Paranoid Metal Webzine Homepage
Forum Home Forum Home > Paranoid > Paranoid
  New Posts New Posts RSS Feed - 25. obletnica Paranoida
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

25. obletnica Paranoida

 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: 25. obletnica Paranoida
    Posted: 28.Apr.2023 at 07:22

»Vsekakor je še nekoliko hitro za takšno napoved, a ker pripravljamo za vas nekaj posebnega, smo se odločili, da praznovanje četrt stoletja delovanja, ki ga bomo dopolnili 14. marca naslednje leto, napovemo že zdaj. Medtem ko bo potekalo praznovanje tradicionalno metalsko, se pravi v obliki koncerta, bo že letošnji april v duhu tega praznovanja. V uredništvu Paranoida želimo v to zgodbo vključiti tudi nekdanje sodelavce, ki so tako ali drugače sooblikovali časopis in sceno ter s tem pripomogli k temu, da danes sploh še obstajamo.

V ta namen smo se obrnili na več bivših kolegov, izmed katerih bo vsak prispeval po en članek, posebno kolumno o (metal) glasbi, s čimer si bomo krajšali odštevanje naslednjih 12 mesecev do novega mejnika Paranoida. Veselimo se torej lahko zanimivih misli, ki jih bodo naši bivši sodelavci še zadnjič zlili na imaginarni papir, medtem ko čakamo na veliki finale v obliki koncerta.«

https://www.paranoid.si/novice/3-4-2023-napovedujemo-praznovanje-25--obletnice-paranoida

Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Apr.2023 at 07:34
Pa jo imamo ... prvo kolumno:

Upam, da boste v tej in vseh naslednjih uživali tako, kot sem jaz!
Back to Top
Valuk View Drop Down
Organizator
Organizator
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1536
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Valuk Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Apr.2023 at 08:10
Clap
.:the brighter the light - the darker the shadow:.
Back to Top
Lunik View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2059
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lunik Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Apr.2023 at 10:09
Top shit! Tile prispevki bodo čista zmaga! Clap
Back to Top
Gamroth View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Afghanistan
Status: Offline
Points: 493
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gamroth Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Apr.2023 at 18:32
Vrhunsko! Že komaj čakam vse naslednje!!! Thumbs Up
Good Guys Wear Black
Back to Top
Schmts View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 11.Dec.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 433
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Schmts Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.May.2023 at 18:16
Pohvale tud z moje strani, res je blo fajn prebrat! Thumbs Up
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Online
Points: 4868
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.May.2023 at 18:51
še tega! Še tega!!! Štart je fenomenalen! Samo tako naprej!
MacGyver je zakon!
Back to Top
Gašper Fatur View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Nov.2007
Status: Offline
Points: 10942
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gašper Fatur Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.May.2023 at 18:30
Thumbs Up
FUCK THE WORLD
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6696
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.May.2023 at 22:47
bravissimo, chop!
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.May.2023 at 06:43

Ta se mi zdi ob nedavnem koncertu Iron Maiden še toliko bolj aktualna.
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.May.2023 at 09:01
Zanimive dileme, ki pa jih tisti, katerih zanimanje za glasbo se ni ustavilo ob prelomu tisočletja, sploh nimajo.
Seveda se je marsikaj tega spremenilo (od dostopnosti glasbe ter vznemirjenosti ob srečanju z nečem novim - kot je bil pri meni Live After Death, pa do nas samih), ampak mene res ne skrbi, da čez 10 let ne bom več mogel videti v živo herojev svojih najstniških let (saj mnogo teh že zdaj v bistvu ni več med živimi), ko pa je v zdaj strašansko velikem bazenu vsega in svašta vedno mogoče najti nekaj novega, vznemirljivega ... kar mogoče ne bo nikoli povsem splavalo na površje, igralo na velikih stadionih, zveni pa vseeno drugače, zanimivo ... in ob tem lahko uživam, tako v intimi doma kot tudi v kakšnem klubu v živo.

Tako da ja, žal ne bo nikoli več mogoče v živo slišati Lemmy-ja, Dia ... in vse ostale, ki jima bodo sledili, ampak to ne pomeni, da se je svet ustavil. Da danes ni več mlajših, zanimivih bandov, kjer z vznemirjenjem čakamo nove albume, pa četudi teh potem ne bomo posneli na trak in naslove komadov na roke napisali na ovitek kasete, pa ponoči čakali, da bo Headbangers Ball odvrtel tiste videe - kar je imelo takrat sicer en poseben čar, ki ga danes ne moremo več podoživeti, ampak saj smo se spremenili tudi sami.

Se mi pa zdi, da smo tisti, ki smo imeli napram generacijam, ki bodo sledile, priviligirani, ker smo imeli možnost v živo videti Judase, Maidne, Motorheade ... in vse ostalo. Ampak saj po drugi strani je pa vedno tako. Tudi mi nismo živeli v času, ko je bilo mogoče videti Hendrixa, Doorse, Janis Joplin, itd.
Takšen je pač življenjski cikel in čeprav se nam zdi, da je bilo včasih vse boljše, se svet tu ne ustavi, gre dalje. 
Mislim, da mi bo čez 20 let, takrat že na dobri poti k sedemdesetim, še najmanjši problem, da ne morem več na Maidne :)
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Jun.2023 at 14:23
Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Zanimive dileme, ki pa jih tisti, katerih zanimanje za glasbo se ni ustavilo ob prelomu tisočletja, sploh nimajo.


Bodo pa še prišli do te točke?

Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Se mi pa zdi, da smo tisti, ki smo imeli napram generacijam, ki bodo sledile, priviligirani, ker smo imeli možnost v živo videti Judase, Maidne, Motorheade ... in vse ostalo. Ampak saj po drugi strani je pa vedno tako. Tudi mi nismo živeli v času, ko je bilo mogoče videti Hendrixa, Doorse, Janis Joplin, itd.
Takšen je pač življenjski cikel in čeprav se nam zdi, da je bilo včasih vse boljše, se svet tu ne ustavi, gre dalje. 


In v tem je poanta. Zakaj bi se morala zgodovina ponoviti? jaz sem tudi mnenja, da če se najde dobra zamenjava, da naj band obstaja dalje. seveda lahko uživaš v glasbi doma, a določena glasbe je narejena za konzumiranje v živo, da ptetrese drobovje. določena glasba, sploh tista, ki zahteva tišino in mir, pa že v osnovi tako ali tako ni za konzumiranje v živo.

Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Mislim, da mi bo čez 20 let, takrat že na dobri poti k sedemdesetim, še najmanjši problem, da ne morem več na Maidne :)


Če ne za nas, pa za nove generacije.
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Jun.2023 at 17:25
Quote Bodo pa še prišli do te točke?

Pa bova res? :) A pri sedemdesetih? 
Father time se ne ustavi zgolj pri bandih, ampak tudi nas samih. Dvomim, da bova kdaj prišla do točke, ko za naju ne bo več zanimivih koncertov in bandov - vse dokler naju bo to le zanimalo in bova zmogla :) 
In to je poanta mojega pisanja. Če nisi obtičal na neki stopnji, če te še vedno zanima, kaj se dogaja v glasbi, ki jo imaš rad, boš še vedno našel marsikaj novega, zanimivega.
To, da za človeka ni več bandov oz. koncertov, ki bi ga utegnili zanimati, je predvsem človekov lasten nagib, pomanjkanje interesa, zadovoljitev s tem, kar pozna brez želje, potrebe poznati še kaj drugega in podobno. 
Pisec kolumne je na koncu sam povedal, da razen redkih izjem ne posluša bandov nastalih v tem tisočletju, nič narobe s tem, ampak potem imaš kar pač imaš. Bandi, v katere se je zaljubil pred tridesetimi ali več leti, bodo res počasi poniknili, se upokojili.
Kaj pa ti, a ti tudi meniš, da boš prišel do točke, ko se bodo prav vsi bandi, ki jih imaš rad ali pa jih še boš imel rad, upokojili in pomrli pred teboj? :)

Quote Če ne za nas, pa za nove generacije.

Kaj z novimi generacijami? Se ti zdi, da bojo depriviligirane za dobro glasbo? Prepričan sem, da je generacija pred nami menila podobno.
Koliko tebi predstavlja problem, ker ne moreš več doživeti v živo the Stoogesov pa Janis Joplin? Ti imaš pač heroje svoje generacije in saj ne rečem, da bi tudi danes marsikdo rad videl Janis Joplin, pa da bo tudi čez 30 let kdo, ki ta moment še niti rojen ni, rekel kako fino bi bilo videti Maidne, nekako na splošno rečeno, pa ni problem - ker se svet tu ni ustavil. Tudi s smrtjo Kurta Cobaina, Layne Staleya, Chrisa Cornella sveta ni bilo konec. 
Nove generacije bodo imele svoje bande, svoje koncerte. In pa ja, marsikdaj bo kdo nostalgično zavzdihnil, kako škoda da ni živel v časih, ko so po odrih razturali Maidni in Judasi, ampak to ne pomeni, da on pa ne bo imel strasti do bandov, koncertov svojega časa.


*Disclaimer (če je to treba, v izogib napačnemu razumevanju)
V mojem pisanju ni očitka piscu kolumne. Vse je okej in razumem iz česa izhaja pisec. Razvijam zgolj debato, ki jo odpre kolumna oz. sem jo uporabil kot iztočnico pri izražanju svojih lastnih pogledov na to isto temo.
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Jun.2023 at 15:39
Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Quote Bodo pa še prišli do te točke?

Pa bova res? :) A pri sedemdesetih? 
Father time se ne ustavi zgolj pri bandih, ampak tudi nas samih. Dvomim, da bova kdaj prišla do točke, ko za naju ne bo več zanimivih koncertov in bandov - vse dokler naju bo to le zanimalo in bova zmogla :) 


Nisem mislil izključno naju. bodo pa danes mladi/srednje stari bandi prišli do te točke.

Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Quote Če ne za nas, pa za nove generacije.

Kaj z novimi generacijami? Se ti zdi, da bojo depriviligirane za dobro glasbo? Prepričan sem, da je generacija pred nami menila podobno.


Če imaš v mislih neke male/mikro bande, potem je debata v tej smeri brezpredmetna - ti pridejo in grejo.
Ko pa je govora o večjih bandih, ki so več kot samo bandi, so institucije/znamke, se pa splača razmišljati v tej smeri, saj znajo v živo ponuditi kaj več. osebno bi rad slišal v živo vse te bande do konca - s tem pa imam v mislih lasten konec obiskovanja koncertov, ki tudi zna morebiti trajati do 70. leta (zadnjih deset let s svojim očetom, ki se bliža presegu starosti, ki jo omenjaš, obiskujem koncerte rock legend)

Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Nove generacije bodo imele svoje bande, svoje koncerte. In pa ja, marsikdaj bo kdo nostalgično zavzdihnil, kako škoda da ni živel v časih, ko so po odrih razturali Maidni in Judasi, ampak to ne pomeni, da on pa ne bo imel strasti do bandov, koncertov svojega časa.


seveda. a zakaj pa ne bi mogle imeti obojega? vsi ti danes veliki bandi, ki delujejo 40 ali 0 let, povezujejo številne generacije. in če trenutnim originalnim članom uspe, da zagotovijo kakovostno/ustrezno prenos svoje zapuščine in nadaljnje ustvarjanje v duhu banda, sem jaz ZA.

Vzporedno se meni ob izgubi vseh teh bandov pojavlja še eno vprašanje: bomo sploh še imeli tako velike rock ali metal bande, ki napolnijo stadion športno dvorano in ustvarijo temu ustrezno koncertno izkušnjo. od zadaj že prihajajo novi in kakovostni bandi, a med temi ne vidim dosti takih, ki bi napolnili stardion in uprizorili šov, kot ga naredijo Rammstein, Maidni, Metallica itd. Ali jih samo jaz ne vidim?
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Jun.2023 at 15:39
Originally posted by Speadge Speadge wrote:

*Disclaimer (če je to treba, v izogib napačnemu razumevanju)
V mojem pisanju ni očitka piscu kolumne. Vse je okej in razumem iz česa izhaja pisec. Razvijam zgolj debato, ki jo odpre kolumna oz. sem jo uporabil kot iztočnico pri izražanju svojih lastnih pogledov na to isto temo.


Seveda. Se razume.
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Jun.2023 at 17:16
Originally posted by Dejan Dejan wrote:

seveda. a zakaj pa ne bi mogle imeti obojega? vsi ti danes veliki bandi, ki delujejo 40 ali 0 let, povezujejo številne generacije. in če trenutnim originalnim članom uspe, da zagotovijo kakovostno/ustrezno prenos svoje zapuščine in nadaljnje ustvarjanje v duhu banda, sem jaz ZA.

Kako obojega? A si se malce izgubil sredi te debate? :)

Obojega ne moremo imeti oz. zadržati (to je boljša beseda), ker ljudje umremo. Ja tudi bandi. Zdaj pa a je to po tridesetih ali šestdesetih letih ustvarjanja, nima veze. Vsak band bo "umrl", zaključil s turnejami.
Vmes nastajajo pa tudi novi. Rastejo, se razvijajo. Še vedno so.

Quote a med temi ne vidim dosti takih, ki bi napolnili stardion in uprizorili šov, kot ga naredijo Rammstein, Maidni, Metallica itd. Ali jih samo jaz ne vidim?
Ne vidiš jih, ker si pač otrok tega časa. To tu in zdaj se zate ne more primerjati z ničemer, kar je bilo in kar bo bilo. Povsem naravno.
Otrok nekega preteklega časa bi ti pa rekel, da so ti "brezvezni" bandi, ki jih navajaš povsem nepomembni, ker oni so imeli pa velikega Hendrixa. Pa The Beatlese. Pa The Doorse. Pa Jefferson Airplane. itd.

Mislim, kaj pa sploh so neki Rammstein napram recimo Hendrixu? Zakaj so pomembni? A so večji, pomembnejši, kot milijon drugih bandov a la RATM, Slipknot, Korn, Marilyn Manson itd... ki so ravno tako prišli in bodo odšli, za njimi pa prišli novi. Glej, kako velika je bila Nirvana. Pa vseeno zgolj en bežen utrinek v času, ki se s smrtjo Cobaina ni ustavil.
V duhu časa nismo prav nič ekskluzivni, čeprav si domišljamo, da smo. Bandi bodo vedno prihajali in odhajali. In v vsakem obdobju bo nekaj njih pustilo velik pečat, milijon drugih pa odšlo v pozabo.


Ampak, da se vrnem na začetek debate - ker se mi zdi, da si v odgovarjanju že povsem od začetka spregledal bistvo mojega pisanja. 
Dokler me bo zanimalo, kaj se danes dogaja na meni ljubi glasbeni sceni. Dokler mi ne bo težava jutri prisluhniti čemu novemu, odkriti v glasbenem bazenu kaj, kar mi je lahko všeč, kar me zanima ... zame bandov, ki jih bom lahko videl v živo, ne bo zmanjkalo. Tudi čez 10, tudi čez 20 let ne.
Če se bom pa zadovoljil, obtičal na tem, kar poznam sedaj (kot bi lahko obtičal že 30 let nazaj na bandih, ki sem jih imel rad takrat - kot je obtičal marsikateri kolega iz moje generacije), pa zame čez 20 let res ne bo banda, ki bi mi ga bilo še zanimivo slišati v živo. To je vsa poanta mojega pisanja, odgovor na kolumno.


P l a c e h o l d e r
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Jun.2023 at 19:43
Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Kako obojega? A si se malce izgubil sredi te debate? :)


Nisem. Nanašal sem se na tale citat: "Tudi David Coverdale je imel najbrž nekaj podobnega v mislih, ko je v Whitesnake pripeljal hrvaško čudežno grlo Dina Jelušića. Da takšen pristop lahko zelo dobro deluje, se je pokazalo na primeru Thin Lizzy – ob smrti Phila Lynotta zagotovo ni nihče niti pomislil, da bi band lahko še kdaj deloval."

Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Ampak, da se vrnem na začetek debate - ker se mi zdi, da si v odgovarjanju že povsem od začetka spregledal bistvo mojega pisanja. 
Dokler me bo zanimalo, kaj se danes dogaja na meni ljubi glasbeni sceni. Dokler mi ne bo težava jutri prisluhniti čemu novemu, odkriti v glasbenem bazenu kaj, kar mi je lahko všeč, kar me zanima ... zame bandov, ki jih bom lahko videl v živo, ne bo zmanjkalo. Tudi čez 10, tudi čez 20 let ne.


Se strinjam s tabo, kar sem menda tudi povedal. in če oboje sešteješ, dobiš oboje. Smile
Se pravi bandi poskrbijo, da ostanejo zanimivi in "živi" še dlje časa, jaz pa bom dovolj radoveden, da ne bom odvisen samo od starih bandov.

Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Otrok nekega preteklega časa bi ti pa rekel, da so ti "brezvezni" bandi, ki jih navajaš povsem nepomembni, ker oni so imeli pa velikega Hendrixa. Pa The Beatlese. Pa The Doorse. Pa Jefferson Airplane. itd.


ko bodo nezanimivi, stari ali novi, se bodo itak sami umaknili ali izginili. a dokler obstaja zanimanje zanje, kot za klasično glasbo, ki jo lahko še vedno uživaš v živo, zakaj ne bi še za te bande poiskali rešitev, kako jih še naprej poslušati live? če bo zanje interes seveda (beri: folk plača, da jih vidi) - če ne bo interesa, pač ne. pa pridejo novi in novi bandi, kot si napisal.

Ohranitve bandov si torej po mojem nenujno želijo samo tisti, ki so "stucked in time" (če te smem tako povzeti).
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Jun.2023 at 22:06
Ampak to je samo začasen obliž, še en blip v času, ki nekje deluje bolj, drugje manj, posrečeno, bo pa tudi to v skladu z naravnim ciklom, očetom časom, počasi poniknilo, umrlo ... Ne moreš na tovrstno transfuzijo, ki deluje tu in tam prej kot izjema in ne enakovreden substitut, računati kot na nekaj, kar bi velike bande naše generacije naredilo žive večno. Sploh pa, a si to res sploh želimo?

Je Metallica brez Jamesa in Larsa še vedno Metallica? So Slayer brez Araye in Kinga še vedno Slayer?
Seveda, Dickinson gre lahko iz maidnov in ga relativno (ne)posrečeno zamenja Bayley ali kdo drugi, kaj pa brez Harrisa, Dickinsona, Murraya, Adriana ... (hkrati) so maidni še vedno maidni ker imajo v bandu Janicka (+ 4 nove), ki jih je nadživel, ali pa zgolj cover band at best? 
Ti pa že itak obstajajo, celo v Sloveniji imamo enega, ki ne zveni ravno napačno - ampak to še vedno ni the real deal.
To poletje bomo videli v Tolminu "Phil Campbell and the Bastard Sons play Motorhead", vse okej in prav in najbrž bo čisto okej, ampak sorry, to še vedno ni Motorhead (in tudi ne pretvarjajo se da so - kar je čisto prav).
Ko band po nekem naravnem ciklu umre, pač umre. Transfuzija z novimi člani mu lahko sicer podaljša življenje, marsikje tudi za dlje časa, ampak eventuelno bo še vedno umrl. 

No, razen če si "večni" Laibach :p - kjer se za fasado, performansom, skriva tako ali tako vedno nov komplet najetih glasbenikov, medtem ko orginalen član ali dva igrata zgolj PR/management. Ampak to pač ni Laibach, ne glasbeno, ne kako drugače, kot ga je poznala generacija pred nami, ampak Laibach, drugi band z istim imenom, kot ga zdaj poznamo mi :) 
Ampak to je izjema, ki ne bazira toliko na glasbi, kot celotnemu paketu, performansu itd, ki nam ga ta kolektiv prodaja že od začetka ... Poskušaj to isto narediti pri Stonesih, zamenjaj Jaggerja in Keitha Richards, pa jih poimenuj "The Rolling Stones" v prihodnje, če si upaš.
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Jun.2023 at 22:20
Originally posted by Dejan Dejan wrote:

Ohranitve bandov si torej po mojem nenujno želijo samo tisti, ki so "stucked in time" (če te smem tako povzeti).
Ne, saj jaz bi si tudi želel. Ej, da mi je videti Joy Division z Ianom Curtisom ali pa Bathory s Quorthonom. Ampak brez pokojnega Curtisa in pokojnega Quorthona pa pač ... je kar je. Tega pač ne moreš zamenjati.
Ampak k sreči, res k sreči (zdaj se bom že malo ponavljal :P) je na svetu toliko odličnih bandov, da celo brez herojev moje mladosti na leto še vedno vidim enih 20 do 40 koncertov in ene 3 - 4 več dnevne festivale. In nič ne kaže, da se bo zame karkoli spremenilo - dokler bom le imel interes in mi bo zdravje dobro služilo :)
In ja, škoda, da zanamci ne bodo imeli več možnosti v živo doživeti maidne, judase, metallico ... ampak prmejduš, da se svet ne bo ustavil in bodo tudi oni imeli kakšne fajne bande, vredne ogleda :)

Evo, zdaj sem se pa tudi jaz izpel :P
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jun.2023 at 10:22
Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Je Metallica brez Jamesa in Larsa še vedno Metallica? So Slayer brez Araye in Kinga še vedno Slayer?
Seveda, Dickinson gre lahko iz maidnov in ga relativno (ne)posrečeno zamenja Bayley ali kdo drugi, kaj pa brez Harrisa, Dickinsona, Murraya, Adriana ... (hkrati) so maidni še vedno maidni ker imajo v bandu Janicka (+ 4 nove), ki jih je nadživel, ali pa zgolj cover band at best? 


Res je. zato je edina rešitev, da se tranzicija izpelje postopno in kakovostno. samo tako obstaja mala možnost, da se ohrani primarni duh banda. če sploh. ker današnji Quenn brez Freddija tudi samo niso več Queen.
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Jun.2023 at 16:24

Tokrat je imaginarno pero ponovno nabrusil Ivan »Tegla« Cepanec, ki nam je razložil, zakaj nikoli ne nehaš biti »metal novinar«.
Back to Top
Mrtupevc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12.Jan.2008
Location: Bangladesh
Status: Offline
Points: 1820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mrtupevc Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02.Jul.2023 at 02:20
Heheh, I see what you did right there :D

Pomoje si to zanalaš naredu, da nas stestiraš, če beremo tekst v celoti, aneda?Big smile

Originally posted by Tegla Tegla wrote:


Vem, da ni lepo začeti tak sestavek z »disclaimerjem«, a besede novinar ne uporabljam v ustreznem smislu, saj nisem profesionalec na tem področju.
...

Seveda je pravilno:

"Vem, da ni lepo začeti takega sestavka z »disclaimerjem«, a besede novinar ne uporabljam v ustreznem smislu, saj nisem profesionalec na tem področju."

Glede na to, da kasneje v prispevku "priznaš", da poučuješ slovenščino... Ti, ti, ti, TeglaWink

Malo heca, ne zameritWink



V vsem hecu sem pa pozabil na bistvo: zakon Paranoida meseca junija!Thumbs Up Ker sem "gor rasu" vzporedno z vsem tem, kar pišeš, še toliko bolj doživetoClap
TENKJU


Edited by Mrtupevc - 02.Jul.2023 at 02:24
Ole - OleOleOle;

Peterle - zakaj pa ne?
Back to Top
Pero View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 13.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 3820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02.Jul.2023 at 19:38
Lahko vzameš Teglo iz Krškega, ne morš vzet Krškega iz Tegle :D 
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03.Jul.2023 at 05:32
Originally posted by Mrtupevc Mrtupevc wrote:

Heheh, I see what you did right there :D


Popravljeno. hvala.
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Jul.2023 at 08:13
Današnja Zakladnica je nekaj posebnega, je literarni esej o zasedbi Ghost, ki ga je spisal bivši sodelavec ter pisatelj, pesnik in glasbeni kritik Davorin Lenko. Če imate radi band, boste zagotovo uživali v branju, medtem ko boste drugi po branju zagotovo povsem drugače gledali nanj.

Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Aug.2023 at 14:48
Konec meseca prinaša nov opomnik na obletnico, ki je z vsakim mesecem bliže, in malo drugačni prispevek naših bivših sodelavcev. Tokrat se je Aleš osredotočil na Forum. Zakaj? Zaradi njegovega pomena za slovenski metal. Čeprav je popularnost foruma skorajda nična, je njegov pomen tudi še danes na izredno visoki ravni. Kako to? Vsega vam na tem mestu pa ne bom izdal ...

Back to Top
V1981 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 31.Oct.2019
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 177
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote V1981 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Aug.2023 at 17:06
Meni je forum najbolsa oblika komuniciranja na spletu, Fb in podobne platforme so mi bolj kot ne brezveze, ker so nepregledne, starejsih objav se sploh ne da pregledati, medtem ko je na forumu vse lepo vidno in se obstaja moznost listanja strani v debatah pri cemer ti ne zmrzne racunalnik ... pogresam pa prisotnost uporabnikov kot je bila na starem forumu, ko se je veliko vec pisalo o razlicnih tematikah ... Upam da bo Paranoid se dolgo obstajal, v obliki v kakrsni je mi je vsec ...


Edited by V1981 - 31.Aug.2023 at 17:07
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Aug.2023 at 17:11
ja.. vse je na nas :) čisto izključno stvar navade.. ubistvu me najbolj jezi, da smo kolektivno zdaj šli na platformo, ki nas vse skupi malo jebe v nevrone, ker se zalepiš v ta doom scrolling. ampak če hočeš naj vrednega povedat, moraš to narest tam, kjer so vsi, sicer te nihče ne sliši. 
Back to Top
Lunik View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2059
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lunik Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Sep.2023 at 13:45
Frogi, vsa čast za prispevek! Sem se kar nostalgično'oživil' ko sem vse tole bral. Spomin na Katowice je pa zgolj še pika na i. LOL
Back to Top
Valuk View Drop Down
Organizator
Organizator
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1536
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Valuk Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Sep.2023 at 14:15
Xzamiel....trololo
.:the brighter the light - the darker the shadow:.
Back to Top
Kali View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 3415
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kali Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02.Sep.2023 at 14:17
heh jes sm v enem tednu dobla 2x brco v rt za ta forum. 1x od kolegice, drugič pa frogijev članek. ma ne vem če rata fulltime nazaj ker morm zdej fulltime vzgajat dva visokoenergična mulčka.
Iz Teme smo prišli, v Temo se vrnemo
Back to Top
Gašper Fatur View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Nov.2007
Status: Offline
Points: 10942
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gašper Fatur Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Sep.2023 at 23:44
Xzamiel... fak tega imena nism prebral že 20+ let. :D

Lep prispevek o Paranoid forumu, se pa s par stvarmi ne strinjam lih oz. se jih drugače spominjam.

Paranoid zine je pred forumom (oz. diskusijami) prvič dal bralcem možnost komunikacije preko malih oglasov oz. "pisem bralcev" (če se prav spomnem poimenovanja). Preko te možnosti sem se leta 2000 spoznal z Root A' Balluta, kmalu po tem smo se zmenili, dobili na koncertu v Kopru in skupne prigode so se začele. :D Ne dolgo za tem se je pojavila prva verzija diskusij. Leta 2005 (če se ne motim) je prišla 2. oblika foruma (prva pri kateri je bila potrebna registracija - in kar nekaj folka tega takrat ni odobravalo) in leta 2007 (če se spet ne motim) še zadnja verzija foruma - in ta obstaja še danes.

Vzpon Paranoida (in kasneje tudi foruma) je bil pomoje od nastanka leta 1999 pa do recimo 2002 ali 2003, potem sledi 5-letni vrhunec med 2004-2008 in potem najprej počasen in kasneje vse hitrejši zaton tekom sledečih 5 let (2009-2013). Zadnjih recimo 10 let so se debate večinoma preselila iz metalskih v druge tematike (politika itd.), aktivnih forumašev je zelo malo, občasno se sproži kakšen manjši val (kot recimo ta ki ga je prinesel prispevek "Forum"), ampak to je pa to. Prvih recimo 15 let sem spremljal forum skoraj dnevno, zadnja leta pa občasno saj se tudi prispevkov dnevno nabere dosti manj (včasih 0) - dosti manjše je tako samo št. prispevkov kot tudi njihova vsebina oz. dolžina.

Kot nekdo ki ni nikoli imel FB, IG, Myspace ali karkoli podebnega, ne razumem folka ki je prešaltal na neka druga omrežja in zapusti the Metal forum v Sloveniji. Za zaton Paranoid foruma sta pomoje krivi 2 zadevi, ena je ta prehod folka na socialna omrežja, druga pa to da se je v času zatona foruma dogajal tudi (ponoven) zaton Metal scene pri nas. Manj koncertov, manj aktivnih bendov, manj metalcev, manj obiska... Dvomim da je kaj dosti folka nehalo pisat na forum zaradi nemoderiranja, prej bi si mislil obratno - meni je še tisto relativno malo moderiranja bilo totalno odveč.

Kregarije na forumu, tudi sporov izven foruma, je (bilo) med metalci ogromno - to ne pomeni da se sovražimo, ampak samo da si gremo na kurac. :D Smo pač trdoglavi in vsak po svoje, to pa tudi spada v Metal, tako da je vse OK. :D

Zlatih let foruma, z mega opisi koncertov večih obiskovalcev, pripravami na pot, opevanjem bendov/komadov, pisanju dogodivščin, koristnih zadev in totalnih bedarij, z več desetinami objav dnevno izpod prstov več desetin različnih forumašev dnevno, ne bo več. Paranoid pa definitivno nosi št. 1 kar se tiče pomembnosti nekega medija za Heavy Metal v Sloveniji, vsaj v teh zadnjih 25 letih.

Upam da se poleg Kaje še kdo od "neaktivnih" spet oglasi in da bo praznovanje 25. obletnice Paranoida potekalo na igrišču v Komnu. ĐĐĐ!

FUCK THE WORLD
Back to Top
Nerthag View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02.Nov.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 381
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Nerthag Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Sep.2023 at 23:54
Frogi, lep nož med rebra nostalgije. Mogoče ene par let "prezgodej", ko nas FB še ne podi na vse pretege, je pa res vsak dan slabše. Vsake dva scrolla je nek predlog (Suggested for you) vsake 2 potem reklama (Sponsored itd.) Prenasičeno, ogabno, škodljivo, pa vseeno trpimo. Pa so izgovor eventi, skupne debate, skupine pa samopromocija in še...
Sej ne, da bi opažal doom-scrollanje in hudo odvisnost. Se tut ne spuščam v debate (me mine že ko je treba premaknit iz Most Relevant na All comments). Je bolj enostranski odnos do platforme.
Kakorkoli, kolca se po nečem boljšem. Se strinjam, da je ta forum dobra, če ne izjemna alternativa; kaj šele v svojih najboljših časih. Moj status takrat je bil tudi bolj enostranski (lurkerski). Znane, poznane in neznane stvari so nas podile proč od foruma. Neizpodbitno je, da je ena lepa slika duha časa, dokaz življenja scene (ki ji dandanes ne preti konec ali kaj podobnega), lepo je bilo najt Log in gumb in z enim klikom povezat račun iz pozabe.
Pa vprašam:
Smo/ste/so ljudje tega foruma prestari in funkcije le tega preveč tuje novim (mlajšim)?
Kaj ni Reddit najbližja zadeva forumu in tvojim trem razlogom v članku? (Anonimnost, Struktura, Dostopnost)
Manj vas/nas je videvat na eventih, bolj smo "odrasli", kot v prvem desetletju milenija, face foruma so bolj face foruma, bistveno manj face na koncertih. Koliko je to pomembno pri forum "revivalu"?

Reddit vztraja pri svoji strukturi in ostaja en bolj popularnih "socialnih" medijev. Za tisto IRC luknjo, ki je nastala pa trenutno Discord predstavlja izjemno alternativo chat aspektu.
Obstaja nekje prihodnost za paranoid po paranoid forumu?

Moja 2 eura iz pozabe.
You all are flies, flying towards the light, seeking death...but yet you don't know...
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Online
Points: 4868
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Sep.2023 at 07:10
Originally posted by Gašper Fatur Gašper Fatur wrote:



Upam da se poleg Kaje še kdo od "neaktivnih" spet oglasi in da bo praznovanje 25. obletnice Paranoida potekalo na igrišču v Komnu. ĐĐĐ!




Edited by Mitja M.J. - 05.Sep.2023 at 07:14
MacGyver je zakon!
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Sep.2023 at 08:21
Originally posted by Gašper Fatur Gašper Fatur wrote:


Paranoid zine je pred forumom (oz. diskusijami) prvič dal bralcem možnost komunikacije preko malih oglasov oz. "pisem bralcev" (če se prav spomnem poimenovanja). Preko te možnosti sem se leta 2000 spoznal z Root A' Balluta, kmalu po tem smo se zmenili, dobili na koncertu v Kopru in skupne prigode so se začele. :D Ne dolgo za tem se je pojavila prva verzija diskusij. Leta 2005 (če se ne motim) je prišla 2. oblika foruma (prva pri kateri je bila potrebna registracija - in kar nekaj folka tega takrat ni odobravalo) in leta 2007 (če se spet ne motim) še zadnja verzija foruma - in ta obstaja še danes.


Evo, tudi zarad takih spominskih dopolnil sem se želu mal vrnit v začetke - ker tega obdboja pisem bralcev nisem ujel, ali pa nisem skočil na ta tip komunikacije. Sicer pa supr spomin, jst sm si z waybackmachine pomagal da sm si približno sestavil časovnico. 

Originally posted by Gašper Fatur Gašper Fatur wrote:


Kot nekdo ki ni nikoli imel FB, IG, Myspace ali karkoli podebnega, ne razumem folka ki je prešaltal na neka druga omrežja in zapusti the Metal forum v Sloveniji. Za zaton Paranoid foruma sta pomoje krivi 2 zadevi, ena je ta prehod folka na socialna omrežja, druga pa to da se je v času zatona foruma dogajal tudi (ponoven) zaton Metal scene pri nas. Manj koncertov, manj aktivnih bendov, manj metalcev, manj obiska... Dvomim da je kaj dosti folka nehalo pisat na forum zaradi nemoderiranja, prej bi si mislil obratno - meni je še tisto relativno malo moderiranja bilo totalno odveč.


No, to da nekaj nimaš oz. se ne prestaviš tja, še ne pomeni nujno, da ne moreš razumet teh ljudi ali teh odločitev. Za dosti zadev so precej odlične. Recimo v Blender grupi si dnevno talamo nasvete in en drugemu pomagamo s prototipi kako kakšno stvar razrešit v 3d modeliranju in podobno. Slovenski metal ima vsaj 2 aktivni grupi, All metalheads Slovenia in SLO Metalheads, obe štejeta  med 4k in 6k članov. Paranoid recimo jih ima nekaj čez 1k.

Ampak je podobno kot tu - vsake tolko kdo napopa kkšn band, kkšn organizator link do koncerta, redko objava izvabi repliko. Bolj žive so recimo grupe tipa Slovenski kitaristi oz. karkoli, kjer debato goni iskanje neke tehnične rešitve. Hočem rečt, za ene stvari je ta nov format z vsemi svojimi piščalkami zelo primeren. Tam človeku sredi sedenja na wc školjki rešiš en problem, tako da mu nalepiš povezavo do ustreznega yt videa, vnosno oknce to zagrabi in spremeni v ustrezen format, da se ne drkaš z forumskimo BB kodo..


Zanimivo mi je, kako opisuješ, da je registracija mnogo ljudi zelo motila. Ok, itak da se zmrduješ, ko želiš v neki spletni trgovini nekaj naročit in moraš izpolnit cel formular ampak.. za nekaj trajnejšega kot je 20 let debatništva na forumu? Ok, je res da ne moreš v naprej predvidit kako se bo stvar prijela, svetovno in osebno ampak.. registracija pač rešuje tehnično cel kup težav. Sem kar nekaj časa posvetil razvoju vmesnikov brez registracije in hitro rata kaos in odpira vrata zlorabam. 


A imaš občutek, da je bilo moderiranja na paranoidu veliko? Oz. z drugimi besedami, se ti zdi bolj prav, da ne bi bilo moderirano čisto nič? 
Kot rečeno v kolumni, jst moderiranju nisem bil naklonjen in sem se razrešil dolžnosti, ker sem rad pričal ljudi in tega ne moreš dobr počet z bičem v roki. 

Ampak forum je tolko ljudem tako različno orodje in včasih je to nekompatibilno. Recimo, meni je to bolj "knjižnica" prostor, kjer se pričakuje določeno stopnjo miru, da lahko misel teče. Zdej, če ti začnejo notri prihajat skupine, ki so prepričane, da je ta prostor nekaj drugega imaš konflikt interesov in je treba včasih posežt vmes. 

Ker žal je tako, da primitivno vedno zmaga. 
Recimo, da nekdo pride, napiše za A4 font 12 teksta svojih misli.. to je za pisca in zame recimo neka dodana vrednost forumu,.. in pol dobi v odgovor "TL;DR; lol,kreten, filozof"... in se razpasejo komentarji v takem stilu. Al pa "islamofil!".. nekaj, kar sem mislil s "pluskanjem v druge teme", ko v tistem 2015 enostavno ni blo možno nikamor na forum več stopit brez da bi iz Politike gnojnica lila.. 

Ker efekt je potem sledeč.. če na dolge premišljene objave dežujejo brezvezne enovrstničnice, potem ljudje, ki so prišli kakšen stavek več povedat nehajo pisat. Če pošicaš ven enovrstičnice brez vsebine, mogoče taki nehajo pisat. A je rezultat isti? Men se ne zdi. 

Niso vsa mnenja ali vsi prispevki enako-"vredni". In za moje pojme Paranoid večinoma ni prestopil svojih okvirov moderiranja. Zdej, če je kdo napisal nekaj v 2 sekundah, brez vsebine in smisla in se počuti razžaljenega.. no ja, to je krivica ki sem jo pripravljen potrpet za voljo tako čistega prostora, da se vanj čuti povabljen nekdo, ki bi pa prispeval kakšno bolj razdelano misel. 


Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Sep.2023 at 08:33
Originally posted by Nerthag Nerthag wrote:


Pa vprašam:
Smo/ste/so ljudje tega foruma prestari in funkcije le tega preveč tuje novim (mlajšim)?
Kaj ni Reddit najbližja zadeva forumu in tvojim trem razlogom v članku? (Anonimnost, Struktura, Dostopnost)
Manj vas/nas je videvat na eventih, bolj smo "odrasli", kot v prvem desetletju milenija, face foruma so bolj face foruma, bistveno manj face na koncertih. Koliko je to pomembno pri forum "revivalu"?

Reddit vztraja pri svoji strukturi in ostaja en bolj popularnih "socialnih" medijev. Za tisto IRC luknjo, ki je nastala pa trenutno Discord predstavlja izjemno alternativo chat aspektu.
Obstaja nekje prihodnost za paranoid po paranoid forumu?


Ej zdej si drugi, ki mi je kot odgovor na kolumno v razmislek ponudil Reddit. O tem nisem pisal, ker sem se ga premalo dotikal. Ubistvu sem tam pustil samo link do igre, ki sem jo naredil za Crisix (link v podpisu) in sem si nabral 49 karma točk z nekaj odgovori. Ubistvu niti nisem čisto poštekal, kako deluje. Pravijo mu "forum na steroidih". Te karmične točke pa so še ena izmed oblik "gamifikacije".. ne vsebina, piskanje in točkovanje te dopaminsko lepi na platformo. Sej naš forum ima tudi "Thanks" gumb, pa če se z nekom strinjaš in bi rad povedal zgolj samo to in nič dodal še vedno lahko napišeš "+1". 
Kakorkoli ta lokalna instančnost foruma je vseeno nekaj, kar nosi drugačen občutek , kot je biti na še eni miljonsko popularni platformi. 

Ostalo pa se kar strinjam. Naša generacija z vsemi navadami bo šla v pozabo počasi in mogoče bomo takole komentirali od daleč sceno, ki se nas več ne tiče oz. zanjo nismo relevantni. Mogoče bo periodično, ko/če pride do ponovnega vrha metala in stare šole in kopiranja vzorcev tedanjih časov, bo kkšn pripadnik novejše generacije pokazal na nas in reku "glej jih, Spomeniki!", v ne sarkastičnem, nasprotno, nadvsem spoštljivim tonom. Kakorkoli, ne zdi se mi nemogoče da se ne bi v novih platformah vzpostavla tako močna scena, ki bi šibala kakšno dekado naokoli in oživljala metal v vsaki vasi. Ta trenutek je pa zgolj teoretično to. 
Back to Top
Nerthag View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02.Nov.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 381
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Nerthag Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Sep.2023 at 21:24
Predstavljaj si reddit kot forum konstrukcijo in ne kot miljonsko platformo. Že, da se povezuje, ampak npr. /r/MetalSlovenija ali /r/ParanoidZine bi bil popolnoma lokalna skupnost na katero nekdo Subscriba, in ta lokalni subreddit je potem (kot forum) spisek objav (razvrščen glede na Nove ali Priljubljene), ki so srtiktno vezane samo na ta subreddit. Uporabniki bi odpirali objave na katere se komentira, moderacija bi bila možna, highlightanje (pinanje) določenih zadev pa tudi. In potem nekdo ali redno obiskuje, ali pa se mu dnevno kakšna objava iz tega subredita pripelje na r/all (news feed) in jo klikne.
Možno je deliti videe, linke do paranoid člankov, slike, vse v nekako enakovredni formi tekstovnim objavam. Seveda z razliko tiste puščice gor/dol, ki nakazuje popularnost ene objave nad drugo in pomaga pri razvrstitvi po popularnosti. Lahko be temu rekli modreno zdrav dopamine hit?

Pa ne, da tukaj apeliram na tranzicijo tja. Le teoretiziram o prihodnosti in nekako (hvala članku) gledam nazaj spomeniško vrednost tega kar je tu. Mogoče (in zelo verjetno) je forum v tej obliki superioren, ampak mladina, novi prišleki... Te bi in bodo posegali po drugih medijih za komunikacijo. 
Dejstvo pa je, da nek skok drugam pomeni, da se še bolj opusti forum, ki mu potem še bolj preti pozaba in konec. Še težje se je posloviti od tega 17 let starega spomenika, tudi če mi je misel in klik nanj ušel mogoče nič do samo parkrat na leto v zadnjem obdobju.

Nekje v ozadju me tepejo še misli, ki se me lotevajo že lep čas, kako generacije starejših (iz "zlatih" časov) sedaj odmevajo v mlajših, današnjih. Debata za drugič, ampak mislim da nek cikel nove generacije nastaja prav zdaj in da bo čez par let scena bistveno močnejša, kot je bila v preteklih desetih.
You all are flies, flying towards the light, seeking death...but yet you don't know...
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11757
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Sep.2023 at 10:40
Hm.... nevem, reddit je že precej oskubljen vsega, kar je vsak posamičen forum delal poseben.. v podpisih smo se znal kr fajn izražat nekoč, se spomnem k sm fural tiste metal prevoze, kako sm si napisal eno php skripto, ki je iz baze vzela aktualne prevoze in potem s temi podatki zapekla tekst v gif slikco, tako da sm vedno imel v podpisu aktualno stanje z številom potnikom gor :)

Kakorkoli, foruma kot smo ga poznali ne bomo več doživeli nikdar. Malo sem upal da se bo z objavo članka pa le kkšnih 10 bivših forumašev, ki so objavo vidli na fb.. prišlo nazaj pofočkat. 



Tule sm našel en video, šele po tem, ko smo članek že objavili. Mi je zanimivo, kako gre domala skozi iste argumente, kot sem jih navajal sam. Ta reddit že uvršča v sistem centraliziranega korporativnega interneta. 
Back to Top
Gašper Fatur View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Nov.2007
Status: Offline
Points: 10942
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gašper Fatur Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2023 at 00:23
Dober video, se (vsaj v grobem) zelo strinjam s povedanim.

Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:


No, to da nekaj nimaš oz. se ne prestaviš tja, še ne pomeni nujno, da ne moreš razumet teh ljudi ali teh odločitev.


Seveda da lahko.

Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:


Zanimivo mi je, kako opisuješ, da je registracija mnogo ljudi zelo motila.


Nism napisal lih da je "registracija mnogo ljudi zelo motila", sicer pa ja, takrat smo bli navajeni svobodno srat po starih diskusijah z različnimi nicki, da se moremo kar naenkrat registrirat je blo marsikomu glupo in nepotrebno. Zdej smo navajeni in se nam zdi normalno, za se v določene stvari registrirat pa zgleda da bo kmalu treba poslat še kapljo krvi za KYC - fuck off.

Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:


A imaš občutek, da je bilo moderiranja na paranoidu veliko? Oz. z drugimi besedami, se ti zdi bolj prav, da ne bi bilo moderirano čisto nič?


Glede na vse kar je blo tekom vseh let napisano se mi zdi da je blo moderiranja malo. In ja, po moje bi blo boljše če ga sploh nebi blo - kar se tiče tekstovnih objav. Če se 2 kurcata lahko vedno en odneha, js sm že večkrat, ko sm vidu da nima smisla in ne vem zakaj drugi ne bi zmogli tega. Mislim da ne rabimo "pomoči" v obliki moderatorstva. Druga stvar je če bi kdo objavu kakšne ilegalne linke al kej podobnega - tak bi moral dobit eternal ban pa še kej zraven.

Robni primer - mogoče, če bi kdo res nasral 10 brezveznih (tekstovnih) postov zapored v eno temo, se ga lahko bana s tiste teme, če se stvar ponovi pa s foruma. Skratka, sem proti cenzuri, zato tudi nikoli nisem hotel bit moderator na tem forumu. Če rabiš knjižnico oz. safe space, potem pojdi v knjižnico, ne pa na Metal forum.

FUCK THE WORLD
Back to Top
Pero View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 13.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 3820
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Pero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Sep.2023 at 14:45
Metal forum al ne metal forum, če folk preveč serje in s tem odvrača večje število ljudi od udejstvovanja, nima tukaj kaj iskat. 
Back to Top
Gašper Fatur View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Nov.2007
Status: Offline
Points: 10942
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gašper Fatur Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17.Sep.2023 at 01:22
Zaradi mene lahko folk serje po dolgem in po čez pa me ne bo odvrnilo od udejstvovanja če se hočem udejstvovat. Povejte rajši kaj bo drugo leto, neki ala Paranoid Manija spet (kot na slikci od Mitje)? Star
FUCK THE WORLD
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17.Sep.2023 at 09:31
V teoriji zelo podpiram tako načelnost, s katero žal dostkrat ta kratko potegneš, če si preveč dosleden.
Recimo, da na stara leta odpreš lokalček nekje v rodnem mestu, z glasbo bi pogreval nostalgijo notr, vrtel svojo musko in ciljal na tovrstno klientelo. Pa je ni od nikoder. In se ti pol eni čist kontra drušna notr zaredi in posvoji lokal. Mal se udomačijo in začnejo težit za svojo musko. Mogoče celo, če si neustrežljiv začnejo razbijat lokal. 

Kar hočem rečt je... lahko si zelo načelen glede svobode izražanja (ne moderiranje). Hkrati si lahko zelo načelen do tega, kaj se bo vrtelo (tema debate). Ampak če se popolnoma načelno odrečeš posegu ko je še mogoče, kadar zadeva skrene... potem si ukinjaš možnost biti dosledno načelen pri izboru glasbe.. ker če bodo teli gosti, ki "ne pašejo" s svojim vedenjem, bodo tisti zaželjeni šli drugam, kdo bo pa prenašal to ogabno vedenje za sosedno mizo? 

Načelnost je čist kul, če le ni tolk rigidna, da je v napoto. Paranoid je lih prov posredoval. Skos so tekle dobre pikantne debate, neki kar se na rockline forumu in politiko čiščenja tam ni moglo razvit. 
Back to Top
Gašper Fatur View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Nov.2007
Status: Offline
Points: 10942
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gašper Fatur Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17.Sep.2023 at 11:08
Primerjava z metalsko gostilno nima smisla - Paranoid forum je bil vzpostavljen dolga leta pred prvim moderatorskim posegom in bil vsa ta leta poln metalskih tem. Če se je kdo kdaj zdriskal, ni blo nobenga problema. Jst nism nikoli napisal kej takega kar bi moralo bit moderirano, niti nisem pisal nesmiselnih zaporednih postov al kej podobnega, pa sm bil tekom let vseeno parkrat moderiran, ker nekomu pač ni pasalo tisto kar sm napisal - in to mi je šlo ful na kurac. Tako da stojim za mojo trditvijo in zaključujem to debato ker vidim da ne bomo prišli nikamor.
FUCK THE WORLD
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.Sep.2023 at 07:01
Mesec september zaključujemo z novo Zakladnico. Tokrat je pero ponovno zavihtel Janez Zega, ki se sprašuje, ali je tehnološki napredek resnično slab za glasbo. Preverite, kaj ugotavlja, oziroma morda celo primaknete svoje mnenje.

Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11757
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.Sep.2023 at 09:12
Prijetno, čeprav mogoče malo nepoglobljeno branje, reducirano na TRVE in FEJK, tema sicer o kateri bi se dal 15+ strani spisat. Še večji shitstorm je zdele v grafičnih scenah, kjer je v enem letu se tak napredek machine learninga zgodil.

Pohvale pa Šujotovi reportaži. "lahko bi rekli temno pastelne zvočne kulise"... luštn besednjak :)
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8490
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.Sep.2023 at 14:53
Meni pa občasno malo pritisne živec neka druga pasma 'elitistov', čeprav bom verjetno spet izpadel kot največji tošo. Tistih ki se skozi pritožujejo kako v dobi lahke dostopnosti glasbe mulci ne poznajo več pesmi in albumov v globino. Včasih mi je bila cela jeba, ko je en komad potrgal gate in sem ga enostavno moral imeti, kupil cd za 3,500 SITnih potem pa odkril, da sta mi gor všeč kvečjem dva ali pa še to ne, ostalo pa so po mojem okusu stinkerji in fillerji. 
Raje imam playlisto s samimi killerji, ki sem jih zvlekel z yubitubija in torrentov, kot da bi se šel ta špas naprej. 
Res je, da se zdaj cdji ne prodajajo tako ampak to prisili tudi večje bande, da gredo večkrat na turneje če želijo malo več medu in mleka in tako imam priliko večkrat videti bende, ki jih sicer ne bi se mi zdi. Skupine podprem tako, da kupim coto. Itak se največ oblačim po koncertih, v army šop pa letim po hlače. Stvar ocvrta. 
Stolpa s cd enoto sploh nimam več, muzika je na računalniku in telefonu in se fura preko bluetooth zvočnika oz. na slušalke :-/.
KAKŠEN JE RATAL TA SVET NO!!!


Edited by devlin - 29.Sep.2023 at 14:54
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Valuk View Drop Down
Organizator
Organizator
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1536
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Valuk Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.Sep.2023 at 15:20
Clown
.:the brighter the light - the darker the shadow:.
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12.Oct.2023 at 19:27
Originally posted by devlin devlin wrote:

Meni pa občasno malo pritisne živec neka druga pasma 'elitistov', čeprav bom verjetno spet izpadel kot največji tošo. Tistih ki se skozi pritožujejo kako v dobi lahke dostopnosti glasbe mulci ne poznajo več pesmi in albumov v globino. Včasih mi je bila cela jeba, ko je en komad potrgal gate in sem ga enostavno moral imeti, kupil cd za 3,500 SITnih potem pa odkril, da sta mi gor všeč kvečjem dva ali pa še to ne, ostalo pa so po mojem okusu stinkerji in fillerji. 
Raje imam playlisto s samimi killerji, ki sem jih zvlekel z yubitubija in torrentov, kot da bi se šel ta špas naprej. 
Res je, da se zdaj cdji ne prodajajo tako ampak to prisili tudi večje bande, da gredo večkrat na turneje če želijo malo več medu in mleka in tako imam priliko večkrat videti bende, ki jih sicer ne bi se mi zdi. Skupine podprem tako, da kupim coto. Itak se največ oblačim po koncertih, v army šop pa letim po hlače. Stvar ocvrta. 
Stolpa s cd enoto sploh nimam več, muzika je na računalniku in telefonu in se fura preko bluetooth zvočnika oz. na slušalke :-/.
KAKŠEN JE RATAL TA SVET NO!!!


sem se našel v tvojem opisu. sem se z leti spremenil, a še vedno sem bolj ali manj mnenja, da se je treba v primeru všečnosti posameznih komadov spopasti s celim albumom. a ker že nekaj let vlada poplava dobrih bandov/komadov/albumov, se tudi sam psolužujem prakse, ki si jo omenil, in sicer, da preverim le "hite", da vidim, ali se poglobim dalje. ali pa na hitro preverim "hite", da se lažje pripravim na koncert.
zaradi poasta dobre glasbe (kar je sicer super!!) in kroničnega pomanjkanja časa si ne morem več privoščiti, da bi gulil nek album ob prebiranju knjižice. žal.

in še k članku samemu: menda kakih 15 let nazaj sem gledal band s posnetimi bobni, se pravi brez živega bobnarja, ker je ta zbolel in je moral zapustiti turnejo. odločitev oziroma rešitev se mi je zdela boljša kot odpoved koncerta - dejansko med nastopom nisem pogrešal prtavega bobnarja. ko pa je bilo nedavno govora o tem, da morda Blackie od WASP ne poje več sam, me je pa zmotilo. kakor bi me motilo, če na odru ne bi bilo živega pevca. kar se pa ostalega tiče, pa gledam na to kot popestritev žive izkušnje.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8490
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Oct.2023 at 11:13
Originally posted by Dejan Dejan wrote:


sem se našel v tvojem opisu. sem se z leti spremenil, a še vedno sem bolj ali manj mnenja, da se je treba v primeru všečnosti posameznih komadov spopasti s celim albumom. a ker že nekaj let vlada poplava dobrih bandov/komadov/albumov, se tudi sam psolužujem prakse, ki si jo omenil, in sicer, da preverim le "hite", da vidim, ali se poglobim dalje. ali pa na hitro preverim "hite", da se lažje pripravim na koncert.
zaradi poasta dobre glasbe (kar je sicer super!!) in kroničnega pomanjkanja časa si ne morem več privoščiti, da bi gulil nek album ob prebiranju knjižice. žal.

in še k članku samemu: menda kakih 15 let nazaj sem gledal band s posnetimi bobni, se pravi brez živega bobnarja, ker je ta zbolel in je moral zapustiti turnejo. odločitev oziroma rešitev se mi je zdela boljša kot odpoved koncerta - dejansko med nastopom nisem pogrešal prtavega bobnarja. ko pa je bilo nedavno govora o tem, da morda Blackie od WASP ne poje več sam, me je pa zmotilo. kakor bi me motilo, če na odru ne bi bilo živega pevca. kar se pa ostalega tiče, pa gledam na to kot popestritev žive izkušnje.

Temu se reče starost. Hočeš nočeš z leti ugotoviš, da so tudi druge stvari pomembne, ne samo glasba, ali pa te k temu prisili življenje samo. Po službi, skrbi zase itd. se sam najraje zatečem k nečemu, kar mi je dobro in poznano. Kar nekako je upadel gušt raziskovat. Z novo glasbo se srečujem v glavnem na koncertih v obliki predskupin, včasih kak frend kaj priporoči, včasih pa tudi youtube ponudi kaj užitnega. In potem to leti na playlisto in se drajsa z ostalimi 1000 krat slišanimi stvarmi, ki pa so mi še vedno všeč. Po svoje kar občudujem folk, ki tu gori piše recenzije. Da ima voljo se poglobiti in ubesediti slišano.

Drugače pa sem tudi sam pred leti še na Metalcampu gledal en black metal band ki je bil brez bobnarja, uporabljal je ritem mašino. Glede na to, da so mi bobni najbolj impresiven in zanimiv inštrument in rad gledam kako ga folk za njimi groova mi je bil to precejšen fehler, čeprav je bila glasba sama kar fun.
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Oct.2023 at 07:11
Pa smo še ujeli zadnji oktobrski dan, čeprav praznični, da se ponovno spomnimo prihajajoče obletnice. Tokratna Zakladnica, ki jo je pripravil Tomaž Kozamernik, govori o vprašanju potrebe po glasbenem kritištvu:

https://www.paranoid.si/paranoide/iz-zakladnice-ali-se-znamo-ceniti-recenzije
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.07
Copyright ©2001-2024 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0,328 seconds.