v majhnih plemenih (morda druzinah - ali celo posameznikih) nabiralcev in lovcev, temvec "ustaviti" svoje gibanje ter ustvariti vasi, mesta, itd...



Ne vem, koliko in na cem so te teorije osnovane.
Res pa je, da sta tidve hrani, meso in sadje ter sveza zelenjava (mislim prav zelenjava, ne zito, strocnice, krompir) edini, ki nimata negativnih ucinkov, ko jih pojem... 
Ostalo, zlasti testenine, torej moka, torej zitarice, kruh itd. povzrocajo v meni zaspanost, lenobo, da pa bom konkretnejsi, sedentarnost, nereaktivnost, zlasti pa potem iskanje neke verige druge hrane in prehrane, ki nekam slepo isce neko ravnovesje in ga ne dobi...
Torej malo kot ko jes preslano, po nekaj urah bos iskal sladko, kar jetra obremenjuje, kar povzroca utrujenost, zaspanost, torej kavico za sus itd. itn... 


Da obrnem pozitivno: za kosilo, vsaj ko sem na delu (doma je tezje), jem sadje ali spijem liter sadnega soka. Lakota ukinjena! Vsaj: to govorim o sebi!
Manka seveda nekaj, a to je navajenost na tiste okuse, ki me potem vodijo v neko slabo pocutje.

Ce gledam samo rentabilnost, sem buden do 18.00 - 19.00, docim se s kosilom (s tradicionalnim zaporedjem predjedi in glavne jedi z dessertom), glede na to, da moram potem sedeti v uradu, sam spravljam v zgoraj povedano stanje: polzaspanost vsaj par ur, zaradi tega zivcnost, in zvecer preutrujenost zaradi neke nepotesenosti in zivcnosti popoldan.


Z receptom sadje za kosilo sem to ukinil. A mi kaj manjka? Ja, mi, a ti garantiram, da je worth the sacrifice, plus je tudi bolj prakticna resitev... ce pojem 7 banan si lahko tudi dovolim kolesce salame, a bo samo kolesce, ne pa sandvic.



Torej, ko morem, si zapovem, zgornje je rezultat.



fFrogi, ti si dvigalec utezi, no ne vem, to sem videl na videu, treniraj par dni, potem pa prvo jutro ko si navsezgodaj lacen zaradi treninga prejsnjega dne, nazri se sadja. 

Ne zamenjuj neke lazje nepotesenosti z lakoto, to je drugo.
Ne zamenjuj lakote z zejo, marsikdaj cutimo, da nekaj potrebujemo, a to je voda, ne pa trdo gorivo.
Marsikdaj manjka energija, a to je pomanjkanje vode!
No, potem ko si se nazrl sadja, nadaljuj z dviganjem utezi in mi napisi, kaj cutis, ker sem radoveden.


Experiment yourself.


Tu pa tam kdo oporeka, da bi za kaloricni potencial 2500 kalorij (povprecna uporaba 75- kg moskega na dan), ce bi to prevedel v samo banana-dieto, pomenilo dva zaboja banan na dan.

Ok, in torej? What's the problem? Prostorska stiska? Dajmo...


Preizkusanje na sebi je itak edino, kar je pomembno, tudi ker statistika, raziskava na drugih, branje le-teh, neki zakoni za druge... to je tista easy way,da si eni in drugi ustvarimo miselne kalupe, tudi tiste pro-veganske in pro-sadjarske in o z njimi igramo sah eni proti drugim z debato.
Boli te kurac debata iz tretje - cetrte roke. To ustvarja frustracijo (ali si kdaj dozivel orgazem z debato? ali si kdaj dozivel z debato globlje fizicno zadoscenje?)... 
Try yourself and tell us...





Ne bomo nicesar spremenili, ce delamo vedno iste stvari. To ne gre brati v smislu meso-slabo -> sadje-dobro.

Gre brati: zelim vedeti, kaj delajo drugi - slabo -> preizkusam sam - dobro.


Ce pa zacne kdo imeti simptome, da mu sugerirajo pomoc drugih, naj gre k zdravniku, tudi ce je pojedel tono banan. To itak.
On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
Lunik View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2056
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lunik Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Jan.2015 at 12:28
Originally posted by grafin grafin wrote:

kar se mi v celoti zdi zgreseno, je prehrambena industrija, ki jo dojemam kot en auschwitz za surovine - tako zivali kot rastline.. ni nobenga pravega odnosa.. s tem, da se ogromno vrze proc.. in s tem, da je tisto, kar dobimo zapakirano, naceloma slabse kvalitete kot surovina, ki je prispela v nek tak obrat..

To, točno to, s tem se ne bi mogel bolj strinjat! Thumbs Up

Drugače pa pritrjujem tudi zadnjemu sporočilu. Resno, experiment with yourself. Samo na ta način si lahko pridobite odgovore na neko vprašanje. Meni bi lahko 20 let nekdo vcepljal v glavo kako je basanje z mesom ali pa basanje s solato, najbolj zdrava in prava rešitev, pa bi bil še vedno skeptičen. Moral sem se preizkusit v različnih "ekstremih" da sem sploh dobil dogovore, v obliki reakcije telesa, v obliki nadaljnjih iskanj nepotešenosti itd.

Takole na pamet, se mi zdi, da veliko izhaja že samo iz glave - če nekdo hoče vse zreducirat na minimum ter tako namensko celo leto preživi zgolj ob vodi in par žlicah surovega zelja, bo verjetno pokal od zdravja, nekdo drug pa si lahko omisli na tedneski ravni tisoč in en nadomestek oz. dodatek za "bolj zdrav način življenja" pa bo slejkoprej fasal slabokrvnost itd. Ne vem no, še vedno zagovarjam splošni trend, da je treba stremet predvsem k uravnoteženosti obrokov in predvsem pazit, da se ne nažiraš do skrajnosti, da ti hrana ne nadomešča nekih globljih občutij, v stilu "foodporn". Tisto verjetno že samo po sebi ne kliče ravno optimalnega odziva organizma...


Čist še oftopik, ker sem nazadnje pozabil omenit, mam še en odgovor za Frogija: Ko si omenjal, kakšne asociacije se ti samodejno izrišejo v glavi, ko razmišljaš o veganih ipd. te sicer čisto razumem, konec koncev marsikje obstajajo tovrstni primerki, ampak vseeno se moraš zavedat, da ravno tako obstajajo tudi veganski bodybuilderji, da obstajajo profi športniki, ki se udejstvujejo na olimpiadi itd. pa so ravno tako vegani, kaj šele vegetarijanci. Konec koncev na naših treningih takole na grobo ocenjeno, nas je kaka tretjina (mogoče tudi več) nemesojedcev, nekateri celo striktni, ekstremni vegani, pa vsi prenašajo(prenašamo) napore vadbe, ki zajema aktivnost celotnega telesa in je na trenutke lahko precej obremenjujoča, tako za mišice kot konkretno sklepe itd. Predvsem so bolj kot ne vsi "normalnega športnega izgleda" posmaezniki celo rahlo nakvihtani. Verjetno hočem samo povedat, da vegi/vegan ni samo nek viseč kos kože preko reber in podobne slike, ampak je lahko kdorkoli izmed ljudi, ki te obdajajo. Konec koncev je lahko tudi prekomerno zavaljena pojava, ki že res da ne je mesa, se pa zato toliko raje na redni osnovi baše z brezmesnimi picami, sirovim burekom, vegi kebabom, špageti s paradižnikovo omako, krompirjem, fižolom in zeljem, vegi sendviči... Wink


Edited by Lunik - 06.Jan.2015 at 12:29
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Jan.2015 at 12:59
jst osebno sm dokončno skenslu meso iz jedilnika konec 2013 in skozi začetek prejšnega leta. V bistvu zaradi teka. Nekak mi ni sedlo se gibat, če sm jedu meso, oz mi je težo delal. Odkar sm dokončno skenslu to svinjarijo se počutim neprecenljivo boljše in čistejše - mnogo lažje. Thumbs Up

upam, da je to moj edini post v tej debati :) k si kr predstavljam v kaj se bo v kratkem sprevrgla :3
Back to Top
matos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1745
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote matos Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Jan.2015 at 13:03
KYI: deliva si krvno skupino, pa tudi mene več zanima o teh teorijah prednostnih živil glede na krvne skupine, nekdo mi jih je razlagal podobno, a malenkost drugače; da naj bi bila ravno 0 skupina, ki najtežje preživi brez mesa. (Slišal sem tudi, da naj bi zaradi tega meso občasno jedel tudi Dalaj Lama.)
Po svojih lastnih izkušnjah bi to lahko potrdil, saj sem se v času, ko sem reduciral mesna kosila iz 6-7krat na teden, na 2-3krat na teden, ob ravno tako pogostih treningih začel počutiti enostavno švoh. Ok ne pravim, da ne bi mogel masa zamenjati za kaj drugega, ampak enostavno nisem začutil tistega "ful bolš se počutim, ko ne jem mesa". Meni recimo najbolj odgovoraja meso 3 do 4 krat na teden in moram priznati, da se včasih po polno mesnih obrokih počutim bolje.
Bi pa vsakomur svetoval naj poskuša nekaj časa ne jest mesa, da vidi odziv telesa. Če si vzameš vsaj malo časa in po netu pobrskaš za recepti hitro ugotoviš koliko dobrih stvari se da jest ob čemer  mesa (po okusu) sploh ne pogrešaš.

V splošnem se strinjam z Grafin in Lunikom, menim da je privzeti  način prehranjevanja večine zgrešen, problem je seveda v prehrambeni industriji, oziroma super fast-food korporacijah, ki kot najbolj normalno hrano predstavljajo nenaravne, procesirane, nezelenjavne in pač mesne jedi. V Sloveniji svoje dodajo še babice s svojim "včas ni blo mesa kr vsak dan, zato ga je treba pa zdej jest k ga lahko" odnosom.
. . .
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Jan.2015 at 13:18
matos, ja, to sem malo premalo jasno povedal.
naj bi res drzalo, da 0 skupina se vedno podeduje naklonjenost mesu.
in potrjujem, da meso samo na sebi meni ne povzroca nekega slabega stanja, kot sem napisal.
(se vedno pa menim, da je tudi v davnih casih bila kolincina mesa zaradi sile razmer majhna.)

eno pa je meso, cisto, na zaru, drugo pa je zacinjeno, konzervirano itd. itn. recimo meni ze meso z omako, golazem itd... povzroca nek slowdown... docim prazen goveji zrezek ne.



Tako da resda morda sodim v tisto skupino, ki meso morda res bolj "potrebuje", sem pa za majhne kolicine in za preizkusanje, kaj se zgodi, ce se zreducira na nulo.


Se pa strinjam s tabo, manj me zavira meso od recimo sira, ki je bistveno slabse zame, ali, ne vem, kruha.

Torej iz cisto ergonomskega pogleda nisem proti mesu, sem pa za zreduciranje inertne hrane (torej visokobeljakovinske in visokokaloricne) in za vec presne prehrane.


Eno drugo locevanje, ki bi ga uvedel, je med ohlajevalno prehrano (glej slucaj, spet sadje in zelenjava) in tisto, ki segreva in vnema mukoze in ostalo... zlasti testenine in kruh: le-ta spravlja moj stroj v neke vrste konstantno utrujenost, ker je kot da bi stalno delal na + 20%, kar je kot imet misice napete, tudi ko ni treba... poleg tega, da je ze sam prehrambeni aparat stalno v delovanju in, razmeroma, v konstantnem manjku vode. Razen ce je ne pijes in dodajas, a sadje to ima ze v sebi v pravilnem razmerju.
Po moji izkusnji.
On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Jan.2015 at 15:32
Žal mi je da se je ta tema znašla v chickfightu, morda pa bi postala totalen chickfight, če bi bila drugje. Zdrava hrana je tudi zame zadnje čase precej pomembna stvar - oziroma 'pressing issue' (včasih mi ni Slovenščina zadosti poetična za kaj izrazit tako kot bi želel), tako da z užitkom preberem kake konkretne debate o njej. Tudi živeti v mestu ima svoje minuse ker si pač odvisen od trgovin.

Drugače se je nekaj govorilo, da je velik odstotek Anglije sposoben takoj pričeti z samooskrbo - oziroma jo poizkušajo kar se da prakticirati, ter da naj bi tudi London lahko tja do 85% prehranili z domačim poljedelstvom, če bi bilo nujno treba.

Glede na lekcijo, ki so jo dobili iz zadnje vojne, mislim, da bi lahko bilo kaj na tem. Ve kdo kaj več? Oprostite za offtopic. Drugo je bilo že precej povedano 

Clap

Pred časom sem si ogledal Forks over knives in spremljam njihove objave do neke mere. Fajn stvar če koga zanima in še ne ve.


Edited by devlin - 06.Jan.2015 at 15:40
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
mati zemlja View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12.Feb.2008
Location: POJSTLCAIZMAHA
Status: Offline
Points: 5975
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mati zemlja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Jan.2015 at 17:14
mesa nisem izločila zaradi etičnih ali zdravstvenih razlogov, ampak, ker sem se tako počutila ... takšni odgovori nekatere motijo, ampak drugačnega ne morem dat :)  vegi prijateljev nisem imela, moja klapca je bila mesojeda, od trenutka, ko sem nehala jest meso, sem si začela sama kuhat, ker naši doma niso sprejemali, da ne jem mesa (npr. moj oče je vedno jedel neko mešano solato, ki sem jo naredila ... ko sem nehala jest meso, ni več jedel te solate, če je prišla izpod mojih rok ... če jo je naredila mama potem je bilo ok) ... sprva sem uporabljala sojo, včasih kupila kake une vegi zadevce, ampak sem kaj hitro ugotovila, da mi te stvari ne pašejo in raje jem samo zelenjavo (al pa kruh pa sir ! sir je moja obsedenost odkar pomnim Embarrassed poleg kumina :D ) in čisto nič drugega zraven kot razne soje, vegi klobasice, čevapke, hrenovke ipd ... to mi je res zanič ... kot da bi jedel plastiko (vegi hrenovka je užitna samo, če dobim zraven kozarec zenfa al pa pol pekoči ajvar :D) ... ammm ... ene 6 let nazaj sem šla na tečaj vedske kuhinje ... morda je bilo tedaj prehitro ... šla sem čisto na blef, nisem mela pojma o indijskih začimbah (in tehnikah, ki naredijo čarovnijo ... mmmmmmmmmmmmm ... kolk je to dobro :)))... sem uletela med same poznavalce in sem pogosto debelo gledala ... uni trenutek sem še veliko odnesla, potem pa se je malček razblinilo, ker nisem tega kuhala ... še danes nimam okoli sebe ljudi, ki so čist veseli, če lahko uporabijo kumin :D tko da ko pride vasko je vedno praznik Smile

ne bom rekla, da jem zdravo ... pojem veliko zelenjave, ma pojem tudi dosti sira in popijem veliko piva Embarrassed in če imam na razpolago umetno vegi mortadelo ali ocvrt sir, raje pojem ocvrt sir ... al pa kruh, samo da mi ni treba jest plastike ...  če mi paše polnozrnat kruh, si spečem polnozrnatega, če mi paše bel, si spečem belega ...

ammmm ... ja ... hočem rečt le to, da nisem imela konkretnega razloga, zakaj sem nehala jest meso ... preprosto sem ga nehala ... in tako mi je bilo fajn okoli 2003 leta in mi je še danes :) nekje je pa lunik lepo zapisal, da vsiljevanje nima smisla ... stvari morajo dozoreti znotraj posameznika ...
~      V življenju niso pomembni ljudje, ki ti želijo srečo, ampak tisti, ki te osrečujejo.      ~
Back to Top
Kilroy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 1439
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kilroy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Jan.2015 at 21:34
Meso j džank. Ampak cuker je še večji džank.
ブレードランナー
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Jan.2015 at 22:09
+1. Pa če bi bil cuker vsaj samo džank, ampak ta hudič še zasvoji.

Btw, je kdo tu gori kdaj probaval makrobiotiko? Kaka mnenja, navodila, recepti? 


Edited by devlin - 06.Jan.2015 at 22:09
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Offline
Points: 2811
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 03:57
Originally posted by Wind Carrier Wind Carrier wrote:

jst osebno sm dokončno skenslu meso iz jedilnika konec 2013 in skozi začetek prejšnega leta. V bistvu zaradi teka. Nekak mi ni sedlo se gibat, če sm jedu meso, oz mi je težo delal. Odkar sm dokončno skenslu to svinjarijo se počutim neprecenljivo boljše in čistejše - mnogo lažje. Thumbs Up

upam, da je to moj edini post v tej debati :) k si kr predstavljam v kaj se bo v kratkem sprevrgla :3

Mene pa zanima, če res že toliko časa nisi jedel nič mesa: kako je z zdravjem?

Jaz bi tle dodal, da sem bil do sedaj lani prvič par krat na vodni dieti. Prvič sem bil 10 dni. Drugič 25 dni. Tretjič in naprej ene deset krat pa po par dni. V prve in druge sem shujšal za "đabe" 20 kilogramov. In še vsakič od vseh teh vodnih dietah sem se počutil izjemno živega, močnega, lahkega. Na idejo vodne diete sem pa prišel, ko sem šel kdaj dat kri in urin, ko sem moral bit tešč in sem opazil, da ko sem se vračal domov v klanec sem ga bistveno lažje prehodil. In se je izkazalo, da je res, da post razbremeni telo. In sem kasneje opazil, da bistveno preveč jem. Tako da sem pomislil na vodno dieto. In res. Čist simple. Sam ko si lačen spiješ vodo in te lakota v hipu mine. To traja prve tri dni. Potem se stvar normalizira in normalno piješ vodo 2-3L na dan. Tko da takrat po 25 dneh sem mel tolk skrčen želodec, da nisem mogel pojesti enga navadnega malega sendviča narejenega iz navadne žemljice. Bil sit ko kurba. In prav zanimivo je bilo pri prvih dveh poizkusih (10 in 25 dni) ko sem začel jest: prov prisilt sem se moral. Res dobesedno nisem bil čist nič lačen. Sej mam itak 70kg hrane na seb. To se bom letos zdaj prav kmalu odločil da grem z vodno dieto do konca in periodično vsake tri tedne šel na pregled k svoji osebni splošni zdravnici da naredi pregled, če vse štima.


Edited by Ijus - 07.Jan.2015 at 03:59
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Offline
Points: 2811
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 04:01
Originally posted by matos matos wrote:

"včas ni blo mesa kr vsak dan, zato ga je treba pa zdej jest k ga lahko" odnosom.

Sam za u rt nasuvat!
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 08:18
Originally posted by Ijus Ijus wrote:


Mene pa zanima, če res že toliko časa nisi jedel nič mesa: kako je z zdravjem?

Jaz bi tle dodal, da sem bil do sedaj lani prvič par krat na vodni dieti. Prvič sem bil 10 dni. Drugič 25 dni. Tretjič in naprej ene deset krat pa po par dni. V prve in druge sem shujšal za "đabe" 20 kilogramov. In še vsakič od vseh teh vodnih dietah sem se počutil izjemno živega, močnega, lahkega. Na idejo vodne diete sem pa prišel, ko sem šel kdaj dat kri in urin, ko sem moral bit tešč in sem opazil, da ko sem se vračal domov v klanec sem ga bistveno lažje prehodil. In se je izkazalo, da je res, da post razbremeni telo. In sem kasneje opazil, da bistveno preveč jem. Tako da sem pomislil na vodno dieto. In res. Čist simple. Sam ko si lačen spiješ vodo in te lakota v hipu mine. To traja prve tri dni. Potem se stvar normalizira in normalno piješ vodo 2-3L na dan. Tko da takrat po 25 dneh sem mel tolk skrčen želodec, da nisem mogel pojesti enga navadnega malega sendviča narejenega iz navadne žemljice. Bil sit ko kurba. In prav zanimivo je bilo pri prvih dveh poizkusih (10 in 25 dni) ko sem začel jest: prov prisilt sem se moral. Res dobesedno nisem bil čist nič lačen. Sej mam itak 70kg hrane na seb. To se bom letos zdaj prav kmalu odločil da grem z vodno dieto do konca in periodično vsake tri tedne šel na pregled k svoji osebni splošni zdravnici da naredi pregled, če vse štima.

Ijus, vodna dijeta je uničevanje samega sebe. Oprosti ker tega ne boš hotel slišati, ampak res preveri kaj in s čim se igraš. 

Ena bejba ki mi je zelo zelo blizu - na pol jo je uničila služba, od katere bo tudi imela doživljenjske posledice, druge doživljenjske posledice bo imela ker je malo naiven človek, kar se tiče prehrane. 

Če samo filaš želodec z vodo nisi naredil nič. Meni ne boš verjel ampak daj se s kakim zdravnikom in dietetikom o teh stvareh pomeni, preden se boš lotil, prosim te. 


Edited by devlin - 07.Jan.2015 at 08:45
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11293
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 08:29

Vegi sem že dobrih 15 let (ne jem mesa, rib in jajc - posebej omenim ribe, ker za nekatere to zgleda niso živali LOLin nimam nobenih zdravstvenih težav zaradi tega, tudi švoh se zaradi tega ne počutim (za vse, ki mislijo, da morajo jesti meso zaradi moči, tole http://edition.cnn.com/2014/11/30/world/asia/india-muscle-village/, imate področja kjer se že tisočletja prehranjujejo brezmesno).

Razlogi za nemesno prehrano so lahko etični, zdravstveni, stvar okusa ali karkoli drugega. Sam nikogar v nič ne prepričujem, ker ima največkrat ravno nasprotni efekt (me je izučilo že zelo zgodaj Big smile).

Vsekakor pa ni nobenega razloga, da bi v 21. stoletju morali jesti meso (pustimo eskime LOL). Dejansko je to le stvar naučenega (so rekli ...), okusa (kaj vse ste pripravljeni pojesti zaradi brbončic?) in prepričanja. Za naš obstoj in zdravje pa vsekakor ni potrebno. Fact! Da ne omenjamo onesnaženja planeta povezanega z masovno govedorejo in uničevanjem narave (J Amerika).

Lep dan vsem. Pig

Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 08:35
Originally posted by Ijus Ijus wrote:

Originally posted by Wind Carrier Wind Carrier wrote:

jst osebno sm dokončno skenslu meso iz jedilnika konec 2013 in skozi začetek prejšnega leta. V bistvu zaradi teka. Nekak mi ni sedlo se gibat, če sm jedu meso, oz mi je težo delal. Odkar sm dokončno skenslu to svinjarijo se počutim neprecenljivo boljše in čistejše - mnogo lažje. Thumbs Up

upam, da je to moj edini post v tej debati :) k si kr predstavljam v kaj se bo v kratkem sprevrgla :3

Mene pa zanima, če res že toliko časa nisi jedel nič mesa: kako je z zdravjem?



misliš počutjem? Počutje je odlično! Dobesedno "lažje noge" - zdej svoje je dalo tud kenslanje cukra lani poleti.
Ostajam pa pri siru in yogurtu, k sta po mojem precej večji garbiđ, kot samo meso :/  tko da o neki revoluciji spet ne morm govorit :D men je ful boljš, k mi je blo prej. Glede zdravja bodo pa leta povedala, pa sampli krvi :D če se mi bo sploh še dalo zgublat čas z belimi haljami v prihodnosti se razume ^^

Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 08:44
Po mojem je pri siru večji problem to kako ga pripraviš in koliko ješ - pa tudi kakšnega dobiš.

Danes je splošen konsenz da je mleko strup. In homogenizirano je. Sploh Alpsko, ki je čisto orožje za množično uničenje baje. 
Ampak moja babi je celo življenje pila mleko s kmetije in ga še, stara je 90 let, velikokrat pade, ampak se nikoli ne polomi. Po mojem je zdravo mleko v zmernih količinah dejansko dobro za kosti. 
Ampak tudi vsa cepiva in rastni hormoni in vse s čimer danes posiljujejo živali se pozna tudi v tem. Tako da res moraš vedeti, od katerega kmeta ga dobiš, da ni slučajno s kake farme ali od koga, ki se poslužuje takih metod. 

V glavnem po mojem če ješ s pametjo se sira in mleka nimaš za bati. 


Edited by devlin - 07.Jan.2015 at 09:18
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 09:46
tut jz se postim enkrat letno.. prej z madal bal sirupom 7-10 dni.. ta mesanica javorjevega in palminega sirupa ima bejzikli vse minerale, ki jih telo potrebuje za svoje sprotno delovanje.. da se v teku posta ne izcrpas.. post poznajo vse kulture in neverjetno kako si buden in poln energije, tudi ce nic ne jes nekaj dni.. zadnja leta mi madal bal ne pase tok, ker je presladek in se mi zdi, da mi zakisa telo.. zato pa imam dvakrat letno, ponavad spomlad krajsi post skupaj s ciscenjem jeter z grenko soljo.. vodna dieta mogoce za kak dan, dva.. vec pa je tut po mojem mal sporno..

mi je pa madal bal post pomagu, da sm se resila bulimije v zgodnjih 20h letih.. prvo, da se mi je malha skrcila.. pa da sm na novo zacela razvijat odnos do prehranjevanja - brez trpanja vase in s filingom.. pocasi in z uzitkom okusat.. foodporn -> foodlove.. :)))

sir in mleko bi bla pomoje cist ok, ce ne bi prehrambena industrija tok srala po njih.. sploh siri so kr jeba.. ampak so siri in so siri.. kak domac se gre.. ampak v zadnjem casu jih dost malo jem.. mleka pa sploh ne maram..

sm pa tut jz ljubitelj kumina, mati.. ga turim prou povsod, ce noben ne gleda.. ;)) samo neverjetno, kako je to love/hate zacimba..
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11293
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 10:46

kumina Sick joj, pa ko jo turijo še v kruh, juhe, kuhano hrano, ni da ni, jojmene jojmene kadar jo jem par-x dnevno, 
pa tudi gorčična semena so mi ajk






















Big smile  Tongue


drugače pa itak, vsa kemija danes v hrani je big shit, industrijsko mleko danes je pa res en poc


Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
Lunik View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2056
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lunik Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 13:19
Malo oftopik, ampak ne morem si pomagat - a tule vsi govorite o isti zadevi, al nekateri omenjate kuminO (Kiml po domače, drugače janež al kaj je že?) nekateri pa zgolj kumin? Se ni enkrat že pisalo okoli tega, da st to dve različni začimbi? (Če se ni pol sm bil očitno zadet in spreglejte vse skup. LOL )


KuminE pa tudi jst ne prenesem, je zagotovo nekej najbolj neuporabnega od vsega kar lahko vključujemo v nabor hranil. Smile


Edited by Lunik - 07.Jan.2015 at 13:20
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 13:56
kdo zna razložit to zadevo s sladkorji in zakaj sadni sladkor ja, tist v zrnju ne? 
jst bi opozoru na pasti pridobivanaj informacij iz poljudnih medijev, kjer se selektivno neke študije linkajo in potem vse skupi zgleda kot reklama za določeno živilo... trendi tega se skos spreminjajo..

doma mati navijajo "en topel obrok na dan mora bit!", na drugi strani bi me nekdo k da sm ščinkavc presno nafutral z zrni in rozinami.. 

ok nazaj k cukru... sladke pjače mi nikol niso posebi pritegnile, energetskih.. spijem sm pa tja kj pa mi je skor vedno žal.. glavoboli, če sm zmačkan se mi še vrti in švic mi v curkih vn leti... 

kar se tiče curka, zdej mam pred sabo vrečko suhega sadja, pa si nebi upal trdit, da ni še kj  potreseno zravn.  berem v teh zadnjih komentarjih, da en folk žvi praktično od sadaja, velikih količin sadja... a je kj povezave s tami sladkorji in tveganjem za sladkorno? 
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 15:33
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

kar se tiče curka, zdej mam pred sabo vrečko suhega sadja, pa si nebi upal trdit, da ni še kj  potreseno zravn.  berem v teh zadnjih komentarjih, da en folk žvi praktično od sadaja, velikih količin sadja... a je kj povezave s tami sladkorji in tveganjem za sladkorno? 

No vsaj tole ti lahko jaz takoj ustrelim: Absolutno. Rafiniran sladkor in sladkorna gresta z roko v roki. -sploh če to spremlja neaktivnost in nič ne kuriš. Fruktoza naj bi bila malo manj škodljiva, pretiravat z ničemer pa ni fajn. 
Jaz čimveč sladim z medom. Pred časom sem iz enega muzeja prinesel recept za neko starorimsko pečenko z medom, ampak nikoli naredil, ker se mesu tudi sam načrtno ogibam večino časa. 
Edino kadar sem doma ne gre, tam me vedno probajo nafutrat z mesom pa se še pustim pocrkljat ker se mi ne da še doma kuhle handlat. 

Cuker je pa baje danes praktično v vsem. V kruhu, čipsu ipd, ampak to je bila ena zadeva ki je nisem ravno preverjal. 


Edited by devlin - 07.Jan.2015 at 15:36
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
mati zemlja View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12.Feb.2008
Location: POJSTLCAIZMAHA
Status: Offline
Points: 5975
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mati zemlja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 15:55
kumin in kumina sta različni zadevi :)
~      V življenju niso pomembni ljudje, ki ti želijo srečo, ampak tisti, ki te osrečujejo.      ~
Back to Top
Lunik View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2056
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lunik Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 17:05
OK, pol nisem bil počen, ko sm to bral. Big smile

Za kumino verjetno vsi vemo kaj in kako. Kaj pa je točno kumin? Zelišče al kej drugega? Sladka začimba? Grenčica?
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Offline
Points: 2811
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 19:45
Tale sladkor o katerem vi govorite, tale beli cuker, ima zelo visok glikemični indeks kar pomeni, da je zelo lahko pretvorljiv v naš sladkor ki ga naše telo porablja za hrano. In to pomeni da pride do velike količine sladkorja v kri in je potrebno veliko inzulina da ga prenaša po krvnem sistemu. Kar ga potrebuješ se pokuri kar ne ga inzulin prenaša v odlagališča - maščobna obloga. V vsakem primeru (če jaz zdej to prav razumem) lahko dobiš sladkorno. Ali se gibaš ali ne. Inzulin se v vsakem primeru proizvaja. Sladkorna je bolezen ko ta organ, ki proizvaja inzulin, prekurimo in ga ne more več proizvajat. Zato se uni resni bolniki špikajo.

Men se zdi, da je tko. Če ni, me prosim popravite, da ne širim napačnih misli okol.

Mene tud zanima kaj je to kumin? Skumin?
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 19:52
Sir je hujsa zadeva kot meso. 
Po mojih izkusnjah.
On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Offline
Points: 2811
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 20:02
Originally posted by devlin devlin wrote:

Originally posted by Ijus Ijus wrote:


Mene pa zanima, če res že toliko časa nisi jedel nič mesa: kako je z zdravjem?

Jaz bi tle dodal, da sem bil do sedaj lani prvič par krat na vodni dieti. Prvič sem bil 10 dni. Drugič 25 dni. Tretjič in naprej ene deset krat pa po par dni. V prve in druge sem shujšal za "đabe" 20 kilogramov. In še vsakič od vseh teh vodnih dietah sem se počutil izjemno živega, močnega, lahkega. Na idejo vodne diete sem pa prišel, ko sem šel kdaj dat kri in urin, ko sem moral bit tešč in sem opazil, da ko sem se vračal domov v klanec sem ga bistveno lažje prehodil. In se je izkazalo, da je res, da post razbremeni telo. In sem kasneje opazil, da bistveno preveč jem. Tako da sem pomislil na vodno dieto. In res. Čist simple. Sam ko si lačen spiješ vodo in te lakota v hipu mine. To traja prve tri dni. Potem se stvar normalizira in normalno piješ vodo 2-3L na dan. Tko da takrat po 25 dneh sem mel tolk skrčen želodec, da nisem mogel pojesti enga navadnega malega sendviča narejenega iz navadne žemljice. Bil sit ko kurba. In prav zanimivo je bilo pri prvih dveh poizkusih (10 in 25 dni) ko sem začel jest: prov prisilt sem se moral. Res dobesedno nisem bil čist nič lačen. Sej mam itak 70kg hrane na seb. To se bom letos zdaj prav kmalu odločil da grem z vodno dieto do konca in periodično vsake tri tedne šel na pregled k svoji osebni splošni zdravnici da naredi pregled, če vse štima.

Ijus, vodna dijeta je uničevanje samega sebe. Oprosti ker tega ne boš hotel slišati, ampak res preveri kaj in s čim se igraš. 

Ena bejba ki mi je zelo zelo blizu - na pol jo je uničila služba, od katere bo tudi imela doživljenjske posledice, druge doživljenjske posledice bo imela ker je malo naiven človek, kar se tiče prehrane. 

Če samo filaš želodec z vodo nisi naredil nič. Meni ne boš verjel ampak daj se s kakim zdravnikom in dietetikom o teh stvareh pomeni, preden se boš lotil, prosim te. 

Devlin. Ni panike. Imam namen. In tudi če ne bo resne prepovedi z strani osebne zdravnice in še ene zdravnice tle pr nam na Vranskem ki dela v referenčni ambulanti se bom lotil tele zadeve ker mi je to edini spas. Sem resno prekomerno debel. Imam okrog 150kg. Iz mnogih razlogov. In še nisem uspel v zadnjih 10-12 letih odkar sem tako resno debel uspel shujšati.

Sem probal že z vadbo. Še vsakič opustil.
Sem probal (full čudno, ker je ratalo spontano, še opazil nisem) en mesec dni jesti en krat na dan. Rezultat je bil, da sem v teh 30 dneh šel samo ene parkrat na WC dat ven iz sebe une strupene in neuporabne stvari. Bilo izločka kot za pljunek v obliki driske. Shujšal nisem pa niti 1 dkg. Meni je sicer tole jasno. Enostavno sem pokuril vso hrano, ki sem jo zaužil, za energijo in potrebne snovi.

K moja mat prav: A misliš, da dnar serjem? Dddd! Ga da, ja! Pol gre ven v obliki dreka. Tko pravjo ljudje.

In če se lotim tele zadeve z vodno dieto bom itak prosil svojo osebno zdravnico da me periodično pregleduje - ala vzem urina in krvi in podobno. Jo bom vprašal kaj naj bi blo bolj primerno: ali na vsake tri ali dva tedna da pridem na pregled.

Do sedaj je bilo še vsakič isto in sicer tako:
1. prvi trije dnevi so najbolj tricky: moraš samo vsakič ko si lačen spit vodo. to je popiješ ene 8L na dan
2. za tem je tako kot vsak normalen dan - nisi čist nič lačen in piješ normalno okrog 2L na dan
3. v prvih petih dneh sem izgubil še vsakič točno 8kg
4. za tem petim dnem sem izgubljal po 0,4kg na dan
5. zanimivo je da v prvih petih dneh dobiš pogosto občutek da imaš vetrove. ta občutek je lažen ker imaš drisko. lahko si predstavljate, kaj je bilo prvič par krat. destrukcija v gatah. x)

in res. takrat ko sem bil na 25 dnevni dieti. jaz sem se iz dneva v dan bolje počutil. full spočitega, polnega energije, polnega elana, zagona, volje in želje po gibanju. tudi več vztrajnosti sem imel in kondicje. in tudi telo se mi je začelo obnašati kot v mladosti ko sem bil samo za ene 5-10 pretežak od optimalne teže - to je okrog 70kg; visok sem 172-173cm.

Je pa res, da še vsak, ki sem mu to povedal - za vodno dieto, me je posvaril češ, da to ni dobra odločitev. Še vsak. Tako da sem vzel na ved.

Tudi osebna zdravnica. Ni nič kej pizdila ali zganjala hrupa ali zaskrbljenosti. Samo posvarila me je, da takrat telo potrebuje minerale in vitamine. Jaz sem že probal na vodni dieti, ko je že minil kar nekaj dni, si posolit vodo. Bljak. Full mi ni pasala. In tudi povohal sem tubico od multivitaminov in im ni kaj v slast dišalo. Tko, da ne vem.

Enim bi nucal, enim bi škodilo.

NAjbrž je pa tako, da bi tudi meni začela dvodna dieta škodit po preteku nekega določenega števila dni. nekak za ilustracijo če omenim: kot če bi nekdo kadil 3 škatlice na dan. Nekaj časa bi šlo. Ne bi bilo nič narobe. Po nekem določenem času bi pa ta oseba začela dobivat ali stranske učinke ali pa normalno spontano odvračanje od kajenja. To sme jaz že doživel, tako, da pomojem, ni panike.

Bom pa šel vprašat svojo osebno splošno zdravnico in to gospo zdravnico, ki pri nam na Vranskem v ZD dela v referenčni ambulanti.

Poročam, ko grem, če grem na to dieto pa kaj pa kako po začetku, če bo.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 20:32
Ijus, skrčil se ti bo želodec, ne boš dobil noter nobenih konkretnih hranil (kar zjebe cel sistem), in takoj ko boš spet začel jesti bo teža šla nazaj. Ven bo šla voda, ne pa špeh. 

To so preveliki šoki za telo. Še z smutiji, ki imajo dejansko neko hranilno vrednost ni dobro. Vse te instant popularne diete (ločevalna,...) ne delajo dolgoročnih rezultatov, zato pa povzročijo konkretno škodo telesu. 
Res se orenk pogovori z zdravnico da ti malo bolje razloži zakaj se gre. 

Saj vem, meni je lahko govoriti, ker se zelo enostavno zredim in zelo enostavno shujšam, ampak raje bi bil debel, kot da bi mi izrezali kak želodec ali žolč ali bogvekaj. 


Sicer pa mi malo bolje opiši to dieto, da vidim sploh za kaj se gre. Mrbit pa ni tako sranje kot se mi zdi.



Edited by devlin - 07.Jan.2015 at 20:37
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Offline
Points: 2811
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 20:36
Se mi je. Vem kako je. Po 25 dneh sem komaj pojedel mali sendvič - navadna mala žemljica. Boleeel k kurba.

Ja ne. Jedel bi zelo večkrat po malem, kar je prav.

Problem je v navadi, naučenosti. Če greš tko na dieto in ne spremeniš mišljenja se boš logično spet zrebil po končanju diete ker boš spet delal isto - narobe. A ni tko?

To jaz vse vem.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 20:38
Originally posted by Ijus Ijus wrote:

Se mi je. Vem kako je. Po 25 dneh sem komaj pojedel mali sendvič - navadna mala žemljica. Boleeel k kurba.


Tole me skrbi. Malo se igraj s tem pa bodo po mojem trajne poškodbe. V bistvu bi stavil 100% da ti bo vsekalo na želodec, če ne še na žolč. Se mi zdi da poznam par folka, ki je te stvari probaval.


Edited by devlin - 07.Jan.2015 at 20:40
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Offline
Points: 2811
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 20:46
Ja ne vem. Bom vprašal. Ni panike.
Hvala drugač za opozorilo in skrb.
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2015 at 23:20
Originally posted by KILL YOUR IDOLS! KILL YOUR IDOLS! wrote:

Sir je hujsa zadeva kot meso. 
Po mojih izkusnjah.


odvisno kako gledaš na stvar - produkt posiljstva mi je vseeno za piko manj ogaben, kot produkt umora. Kar se mene tiče je korak naprej v pravo smer na poti ven iz tega sistema. Govorim izključno iz svojega vidika in zase in govorim o hrani kupljeni v merkatorju, ker pač na žalost živim v mestu.

Kmetije so neki popolnoma drugega. Tudi meso pridobljeno z lovom in ne iz mesne industrije je neki popolnoma drugega. Do unih mesojedcev, ki se hranijo z mesom pridoboljenim iz lova imam respect [kljub temu, da sam tega ne bi želel prakticirat].

V bistvu mi meso niti nikol sploh ni blo dobro - jst kar sm jedu sm jedu začimbe z okusom mesa :D pravo meso je meni ogabno. Že sama misel na žvečenje kadavra mi je barbarska in tuja.

po mojem je ful odvisno tud od posameznika, kakšen tip človeka si in kaj ti sede - men osebno ful sede sadje, posušeno sadje & te razni oreščki pa ajdov kruh <3 itd :3 to je tko ene 90% moje prehrane zadnje leto. Edino v bistvu kar me še jebe na tem področju je clean vir beljakovin, ker ful ne prenesem ene 80% zelenjave in valda mi je ravno una, k ma največ beljakovin, najbol ogabna - se pravi razni brokoliji in ta smrad :D...  tudi soja mi je ful ogabna, pa še cela je GMO crap.




Edited by Wind Carrier - 07.Jan.2015 at 23:23
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Offline
Points: 2811
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Jan.2015 at 01:08
Originally posted by devlin devlin wrote:

Originally posted by Ijus Ijus wrote:

Se mi je. Vem kako je. Po 25 dneh sem komaj pojedel mali sendvič - navadna mala žemljica. Boleeel k kurba.


Tole me skrbi. Malo se igraj s tem pa bodo po mojem trajne poškodbe. V bistvu bi stavil 100% da ti bo vsekalo na želodec, če ne še na žolč. Se mi zdi da poznam par folka, ki je te stvari probaval.

Ti, Devlin, te smem vprašat zakaj bi pa mel probleme z želodcem, če bi šel na vodno dieto? Mislim kaj si ti misliš al kaj veš glede tega? Jaz si tko predstavljam: sej ni nič drugega kot da se skrči. Pač v tem času ko ne ješ nič ne dela nič. Vsi tisti organi, ki so zadolženi za prebavo hrane v želodcu in črevesju pač ne bi delal al neki tazga. Bi se pač mal spočil. Sej ne bi zdaj s tem zgubil na kondiciji prebavljanja. Sej to ne bi bil 5 let na dieto. To bi, po izračunu, moral bit na dieti 5 mesecev. Pa zakaj bi žolč trpel? Sej nekateri organi bi lih tko normalno delal, ker bi kuril hrano, ki jo imam v obliki maščobnih oblog samo, da bistveno manj. Jaz sem doumel, da če full manj jem - recimo en do dva krat na dan sem full razbremenjen. Telo se full bolj živo obnaša. Ne boš mogel verjeti ampak odkar full manj jem ali pa to je še bolj opazno ko sem kak dan tešč jaz lahko dobesedno z svojimi 150 kilami tečem po stopnicah ali gor ali dol. Skor sploh ni problema. Sam se vseen pozna, ko mi trebuh skače. Je pa res, da ne vem koliko velik glih ne bi mogel tko tekat po stopnicah. Ampak včasih tega nisem mogel počet. Preveč utrujen pa še zavedal se tega nisem. Pač iz postle na stol in obratno. Vmes sam kake nujne stvari kot so WC in mal ven noge pretegnit pred hišo al pa v Kavarno na kako kavo al pivo al sok. Ko sem pa enkrat opazil, ko sem šel tešč domov od ZD ko sem šel dat kri, da ta naš klanc do hiše full lažje prehodim in to brez ustavljanja (sploh, če sem lepo naspan in spočit) sem pa rekel to mora bit neki narobe z mojim prehranjevanjem. In res. Sedaj full manj jem in se pozna. Tudi desno lice se mi je omehčalo. Baje, če imaš trdo lice je nekaj povezan z kapjo. Jaz je sicer še nisem doživel. Lahko pa da me telo počasi opozarja da me lahko, če ne bom nič naredil. In se mi je zmehčalo odkar manj jem. Na uni 25 dnevni vodni dieti sem dobil lice čisto normalno mehko.

No. Sej pravim. Nič bat. Bom šel vprašat obe zdravnici kot sem rekel.


Edited by Ijus - 08.Jan.2015 at 01:10
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Jan.2015 at 11:55
Originally posted by KILL YOUR IDOLS! KILL YOUR IDOLS! wrote:

Sir je hujsa zadeva kot meso. 
Po mojih izkusnjah.

mja.. mas celo paleto kvalitet in sort sirov in mesov.. ze to, a je mlad al staran sir, je lahko kar precejsnja razlika za nekoga, ki mu je sir borderline.. men mladi ne nardijo prevec dobro, staran sir pa rada pozobam.. sploh orehi, star sir in jabolka so mi ena taka zakon kombinacija.. :)
na sreco imam relativno enostaven dostop tako do sirov kot do divjacinskega mesa.. sirarji in lovci v ozji familiji.. :) ampak zame ga se zmer ni cez dobro solato al pa zelenjavno corbico.. a na sreco mam tut poljedelce v ozji familiji.. :D


se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Jan.2015 at 12:09
Originally posted by Ijus Ijus wrote:

Se mi je. Vem kako je. Po 25 dneh sem komaj pojedel mali sendvič - navadna mala žemljica. Boleeel k kurba.

Ja ne. Jedel bi zelo večkrat po malem, kar je prav.

Problem je v navadi, naučenosti. Če greš tko na dieto in ne spremeniš mišljenja se boš logično spet zrebil po končanju diete ker boš spet delal isto - narobe. A ni tko?

To jaz vse vem.


dieta ti mora postat way of life.. ce ne se bos samo redil in matru hujsat cel lajf.. za shujsat vec gibat (kar ti sede, sej je ful opcij, najdi eno, magari solo in rekreativno; fotkah zvale v gozd, kaj jz vem) in manj jest.. jz se raj recem cim manj reci hkrati jest.. recimo ne mesat oglj. hidratov s proteini.. ali po domace: od tipicnega slovenskega kosila pojes samo juho, meso in solato - al pa solato in krompir.. al pa se probi odrect samo krompirju, kruhu in testeninam.. pa piru.. al pa ne jest po 6. uri zvecer.. ful je variant, ko se ne matras in ne izcrpavas svojga telesa.. hujsat je fino postopoma.. ne pa 10 kil v 5 dneh.. to je cist predivje za vse notranje organe..

poglej si na netu navodila za poste.. post ima kup enih zadev, ki jih je dobro vedet, ce ne ti lahko skodi.. od klistirja (da se ti drek ne zakoci v crevu, ker se prebava ustavi in ga nic ne poriva naprej - in se zastrupljas), do tega, da nehas jest - in pol tut zacnes jest - postopoma.. do tega, da ne kadis in ne pijes alkota, kav, pravih cajev ipd.. to, da si prvo pojedu zemljico, je cisti fail.. kruh se v zelodcu napihne in ga na silo razsiri in poskoduje.. ti niso nikoli pravli, da ne futraj ptickov s kruhom, da jim ne poci zelodec..?  po postu se zacne s kaksnim sveze iztisnjenim sokom in zupco.. pocas..
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Offline
Points: 2811
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Jan.2015 at 13:14
Ja to glede kako začet jest mi je blo mal uganka oziroma mi je vse kar je mela mat doma nekam ne-dišalo. Pa ne tist, da bi se mi upiralo ala bolezensko sam raje bi kaj drugega. Kaj bolj kvalitetnega.

Jaz, če dobim, dobim navdih spontano in kar začnem hodit ali se rekreirat. Traja po par tednov. Pol pa spet nič. Še vsakič je blo tko. Da bi pa kaj na silo pa ne morem. Še nikol mi ni ratal. Tako sem se vedno silil in psihično trpel ob tem. Nisem imel nobenega navdiha in volje. Če je pa spontano je pa cool. In to je problem, ker je teh spontanih navdihov premalo.

Sem jaz že predlani avgusta naredil čudež. Začel sem tle nad našo hišo hodit v klanec do neke točke pa po cesti dol do neke točke. In spet gor do une točke. Vmes pa na določenih točkah aerobiko plus skletce in počepe. In sem v roku štirih tednov prišel do štirih ur neprestanega gibanja in rekreiranja. Full se je poznalo na splošnem počutju - lepo sem bil ulaufan, rahlo utrujen, ni mi blo do nobene zajebancije, nič me ni iritiralo niti nič negativnega zanimalo. Full sem opazil, da mi razsvetljava tako kot mojemu očetu splošno proti večeru ni pasala in tudi bolje sem spal. ... Problem je bilo samo to, da ko sem se toliko časa rekreiral sem bil skoraj ves ta čas moker in kjlub temu, da je bil avgust me je proti večeru zeblo. Starša sta bila oba v kratkih oblačilih jaz pa v trenirki pokrit z deko. In to je bilo čedalje huje. Opazil sem, da me čedalje bolj zebe zvečer in da moram čedalje bolj in dlje časa bit oblečen in pokrit. Pa sem potem nehal. ... Mi je pa druga zdravnica (imamo dve pri nam na Vranskem) rekla da bi takrat moral samo nadaljevat. Tko da ja. Čudeže se da delat. Sam sej pravim. Pri meni je vedno samo spontano. Zavestno mi še nič ni ratalo. Zato nekako se nadejam te vodne diete, ker je res "đabe". Pa sej nisem iz cukra da bom crknil od tega pizda no. sej so zdravniki za to, da povejo kaj je narobe, če bi bilo kaj narobe. Itak sem takrat (2. dieta - 25 dni) imel namen v kratkem jit na pregled pa sem pol prenehal z dieto.

Ja. To glede, da se ti hrana ustavi v prebavnem traku mi je jasno in sem tudi sam že pomislil na to. Pa nisem pol vedel kaj naredit in nisem nič ukrepal. Sam jaz sem se dobro počutil. Tudi na teh vodnih dietah sem dobil vedno čisto normalno tanke noge. Drugače jih imam od vode malo bolj debele. Takrat pa ne glede na to koliko sem sedel sem imel normalno tanke suhe noge. Full zanimivo. in to je res dokaz da preveč hrane obremenjuje telo. Tudi več "support" vode je potrebno če normalno ješ. Zato sem še vsakič v prvih petih dneh shujšal prec 8 kil. Ker najprej sem porabil hrano v prebavnem traku in drugič ta "support" voda se je porabila oziroma izločila ker je telo ni več potrebovalo. 

Ne vem kaj delate halo iz tega. Važen je pristop. Drugače ni nobenega šoka za telo. Meni še nikoli ni uspelo na silo ne jest. Še vedno sem se premislil in šel jest. Tudi sestrična je probala in utrpela posledice zakonitosti telesa - skupaj je padla po tleh, ker se je silila ne jest veliko. Jaz sem pa pogruntal, da je potrebno samo v prvih treh dneh vsakič ko si lačen samo vodo spit. In v roku treh dneh se naredi drugačno stanje in telo ne potrebuje več hrane. S tem mu poveš, da bi rad hujšal - porabljal svoje maščobne zaloge - hrano. Drugače pa rekreacija pa s tem kuriš maščobne obloge na naraven način z normalnim prehranjevanjem istočasno.
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Offline
Points: 2811
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Jan.2015 at 13:38
So mi pa še vsi rekli: problem vodne diete je manjek mineralov in vitaminov. Jaz sem pa že prejle mal gor višje v enem postu povedal da sem enkrat na tej vodni dieti probal malo posoljeno vodo spit in mi je bila ogabna. In isto mi ni neki dišala vsebina tubice multivitaminov. Tist: uau, to mi pa diši full bi to zdej jedel/pil. Ni blo tega. Pa itak zdravniki karnaprej opozarjajo ljudi ki vsi tako prav delajo, da je en kos pizze dosti s katerim vnesemo v telo zadostno količino soli. A veste kolk se mi predoziravano z soljo? Pa začimbami? Pa kavo! Fak. To je šele problem. Pa nekateri z cigareti. Pa telimi konzervansi in barvili. Pa pička mi smo že na pol zombiji od teh pametnjakovičev ki smo jih izvolil, da nas - družbo vodijo (kmet -> meščan -> kolaps! že prej bil budala -> sedaj še večja). Pol se pa na nas - na napakah učijo. Lahko je z tujim kurcem po koprivah mlatit. Ko pa pride en tko na javni forum pa pove da je nekaj odkril ga pa vsi napadejo češ... Jah no, lej. A veste kolk vi vse narobe delate? Bolje da ne začnem govorit. Vse! Od jutra do večera od A do Ž. Jaz sploh ne vem kje bi začel se na novo učit.

Dobesedno bi moral jest tistko kar ti v danem trenutku lakote pove telo kaj potrebuje. in to fajn! prežvečit. Ker slina je fundamentalnega pomena. Jest v bistu tako hrano ki potrebuje slino. Nič kuhanega. jest samo kar ti je narava dala v obliki sadežev/plodov. Nobenih semen. Semena so za reprodukcijo. To je ko da bi jaz sosedu prišel zagrozit z pištolo da si ga z... pol bi pa iz njegovih semen naredil white pito. Kurba k je teh white salty stvari tolk da glava boli. PA še teh spermičev je tolk da sploh ne veste kak mass murder je to. Človek je prov narejen tako, da simbolizira destrukcijo. No. Travca. Sveta pomagavka. Se gredo ljudje noje. Ne? Sej noben ne ve kaj dela. Vsi se delajo nedolžne. Marš! Sam za pobit. Vse drugo bi bili lahko sma to smrdljivo vesolje ne. Pizde patetične. To je k v uni risanki ko je duško dugouško bil sam sred morja na čolnu pa je ratal žejen pa je vzel kozarc, zajel vodo in jo še mal posolil. Pa se s fotrom lolava. K veva zakaj se gre. Vse je okroglo! Vse je dualno! Vse je slano! Pa maaaaaaarš! In pol človek je preveč slano pa dobi pritisk. Kar simbolizira: od vsega hudega. Pa dobi bolezen pa mu ženska povoha tiča pa kr na enkrat vsi fafajo. Pa goltajo oziroma grgrajo tisto spermo ko kreteni in budale ki so bil isprejeti v Elite Club TM. Fak no. Prej pa tisoče, tisoče let pred grajskimi vrati prosjačil drug drugega za kos kruha. Pol se pa tip postav pred stolpnice: Lejte kva mamo. Samo poglejte. Kako veličasno. Not pa stanovanja 10m2. Debili. Vredna za poscat. Pa slika obdelana v fotošopu. Uni se pa v Bentlijih furajo. Pa krona. Je že kdo pomislil kaj to simbolizira? joj fak ej. Norc norca brani ker je preživel norijo. Tist dinozavri pa to.

No. Od lakote ni še nihče umrl. in ne zganjajte mi tlele panike k dam crknu. Če pa že bom pa who cares. K da sem tolk pomemben. Očitno ne, ker nimam kolegov. Maaaaarš. Jaz se pa ne bom prilagajal. Še nobenmu se nisem nikol vi življenju.

Mi je pa všeč, da nekatere res skrbi kaj kdo dela. In mi je lepo in prav da te kdo posvari. Ker pač nisem vedel. Sam eni (in teh je res že veliko in čedalje več jih je) so pa doživel primankljaj v življenju in gredo v prebitek. In v vse kar počno skozi dan mešajo ta prebitek. Ekscesneži. Pička no.

travico kadit! Pa po pamet kadit! Jaz je ne kadim pa mi je vse jasno. Sem zelo dober opazovalec in mi zlo kmalu potegne Embarrassed

Pička sem zatežu. Sorry. Hihi...
Back to Top
Lunik View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2056
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lunik Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Jan.2015 at 15:00
Ijus, za začetek - ne vzami tega kot napad, ampak malo se umiri, bo bolje za tvoje počutje. Čist tko, nasvet kot tak. V življenju bo še ogromno priložnosti, ko se boš imel priložnost razburjat, zarad ljudi, ki ti prek foruma, spletnih portalov itd. pišejo to in ono ali pa zgolj zarad ljudi nasploh, ker so kakršni so, se ti res ni treba. Škoda živcev, kakorkoli obrneš. Wink


Sicer bi pa zgolj eno stvar pokomentiral - praviš da imaš okrog 150 kg, tvoja idealna teža pa naj bi bila okrog 70 kg. Torej je jasno, da imaš totalno prekomerno telesno težo. Ker je temu tako, bi ti sam strogo odsvetoval fizično vadbo in podobne aktivnosti, dokler konkretno ne izgubiš na teži. Vsaj nekih 50 kg, za začetek, kar seveda traja. Precej traja.

Ne razumi napak, fajn je, ko praviš da hodiš v klanec ali zgolj hodiš nasploh in to, ampak hoja je že sma po sebi velika obremenitev za sklepe, predvsem kolenski sklep in pa skočni sklep oz. gleženj. V kolikor morajo noge prenašati še večjo težo celotnega telesa, je (pre)obremenitev še toliko večja. Zato bi ti na tem mestu predvsem odsvetoval razne podvige v smislu počepov, sklec, poskokov, teka ali karkoli pač te že zna zagrabit. Gre namreč za kronične okvare organizma, ki res ne bodo nastopile z danes na jutri, pač pa jih boš začutil čez nekaj let, takrat pa bo problem mnogo težji. Ali pa recimo, samo tega ne, da bi tekel navzdol po klancu. To je pa že skorajda napol samomor! (Pa to vseeno počne večina rekreativcev, ki jih srečujem v gozdu in drugod. Nevednost je pač bolj razpasena kot ptičja gripa, hehe. Big smile) Telesna obremenitev je super, vsak ki jo je kdaj preizkusil to ve in absolutno je treba podpirat, da bi vsakdo čimveč dal od sebe in mrdnil malo bolj vsaj občasno. Ampak dokler ne izgubiš neke konkretne bi se mogoče res veljalo bolj "sprehajat" kot kaj drugega in na začetku zgolj preko prehrane (tudi stanja duha in podobnega) izgubljat na masi. Kot si sam dejal, je najpomembnejše zavedanje, da je treba nekej spremenit. Spremeni prehranske navade, še kake druge, pa se ti bo na dolgi rok obrestovalo. Govorim kot nekdo, ki je marsikaj preizkusil v lajfu, med drugim sem tudi izgubil 17 kg v roku dveh mesecev, sem jih pa tudi zgolj 3/4 v nekaj tednih, odvisno od načina prečiščevanja, odvsino od začetne telesne teže itd.

Aja, glede vodnega prečiščevanja - sam to čisto podpiram, dokler je kratkotrajna izkušnja, kar si tudi napisal, da bo. Meni je uspelo zgolj za par dni, ampak več tako nisem načrtoval. Na malo daljši rok sem se prečiščeval s svežimi sadnimi ali pa zelenjavnimi sokovi, direktno iztisnjenimi v sokovniku in popitimi v roku kakih 10 minut po izstisnjenju, nikakor pa ne mešanimi med seboj. Torej striktno ali sok neke zelenjave, ali pa nekega sadja. Poleg tega sem še v blažji obliki jedel "klasično" presno hrano, pa me je spucalo po dolgem in počez. Vodno sem se zgolj za nekaj dni, ampak je ravno tako kot praviš. Po določenem času preneha potreba za hrano, res pa je, da je to učinkovito zgolj začasno. Predvsem tako, kot ti je Grafin napisala, pazi da po koncu vodne izkušnje, ne začneš z žemljo ali čim podobnim kot prvo stvarjo. Kak sok, juhica, tudi lahka solata itd. bo za začetek OK, sčasoma pa pač nadgradiš na želeni menu.


Po pravici povedano,  me lahko gladko ignoriraš, ampak če sem ti pa samo z eno besedo kje kakorkoli pomagal k lažji odločitvi, potem se je splačalo napisat. Do takrat pa vso srečo, pa čimmanj razburjanja. Upam da ti uspe. Wink


Edited by Lunik - 08.Jan.2015 at 15:01
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Jan.2015 at 15:31
kako to mislis, ijus, da od lakote se nihce ni umrl..? itak da so, zdejle, ko si to prebral je vsaj en na svetu umrl od lakote.. :O umrli bomo pa tko al tko - vsi.. menda.. :))
disciplina in vztrajnost.. zveni tko naci, ane.. :)) vcas velja bit tut mal naci do sebe, ce mas neko zeljo.. ;) sej jo mas, ce ces.. :)
jsm ti pac napisala par tipsov iz enega samega razloga - da bi ti zatezila.. hehe..
pa me vzemi resno, ce si upas, hihi.. :))
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Offline
Points: 2811
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Jan.2015 at 19:02
Grafin. Kaj če bi ti šla študirat, kaj je un gospod Dalaj Salama hotel povedat? Ne bi blo to koristno?
Kako to mislim, da od lakote ni še nihče umrl? Tudi od vode ni še nihče umrl.


Lunik. K tebi se kasneje vrnem. Se pa strinjam s tabo. Hvala v bistvu za support. Smile


Edited by Ijus - 08.Jan.2015 at 20:11
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19.Jan.2015 at 16:10
Back to Top
Andrej B View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 08.Jul.2010
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 444
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Andrej B Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19.Jan.2015 at 17:17
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

http://www.zurnal24.si/vse-vec-reducetarijanov-clanek-243611

Ni da ni... kmalu bodo ti pisuni, pisure in ostali kvazi strokovnjaki vsakega izmed nas uvrstili med neke xyz-jance. Facepalm
Hehehe, vsi smo eni indijanci ! LOL
"Samo dve stvari na tem svetu sta neskončni :
vesolje in človeška neumnost,
čeprav za prvo nisem povsem prepričan."

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.07
Copyright ©2001-2024 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0,313 seconds.