Paranoid Metal Webzine Homepage
Forum Home Forum Home > Ostalo > Chickfight
  New Posts New Posts RSS Feed - zaposlitev/sp,davki,prihranki,napitnine..
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

zaposlitev/sp,davki,prihranki,napitnine..

 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
Sid Ninja View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
V termah Banovci za 1 leto

Joined: 22.Jul.2016
Location: Rhodesia
Status: Offline
Points: 5452
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sid Ninja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 17:23
Originally posted by Speadge Speadge wrote:


Mislim, ko 4 osebe dan za dnem opravijo obseg dela primernega osmih - desetih delavcev. Ko naredijo na mesec po 250 - 300ur. Delodajalec pa jim nakaže "minimalca", mali preostanek pa plača na roko. In potem imajo opcijo "should I stay should I go". Pa smo že pri poveličevanem scenariju Sid Ninje, ki pravi "hahaha - temu se reče TRG! [oz ponudba dela]" in gredo. Pridejo novi. In gredo. In potem sčasoma jih ne dobiš več. Objavljaš oglase, se jeziš, vsi so ti krivi.. prekleti lenuhi... delavcev pa nikjer. Preostane ti pa balkan... Te se da še lepo izkoriščati.



Em...če si res dober kuhar - zakaj potem ne poiščeš druge gostilne ali tujine? :S temu se tud reče trg...

Uno kar berem je katastrofa - me čudi, da take gostilne sploh preživijo :S


En moj frend je bil kuhar, pa se nikol ni neki pretirano pritoževal. Delal je kr precej, to je res - a ne tolk suženjsko, kot si ti opisal. Šef je moral bit kar fer, ker nikol nism poslušal pritožb, plača pa tud ne spet tolk slaba no... ni bla pa ne vem kaj. Je pa pustil vse skup, ker je šou pač v druge vode....




Edited by Sid Ninja - 13.Sep.2016 at 18:00
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2060
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 18:08
Originally posted by Sid Ninja Sid Ninja wrote:

 

Em...če si res dober kuhar - zakaj potem ne poiščeš druge gostilne ali tujine? :S temu se tud reče trg...


Em... a je res tako težko najti sogovornika, ki bi ga bilo moč jemati resno? :/ Ali pa je to zgoraj zgolj zavoljo argumenta? Ker...

Originally posted by Speadge Speadge wrote:

 
 In potem imajo opcijo "should I stay should I go". Pa smo že pri poveličevanem scenariju Sid Ninje, ki pravi "hahaha - temu se reče TRG! [oz ponudba dela]" in gredo. Pridejo novi. In gredo. 


Originally posted by Speadge Speadge wrote:

 
Dandanes so kuharji vsi od avtomehanikarjev do lesarjev... le pravi gostinci ne. Ti ponavadi pobegnejo iz posla že po prvih nekaj let garanja in muk. 


Originally posted by Speadge Speadge wrote:

 
Ko sem bil sam v tem poslu...

Iz vsega tega bi bilo razbrati, da ljudje iščemo nekaj boljšega, mar ne? Jaz sem svoj prostor pod soncem našel.



Originally posted by Sid Ninja Sid Ninja wrote:

 
Uf! Še na en argument si me spomnu, o katerem jst osebno nism razmišljal, ko sm študiral prosti trg.... tudi takrat, ko se je ta ideja začela pojavljat, to ni bil tak problem. Pozabil sem na odprte meje in poceni delavno silo. To se meni osebno gnusi in sm proti temu - če sem pa zaradi tega še kontradiktoren, pa tudi prav! 


Mja, vedel sem, da te bom tu ujel oz. ti kljub stališčem, ki jih tako goreče zagovarjaš, ta del ne bo tako zelo simpatičen :) 
Tu ni problem samo to, da je ta tuja delovna sila poceni, ampak tudi delovna sila, ki pride sem brez vsega in je zato prisiljena zagrizti v vsakršno sranje, zdržati, prenesti vse vrste izkoriščanja - kar lokalno prebivalstvo ne bo, se pa se tem razvrednosti vrednost domačega delavca. Domači delavec bo pač šel. Tujec pa bo garal kot kakšna črna živina po 14 ur na dan še kakšne pol leta dlje... (spet na osnovi izkušenj, opažanj - ne teorije).


Edited by Speadge - 13.Sep.2016 at 18:10
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Sid Ninja View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
V termah Banovci za 1 leto

Joined: 22.Jul.2016
Location: Rhodesia
Status: Offline
Points: 5452
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sid Ninja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 18:17
Originally posted by Speadge Speadge wrote:


Iz vsega tega bi bilo razbrati, da ljudje iščemo nekaj boljšega, mar ne? Jaz sem svoj prostor pod soncem našel.



in v čem je pol problem?

Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 18:20
ja sj to.. tu je še ta faktor da ljudje v branži sami seb krojijo ceno s svojo razpoložljivostjo.. to tekmovanje s čedaljo nižjo ceno storitve in s tem ceno dela imo tudi samoorganizira smrtonosno ekonomsko spiralo.

jst bi zato težko določu kater model je boljši.. pomoje kakor pri vsaki stvari se išče balans med socialnim in operativno vzdržnem.. 

cela ekonomija je čudna imo... nevem kako načrtovat pravično družbo če nekdo za strojem ali na stroju ali kako drugače res fizično gara, za polovico keša, ki ga lahko ustvariš v treh urah dela v photoshopu... kako je to lahko ekvivalentno? 

sej je fajn da podpiramo hi iq družbo, kjer je delo možganov več vredno ali bolj iskano, ker pač ne zna vsa, medtem ko je za kramp vsak dobr.. sam vrednote trdega dela se na tak način sigurno ne privzgoji.
Back to Top
Sid Ninja View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
V termah Banovci za 1 leto

Joined: 22.Jul.2016
Location: Rhodesia
Status: Offline
Points: 5452
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sid Ninja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 18:22
Originally posted by Speadge Speadge wrote:


Mja, vedel sem, da te bom tu ujel oz. ti kljub stališčem, ki jih tako goreče zagovarjaš, ta del ne bo tako zelo simpatičen :) 
Tu ni problem samo to, da je ta tuja delovna sila poceni, ampak tudi delovna sila, ki pride sem brez vsega in je zato prisiljena zagrizti v vsakršno sranje, zdržati, prenesti vse vrste izkoriščanja - kar lokalno prebivalstvo ne bo, se pa se tem razvrednosti vrednost domačega delavca. Domači delavec bo pač šel. Tujec pa bo garal kot kakšna črna živina po 14 ur na dan še kakšne pol leta dlje... (spet na osnovi izkušenj, opažanj - ne teorije).


No sam, da si me ujel! LOL

In če se to prepove? Si zlobni fašist in nacist in nimaš več "pravo na glasanje" al kaj?

Mism kaj točno je narobe z prosto in brezcarinsko trgovino in popolnoma prostim trgom, brez uvažanja delavne sile? Je to greh? Mism jst iskreno ne štekam kaj je narobe s tem, da npr. ti tle neki proizvajaš in je to recimo, da zanimivo za nekega Japonca in si to uvozi brez carine? I don't get it.... 

Enako se mi zdi ful glupo, da se npr. država vmešava in ščiti delavce s takimi predpisi, da zjebe delodajalce in posledično tudi delavce... vse kar sm hotel, je blo to, da ti pokažem stvari iz drugega zornega kota, ker sm mel v lajfu neki pogovorov z ljudmi, k majo forme in zaposlujejo ljudi in sm slišal stvari iz njihovega zornega kota....

Mism, nikjer nism niti uspel videt tvojih predlogov? Meni osebno ekonomija ni nek point, ki bi me blazno interesiral, vidim pa, da so Slovenci [vsaj po mojem mnenju] na tem mestu totalno zavedeni s strani propagande. Celo delodajalci btw [z enim sm se pogovarjal, k je mel za svoje interese nenormalno mazohistične poglede na politiko! LOL
Back to Top
Sid Ninja View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
V termah Banovci za 1 leto

Joined: 22.Jul.2016
Location: Rhodesia
Status: Offline
Points: 5452
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sid Ninja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 18:32
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

ja sj to.. tu je še ta faktor da ljudje v branži sami seb krojijo ceno s svojo razpoložljivostjo.. to tekmovanje s čedaljo nižjo ceno storitve in s tem ceno dela imo tudi samoorganizira smrtonosno ekonomsko spiralo.

jst bi zato težko določu kater model je boljši.. pomoje kakor pri vsaki stvari se išče balans med socialnim in operativno vzdržnem.. 

cela ekonomija je čudna imo... nevem kako načrtovat pravično družbo če nekdo za strojem ali na stroju ali kako drugače res fizično gara, za polovico keša, ki ga lahko ustvariš v treh urah dela v photoshopu... kako je to lahko ekvivalentno? 

sej je fajn da podpiramo hi iq družbo, kjer je delo možganov več vredno ali bolj iskano, ker pač ne zna vsa, medtem ko je za kramp vsak dobr.. sam vrednote trdega dela se na tak način sigurno ne privzgoji.



Emmm - če bi meje ne bile odprte, pomeni, da bi v taki "hi IQ" družbi zelo kmalu zmanjkalo folka, k bi se jim še dalo prijet za kramp. Posledično bi cena takega dela začela naraščat. Mogoč do te mere, da bi se celo kdo zaposlil, pustil pisarno in šou mal gonit kramp! LOL Lahko pa bi za kramp moral prijet tudi kak delodajalec, ker pač ne bi nikogar našu za delo ane?
Nemara bi moral kdaj tud sami kaj skopat, če ne bi našli dalvcev al kako. Aaand there's your free market magic...
Aja pa btw - ni vsak za kramp - vrjemi! Big smile Eni so pač bolj za knjige, drugi bolj za kramp, tretji bolj za tretje!






Edited by Sid Ninja - 13.Sep.2016 at 18:33
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2060
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 18:33
Originally posted by Sid Ninja Sid Ninja wrote:

 
Mism, nikjer nism niti uspel videt tvojih predlogov? 

Jaz tudi ne tvojih.


Kot nekdo, ki ima veliko za povedati brez konkretnih predlogov (izraženo mnenje, kaj je z drugimi narobe ni predlog) bi tudi ti lahko razumel, da v debati, kjer se diskutira o izkušnjah in zapažanjih nekako ne bomo ravno kreirali ekonomsko-političnega programa za reševanje problemske situacije, nahranili sirote in rešili svet ter da je izražati pričakovanja od sogovornika, da nam bo ponudil vse rešitve, sam pa se temu gladko izogniti čista forumska demagogija. 
Glej, komot ti lahko rečem ne vem, nimam odgovorov na vse, niti se ne pretvarjam da jih imam. Vidim pa marsikaj kar je narobe v tem česar del sem bil sam in to delim s teboj - ki mi deluješ bolj teoretik in zato jasno ne moreš razumeti praktičnih/življenskih aspektov predmeta pogovora.
Kot praviš in s tem se povsem strinjam - "Eni so pač bolj za knjige, drugi bolj za kramp, tretji bolj za tretje!" :) Tu pa pač delimo med seboj izkušnje iz teh različnih aspektov.


Edited by Speadge - 13.Sep.2016 at 18:42
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Vraan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vraan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 18:44
Jst sm svoje na to temo že povedal in pa tudi konkretne predloge.

Frogi, bi te pa vseeno rad spomnil, da si ravno ti privlekel na dan podatke, da se v tujini delodajalec še bolj skešira za delavca kot pri nas, pa kljub temu stvari tečejo bolje. To si takrat argumentiral zgolj s svojim začudenim kozjim frisom.

Ta tvoja ugotovitev samo potrjuje moje mišljenje. In ja, v Sloveniji vlada ta kurčev mindset. V bistvu vici o gorenjcih držijo za čisto celo državo. Čim več pokrast zase pa čim manj dat. S tem mislim tud na navadn folk. Glej, mene so pred kratkim frendi iz UK navdušili nad tem, da sem začel orginalne špile kupovat vsaj. Oni tm nič ne torrentajo. Muska, filmi, špili, software, ... Vse kupijo. Z mano niso hoteli igrati, dokler sem imel krekano verzijo. So rekli, ne, ne bomo tvegali, da nas pojebejo in banajo zaradi tebe. In ja, ta mindset je delno povezan. 

Delodajalec zaposli delavca za nedoločen čas = kupiti original

Mindset, mindset in še enkrat mindset.

Sicer pa Frogi, ti braniš svojega delodajalca, češ da ti je predstavil resnico in da verjameš številkam. Pa si 100% da te ni nategnil? Kako veš, da ti je pokazal prave cifre. Jaz mu ne bi verjel sori.

Edited by Vraan - 13.Sep.2016 at 18:46
The real monsters are often just people.
Back to Top
Sid Ninja View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
V termah Banovci za 1 leto

Joined: 22.Jul.2016
Location: Rhodesia
Status: Offline
Points: 5452
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sid Ninja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 18:46
Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Originally posted by Sid Ninja Sid Ninja wrote:

 
Mism, nikjer nism niti uspel videt tvojih predlogov? 

Jaz tudi ne tvojih.


Kot nekdo, ki ima veliko za povedati brez konkretnih predlogov (izraženo mnenje, kaj je z drugimi narobe ni predlog) bi tudi ti lahko razumel, da v debati, kjer se diskutira o izkušnjah in zapažanjih nekako ne bomo ravno kreirali politični program za reševanje problemske situacije, in da je izražati pričakovanja od sogovornika, sam pa se temu gladko izogniti čista forumska demagogija. 
Glej, komot ti lahko rečem ne vem, nimam odgovorov na vse, niti se ne pretvarjam da jih imam. Vidim pa marsikaj kar je narobe v tem česar del sem bil sam in to delim s teboj - ki mi deluješ bolj teoretik in zato jasno ne moreš razumeti praktičnih/življenskih aspektov predmeta pogovora.




Mal na blef nakladaš stari. Tako goreče jst zagovarjam prosti trg ravno zaradi življenskih izkušenj! Ko delaš za 5 folka do take izčrpanosti, da padaš skup in pobereš 1/5 nagrade, te stvar izuči da boš prekleto dobro razmislil, če boš še kdaj podpiral sistem, ki nagrajuje lenuhe.... just sayin'

Opazoval in pogovarjal sm se z kar precej tako delavci, kot delodajalci, med tem, ko pri tebi opažam, da stvar gledaš izključno iz vidika delavcev. Sem pa ti tudi sam priznal tebi prav tam, kjer se pač meni zdi, da imaš prav..... ne vem v čem tak halo?

forumska demagogija! Big smile

Moj predlog je popolnoma prosti globalni trg, brez carin a z omejenimi migracijami. Mism, da se tega v praksi še ni probal. Moj predlog je skrčit državo na največji možni minimum in gledat kaj se dogaja, ter potem reagirat. Moj predlog je krčit javni sektor in širit privatnega - pod budnim očesom mame države seveda, ki naj skrbi, da ne gre kaj narobe, a ne s pretiranim vmešavanjem - samo takrat, ko je nujno.
V starih časih sm se navduševal nad idejami nekega super globalno "razsvetljenega" socializma v stilu  "star trek" - brez denarja - vse super utopično in tipi topi - ljudje srečni in oh in sploh utopija.....dokler me pač življenje ni izučilo, da je to kontradiktorno z naravnimi zakoni in osnovno človeško naravo [ki je v resnici dokaj egoistična] in posledično zelo vrjetno v vsakem primeru doomed to fail...




Edited by Sid Ninja - 13.Sep.2016 at 18:59
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 19:02
Originally posted by Vraan Vraan wrote:

Jst sm svoje na to temo že povedal in pa tudi konkretne predloge.

Frogi, bi te pa vseeno rad spomnil, da si ravno ti privlekel na dan podatke, da se v tujini delodajalec še bolj skešira za delavca kot pri nas, pa kljub temu stvari tečejo bolje. To si takrat argumentiral zgolj s svojim začudenim kozjim frisom.

Ta tvoja ugotovitev samo potrjuje moje mišljenje. In ja, v Sloveniji vlada ta kurčev mindset. V bistvu vici o gorenjcih držijo za čisto celo državo. Čim več pokrast zase pa čim manj dat. S tem mislim tud na navadn folk. Glej, mene so pred kratkim frendi iz UK navdušili nad tem, da sem začel orginalne špile kupovat vsaj. Oni tm nič ne torrentajo. Muska, filmi, špili, software, ... Vse kupijo. Z mano niso hoteli igrati, dokler sem imel krekano verzijo. So rekli, ne, ne bomo tvegali, da nas pojebejo in banajo zaradi tebe. In ja, ta mindset je delno povezan. 

Delodajalec zaposli delavca za nedoločen čas = kupiti original

Mindset, mindset in še enkrat mindset.

Sicer pa Frogi, ti braniš svojega delodajalca, češ da ti je predstavil resnico in da verjameš številkam. Pa si 100% da te ni nategnil? Kako veš, da ti je pokazal prave cifre. Jaz mu ne bi verjel sori.

finančni podatki doojev in višjih oblik so javne narave in si lahko vsak pogleda stanje.
to o brezhibno delujoči tujini je mit. 

švedi, portugalci, avstrijci, nemci... se dan danes pogovarjajo iste stvari kot mi in tudi tam se poznajo SPjizacijo, v avstriji je sploh na pohodu. v evropi imaš ene 5 držav ki so od EU profitirale in imajo standad življenja na zavidljivi ravni.. sicer je pa podobno povsod in se srečujejo z istimi ekonomskimi izzivi. 


jst bi že zdej na SP dal komu delo.. ker mi dostikrat ostane preveč. pa nekako ne morm razvrednotiti keša tolk, da od zasuženega jurja, ki bi ga celega rad dal zaposlenemu zgubim na poti do njega 400e.

pa ne gre za to da ščitim svoje delodajalce. lahko bi bil jobless heathen pa bi se useeno to lahko pogovarjali - gledamo izključno iz stališča delojemalca, nikdar pa iz stališča delodajalca, ki te dni dobiva udarce od mame države na eni strani in še od ljudi, ki jim ponuja zaslužek. za kar je moral sam ustvariti priložnost.



Edited by frogstomp - 13.Sep.2016 at 19:16
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2060
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 19:15
Originally posted by Sid Ninja Sid Ninja wrote:

..... ne vem v čem tak halo?


Ni ga. Krešejo se mnenja in stališča. Aktivnost. A ni to fajn? :)
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Sid Ninja View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
V termah Banovci za 1 leto

Joined: 22.Jul.2016
Location: Rhodesia
Status: Offline
Points: 5452
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sid Ninja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 19:27
Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Originally posted by Sid Ninja Sid Ninja wrote:

..... ne vem v čem tak halo?


Ni ga. Krešejo se mnenja in stališča. Aktivnost. A ni to fajn? :)



Mene kot rečeno ekonomija ne zanima pretirano, poleg tega pa sem ta egotriperski egoistični bullshit od folka že neštetokrat slišal, tko da mi je vse skup dokaj nič posebnega Smile

Si pa sam izjavil, da ne najdeš sogovornika, ki bi ga jemal resno. Če je tebi kresat mnenja s sogovorniki, ki jih ne jemlješ resno, fajn, pol super. Meni osebno je debata, kadar ljudi ne morm  jemat resno, izredno booring....




Edited by Sid Ninja - 13.Sep.2016 at 19:28
Back to Top
Sid Ninja View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
V termah Banovci za 1 leto

Joined: 22.Jul.2016
Location: Rhodesia
Status: Offline
Points: 5452
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sid Ninja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 19:55
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

 

jst bi že zdej na SP dal komu delo.. ker mi dostikrat ostane preveč. pa nekako ne morm razvrednotiti keša tolk, da od zasuženega jurja, ki bi ga celega rad dal zaposlenemu zgubim na poti do njega 400e.



Točno to!
Mama država komplicira z predpisi do te mere, da folk nima motivacije sploh ustvarjat delovnih mest & biznisa.
To so bistvene stvari, ki ljudem z mentaliteto večno užaljenih in prevaranih delavcev nikol ne potegnejo....

Tole je klasičen primer in poznam jih še kar nekaj!



Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2060
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 21:44
Originally posted by Sid Ninja Sid Ninja wrote:

Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Originally posted by Sid Ninja Sid Ninja wrote:

..... ne vem v čem tak halo?


Ni ga. Krešejo se mnenja in stališča. Aktivnost. A ni to fajn? :)



Mene kot rečeno ekonomija ne zanima pretirano, poleg tega pa sem ta egotriperski egoistični bullshit od folka že neštetokrat slišal, tko da mi je vse skup dokaj nič posebnega Smile

Si pa sam izjavil, da ne najdeš sogovornika, ki bi ga jemal resno. Če je tebi kresat mnenja s sogovorniki, ki jih ne jemlješ resno, fajn, pol super. Meni osebno je debata, kadar ljudi ne morm  jemat resno, izredno booring....



Zato sem te pač na neki stopnji preko povsem konkretnega primera zgoraj vzpodbudil, da nehaš kresati neumnosti in daš kaj več od sebe - kar tudi si, mar ne? Pač več izvem, če dejansko razložiš svoje stališče in na čem to bazira, kot pa da se greš ePenis contest podajanja žogice - ali pa še huje obešanje na besede iztrgane izven kontesta. 
Pa dovolj tudi od mene - če je kakšna (moja) objava izpred nekaj ur še imela neko vrednost, je tovrstne za temo samo gotovo nimajo, tako da se bom v tej temi odslej oglasil samo če bom imel res kaj konkretno za povedati ;-)


Edited by Speadge - 13.Sep.2016 at 21:47
P l a c e h o l d e r
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 22:15
kako si sicer predstavljate dvig konkurenčnosti podjetij in kako bi moralo biti delo organizirano? če si tega ne znamo odgovort in krivimo državo za vse kar nrdi in kar ne nrdi.. pol smo šli v cvet, krivca mamo, vsi zadovolni, pa safr furat naprej.  bomo znižal davke ali pokojninske prispevke?  tastari so že odcvetel, dobr vemo da se sam še nas lahk lup k smo nekje na pol poti.. :D kako torej to lupljenje dovolit, da bomo maksimiziral izplen glede na angažiranost cele grupe delavno sposobnih ljudi (stopnja zaposlenosti) in da bo zatorej vsak lupljenec dal čim manj?


Back to Top
Vraan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vraan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 22:42
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

kako torej to lupljenje dovolit, da bomo maksimiziral izplen glede na angažiranost cele grupe delavno sposobnih ljudi (stopnja zaposlenosti) in da bo zatorej vsak lupljenec dal čim manj?


V bistvu mislim povsem enako, ampak v obratni smeri. LOL

Torej, če bi vsi od A-Ž rekli ne, ne bom odprl S.P.-ja, delodajalcem ne bi preostalo drugega kot da folk začnejo zaposlovati. Tako pa so se malo razvadili. Smile
The real monsters are often just people.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 22:52
ampak pri isti količini keša v obtoku delodajalec ne more potrošit več kot je v tej mikrosferi skupno keša. torej ali gredo na svoj puf oz. minus (=dolgoročno pomeni propad podjetja in stem delovnih mest za vse v njem) ali pa najdejo sponzorje. in izkaže se, da v teh primerih pa delodajalci zaposljujejo - če dobijo za to subvencije od države. 

se pa neki pokaže v tej preprosti enačbi...da ekonomija vedno rabi nov vir sredstev da lahko obrne en cikel keša.. in ta keš je skos manj vreden. klasičn marx, neizogibno je.. nevem.. sam to mi je jasn da kot delodajalc še dolgo ne bom mogu sfurat pr teh pogojih, pa če dam človeku minimalca.. po smo pa spet tm.. :)
Back to Top
Vraan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vraan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2016 at 22:56
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

ampak pri isti količini keša v obtoku delodajalec ne more potrošit več kot je v tej mikrosferi skupno keša. torej ali gredo na svoj puf oz. minus (=dolgoročno pomeni propad podjetja in stem delovnih mest za vse v njem) ali pa najdejo sponzorje. in izkaže se, da v teh primerih pa delodajalci zaposljujejo - če dobijo za to subvencije od države. 

se pa neki pokaže v tej preprosti enačbi...da ekonomija vedno rabi nov vir sredstev da lahko obrne en cikel keša.. in ta keš je skos manj vreden. klasičn marx, neizogibno je.. nevem.. sam to mi je jasn da kot delodajalc še dolgo ne bom mogu sfurat pr teh pogojih, pa če dam človeku minimalca.. po smo pa spet tm.. :)


Tukaj govoriš predvsem zase.

Medtem pa morajo eni oskrbovati svoje jahte, folk je pa na S.P.-jih. LOL
The real monsters are often just people.
Back to Top
Monxster View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 24.Aug.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 356
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Monxster Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03.Oct.2016 at 15:08
bom kar tukaj vprašal... ima kdo kaj pojma o tem, koliko PROMETA približno mora imeti gostinski obrat (konkretneje bar, kafič, pub...), da si lastnik lahko privošči povprečno slovensko plačo (cca 1000€ recimo)? Po ostalih forumih nisem našel glih veliko informacij o tem, se je pa večina opredeljevala, da okoli 10.000€ mesečno. Bral sem, da gre nekako 1/3 prometa v nabavo pijače, ostalo so plače, najem, vzdrževanje, položnce... Vem, da je tukaj veliko dejavnikov, kot so marža, višina najemnine, delovni čas in drugo, ampak me vseeno zanima, če zna kdo povedatat približno oceno.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Oct.2016 at 13:32
dej nej en odgovori človeku :D


@Žuž, spet glede SPja, ki je men čist ok zadeva. Spet povem, vsi se bolj al manj zavedajo in v besedi strinjajo, da mora biti trg in s tem delovna sila prilagoljiva. Ko rabiš človeka ga moraš dobit hitro in opravt čimmanj protokolov.. 
tole je za predvsem za tiste, ki ste v digitalni branži, dizajn, baze podatkov, programiranje, načrtovanje, prodaja, marketing... 

denimo da se naveličam službe oz. delavnega mesta. nevem kolk je še protokolarnih obveznosti ko daš odpoved, ampak sigurno, ko greš do novega delodajalca te spet čaka zdravstveni pregled ovo ono tretje.. skratka zadeve zarad katerih se cel mesc urejajo reči. pri SP poveš da ne boš več delal za tega in onega, se zmeniš za kkšno outsorcanje, greš do novega naročnika, se zmeniš za znesek in isti da pričneš z delom. simpl. in jst ne vidm v tem nič spornega in se mi zdi da je prov za to SP namenjen.. da imaš naročnika kkašno leto ali dve, nato pa zamenjaš, če gre recimo za tako vrsto pola, da si par dni na teden v njihovih prostorih. če bi rad pognal korenine in doživljal statično življenje je sigurno redna zaposlitev boljša izbira. jst osebno mam rad več dinamike.
Back to Top
Vraan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vraan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Oct.2016 at 16:17
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

če bi rad pognal korenine in doživljal statično življenje je sigurno redna zaposlitev boljša izbira. jst osebno mam rad več dinamike.


Ja no, ja! Rad bi pognal korenine, ker se ne gre le za delo plačanca, ampak hočem biti nek del podjetja, del zgodbe, del družine, če hočeš. Zvestoba.

Edited by Vraan - 06.Oct.2016 at 16:51
The real monsters are often just people.
Back to Top
Sid Ninja View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
V termah Banovci za 1 leto

Joined: 22.Jul.2016
Location: Rhodesia
Status: Offline
Points: 5452
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sid Ninja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Oct.2016 at 16:26
Se strinjam 100%

Tale naš Dino sicer baje neke migrante pita....ga ne spremljam, ampak tole sporočilo je 100% on point! Vem, da vsi ne moremo delat v entertainment biznisu, ampak 100% velja samo nekaj. Lajf ima point, če lahko služiš denar s tistim, kar te veseli - vse ostalo je bullshit.

#65 Kaj je to Twitch in zakaj Dino igra videoigre?

https://youtu.be/A6olMXfB9nw


Kaj Slovenci res ne vedo, kaj je to Twitch? LOL - jst vem, čeprav ga ne spremljam - je  mism, da že vsaj 2 leti, kar so se gejmerji selili iz Youtube na Twitch.....

Back to Top
Sid Ninja View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
V termah Banovci za 1 leto

Joined: 22.Jul.2016
Location: Rhodesia
Status: Offline
Points: 5452
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sid Ninja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Oct.2016 at 16:31
 
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:


če bi rad pognal korenine in doživljal statično življenje je sigurno redna zaposlitev boljša izbira. jst osebno mam rad več dinamike.



Pri meni je enako stari! Jst sicer čist spoštujem folk, ki želi redno zaposlitev [varnost] - to so predvsem te ljudje, ki imajo družine etc..... problem je sam, če si recimo takega prepričanja, kot midva in si obdan s temi ljudmi in ti začnejo svojo filozofijo vsiljevat, metat polena pod noge, te skušat sabotirat z unim "kaj ti pa je, saj ti ne bo uspelo"...... Škoda, da je tako malo vizionarjev v družbi - men bi blo sicer noro najt en team in sodelovat. Tle v mojih koncih so vsi po matrici - šola, družina, služba, upokojenc Big smile



Edited by Sid Ninja - 06.Oct.2016 at 16:35
Back to Top
Vraan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vraan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Oct.2016 at 16:48
Originally posted by Sid Ninja Sid Ninja wrote:

Kaj Slovenci res ne vedo, kaj je to Twitch? LOL - jst vem, čeprav ga ne spremljam - je  mism, da že vsaj 2 leti, kar so se gejmerji selili iz Youtube na Twitch.....



Ne, ni preveč popularen se mi zdi. V bistvu ga tudi sam ne spremljam, sem pa enkrat delal grafiko za enga frenda iz VB, ki občasno streama. 

Jaz bi streamal, če bi živel sam, ker to cel dan goniš gobec v kamero in se dereš ter vriskaš od navdušenja pred ekranom, odvisno kaj igraš. Tko bi šel vsem na kurac v bloku po moje. LOL
The real monsters are often just people.
Back to Top
Sid Ninja View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
V termah Banovci za 1 leto

Joined: 22.Jul.2016
Location: Rhodesia
Status: Offline
Points: 5452
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sid Ninja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Oct.2016 at 17:21
Originally posted by Vraan Vraan wrote:

Originally posted by Sid Ninja Sid Ninja wrote:

Kaj Slovenci res ne vedo, kaj je to Twitch? LOL - jst vem, čeprav ga ne spremljam - je  mism, da že vsaj 2 leti, kar so se gejmerji selili iz Youtube na Twitch.....



Ne, ni preveč popularen se mi zdi. V bistvu ga tudi sam ne spremljam, sem pa enkrat delal grafiko za enga frenda iz VB, ki občasno streama. 

Jaz bi streamal, če bi živel sam, ker to cel dan goniš gobec v kamero in se dereš ter vriskaš od navdušenja pred ekranom, odvisno kaj igraš. Tko bi šel vsem na kurac v bloku po moje. LOL



mi bi moral v starih časih tam 10 - 13 let nazaj naštimat uno ALL WEEKEND stream iz flata, kjer smo ga skoz žural! :D bi lahk žvel od tega.... LOL

Ne sj sam to, da pač veš, kaj je Twitch - mal me je triggiral včeri tale Dino, kr uno "SŁovenci ne vedo kaj to twitch" Big smile Jst vem kaj to in spremljam vse, kar se dogaja v svetu - le dotična medijska platforma me zaenkrat ne zanima. Je pa res no :S pr nas je dost folka ful za časom v marsičem :S opažam to zadnja leta vse bolj!
Jst se spomnem, k sm še v neliđens časih sanjal o tem, da bi lahk streamal vajo iz placa, pa hangout po vaji....dones je to kr realnost že ful časa... takrat še ni bil tolk "net nabildan"...


Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Nov.2016 at 08:57
če smo do zdaj o pravnih oblikah dela oz. zaposlitve.. kaj pa zdravje in kariera? 

vsak poklic nosi tveganje, ali v smislu, da si na vozišču in s tem izpostavljen prometni nesreči, ali da padeš iz strehe, da ti prste odbije v skladišču.. drugi del življa, ki bi ga ti iz prvi skupine lahko opisali da lepo na varnem sedijo v pisarni (teh poklicov je dns precej, od računovodstva, dizajna, programerstva, vodenja in kadrovanja, 3d načrtovanja.. you name it)... ima pa nad sabo eno čist drugo pretnjo - izgorelost... 

sam časoma pridem v situacijo, k kkšna stvar ne gre po planu... in ta zamakne 203 drugih stvari... in k se zadeve kopičjo in so večje od tebe... se začne the vicious cycle.. k ne morš odmislt zadeve.. in še tistih nekaj trenutkov, k ti rata zaspat... sanjaš jeben šiht... zdej pa če si predstavljam 20 let starejšega človek, ki mu poleg vsega preti še čedalje večja mentalna nekonkurenčnost v primerjavi z  mlajšimi, ki vstopajo na trg.. sami imajo pa na sebi še kredit, škorce... si predstavljam da more bit stiska res huda...

če je zdej še možnost izhoda, v smislu da pošlješ vse skupi u cvet, se ne prikažeš več v pisarni in maš na računu za 2 mesca plačila položnic... kva pol k ti pomeni kratkotrajni izhod iz te situacije, da bi vsaj malo ubežal pred to fight-or-flight situacijo avtomatsko direktno zapadlost v dolgove in s tem še bolj zagazit v blato? se zdi čist smislno, da si folk rešenje na koncu vrvi poišče.. 


"it is very important to see a doctor.. he can prescribe antidepressants or sleeping pills". aha supr... lih sam še to rabš, da ti povedo da ni nič narobe s situacijo, ampak s tabo.. ti si un baraba, kot še 30%+ odrasle populacije, ki ne hendla več tega tempa.. zato se kemično poprav in nadaljuj.. :D 


Edited by frogstomp - 22.Nov.2016 at 09:01
Back to Top
vend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28.Jul.2015
Status: Offline
Points: 3155
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote vend Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Nov.2016 at 12:35
Danes so Finance objavile odličen članek glede tožb, s katerimi lahko delavci preko študentskega servisa zahtevajo zaposlitev, plačila prispevkov, regresa, razlike v plači... za nazaj.


Še copy-paste za tiste, ki nimajo dostopa do članka:
Morebitne izjave študenta, da ne želi biti zaposlen, sodišče ne bo upoštevalo
Podjetja zaradi precej visokih stroškov dela pogosto najemajo študente. A pri tem bodite previdni – če študent, ki pri vas dela redno in polni delovnik, zahteva pogodbo o zaposlitvi, jo bo na sodišču najverjetneje tudi iztožil.

Pred leti so študentke, ki so opravljale delo stevardese, Adrio Airways tožile za obstoj delovnega razmerja. Delovno sodišče jim je pritrdilo, Adria je morala študentkam izplačati plače, regrese in prispevke za nazaj – skupaj 1,6 milijona evrov.

Takšnih tožb je vse več, zato bodite previdni, da delo, ki ga opravljajo študenti v vašem podjetju, nima elementov delovnega razmerja. Na to je opozoril prejšnji teden Damijan Gregorc, izvršni direktor Odvetniške pisarne Miro Senica in odvetniki, na HR-dogodku portala Moja zaposlitev.

Študentsko delo je začasno ali občasno delo, torej se delo opravlja krajše obdobje oziroma občasno v nekem daljšem obdobju. Če so izpolnjeni vsi drugi elementi delovnega razmerja, sodišča odločajo na podlagi tega, ali je šlo res za začasno ali občasno delo.

Tudi če študira redno, je lahko zaposlen

Zakonodaja loči študente na redne in izredne študente, a zakon o visokem šolstvu jasno ne razlikuje med tema dvema vrstama študentov, pojasnjuje Gregorc. Vrhovno sodišče je zato odločilo, da če bi bila zakonska ureditev drugačna, jasna, potem bi bila tudi v primeru študentskega dela njihova odločitev drugačna. »To pomeni: redni študenti so lahko zaposleni v času rednega študija in imajo status rednega študenta, kar se ne izključuje s statusom zaposlenega,« pravi Gregorc.

Torej, če imate v podjetju študenta – rednega ali izrednega –, ki pri vas redno dela, praktično vsak dan in morda že leto dni, boste ob morebitnem obisku inšpektorjev ali zahtevku študenta na sodišču za ugotovitev obstoja delovnega razmerja morali takšnega študenta zaposliti. Če je seveda opravljal dela, kot bi jih redno zaposleni, in izpolnjuje pogoje za zasedbo delovnega mesta.

Tudi če je delo pogosto, mora biti manjši obseg kot pri redno zaposlenih

Gregorc je omenil tudi eno zadnjih odločitev vrhovnega sodišča, ki je zavrnilo tožbo študentke s pojasnilom, da je bistveni element, ki loči študentsko delo od delovnega razmerja, njegova občasnost oziroma začasnost. Tožničino delo niti po nepretrganosti niti po obsegu ni bilo primerljivo z delom redno zaposlenih, zato niso podani vsi elementi delovnega razmerja, so zapisali v sodbi (VIII Ips 87/2016).

Adrijini študentki, ki je delala kot članica kabinskega osebja in je pridobila vsa potrebna dovoljenja, imela uniformo, službeno kartico, dostop do varovanih območij, letališča, informacijskega sistema, namreč ni uspelo dokazati obstoja delovnega razmerja. V sodbi sodišče pravi, da je bilo delo pogosto – posamezne prekinitve so bile redke in večinoma kratke, vendar je bil njen obseg dela po razporedu znatno manjši, kot so ga opravili redno zaposleni člani kabinskega osebja.

Gregorc je opozoril še na razliko med študenti in espeji: »Če bi šlo v podobnem primeru za espeja, bi bila verjetno sodba drugačna, saj bi sodišče lahko odločilo, da gre za zaposlitev s skrajšanim delovnim časom oziroma za netipično, posebno obliko zaposlitve.«

Izjava študenta vas ne reši, lahko pa vas dodatno finančno udarijo

Ne trudite se z izjavami, ki bi jih pred začetkom dela prostovoljno podpisali študenti, da ne želijo biti zaposleni. »V primeru spora takšne izjave ne igrajo nobene vloge, saj je vrhovno sodišče že zavzelo jasno stališče, da je volja pogodbenih strank povsem nepomembna, razen v res izjemnih primerih, denimo pri odvetnikih,« pojasnjuje Gregorc.

Vas pa lahko doleti v primeru, da morate študenta zaposliti, poleg kazni še plačilo prispevkov in davkov za nazaj ter tudi izplačilo razlike v plači – če je prejemal kot študent nižje plačilo, kot je predvideno plačilo za redno zaposlenega delavca na takšnem delovnem mestu.

Pomembno je tudi, da študent vloži tožbo pravočasno. Če še vedno dela pri vas, lahko kadarkoli vloži zahtevo za varstvo pravic in zahteva sklenitev pogodbe o zaposlitvi. Delodajalec ima osem dni časa za odgovor, nato pa lahko študent v 30 dneh vloži na sodišče zahtevek za ugotovitev obstoja delovnega razmerja. Če ste s študentom pretrgali sodelovanje, ima 30 dni časa, da vloži tožbo brez predhodnega poziva za vzpostavitev delovnega razmerja.

Elementi delovnega razmerja

Gregorc je udeležencem še enkrat predstavil vse elemente delovnega razmerja:

1. Prostovoljna vključitev v organiziran delovni proces: opravljanje dela je vezano na delovni čas, ki ga določi delodajalec, v kraju, ki ga predvidi, in na način, kako se izvaja delovni proces.

2. Plačilo za delo: je sicer delodajalčeva temeljna obveznost.

3. Osebno opravljanje dela: eden pomembnejših elementov, od katerega je odvisno, ali gre za obstoj delovnega razmerja ali ne. Če delavec dela ne opravlja sam, osebno, temveč to delo opravljajo drugi (pri njem zaposleni) delavci, občasno pa tudi sam osebno, v takem primeru ne gre za obstoj delovnega razmerja.

4. Nepretrgano opravljanje dela: eden ključnih elementov, ko se pokaže, ali gre za delovno razmerje ali ne. A pozor – to ne pomeni, da mora delavec delati osemurni delovnik. Stališče sodišč in inšpektorjev je, da če espe dela denimo tudi le enkrat na teden, nepretrgano, lahko ob drugih elementih delovnega razmerja gre tudi za delo s skrajšanim ali polovičnim delovnim časom.

5. Delo po navodilih in pod nadzorom delodajalca: eden ključnih elementov, ki kaže podrejenost delavca delodajalcu in na podlagi katerega sodišče odloča, ali gre za obstoj delovnega razmerja.

Z mini reformo še več sporov na sodiščih?

Kot je še spomnil Gregorc, se ob morebitnem sporu domneva, da delovno razmerje obstaja. V praksi torej zadošča, da gre posameznik na sodišče, zatrjuje, da delovno razmerje obstaja, dokazuje obstoj elementov delovnega razmerja, delodajalec pa mora potem izkazati, da ta domneva ne drži. »Spremembe, ki se pripravljajo, bodo šle še korak naprej v korist delavcu, saj naj bi se celotno dokazno breme preneslo na delodajalca,« trdi Gregorc. Torej bo podobno kot pri mobingu. »Delavec bo moral zgolj zatrditi, da je bil zaposlen, potem pa bo moral delodajalec izkazovati glede elementov delovnega razmerja,« še pravi Gregorc, ki ocenjuje, da se lahko zaradi tega število zahtevkov in kompleksnost takšnih sporov še poveča.

Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11292
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Nov.2016 at 12:52

Pri nadomeščaju začasno odsotnih delavev, pa čeprav to v praksi lahko traja dalj časa, mislim da ne bo šlo. Bi bil pa vesel, če bi gostincem stopili na prste. :D


Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Nov.2016 at 12:56
jst bi v ta pravniški zvarek dodal še klavzulo, da se pogoji upoštevajo v primeru, da podjetje posluje z dobičkom, morda še kakšen člen ki določa tudi razmerje med najvišjimi in najnižjimi urnimi postavkami - zato, da se dobičkovne mase ne izčrpa z višanjem plač vodilnih torej... dost podjetij posluje z mejnimi stroški in za en entry job odkartat preko zmožnosti.. je lahko smrt podjetja.

ja, sigurno je treba delat na preprečitvi zlorab sistema, vendar dejmo pogledat tudi zakaj se lahko gremo dvotarifni sistem v sloveniji..


dejmo zračunat stroške živlenja odrasle osebe in osebe s študenstskim statusom:

prvi plača denimo za javni prevoz iz 30km oddaljenega naselja 150e, kosilo v centru prestolnice niha od 6-12e, najem stanovanja 400e in več. 

drugi niža stroške do 80% z subvencijami. prevoz 30e, kosilo 2e.


če se torej češ redno zaposlit kensli ostale statuse. kar sicer delodajalcu ne pomeni nič, zanj zadeva ni spremenjena, če te bo zaposloval bo več odkartal in jasno za isto delo da prednost študentu. 

nevem kaj bi blo najboljš. lahk pa iz prve roke povem da smo šle cele generacije čez to zlorabljanje in iskanje statusov, zato da smo lahko nekvalificirano delali brezvezne stvari pod ceno. , ker je blo tko laži dobit kej. nism prepričan, da bomo z kaznskim nalaganjem stroškov delodajalcu premostili to oviro.
Back to Top
vend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28.Jul.2015
Status: Offline
Points: 3155
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote vend Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Nov.2016 at 13:10
Naključni študent dela na firmi že par let 40 ur na teden in se trudi, da ga bo delodajalec po izgubi statusa zaposlil. Ko mu status preneha in delodajalec dobi drugega študenta za nadomestilo, si zasluži, da ga študent toži in izterja vse za nazaj. Naj plača za pošteno delo pošten denar.
Back to Top
Monxster View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 24.Aug.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 356
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Monxster Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Nov.2016 at 17:11
kaj pa v primeru lastnika lokala, ki ima kot kelnarje zaposlene samo študente in s.p.-je (ki seveda delajo samo pri njemu in imajo izpolnjene vse pogoje redne zaposlitve)? s kom se lahko potem primerja?

edit: ta forum nuca pravnika svetovalca! :)


Edited by Monxster - 28.Nov.2016 at 17:11
Back to Top
vend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28.Jul.2015
Status: Offline
Points: 3155
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote vend Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Nov.2016 at 17:26
Originally posted by Monxster Monxster wrote:

kaj pa v primeru lastnika lokala, ki ima kot kelnarje zaposlene samo študente in s.p.-je (ki seveda delajo samo pri njemu in imajo izpolnjene vse pogoje redne zaposlitve)? s kom se lahko potem primerja?

edit: ta forum nuca pravnika svetovalca! :)
Takega se prijavi najprej inšpektoratu za delo. http://www.id.gov.si/si/storitve/prijava_krsitev/ In ko ugotovi kršiev in izreče kazni, se ga udari pa še na sodišče. Odvetnik bo hitro pretehtal, koliko možnosti je na sodišču. In če je prepričan, da so velike, klapa, brez pomislekov takoj v tožbo. 


Edited by vend - 28.Nov.2016 at 17:27
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Jan.2017 at 10:47
Back to Top
Vraan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vraan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Feb.2017 at 03:31
The real monsters are often just people.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Feb.2017 at 13:56
hehe, a se spomneš, k si obleku kravato takrt v podjetniškem centru, in smo šli poslušat enega tipa, ki je novačil nas, tedaj mulce, da v njegov sklad vlagamo keš k ga nimamo.. 

"nimate denarja? a vm ga jst najdem? kadite? ne več! pijete kavo? ne več, evo naredil sem vam 100e na mesec"...


in sm uprašal tipa glede stabilnosti naložb... ker če je vse tako bulletproof kot pravi, potem bi se državi splačao pokojninsko shemo nadgraditi na ta način, da vlaga v sklade.. in bi se praviloma moglo obrestovati.... pa je neki mrmral.. :)


kakorkoli, to kar opisuješ je slaba novica za ljudi z minimalcem... če maš 2k+ prihodka daš kamot dodatnih 100 ali 200e v enega ali več skladov ali v druge oblike varčevanja. jst štekam da nekako s temi prispevki etc, ki ijh plačujemo.... plačujemo študente in upokojence, zdajšnje, ne nas. 


si že odprl sp?
Back to Top
Vraan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vraan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Mar.2017 at 02:45
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

si že odprl sp?


NOPE Thumbs Up

Določen oz. še veliko bolje nedoločen čas ali pa roka. Smile

Trma zaenkrat ostaja.


Edited by Vraan - 01.Mar.2017 at 02:50
The real monsters are often just people.
Back to Top
sovdat View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1001
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote sovdat Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Mar.2017 at 09:32
Pravzaprav že s temi prispevki, ki jih plačujemo danes, niti ne krijemo današanjih upokojencev, kaj šele, da bi plačevali za nas ... Predvidevanja za naše penzije so že itak nizke, ampak bo verjetneje še slabše - po enih izračunih bi morali do penzije prihranit šest letnih neto plač (raje več), kako pa do tja pridet, je pa čist stvar posameznika ... skladi ja, ampak kakšnim šarlatanskim prodajalcem ki novačijo srednješolce niti ne bi zaupal :)
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Mar.2017 at 12:56
ma jst sm sklenu v zadnjih letih par različnih varčevalnih shem pri različnih ponudnikih.. čist po židovski logiki.. "neki v zemlji, neki v zlatu.." in tako ostajam pri minimalnem plačevanju priskpevkov državi, za katero mislm da je slabši gospodar od firm, ki svojo storitev ponujajo na trgu. V praksi s tem lahko izpadem v nekem momentu nategnjen bebc, al pa se obrestuje, prezgodi sodit.

Sp mi je pa tud čist gut zaenrat, razn če bodo drkarl okol normirancev kot so neki napovedl..
Back to Top
Vraan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vraan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03.Mar.2017 at 20:23
http://www.vecer.com/politika-praznih-odgovorov-6317106

Opozorili so na prekarne zaposlitve, na to, da "vam statistika malo laže", da je "nezaposlenost manjša le zato, ker smo prisiljeni v odpiranje s.p.-jev".

Clap
The real monsters are often just people.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Jun.2017 at 12:15
https://podjetnik.finance.si/8858271/Normiranci-po-novem-Kdo-bo-pridobil-in-kdo-izgubil
https://mladipodjetnik.si/novice-in-dogodki/novice/spremembe-pri-obdavcitvi-normirancev

za normirance kurbeži kravatarski planirajo znižanje priznanih stroškov iz 80 na 60%. pičke

plus, uvaja se progresivna obdavčitev, namesto 20% seda razpon od 16-50%.




Edited by frogstomp - 23.Jun.2017 at 12:25
Back to Top
vend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28.Jul.2015
Status: Offline
Points: 3155
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote vend Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Jun.2017 at 12:43
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

https://podjetnik.finance.si/8858271/Normiranci-po-novem-Kdo-bo-pridobil-in-kdo-izgubil
https://mladipodjetnik.si/novice-in-dogodki/novice/spremembe-pri-obdavcitvi-normirancev

za normirance kurbeži kravatarski planirajo znižanje priznanih stroškov iz 80 na 60%. pičke

plus, uvaja se progresivna obdavčitev, namesto 20% seda razpon od 16-50%.


Ne govorit kravatarji na splošno, ker levičarji uvajajo to novost. Desnica je proti.
Back to Top
Vraan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vraan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Jun.2017 at 13:03
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

https://podjetnik.finance.si/8858271/Normiranci-po-novem-Kdo-bo-pridobil-in-kdo-izgubil
https://mladipodjetnik.si/novice-in-dogodki/novice/spremembe-pri-obdavcitvi-normirancev

za normirance kurbeži kravatarski planirajo znižanje priznanih stroškov iz 80 na 60%. pičke

plus, uvaja se progresivna obdavčitev, namesto 20% seda razpon od 16-50%.




Mogoče se bo pa trend klinčeve sp-zacije namesto zaposlovanja malo zmanjšal.

Je pa to bedno za tiste, ki so dejanski podjetniki in furajo nek brend ja. Embarrassed
The real monsters are often just people.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Jul.2017 at 14:53
dans obstaja taka ponudba alternativnih oblik služenja da je škoda bit neseznanjen... 


za en death metal projekt bom rabu tubo namesto basa in bom pisal enemu tipu, ki tu ponuja to. pošlješ guitar pro, nadsledn dan dobiš studiski wave :) če vložiš 8 ur na dan in si zverziran v eni ali dveh stvareh mislm da lahk čist dobr žviš od globalnega trga tkole. 
Back to Top
Vraan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vraan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Jul.2017 at 16:21
@Speadge, res je, gre za navaden damping. Smrdi.

Edited by Vraan - 13.Jul.2017 at 16:27
The real monsters are often just people.
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2060
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Jul.2017 at 16:21
Problem fiverrja je, da tu tekmuješ z armado kitajcev in indijcev, ki masovno štancajo zadeve za, kot pri nas rečemo, pest riža. Sicer ne vem, koliko točno konkurence je v konkretnem primeru, ki ga navajaš ti, na splošno pa velja, da se zahodnemu človeku časovni vložek na fiverrju ne izplača.
En konkreten primer o čemer je nekje drugje tekla debata recimo je bil izdelava bannerjev, logotov (<-klik, klik) za spletne strani itd. - kot nekaj, kar je bilo iskati na na fiverrju za nekaj malega drobiža ($5) nekaj časa zelo popularno. Nimaš šans. Razen, če se sprijazneš, da za vložen čas "full time joba" kot oblikovalec zaslužiš manj kot preko naključnega študenskega "par time joba". Tvoja delovna ura je vredna več.
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2060
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Jul.2017 at 16:23
Vraan, sorry za delete/repost zgoraj. Moral bi preprosto dopolniti.
P l a c e h o l d e r
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11725
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Aug.2017 at 10:29
https://podjetnik.finance.si/8859594/(Vse-na-enem-mestu)-Espeji-te-spremembe-vas-cakajo

u kurac. zakon o podražitvi normirancev je sprejet.
bratuškova je zjebala avtorsko pogodbo, cerar pa tole.

to je spet živ kaos in brca v faco delavnim ljudem... to samo pomeni, da boš pri istem obsegu dela 2-3x več svojega truda častil mami državi.. od sedanjih 500e na mesc stroškov zgolj za delovanje firme zdej po novih izračunih pridem na 1200e. valda delaš za to, da ti kej ostane, to je finta vse iniciative, da se človk zgane.

komu naj fliknem račun za primanjkjaj? rečem naročniku, ej, sp se je podražu, zdej bom dvignu programersko uro za 30%. hahahha. kurbeži kravatarski... 

to ni ureditev zadev ampak uničenje ene oblike dela, ki je za to branžo bla idealna.. programerji, dizajnerji in ves folk v tej branži servisirajo več naročnikov. dosti je takih, ki jim ni namen biti zaposlen, ker ne morš furat posla tako kot se je to delalo do sedaj in je štimalo (za tisti del, ki smo sporazumno in zavestno izbrali to obliko dela). tako da tu ne more bit namen spremembe končati prekarizacijo v prid zapolitvi in socialni varnosti



Edited by frogstomp - 22.Aug.2017 at 10:31
Back to Top
Sid Ninja View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
V termah Banovci za 1 leto

Joined: 22.Jul.2016
Location: Rhodesia
Status: Offline
Points: 5452
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sid Ninja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Aug.2017 at 10:38
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:


https://podjetnik.finance.si/8859594/(Vse-na-enem-mestu)-Espeji-te-spremembe-vas-cakajo

u kurac. zakon o podražitvi normirancev je sprejet.
bratuškova je zjebala avtorsko pogodbo, cerar pa tole.

to je spet živ kaos in brca v faco delavnim ljudem... to samo pomeni, da boš pri istem obsegu dela 2-3x več svojega truda častil mami državi.. od sedanjih 500e na mesc stroškov zgolj za delovanje firme zdej po novih izračunih pridem na 1200e. valda delaš za to, da ti kej ostane, to je finta vse iniciative, da se človk zgane.

komu naj fliknem račun za primanjkjaj? rečem naročniku, ej, sp se je podražu, zdej bom dvignu programersko uro za 30%. hahahha. kurbeži kravatarski... 

to ni ureditev zadev ampak uničenje ene oblike dela, ki je za to branžo bla idealna.. programerji, dizajnerji in ves folk v tej branži servisirajo več naročnikov. dosti je takih, ki jim ni namen biti zaposlen, ker ne morš furat posla tako kot se je to delalo do sedaj in je štimalo (za tisti del, ki smo sporazumno in zavestno izbrali to obliko dela). tako da tu ne more bit namen spremembe končati prekarizacijo v prid zapolitvi in socialni varnosti





a nisi videl včerajšnih podatkov? Slovenija je po ekonomski svobodi za Kambođo in Burkina Faso na odličnem 97. mestu na svetu :) http://nova24tv.si/slovenija/gospodarstvo/bravo-levicarji-slovenijo-ste-po-ekonomski-svobodi-postavili-na-97-mesto-za-kambodzo-in-burkina-faso/

Naši socialisti bi požrli delovne in samostojne ljudi do kosti in nagrajevali parazite, ki sesajo davkoplačevalski denar.

Samo vprašanje časa, kdaj bo spet cela država delala v državnih tovarnah klošarji levaški.... še čez 50 let bodo razlagali, da je to vse zaradi Janše    

Nehajte plačevat davke, ali pa nehajte jamrat



paraziti in odvisniki od državnih financ bodo vedno volili leve ščurke in levi ščurki bodo vedno molzli produktivne / samostojne ljudi.



Edited by Sid Ninja - 22.Aug.2017 at 10:58
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2768
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Sep.2017 at 14:45
tale članek potrjuje to, kar sva se s kolegom pravnikom pogovarjala/računala pred poletjem, in sicer, da bodo številni z novo zakonodajo plačeval manj: http://www.zurnal24.si/slovenija/obdavcitev-normirancev-po-novem-296688
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2768
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11.Sep.2017 at 16:42
zaradi prehoda iz 20 na 30 % se zna zgoditi, da pa bo marsikdo plačeval višje prispevka... to je treba preveriti v kakšni lestvici, kajti dohodninski razredi so od zdaj dalje za vse enaki.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.07
Copyright ©2001-2024 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0,625 seconds.