Paranoid Metal Webzine Homepage
Forum Home Forum Home > Ostalo > Ostalo
  New Posts New Posts RSS Feed - Klasika?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Klasika?

 Post Reply Post Reply
Author
Message
Norther View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: LA
Status: Offline
Points: 1513
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Norther Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Klasika?
    Posted: 22.Feb.2015 at 14:38
Kdo od vas poslusa kdaj klasiko?
Beer sells...........and I'm buying
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Feb.2015 at 15:17
ne
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11726
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Feb.2015 at 15:40
jst, če se nahajam v kkšnem drugem kot matičnem vozilu, in da ni nobenih cdjev pri roki... šaltam na radio ars, k na vseh drugih programih me zapušča razum od unega trosenja nesmislov :E  nism neki poznavalc, mi pa godi ta akustična dimenzija zvoka. 
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Feb.2015 at 15:44
Bolj inštrumentalne zadeve in zborovsko petje. Kompletne opere mi zelo ne sedejo. Na splošno pa nimam kaj dosti pojma - za razliko od sestre, ki ji ta zvrst še najbolj odgovarja. 
Včasih odprem ars frekvenco in če mi paše tisto kar se rola ostane tam - evo, me je Frogi prehitel. Kaj kar npr. name naredi zadosten vtis, da si zapomnim:


http://www.youtube.com/watch?v=BNatwyAJ6dI



Edited by devlin - 22.Feb.2015 at 15:47
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Jan Ov Plain View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: China
Status: Offline
Points: 3235
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Jan Ov Plain Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Feb.2015 at 16:26
Mja, parkrat na leto tops. Pa načeloma se vedno vračam k istim. Georges Bizet, Franz Joseph Haydn, Franz Liszt, Maurice Ravel, Erik Satie pa Felix Mendelssohn. Mendelssohn mi je verjetno najljubši. To je to.



Pa Gilbert & Sullivan mi kar dogajata.:) Te hecne pa trapaste 'Savoy opere'/operete. Mikado, Pirates Of Penzance, HMS Pinafore,... Ampak to je druga stvar.

Occam's razor can leave a scar, but it can remove the cancer so often caused by the poison of liars and imaginers.

Ignorant men raise questions that wise men answered a thousand years ago.
Back to Top
rožica View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3380
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote rožica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Feb.2015 at 16:40
Poslušam kdaj pa kdaj, ampak zelo redko res paše. Vsake toliko se znajdem tudi na kakšnem klasičnemu koncertu v Cankarjevem domu - v bistvu grem redkokdaj zadovoljen domov. Ne toliko zaradi izvedbe, bolj zaradi tega, ker je vzdušje preveč snobovsko in nesproščeno, kar mi res ne paše. Zdi se mi da tudi glasba izzveni nekako "v prazno" v ambientu Gallusove dvorane, kar je še dodaten minus. 

Sicer se mi klasika v principu dopade. Tudi zaradi tega ker so zgodbe skladateljev marsikdaj veliko bolj (oz. na drugačen način) fascinantne od intervjujev z metalci iz obskurnih skupin. :) Ampak navdušenje izhlapi ob dejstvu, da me v živo niti simfonični orkestri, niti manjše zasedbe, v večini primerov ne nit najmanj ne ganijo. Posledično me pa (pomoje) tudi dosti manj vleče h temu, da bi si večkrat zasukal kakšno klasiko.

Če se počutim, da bi poslušal akustično glasbo ponavadi veliko raje od klasike posežem po čem v stilu:


All matter in the universe is destined to become the scrap heap of history.

It’s called the 2nd Law.
Back to Top
rožica View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3380
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote rožica Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Feb.2015 at 16:44
Aja, še to - zadnjič sem po naključju naletel na ta posnetek in obstal odprtih ust:




Edited by rožica - 22.Feb.2015 at 17:03
All matter in the universe is destined to become the scrap heap of history.

It’s called the 2nd Law.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Feb.2015 at 16:47
Originally posted by rožica rožica wrote:

Poslušam kdaj pa kdaj, ampak zelo redko res paše. Vsake toliko se znajdem tudi na kakšnem klasičnemu koncertu v Cankarjevem domu - v bistvu grem redkokdaj zadovoljen domov. Ne toliko zaradi izvedbe, bolj zaradi tega, ker je vzdušje preveč snobovsko in nesproščeno, kar mi res ne paše. Zdi se mi da tudi glasba izzveni nekako "v prazno" v ambientu Gallusove dvorane, kar je še dodaten minus. 

Sicer se mi klasika v principu dopade. Tudi zaradi tega ker so zgodbe skladateljev marsikdaj veliko bolj (oz. na drugačen način) fascinantne od intervjujev z metalci iz obskurnih skupin. :) Ampak navdušenje izhlapi ob dejstvu, da me v živo niti simfonični orkestri, niti manjše zasedbe, v večini primerov ne nit najmanj ne ganijo. Posledično me pa (pomoje) tudi dosti manj vleče h temu, da bi si večkrat zasukal kakšno klasiko.

Thumbs UpClap

The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11293
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Feb.2015 at 16:54

Ja. Po moje, da je na prvem mestu Bach.


Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
Atheist View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew


Joined: 16.Nov.2007
Location: Isle Of Man
Status: Offline
Points: 8756
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Atheist Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Feb.2015 at 19:10
Od zmeraj, zadnje čase premalo skoncentrirano, a še vedno vsaj 1 krat na teden. Včasih (zaradi igranja v orkestru itd.) sem moral veliko del tudi konkretno preštudirati (kar mi je bilo zakon:D), mnogo avtorjev me spremlja dolga, dolga leta. Ena najljubših del: The Firebird- Igor Stravinsky, Tchaikovsky - 1812 Overture, Handel- From scourging rebellion, G.Mahler- Symphony nr.5, Shostakovich- Symphony nr.7, te iz prve, je pa še mnogo drugih...kot novodobne klasiciste jemljem soundtracke in njihove kreatorje...ps.: ker sem v metalu domač v vseh zvrsteh oz. v vsaki od sto zvrsti najdem nekaj kar mi je zakon, al glasbeno al idejno (od a-ž, od heavya od plenic do powerja, dm brutalizacijj, do, nevem, pagan black metala) je tako tudi pri večini ostale glasbe, subjektivno ne morem samo post 1992 rap-a in štanca vikend gostiln. Music rules:).
ps2.: Dejzi, Firebird bi ti bil zakon:D v enih počasnih delih prav spominja na The Goonies soundtrack:D






Edited by Atheist - 22.Feb.2015 at 19:20
Back to Top
Atheist View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew


Joined: 16.Nov.2007
Location: Isle Of Man
Status: Offline
Points: 8756
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Atheist Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Feb.2015 at 19:16
Plusss...pozabil:  Marche Slave (isto Čajkovski)
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4853
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Feb.2015 at 19:36
ja, včasih si dam gor tudu kako staro Metallico, Motorhead, Mejdne... klasiko pač... Smile


edit (bolj resno):
drugače sm pa nazadnje poslušal Edvard Griegov "hall of the mountain king", pa Franz Liszt mi zelo paše, pa tudi Thaikovsky, pa Wagnerja si dam kdaj pa kdaj gor, Mussorgsky se tudi kdaj najde, Paganini tudi najde včasih pot do mojga radia...

Pa tudi moderni klasiki so mi všeč npr. Klaus Badelt, John Williams, Hans Zimmer. No, teli so bolj glasbo za filme delali ampak se jih uvršča med klasike ane?


edit 2.0:
Pa Johannes Brahms je tudi v moji top 5 Smile

No, sej nism glih neki težek poznavalec zgoraj omenjenih ustvarjalcev, dobijo pa sigurno parkrat na leto svoje mesto v mojih ušesih...



Edited by Mitja M.J. - 22.Feb.2015 at 20:06
MacGyver je zakon!
Back to Top
Lunik View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2056
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lunik Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Feb.2015 at 19:53
Po 6 letih, ki sem jih kot tehnik preživel v SNG Opera in balet Ljubljana, sem doživel kar nekaj opernih/baletnih predstav, tako "klasičnih" kot bolj obskurnih zadev. Moram priznat, da so določene name naredile vtis in da se mi določeni deli še danes prepevajo ko pač nanese nanje.

Vseeno klasično glasbo danes poslušam kvečjemu izjemoma, absolutno se pa moram strinjat z enim od prejšnjih komentarjev, namreč da gre ob izvedbi pri nas za preveč "snobovsko in nesproščeno vzdušje". Kot stalni udeleženec v dvorani bodisi SNG, bodisi ostalih prostorov, v katerih smo delovali, zaradi prenove Opere,(Cankarjev dom, Gospodarsko razstaviče, kulturni domovi po vsej Sloveniji, Oratorij v Portorožu ali Studencu pri Domžalah...) lahko samo potrdim, da smo Slovenc(eljn)i res en zategnjen narod in da redkodko na take prireditve prihaja zaradi glasbe, bodisi kot poznavalec, bodisi kot navdušenec. Vsekakor se najdejo tudi taki, ampak večina obiskovalcev je tam bodisi zaradi povabil (in posledično zastonjskih vstopnic) bodisi zaradi lastnega ega, kot taki pa res ne morejo predstavljat publike, kakršni je taka glasba pravzaprav namenjena. Tako da ja, vzdušje na predstavah je bilo v večji meri precej moreče oz. nesproščeno, medtem ko si hkrati ne znam dobro predstavljat, kaj bi me moralo zadet v glavo, da bi se doma ali v ožjem krogu svoj družbe, napajal s klasiko. Morda pa še pride do tega, nikoli ne reci nikoli pa to. Do takrat pa kvečjemu kdaj medtem, ko se vozim s kom v avtomobilu, ali pa če me primejo redki, in toliko bolj moreči trenutki za ostale, ko se sam preizkusim kot bas, bariton in tenor v enem. Big smile
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Feb.2015 at 20:13
Isto z občinstvom sem sam doživel pred mnogo leti tudi na Dunaju, kjer sem se znašel na božičnem koncertu. Glasba mi je bila večinoma všeč (ampak tudi tu že vnaprej večinoma veš kaj boš slišal, zaključi se vedno z Radetskim maršem in je vse skupaj precej predvidljivo), ampak prav zaradi ljudi - vzdušja - okrog mene sem dobil neprijeten občutek. 
Veliko pa mi je o svojih izkušnjah tudi pripovedovala sestra, ki je na koncerte in v opero dejansko hodila zaradi glasbe, pa kar nekajkrat prišla slabe volje nazaj. Poleg tega da naša opera pač ni NY in pri Aidi ne moreš pričakovati konjenice na odru.  Big smile

Drugače pa me je ta debata spet malo zapalila. Ob 1:00 ko začnejo peti. Heart

Sicer bi Wagner danes po mojem tudi ustvarjal precej drugačno glasbo ampak Dunn vseeno malo pretirava po mojem s to trditvijo http://www.youtube.com/watch?v=ZrIdyLXdhBo ? 





Edited by devlin - 22.Feb.2015 at 20:22
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Grrrrr View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 26.Oct.2009
Status: Offline
Points: 709
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Grrrrr Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Feb.2015 at 08:03
Men so všeč opere. Zelo redkokdaj jih sicer poslušam doma. Ampak v živo mi je pa top. Sem dal skoz tudi že Metropolitanko v NY in Covent Garden.
Drgač pa kot vas je že nekaj omenilo občasno preklopim na ARS.
Your highness, when I said that you are like a stream of bat's piss, I only mean that you shine out like a shaft of gold when all around it is dark
Back to Top
Mrtupevc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12.Jan.2008
Location: Bangladesh
Status: Offline
Points: 1820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mrtupevc Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Feb.2015 at 08:56
Uf, tole je pa moja šibka stran :D

Res je, kot ste že sami napisali; publika na koncertih je porazno mrtvaška - zato si raje doma zasukam kaj pompoznega, vznemirljivega, bombastičnega, spet drugič pa kaj bolj mirnega...

Po skladateljih se nagibam na vzhodni blok (Chopin, Stravinski, Prokofiev, Šostakovič...), se pa najdejo posamezniki iz "ne-vzhodnega-bloka", ki so znali narediti raztur. Npr. Gustav Holst (VB) s svojimi planeti in predvsem Marsom, katerega uvodno temo so si "sposodili" Karl Sanders & Co. na plati Amongst the catacombs of Nephren-Ka za komad Ramses, bringer of war (no, Holst je imel skoraj istoimenski komad, le da tam "nastopa" Mars).

Potem npr., kdor je gledal Odisejo 2001 in šimpanza, ki je pogruntal, da stik lahko uporabi v mnogokatere namene, pozna danes žal zelo zlajnano glasbeno podlago (Strauss, Also spricht Zarathustra), vendar je komad vse kaj drugega kot tistih nekaj več kot dve minuti. Straussova mojstrovina, dolga dobre pol ure, se vije od pompoznega začetka pa vse do piano pianissima na koncu. Če poslušate celoto, gre v bistvu za hudo pozitiven komad, ne pa kako depresijo.

Rimski-Korsakov in Šeherezada, nuf said. Mislm, kako so vsi ti klasiki znal prelit zgodbo v notni zapis (tle recimo prou vidš uno barkačo, k valovi po razburkanem morju, faaak!)

Beethoven... Sedma simfonija, drugi stavek... pa Samuel Barber (ZDA) in njegovi Eseji za orkester... pa še in še... paše :)

Tolk o tem.



Ole - OleOleOle;

Peterle - zakaj pa ne?
Back to Top
Real View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2683
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Real Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Feb.2015 at 20:43
Klasika? Vsekakor! Vltava(Smetana), Valse No.2 (D. Chostakovitch), Grieg, Bach, Mozart...


Edited by Real - 23.Feb.2015 at 20:51
Nomen est omen.
Back to Top
Jan Ov Plain View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: China
Status: Offline
Points: 3235
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Jan Ov Plain Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Feb.2015 at 21:06
Originally posted by devlin devlin wrote:

 Sicer bi Wagner danes po mojem tudi ustvarjal precej drugačno glasbo ampak Dunn vseeno malo pretirava po mojem s to trditvijo http://www.youtube.com/watch?v=ZrIdyLXdhBo ? 

Mjah, zgolj neko ugibanje IMO.:) V končni fazi klasična glasba ni ravno IZUMRLA (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_21st-century_classical_composers). Zakaj torej Wagner ne bi tudi danes ustvarjal klasične glasbe?:S
Occam's razor can leave a scar, but it can remove the cancer so often caused by the poison of liars and imaginers.

Ignorant men raise questions that wise men answered a thousand years ago.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8487
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Feb.2015 at 21:56
Ja, zgolj ugibanje. Ampak takrat je bilo bistveno manj možnosti za zganjati bučen in grandiozen hrup, kot jih je danes in morda bi ga pritegnilo kaj drugega. V glavnem to ni pomembno.
Napisal je nekaj kar poznajo vsi glasbeno malo bolj razgledani ljudje in zato je dobro, da se je rodil takrat in delal to kar je. 


Edited by devlin - 23.Feb.2015 at 21:57
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
NuuX View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1070
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote NuuX Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Feb.2015 at 17:29
Kar se klasike tiče je meni top Čajkovski s svojim Labodjim jezerom, res nora muzika. Potem za njim je pa že Verdi s polno malho odličnih arij.
It's all fun and games until someone loses an eye. Then it's just fun you can't see.
Back to Top
Vraan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vraan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Feb.2015 at 18:55
The real monsters are often just people.
Back to Top
(((OdiumNostrum View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote (((OdiumNostrum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Feb.2015 at 23:54
Jup, me pa vleče sicer bolj k minimalizmu. Puristi bi se zmrdovali, ampak v malo resnejše klasične vode so me vodili moderni/kontemporarni pobje tipa Olafur Arnalds, Nils Frahm, Johan Johannson ipd.; zadnje čase pa počasi a vztrajno orjem po "resnejših" zadevah, vseeno pa še vedno ne maram pretirane kompleksnosti in avantgarde (pri metalu pa stremim ravno k temu).  Arvo Pärt, Barber, Peteris Vasks, Tallis, Gorecki (njegova 3. simfonija je nekaj božanskega), Vaughan Williams, Phillip Glass (predvsem nekatere njegove opere, npr. Satyagraha je genijalna)...mi pa sedejo še Gregorijanski korali in pa Rusko ortodoksno "petje" in nasploh vzhodno evropski chanti. Hvala Deathspell Omega. Pa razni rekvijemi (Mozart, Verdi, Ligeti, Prokofiev, Dvorak) itd.
Back to Top
Lif. View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 20.Mar.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1660
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lif. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25.Feb.2015 at 12:34
Včasih dost več, v srednji sn se dostkrat učila ob klasiki, ampak je to ostalo z mano bolj zarad glasbene šole. Zej pa občasno ko kaj delam in se morm res skoncentrirat paše kak minimalizem, največkrat Satie (v izvedbi Pöntinena), drugače pa predvsem Einaudi, Ravel in Stravinsky.

Se pa že neki časa spravljam poslušat Holsta, si me zej spet spomnil na njegove planete. Hvala, Mrtupevc. :)
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.07
Copyright ©2001-2024 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0,297 seconds.