Paranoid Metal Webzine Homepage
Forum Home Forum Home > Paranoid > Metal Club
  New Posts New Posts RSS Feed - Zbirateljstvo? Pomen kopičenja CDjev, našitkov etc
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Zbirateljstvo? Pomen kopičenja CDjev, našitkov etc

 Post Reply Post Reply
Author
Message
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Zbirateljstvo? Pomen kopičenja CDjev, našitkov etc
    Posted: 07.Dec.2023 at 09:54
Živ, če smo že imeli podobno temo, bi prosil nekoga, da me usmeri nanjo in lahko tole zaklenemo. 

Sam nikoli nisem bil neki zbiratelj, predvsem zato ker sem kot mulc bil bolj kot ne broke, pol so pa itak mp3ji pršli... 

Predvsem me zanima kakšn je psihološki proces tega, ko nekdo na Paranoidu recimo skuša prodat 100+ CDjev... 

Skratka, zanima me ta migracija čustvene ali drugačne navezanosti... kako to, da nek trenutek nabaviš zadevo, po 10e in več na CD... in jih potem imaš tam odložene na svojem prašilcu.. nekateri menda CDjev niti ne odvijajo... 
Kako pride do tega, da to pol prodaš? A gre za osebno finančno fluktuacijo? 
Kaj je namen zbirateljstva? Ker ne more it za samo poslušanje glasbe.. se spomnem kašno revolucijo so nrdil glasbeni stolpi, ki so imeli place za 3 CDje.. kako je to zmanjšalo frikcijo pri menjavi glasbene kulise... Ampak večina CDjev je tko ko avti.. .večina časa na parkirišču zasedajo prostor... 

Ko sem čital Rob Halford - Biblical... tam omenja kako je tranzicija iz vinyla na CD predvsem zreducirala vlogo pomena same naslovnice, ki se je od tedaj  znašla na manj kot polovici prejšnjega kanvasa.. 


Sam se nekako zagrevam za Bandcamp "lastništvo".. .tam mi "imeti" svoj digitalni izvod ..nekaj pomeni.. pomeni mi, da sem lahko bandu v teh časih, ko je glasba praktično zastonj dosegljiva... namenil nekaj finančne izmenjave.. 

Ampak to je druga zgodba.. predvsem me zanima kako razmišljate zbiratelji fizičnih zadev.. 
Ker sploh, ko nekaj kupuješ second hand, ti ta komponenta direktne podpore bandu nekako odpade...
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4873
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Dec.2023 at 11:25
Jaz si ne predstavljam, da bi prodal 1 cd iz moje zbirke. Ja večino časa stojijo tam v stalaži. Ampak to je del mene, del moje zgodovine. Spomini na mladost, na koncerte ipd. Danes se ljudhe slikarijo, naredijo po vec deset slik na koncert. Pol jih večina shrani na disk in tam pač so. Nisem še doživel, da bi bil pri komurkoli, pa da bi rekel: ti pokažem slike od koncerta iz 2007 od tega banda, od tega dopusta.

Moji cdji pa so tam, in še danes ko grem mimo njih mi zbudijo neke tople občutke v srcu. Pa jih praktično ne poslušam, ker jih še nisem preselil (morava nardit en plac, da bojo lično umeščeni, 750+ pa ne gre glih na eno polico pr tvju). Ampak vem da so tam in nekoč se bojo preselili, pa en fin hifi bom nabavil, pa spet kakega zavrtel. 

Kupujem jih samo še na koncertih. Nekoč sem bil bolj aktiven kupec in njih poslušalec. Tukaj na forumu je bila zlata jama, še danes sem hvaležen forumašem za kupčije. Pa koncerti, festivali, sejmi. Glih pred kratkim sem bil na sejmu plošč v Trstu. Kupil sem samo en CD. Zakaj? Ker sem prišel nepripravljen. Ponavadi sem si vzel teden dva tri časa, da sem pregledal kateri je že tisti album od Motorhead, ki mi fali, kaj je že uni od Dismember, ki je kopija in bi rad imel original?

CD je trenutno v zatonu. Zdaj je spet popularen vinil. CD se bo vrnil. Že danes so first press Suffocation iz 90ih po 45€. Ko bo moda nazaj se bojo tudi cene dvignile. Sepultura first press je bil 15eur kao drag na sejmu. Mislim da se bo cena čez 10+ let dvignila x2 če ne x3. 

Čeprav pravi zbiratelj ne zbira zaradi cene. On zbira za dušo. Pa tudi, zakaj imaš 10 kitar me sprašujejo. Saj lahko le na eno igraš. Vsaka ima svojo zgodbo in vsaka na svoj način nekaj pove. Tudi pizzo ne naročiš vedno isto ane? 
MacGyver je zakon!
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4873
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Dec.2023 at 17:09
Da nadaljujem svojo misel, prej je namreč zmanjkalo časa od malice. Zakaj prodajat CDje? Eni imajo dvojnike, pa se je treba enga rešit. Za ene te pač ne briga, si brcnil v temo ko si ga kupil. Potem so so tisti, ki žal potrebujejo dnar za nov efekt, ki stane premnogo eur in jebat ga, je kup vezja zmagal nad ploščkom. Pol so pa tisti, ki so se spreobrnili...življenje gre dalje, stvari se spreminjajo, ljudje in njihove prioritete tudi. Kaj ti bo 17 kolekcij metal CDjev, če še Rock radia ne poslušaš več? Pač prodaš za mali dnar, samo da se jih rešiš. Eni se preselijo, zmečejo vse v mp3je in fizični del prodajo... eni to naredijo tudi brez selitve. Kolega ni imel prostora v stanovanju, je vse škatlice zmetal stran, knjigce in ovitke shranil v kartonaste škatle in si zloadal mp3je. Ko bo prostor bojo tudi CDji je rekel.

Kaj pa CD vs. vinil?
Pri očetu se master of puppets ali ace of spades na njegovih vinilih slišita... bolj... okusno? Bolj z dušo? Ne vem kako povedat. Sva priklopila na njegov ojačevalec gramofon in cdplayer. Cd je bil kristalno čist ampak zato tudi malo bolj sterilen. Vsaj tako se je nama zdelo.

Ovitek? Ah tu ni debate... booklet od cdja je kot da bi gledal mini slikco v kakem katalogu v primerjavi z vinilom. Tam lahko res uživaš kar je hotel avtor slike povedat. 

Edit:
Cd ovitek ima površino 144cm2, lp pa 968cm2


Edited by Mitja M.J. - 07.Dec.2023 at 17:17
MacGyver je zakon!
Back to Top
vrho View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 03.Apr.2012
Status: Offline
Points: 333
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote vrho Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Dec.2023 at 17:12
Jaz mam veliko zbirko cdjev njej je predvsem rap, mam pa tud ogromno metala, jazza . Ne vem men je še zmerej gušt pridt v kako štacuno s cdji pa mal pobrskat, res da so to zdaj predvsem second handi po raznih mestih če gremo z družino kam na dopust. Je pa res da ko pač nek cd kupiš pade tisto pričakovanje in navdušenje ko si nekej najdu. Problem moj je da imam rad muziko nasploh in nisem omejen na samo določen žanr zato je tega materiala res ogromno in prej ko sem imel tega celo steno mi je blo tko kul it mem k neka tapeta. Zdej imam to v stalaži po škatlah zloženo in si vsake tolk škatle s cdji gor prnesem da mal preposlušam čist tko random. Ne vem sej to zbirateljstvo imaš al pa nimaš in tist ki tega nima težko to razume. Je pa zdej z internetom mal padla ta napetost pričakovanja kake plate al pa da kako staro zadevo najdeš v kaki štacuni, ker sedaj lahka kadarkol dobiš karkol sam cena je včasih ovira. Nisem bil pa jaz nikol nek fanatik da mora bit vse first press. Tud jest sm včasih kaj prodal predvsem kao da bi obdržal res samo top plate ( kaj je top se itak menja s časom in počutjem) ampak sem potem večino sčasoma kupil ponovno. Ja vem idiot😂😂😂
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4873
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Dec.2023 at 17:21
Uf to ponovno kupovanje mi je znano LOL 

Tisti občutek, ja spet je prišel domov... neprecenljiv Tongue
MacGyver je zakon!
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2089
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Dec.2023 at 18:04
Beseda kopičenje ima precej negativno konotacijo, ki pa je zgolj v navezavi s tvojimi lastnimi pogledi, ne pa tudi pogledi zbiralca le teh. Ok, to sem moral rečti, zdaj pa še o samih fizičnih nosilcih.


Jaz sem iz tiste generacije, ko še ni bilo interneta oz. se je pojavljal v povojih (arnesov dial-up), ko se še ni dalo takole prosto na easy odgooglati band, besedila banda itd ... in je vsaka zadeva v zvezi s tem, pa naj bo članek ali pa pa list z besedili, pomenila en pravi mali zakladek.
Vedno, ko je človek dobil v roke CD, ga odvijal, po rokah prekladal naslovnico z besedili, je bil en tak poseben feeling. Ja, dobesedno feeling. Poznali smo naslove komadov, poznali smo besedila, poznali smo kronološko časovnico vseh članov bedna. Ja te male mogoče smešne stvari so nam dejansko nekaj pomenile.

Danes ni več tako, opažam pa vseeno razliko med mojim ukvarjanjem z glasbo s CDja oz CDji na sploh, ter mojim instant klikanjem glasbe z neta. Počnem oboje.
Ampak ... a vidiš, tule na forumu imamo sekcijo kot je "black metal" pa sekcijo "death metal" in podobno. V to sekcijo prilimamo marsikatero zanimivo odkritje, ki nam je tisti moment wau oh in sploh ... nato pa tega ne poslušamo nikoli več. Gremo dalje, nov yt video, kul zadeva, pozabimo, gremo dalje ... rinse and repeat.
Kdaj si seveda tudi kaj shranimo, poslušamo večkrat, poslušamo na repeat tri taboljše komade ... pa še vseeno je instant. Pri CD-ju pa tega občutka nimam. Ker dejansko zadevo, kjer sem si večkrat ogledal booklet, odprem, vzamem v roke, vstavim v CD player, sledim komadom na naslovnici ...  Ni zgolj glasba, je bolj, kako bi rekel, povsem intimna izkušnja z dodano vrednostjo.
Pa s tem ne mislim, da je kaj narobe z MP3-ji. Fajn so takole za ozadje, sploh če se človeku ne da kaj dosti s tem ukvarjati in samo klikne. Manjka pa vseeno tista nota, ki jo je na racionalni ravni težko vpisati (pa lahko rečeš, da se mi tako samo zdi - ampak tudi če se mi, gre še vedno za osebne feelinge), je pa vseeno nekje tu.

Druga stvar, ki mi je precej ljuba, je pa tudi to, da stvari, ki jim imam rad, pa stvari, ki sem jih imel rad, ne gredo povsem v pozabo. Ravno včeraj sem bral na slo-techu članek z naslovom "PlayStation pobrisal vsebine, ki so jih uporabniki že kupili". 
Kje je danes glasba, ki si jo lahko poslušal zgolj na Myspace? Na dolgi rok bo izginil, se spremenil tudi bandcamp. Pa youtube. In podobni. Takšen je pač ciklus zadev na internetu. In pa seveda bom izginil tudi jaz - ampak upam, da še ne tako hitro.
Saj vem, da marsikatera platforma omogoča downloadanje, arhiviranje na disk, pa vseeno ... enostavno želim imeti zadevo za časa mojega življenja v otipljivem fizičnem nosilcu z vsem kar sodi zraven.


Še nekaj bi omenil tu. Če iščeš pri ljubiteljstvu, zbirateljstvu, itd... nek racionalen razlog, si že na napačni poti. Življenje ni samo služba, dom ... ampak počnemo, imamo v življenju še tisoče drobnih reči, ki nam vzbujajo takšne drugačne občutke, se jih veselimo, delajo življenje bolj polno. Pa ni važno, a so materialne ali pa... Glej, saj kot bi te jaz vprašal, zakaj imaš band, ko pa je na svetu že milijon drugih bandov? 
Skratka, ne gre se nujno za nekaj racionalnega, ampak za nekaj kar prinaša posamezniku veselje. Ljudje dandanes zbirajo (ali počnejo) vse mogoče, ampak če je naključnemu opazovalcu to "brezveze", je za strastnega zbiratelja, ki se spozna na zadevo, raziskuje, prebira, je v interakciji z ljudmi sorodnih interesov ... veliko več.

Danes mogoče ne čutim več takšnega vznemirjanja ob odpiranju ovitka, kot sem ga, ko sem bil še najstnik, mi je pa na neki neracionalni ravni prav v zadovoljstvo, ko dam na polico med diskrografijo banda tisti manjkajoci CD, ta odličen kos glasbe, za katerim sem oprezal ze nekaj casa.
Ali pa tisti prav posebni underground biser v 500 izvodih, za katerega vem, da bo za večino ljudi, pa celo za bandcamp - tudi v digitalni obliki, prav kmalu v pozabi ... jaz pa se ga bom lahko še vedno veselil. Iracionalno? Ja, prav gotov - ampak ne bomo obsojali, ane?


Edited by Speadge - 07.Dec.2023 at 18:58
P l a c e h o l d e r
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Dec.2023 at 12:26
Hvala z debatico. 

Najprej, 

Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Beseda kopičenje ima precej negativno konotacijo, ki pa je zgolj v navezavi s tvojimi lastnimi pogledi, ne pa tudi pogledi zbiralca le teh. Ok, to sem moral rečti, zdaj pa še o samih fizičnih nosilcih.


Se strinjam!
Zato pa odpiram temo, ker me zanima kako je biti ne-jaz glede tega.
Kar se samega zbirateljstva/kopičenja tiče, sem v času pred deiluzionizacijo svojega sveto metalstva nosil vojna odliokvanja - pustil na roki vse festivalske zapestnice mnogih sezon, dokler pod tušem ni razpadla  zadnja nitka. nato so šle na steno. Kasneje v predal... mislm, da sem vse skupaj zagonil stran nekega dne ob selitvi in... hja, nisem se najbolje počutil ob tem. Kot da zavračam del sebe na nek način.. tako da ti tudi o teh neracionalnih občutjih, ki nas delajo bolj človeške kot v povprečju 8 urna delavna alienacija (zanimivo, sem skoraj isti argument kot mi ga ponujaš in ga sprejemam Lord Infernusu namenil pri razlagi o pomembnosti NVO v Politika & stuff izbi).. pridružujem. 

Mitja je tudi dobr objasnil vse mogoče vzroke prodaje oz. preprodaje.. ki so očitni.. ampak na njih nisem pomislil. In to je nekako moj cilj- kolektivno pomislit, na kar nisem.

Zdej pa.. zakaj sploh ta tema? Kot rečeno,navijam za Bandcamp. In v tem oziru je zelo dobrodošla kritika tvoj odstavek o vseh bivših platformah, kamor smo nalagali glasbo tudi bandi.. mySpace etc... o podobni reči sem pisal že o paranoid kolumni o Forumih - odsek o pokopališču mrtvih povezav na ugasle servise in izmaknjene vsebine (burzum denimo, žrtvovan bogovom politične korektnosti).

Pravzaprav sem na FB zagnal eno poizvedovanje, zakaj bandi nalagajo na Spotify in streaming servise (ponavadi prek DistroKid, kjer naložiš 1x in ti uredi distribucijo na vse platforme)... ne pa tudi na Bancamp, ker od streaming servisov dobijo letno bandi kot so Eruption par evrov, dočim Bandcamp, ki je priročna spletna trgovina... prinese nekaj tisočakov, ker dobi band 85% od prodaje. 

In digitalni izvodi pri takem bandu namerijo nekaj več kot polovico vse prodaje. 

Men je to enostavno najbolj fer platforma za bande in jo smatram v temu pogledu kot ednistveno in jo zagovarjam kot pravo. 

Direkten namen vsega skupi je malo še raziskat sceno in morda potem kresnit spet eno kolumno in nagovorit bande, tudi bande preteklosti, da dajo svoje stvari na bandcamp..

Sam nekako menim, da glasba pač sodi v javno domeno, za namen poslušanja seveda. Ko jje prišel ven internet se najprej Metallica ni zmogla sprijaznit z novo pojavnostjo piratiziranja... in takoj, ko so ga pravno uspeli ugasnit... se je pojavilo nekaj novega. Streaming servisi so si izborili mesto v svetu nekako z besedami:

"Lej.. itak vsi dans vlečejo dol musko in filme in serije... namest da se proti temu borimo, kaj če to bedno downloadanje in čakanje spremenimo v nekaj z bolj prijetno izkušnjo za dostopno ceno, in potem delež damo izvajalcu?".. No ta delež je smešen in se še niža ampak.. point ostaja... zato sem naklonjen servisom, ki dejansko bandu dajo kar mu pripada, ne neke smešne ostanke. 

SKratka.. za sabo iam eno malo omarico nekih spraskanih cdjev, ki se prašijo.. nimam jih niti kam več vtaknit, moj laptop nima več predvajalnika... sedlo bi mi vse te plate srečat na bandcampu in jih tudi kupit tam ponovno. Recimo Requiem na yt najdem par komadov, Sabaium prav tako... jst bi to vse gor kresnil in tu je vprašanje.. 

V primeru, da se to zgodi, torej da stare plošče letijo gor... a to na kakšen način razvrednoti kar je fizičnega v obtoku?

A, še to.. prilagam kaj recimo dobiš v kuplenem paketu digitalnega albuma, če je vse pravilno urejeno... toje je screenshot ekrana - pdf booklet zadnje Eruption plošče:


(zgleda sem nekaj narobe nastavil in ni šla originalna velikost na strežnik, tko da verjemite na besedo.. na monitorju listam tole kot da bi imel vinil v rokah)

Edited by frogstomp - 08.Dec.2023 at 12:39
Back to Top
Pero View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 13.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 3821
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Dec.2023 at 13:45
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:


Men je to enostavno najbolj fer platforma za bande in jo smatram v temu pogledu kot ednistveno in jo zagovarjam kot pravo. 
Kje na Bandcampu daš musko bolj potihem/naglas v playerju? 
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Dec.2023 at 13:47
Originally posted by Pero Pero wrote:

Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:


Men je to enostavno najbolj fer platforma za bande in jo smatram v temu pogledu kot ednistveno in jo zagovarjam kot pravo. 
Kje na Bandcampu daš musko bolj potihem/naglas v playerju? 


Neumestno, ampak tu:


edit: scenshot je iz "you own this!" pagea.

Se drgač strinjam... UI bi lahko izboljšali na mnogih področjih.
Na main pageu res manjka volume. Ampak to je standarden html player in si lahko volume našaltaš notr z vtičnikom. V povezavi za chrome, jst sm si ga za Opero tudi našel.


Edited by frogstomp - 08.Dec.2023 at 13:51
Back to Top
Pero View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 13.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 3821
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Dec.2023 at 13:56
No, zato ni folku prva izbira Bandcamp. 
Back to Top
lucho View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 23.Nov.2007
Location: Bhutan
Status: Offline
Points: 572
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lucho Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Dec.2023 at 14:34
še moja dva centa za to temo - trenutno sem v fazi selitve in prenosa cirka 6000 različnih glasbenih nosilcev v moj novi man-cave (HAIL!). Ko sem se sedmič vozil proti novemu domu z avtom do vrha napolnjenim z različnimi glasbenimi nosilci, sem se resnično vprašal po pameti ter ali mi je res to treba. prav tako se občasno vprašam, ali ne bi bilo bolje, da bi si za ta denar, ki sem ga v dvajsetih letih zagonil za to, kupil garsonjero ali eno sobno stanovanje v ljubljani.

ampak priznam, da je še vedno eden najboljših občutkov, ko najdeš neko kaseto/plato/cd, ki si jo iskal več let, za smešno nizek denar. tako da kljub občasnim pomislekom o namenu vsega tega, se vrjetno večanje moje kolekcije ne bo končalo. prav tako mi je za 50% vseh stvari, ki sem jih kdaj prodal, bilo kasneje v nekem trenutku žal. bi stvar lahko primerjali s kakšno mentalno motnjo; vrjetno res. ampak bodimo pošteni; metalc' brez spodobne kolekcije si vrjetno zasluži le pljunek v njegovo smer :) vrjetno je edini odgovor, če bi se bil zmožen ločiti od kolekcije, samo ta, da če se bom na heroin navlekel in potreboval denar za to

najbolj mi je žal, da je več ali manj zamrla kultura izmenjave stvari (vrjetno je najbolj prispevala temu nor porast cen poštnih storitev); še 5+ let nazaj, sem skoraj na tedenski ravni bil na poštnem okencu, sedaj sem vesel če tri menjave na leto. 
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4873
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Dec.2023 at 17:24
Originally posted by lucho lucho wrote:

prav tako se občasno vprašam, ali ne bi bilo bolje, da bi si za ta denar, ki sem ga v dvajsetih letih zagonil za to, kupil garsonjero ali eno sobno stanovanje v ljubljani.


Kaj ti bo garsonjera, če pol nimaš kaj poslušat? LOLLOLLOL
MacGyver je zakon!
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4873
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Dec.2023 at 17:39
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

Hvala z debatico. 


A, še to.. prilagam kaj recimo dobiš v kuplenem paketu digitalnega albuma, če je vse pravilno urejeno... toje je screenshot ekrana - pdf booklet zadnje Eruption plošče:

)

Imam vse Eruption albume v mp3 obliki skupaj s pdfjem. Imam razen zadnjega vse te albume tudi na CDju. Pa mi na kraj pameti ne pade, da bi se usedel za comp in listal booklet al pa gledal naslovnico na ekranu. Nasprotno, sem se pred tem mnogokrat razkravil na kavč in v roke vzel Eruption booklet in škatlico ter ob poslušanju kaj prebral in pregledal artwork.

"Osebni" stik, vsaj meni, ogromno pomeni. 


MacGyver je zakon!
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2089
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Dec.2023 at 18:20
Mimogrede Frogi, dobra tema. Ljudje radi pišemo o svojih interesih in strasteh :)

Originally posted by Mitja M.J. Mitja M.J. wrote:

CD je trenutno v zatonu. Zdaj je spet popularen vinil. CD se bo vrnil. Že danes so first press Suffocation iz 90ih po 45€. Ko bo moda nazaj se bojo tudi cene dvignile. Sepultura first press je bil 15eur kao drag na sejmu. Mislim da se bo cena čez 10+ let dvignila x2 če ne x3. 
Tole ko si rekel ... ja, tudi sam zadnje čase pomislim na nekaj podobnega. Za ljubitelje glasbe v CD formatu je zdajle eno idealno obdobje, ko so CD-ji (večinoma, če ravno ne loviš redke prve izdaje in podobno) res recimo temu poceni. 

Večkrat prilimam oz. v forumski temi s popusti omenim Mullerja na Čopovi, kjer dobiš pol zgodnje diskografije Sepulture, Testament, Megadeth, Motorhead, Deep Purple ... itd po 5.99 eur / kos. Tudi nove zadeve, ki jih večinoma kupujem neposredno od založb ali banda samega večinoma ne presegajo cene 13 eur. Na koncertu mogoče 15 eur - lokalni bandi manj. Še bistveno ugodnejše dobiš marsikaj na discogs-ju.
Skratka, ja CDji so ta moment res med manj popularnimi nosilci zvoka, se jih pa zato dobi po praktično isti ceni, kot če bi si pretočil MP3-je z Bandcampa, kar je po svoje, glede na dodatne stroške izdelave in distribucije nosilca v fizični obliki, skoraj absurd.

Jaz tudi menim, da se znajo trendi obrniti in da znajo te stvari podobno kot LP-ji zadnja leta, ponovno postati dragi - po drugi strani pa svoje zbirke, podobno kot najbrž tudi ti, ne gledam skozi oči investicije - ker ljubitelj skozi življensko obdobje to kupuje zase, pa ajde recimo za svojo dušo, ne za to, da bo nekega dne mogoče (oz. malo verjetno) preko tega profitiral.
Da zaključim - da, zdajle je eno relativno žepu prijazno obdobje za tiste, ki imamo radi glasbo v CD formatu. To se zna slej ko prej spremeniti.
P l a c e h o l d e r
Back to Top
lord infernus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24.Mar.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1796
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lord infernus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Dec.2023 at 19:14
Zanimiva tema. Zbiratelj sem že dolgo in sem nakopičil kar konkretno zbirko muske, pretežno v CD formatu. Koliko je dovolj? To je vprašanje, ki ga ni možno na splošno odgovoriti. To ve le vsak sam zase. Po navadi ni nikoli dovolj, če je prisotna strast do zbirateljstva in do dotične stvari, ki jo zbiraš.

Seveda se človek in okusi z leti tudi spreminjajo(mo). Sam zase sem prišel nekako do zaključka, da mi predvsem primanjkuje časa za uživanje v vsej tej muski, ki jo imam v zbirki. Nekatere zadeve so mi neprimerno bolj všeč kot druge, opazil sem tudi pomanjkanje prostora Big smile Odločil sem se, da določen procent zbirke zato prodam, ker mi obenem pride prav tudi kakšen evro za nabavo kaj bolj zaželjenega, ali pokritje drugih stroškov, ki nam jih v življenju tako ne primanjkuje. Zadnje čase je vsaj pri meni polno le teh. Nekatere izdaje človek lažje izpusti iz rok kot druge. In ja, vsi smo krivi tega, da smo nazaj kupili kakšne prodane stvari, guilty as charged! Naredi se tudi, da kakšen band preprosto umakneš iz prodaje po prespani noči. Slaba vest le naredi svoje. Pri sebi sem na primer opazil, da mi je v zadnjem času upadel interes do death metal bandov. Veliko bolj se poistovetim z black metalom. To se lahko v bližnji prihodnosti spet spremeni, nikoli ne veš.

Čeprav je fizični format v zatonu mislim, da ne bo nikoli popolnoma zamrl. Come back vinila in kaset to potrjuje. Sam se nisem nikoli vrnil k kasetam, vinila pa že prej nisem nikoli kupoval, ker je treba najprej imeti spodoben gramofon LOL Cd je zame še vedno najbolj priročen fizični format. Verjetno pa ne bom nikoli prodal celotne kolekcije. Razen mogoče v primeru, da bi vnaprej izvedel, da ne bom več dolgo na svetu, ali kaj podobnega.
Tough times create tough men. Tough men create easy times. Easy times create weak men. Weak men create tough times.
Back to Top
Gašper Fatur View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Nov.2007
Status: Offline
Points: 10949
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gašper Fatur Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09.Dec.2023 at 01:00
Zbirateljstvo mi zveni bolj za zbiranje prtičkov, značk, znamk itd., kjer se zbira vse, da se kompletira neko zbirko. Nikoli nisem gledal na kupovanje glasbenih nosilcev kot na zbirateljstvo, ker sm vedno kupil samo kar mi je bilo res dobro. Razen ko sem kaj zajebal, predvsem v predinternetnih časih, ko se ni dalo slišat drugje kot na albumu samem (ali pa mogoče na kaki metalski radio oddaji, pa še to ponavadi samo kakšen komad, ne cel album). Celotno diskografijo imam samo od enega ali dveh bendov pomoje (če ne štejem bendov ki imajo samo 2-3 albume). Niti nimam ogromno albumov, nekaj čez 500 originalov (par vinilk in kaset, ostalo CD-ji). Gotovo bi jih imel dosti več če ne bi obstajal internet (youtube, mp3 sharing itd.), fizični glasbeni nosilci so izgubili veljavo oz. vrednost, tako kot filmski nosilci, revije itd. Ampak pdf in mp3 nimata za burek proti temu ko odpreš nov CD (ploščo / kaseto), prebereš in prevohaš po dolgem in počez, poslušaš, gledaš naslovnico, se poglobiš, veš komade na pamet... Nikoli ne bom razumel nekoga ki reče, recimo, "Leprosy od Death mi je naj plata vseh časov" - in potem nima fizičnega izvoda tega albuma. Ta debata je bla sicer že večkrat premleta na forumu, je pa fajn da je spodbudila toliko odgovorov. Thumbs Up
FUCK THE WORLD
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4873
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09.Dec.2023 at 07:27
Originally posted by lord infernus lord infernus wrote:

Zanimiva tema. Zbiratelj sem že dolgo in sem nakopičil kar konkretno zbirko muske, pretežno v CD formatu. Koliko je dovolj? To je vprašanje, ki ga ni možno na splošno odgovoriti. To ve le vsak sam zase. Po navadi ni nikoli dovolj, če je prisotna strast do zbirateljstva in do dotične stvari, ki jo zbiraš.

Koliko je dovolj? Vedno je en premalo Embarrassed

Na sejmu sem spoznal človeka, ki ima par tisoč plošč... OD PINK FLOYD!!!

Vse možne izdaje, uradne in neuradne s celega sveta. Samo Dark side of the moon ima par sto različnih variant.

Je to že patološko? Meni se zdi to le globoka strast.
MacGyver je zakon!
Back to Top
lord infernus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24.Mar.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1796
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lord infernus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09.Dec.2023 at 11:18
Originally posted by Mitja M.J. Mitja M.J. wrote:

Originally posted by lord infernus lord infernus wrote:

Zanimiva tema. Zbiratelj sem že dolgo in sem nakopičil kar konkretno zbirko muske, pretežno v CD formatu. Koliko je dovolj? To je vprašanje, ki ga ni možno na splošno odgovoriti. To ve le vsak sam zase. Po navadi ni nikoli dovolj, če je prisotna strast do zbirateljstva in do dotične stvari, ki jo zbiraš.

Koliko je dovolj? Vedno je en premalo Embarrassed

Na sejmu sem spoznal človeka, ki ima par tisoč plošč... OD PINK FLOYD!!!

Vse možne izdaje, uradne in neuradne s celega sveta. Samo Dark side of the moon ima par sto različnih variant.

Je to že patološko? Meni se zdi to le globoka strast.

Lepo rečeno, vedno je "eden" premalo Big smile 
Kolektorsko mentaliteto lahko razume samo kolektor sam, kot ste nekateri že napisali.
Na bolhi je nek model prodajal, ali še prodaja, Nirvana kolekcijo, ki vsebuje čez 1000! kosov, če se prav spomnim. Da imaš toliko materiala samo od enega banda, moraš biti pa že res Hardcore fan z veliko začetnico. Je pa res, da je vsebovala veliko verzij enakih albumov, v vseh formatih. Temu se reče dedication, ali celo overkill? Samo nebo je meja, če hočeš iti v ekstremo Smile

Sam sem tudi imel kar nekaj albumov v različnih verzijah, pa sem ugotovil, da jih razen v par primerih, ne potrebujem in sem jih dal v prodajo. 
Tough times create tough men. Tough men create easy times. Easy times create weak men. Weak men create tough times.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09.Dec.2023 at 14:30
Originally posted by Gašper Fatur Gašper Fatur wrote:

Zbirateljstvo mi zveni bolj za zbiranje prtičkov, značk, znamk itd., kjer se zbira vse, da se kompletira neko zbirko. Nikoli nisem gledal na kupovanje glasbenih nosilcev kot na zbirateljstvo, ker sm vedno kupil samo kar mi je bilo res dobro. Razen ko sem kaj zajebal, predvsem v predinternetnih časih, ko se ni dalo slišat drugje kot na albumu samem (ali pa mogoče na kaki metalski radio oddaji, pa še to ponavadi samo kakšen komad, ne cel album). Celotno diskografijo imam samo od enega ali dveh bendov pomoje (če ne štejem bendov ki imajo samo 2-3 albume). Niti nimam ogromno albumov, nekaj čez 500 originalov (par vinilk in kaset, ostalo CD-ji). Gotovo bi jih imel dosti več če ne bi obstajal internet (youtube, mp3 sharing itd.), fizični glasbeni nosilci so izgubili veljavo oz. vrednost, tako kot filmski nosilci, revije itd. Ampak pdf in mp3 nimata za burek proti temu ko odpreš nov CD (ploščo / kaseto), prebereš in prevohaš po dolgem in počez, poslušaš, gledaš naslovnico, se poglobiš, veš komade na pamet... Nikoli ne bom razumel nekoga ki reče, recimo, "Leprosy od Death mi je naj plata vseh časov" - in potem nima fizičnega izvoda tega albuma. Ta debata je bla sicer že večkrat premleta na forumu, je pa fajn da je spodbudila toliko odgovorov. Thumbs Up



Sicer malo sumim, da si mislil v prenesenem pomenu, pa vseeno. Zanimivo tudi ko želim lastno mat prepričat naj migrira iz knjig na bralnik, da ne bo dileme kaj nosit s sabo, ko gresta s fotrom z motorjem na dopust in so knjige precej prostorsko potratne... mi protestira, da ni isto, manjka vonj.

Ne me narobe razumet, na faci mam prekomerno surlo in vonj je tudi meni med pomembnejšimi dražljaji, in vem kako zna izkopat spomine in občutja ampak... a knjige med sabo različno dišijo? ali pa CDji? Vzami eno knjigo, pa jo drži pod nosom medtem ko čitaš na bralniku. Skoraj bi si zracionaliziral, da je vse to balast, ki ne dodaja ampak odvzema fokus od same vsebine. Ampak ne, nissem neobčutljiv za nevsebinski aspekt. Meni osebno je sicer precej odlepljen od samega uživanja vsebine.

Naprimer, na lepo urejeno kolekcijo CDjev ali drugih zadev, ki pridejo v istem formatu se da gledati tudi zgolj estetsko - nekaj je na tej repeticiji formata, tako kot men sede gledat bloke, pa so arhitekturno to na nek način najbolj dolgočasne stavbe - ponavljajo vzorec po višini in širini. 

Tule sem na bandcampu našel enega zbiralca, ki je na bandcampu kupil 16k+ albumov. 
Sicer ne morm vedt kolk od tega je digitalnih, ampak, po temle sloganu "When there is no more room in hell, you start a digital collection.".. bi reku da nekaj jih pa ima. Kakorkoli... 16k dec. To pomeni da moraš skoraj 45 let  vsak dan kupit album. Noro v kakšne ekstreme gredo ljudje. Tiste vrste noro, da je že občudovanja vredno.

Edited by frogstomp - 09.Dec.2023 at 14:31
Back to Top
Krafty View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 03.Jan.2023
Status: Offline
Points: 37
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Krafty Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09.Dec.2023 at 17:09
Originally posted by Pero Pero wrote:

No, zato ni folku prva izbira Bandcamp. 
imaš tudi app za telefon.
Back to Top
Pero View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 13.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 3821
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11.Dec.2023 at 08:19
12 ur na dan sedim za kompjuterjem, musko naj pa reguilram na telefonu? Dej no dej...


Da ne bom samo offtopic - kako si zapomnite, kaj že imate v zbirki in kaj vam še fali? Zase vem, da sem na tem področju čisto premalo sistematičen in parkrat (sploh pod vplivom alkohola na kakšnem festivalskem metal marketu) sem dvakrat nabavil zadevo, ki jo "že od nekdaj iščem" :)
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11320
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11.Dec.2023 at 08:51
Spisek? Najbolje v Excelu predvidevam. A stanje se resno zakomplicira ob obilici naslovov in če kaj naročaš od drugod pa morda še ni prispelo (recimo, da imaš kakšne variante dostave, ki trajajo več mesecev in vmes že pozabiš, kaj si naročil, če si nisi pravočasno zabeležil oz. ne nosiš seznama ves čas s seboj, si pa npr. na nekem koncertu našel nekaj kar bi nabavil, zraven so pa še hlapi kot si omenil - ok, izmišljen scenarij ampak vseeno :D ).


Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2089
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11.Dec.2023 at 08:57
Pri meni ni nekega pravila. Čisto odvisno. Ampak nekako v grobem:

Pri starih CDjih vsaj v večini primerov vem, kaj sem nabavil, ali pa v katerem obdobju je šlo mimo (kaj je zadnji album, ki sem ga še kupil, potem pa sem izgubil pregled/interes nad nadaljnjim delovanjem banda). 
Zdi se mi, da so bili takrat CDji preklemansko dražji, čeprav verjetno je bila takrat tudi plača manjša, pa si jih nisem mogel v krajšem časovnem zaporedju privoščiti toliko, kot si jih lahko danes. Vsak je bil bolj preposlušan, kot pa so v povprečju ti iz zadnjega obdobja. Skratka, starim zadevam sem posvetil več dolgoročne pozornosti, kot pa jim zdaj novim, zato je tudi lažje vedeti, kaj imam doma. 

Zdaj (zadnja leta, desetletje) je pa nekoliko drugače. Pride mesec, ko lahko kupim tudi (skoraj) celotno diskografijo banda (ker pač lahko - ker jo želim imeti), vmes kaj manjka in ja ... tu pa moram pogledati, kaj imam in kaj še manjka. Sploh če je to band s 25-imi albumi.

Mogoče bo prišel dan, ko bom vse vrgel v excel. Mogoče ... ko bom v penziji, ampak ne bi stavil na to. 

Večino starih zadev imam posortirano kronološko, glede na letnico izida, je pa pri sodobnejših pogosto težava, ker za razliko izpred 20-ih in več let CD-ji prihajajo ven v 101 formatu ... in potem ima band en album standardni jewel case, drugi album digi pack, tretji album nadstandardno velik digi pack in četrti album z ovitkom v a5 formatu (dobesedno). Pa skušaj ta čudesa v štirimestni cifri lepo estetsko posortirati v CD rack/polico lepo po vrsti ...
P l a c e h o l d e r
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11.Dec.2023 at 11:17
Če vam ni preveč intimno, a bi častili eno fotko vaše zbirke?
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4873
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11.Dec.2023 at 12:48
Originally posted by Pero Pero wrote:

12 ur na dan sedim za kompjuterjem, musko naj pa reguilram na telefonu? Dej no dej...


Da ne bom samo offtopic - kako si zapomnite, kaj že imate v zbirki in kaj vam še fali? Zase vem, da sem na tem področju čisto premalo sistematičen in parkrat (sploh pod vplivom alkohola na kakšnem festivalskem metal marketu) sem dvakrat nabavil zadevo, ki jo "že od nekdaj iščem" :)

Jaz jih imam po abecedi. Pol je ločeno kar ni metal, spet cca po abecedi. Glih da se Elvis, Hendrix in Pink Floydi ne družijo z Exhorder, Hatebreed in Pantero...

Pred sejmom pa vse poslikam in če kje nisem siguren skrolam slike (v upanju da so tudi one po abecedi) in pogledam če je že na zalogi. Si pa ne predstavljam kako bi to izvedel če bi imel par tisoč cdjev Confused

MacGyver je zakon!
Back to Top
engl View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07.Apr.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1217
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote engl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12.Dec.2023 at 11:49
Zbirateljstvo je gušt, amen!  Kljub deezer računu, ki ga imam prek 5let, še vedno kupujem CDje. Fizična stvar mora biti, četudi jo nekateri dan danes pustijo zapakirano. Sam sem v začetku tisočletja začel z CDji in kljub trendu bom ostal na CDjih.

Glede novih izdaj mi je še vedno najlažje kupiti preko napalmrecords.com, ker si dam dostavit na firmo in si takoj po službi zavrtim v avtu na poti domov. Tako je tista ura vožnje veliko lažja in sproščena Smile Vse ostalo pa .... na koncertih ali festivalih se tudi vedno kaj najde, čeprav se zaradi popitega kozarca preveč včasih kupi duplikat. Potem so tu še trgovine, ki so v tem delu Evrope vedno bolj redke. Mi je pa v Skandinaviji v duši ostalo nekaj trgovin, ki so imele več kot 100m2 površine in pestro izbiro.

CD mi je in vedno bo najbolj praktičen nosilec zvoka, če tudi mi novi vsemogoči formati niso všeč. Na kaseti ali pa vinilki ne morem poslušati albuma v enem šusu. Pregled in shramba je najbolj praktična. Zbiram pa vse kaj mi je všeč. 
Metalski cdji so ločeni od vseh ostalih žanrov. Tudi diskografije so ločene v ekstra škatlah. Recimo Slayer album diskografija+zastava in patch. Ali pa; pred časom je bravado imel reizdajo celotne ABBA diskografije in sem takoj naročil, zraven v škatli pa imam pa še souvenir iz muzeja. Vse hranim v škatlah za čevlje zaradi prahu in lažjega transporta.

Pred leti sem v Nemčiji bil v debati z enim tipom, ki zbira samo kasete. Je rekel, da tudi v avtu ima kasetnik. Ko se pa pogovarjam z zbiratelji vinilk pa prvo slišim argumenta vrednost in avtentičnost. ...na precenjenost pa nobeden  ( do sedaj) ni pomislil ali omenil.

In še zadnja točka topica .....patchov nikoli nisem pretirano zbiral, do lanskega leta. Zdaj pa si šivam svoj prvi "battle vest" Evil Smile
Back to Top
Pero View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 13.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 3821
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12.Dec.2023 at 13:52
Fajn slišat, da nisem edini, ki kup kak duplikat kdaj LOL
Back to Top
Izus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 17.Aug.2015
Location: Adelsberg
Status: Offline
Points: 174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Izus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12.Dec.2023 at 16:45
Seveda nisi edini. Enega sem celo trikrat uspel kupit (2 CDja in vinil).
Da je vedno en premalo, se tudi strinjam. S tem, da sem tudi jaz večkrat razmišljal, da bi s prodajo zbirke lahko odplačal kretit v šusu, pa potem čez dva dni spet brskam po distrotih na koncertu. Se mi zdi, da še nisem prišel s koncerta brez suvenirčka.
Začelo se je valjda še v srednji šoli, ko je bil to skoraj edini način za prit do nove muzike (sej ja, tape trading, presnemavanje, itd, ampak v mojih krogih (razen dveh, treh) ni bilo glih folka, ki bi tudi to počel). Potem ti pa pod kožo zleze. In ne, to ni hoarding, si je ponovil že n-tič.
Moja žanrsko precej neobremenjena zbirka gre po abecedi (žanrov ne ločujem, le formate 12"/10"/7"/drugi inči/CD/MC), drugače ne bi najdu ničesar. Zlasti ne po tretjem piru. Excelova tabelca je itak obvious solution, da se pa ne zmotim onkraj domačega kompjuterja, mam pa vse vnešeno tudi na Discogs profilu.

Jaz bi tudi rad videl set up 6000-glave zbirke, Lucho. You maniac!



Too old to die young!
Back to Top
Šujo View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 25.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3267
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Šujo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Dec.2023 at 14:17
Uf, moja tema.

Jst sm hrček od nekdaj. Mal znamke kot mulc, pol k so pa ksete in CDji pršli je bilo pa konec. V Aligatorju v kranju sem imel vedno naročeno eno stvar, ko je prišla pa sem naročil naslednjo, pa še vmes kaj kupil. Ko pa je imel muller pred dvajset leti odprodajo metal CDjev se je moja zbirka v šusu iz nekaj deset povečala na nekaj sto in do danes na kaakega tisočaka in pol. Nekateri so zdrajsani da jih živ bog ne prebere več, novejši so praktično mint.

Nato sem pa na tem forumu od dark_wizarda kupil moj prvi hi-fi. Osnovni NAD ojačevalec, system fidelity zvočnike, jamo woofer in pamparampampampampaaam...gramofon. In vse se je spremenilo, začel sem nabavljat LPjke. Včasih so bile poceni, kar je bilo nad 10€ je bilo hudimano drago (second hand seveda), danes je stvar drugačna.....in drugačen je tut moj setup. Ob selitvi sem prišel do konkretnega mancavea v katerem sedaj kraljuje 25 polični Kallax iz ikeje in dobrih 1000 LP na njem. Pri čemer plate strogo selekcioniram in sem izvrgel več kot 500 plošč, ki jih pač nebi nikoli poslušal in bi bili placeholderji "ker to more bit v zbirki". Pol mamo pa še par deset original VHS in nekaj avdiokaset (predvsem ex-yu stvari).

Kontrolo nad zbirko poizkušam držat z aplikacijo discogs, ki obenem meri vrednost moje kolekcije....in na trenutnem trgu je ta dobesedno poblaznela aka je višja od seštete vrednosti vseh avtov, ki sem jih imel v lajfu.

Kaj mi pomeni? Ful. Vse zgoraj omenjeno+da si vsak dan vzamem minimalno eno uro, da na stružnico vržem en LP. Imam tudi soliden setup in lahko razmeroma verodostojno ocenim avdio kvaliteto zadev. Številne zvene bolje na CD, starejše na vinil. Po mojem mnenju so anjslabše vinilne zadeve 2010-2020, ko se je večinoma tiskalo hitro, nekvalitetno in iz digitalnih remastrov, zaradi česar je zvok mnogih vinilk tega obdobja naravnost obupen. Sterilen, pa brez CD puncha.
Fuck you and the horse you rode in on
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18.Dec.2023 at 11:20
Zadnjič smo mel s kolegi debato k so bolj v igrcah... in je debata naletela na to, da se je včasih dalo dobit 100 in 1 kasetke za gameboy... in da je to ubilo cel filing, ker je bil ritual jemanja kasetke iz embalaže, menjavanja in vstavljanja v napravo del celostne izkušnje. Menava je bila cel Dogodek, ki je dal žegenj samemu špilu. 

Na drugi strani sem pred kratkim prečital Atomske navade (atomic habits - james clear).. kjer pravi, da če želiš nekaj početi več, si odstrani vse ovire, ki so na poti do dejanja.. sepravi, imej zadevo pri roki.. men je play gumb na bandcampu recimo priročnejši kot tam meštrat s cdji. In zanimivo pri teh stvareh pride do izrazitega nestrinjanja.. ali je del retuala z rokovanjem z embalažo (ki ji verjetno rečeš drugače kot embalaža, če jo smatraš kot ključni aspetk tega).. ali je prej ovira do dejanja samega? 

Po drugi strani štekam da.. ko zaženemu tu na paranoidu kviz o naslovnicah.... popušim. Tako da ja, nezanemarljivo kakorkoli obrneš. 
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2089
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18.Dec.2023 at 14:15
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

Na drugi strani sem pred kratkim prečital Atomske navade (atomic habits - james clear).. kjer pravi, da če želiš nekaj početi več, si odstrani vse ovire, ki so na poti do dejanja.. sepravi, imej zadevo pri roki.. men je play gumb na bandcampu recimo priročnejši kot tam meštrat s cdji. In zanimivo pri teh stvareh pride do izrazitega nestrinjanja.. ali je del rituala z rokovanjem z embalažo (ki ji verjetno rečeš drugače kot embalaža, če jo smatraš kot ključni aspekt tega).. ali je prej ovira do dejanja samega?

Mislim, da je stvar rahlo bolj kompleksna kot zgolj rokovanje z embalažo. Saj live koncerte si tudi v času korone lahko spremljal preko interneta. Mogoče celo s kolegi. Mislim, zakaj bi si človek delal neprilike in še na koncert, tam v gužvi stal tri - štiri ure zijal gor, če pa si lahko odpreš pir in posluša/gleda koncert iz naslanjača. Pa še WC je bližje.
A ni to da moraš nekam priti, se gužvati, tam stati ure, pa še plačaš za to... ko imaš pa doma youtube, prej ovira, kot pa del doživetja?

Mogoče boš rekel, da je to drugače. Ja, seveda je drugače, ampak tudi samo doživljanje posameznikov nečesa je drugače. Prav gotovo je kdo, ki mu ni za iti med ljudi, ne hodi na koncerte, posluša/gleda pa live koncerte doma. Mogoče si pa ti en teh v razmerju do play gumba na bandcampu in ne tvoji sogovorniki? :)

Pa gremo lahko še dlje. A si predstavljaš, da na tem svetu obstajajo ljudje, ki zbirajo prtičke, kovance, modele letal ... in ostalo šaro. Ker da, če te neka stvar ne zanima, če ti je odveč, ti običajno ne predstavlja nič drugega kot šaro.
No, zbiratelju je pa to doživetje zaradi katerega je pripravljen iti skozi marsikatero nepriliko, seči globoko v žep in podobno. Saj o tem sem govoril že zgoraj. Ljudje prebirajo forume, se pogovarjajo s posamezniki podobnih interesov, občudujejo zbirko druge osebe, gledajo če je prišel že poštar in prinesel tisto tako težko pričakovan paket, ki se ga tako veselijo in to je to. Veseliti se nečesa pomeni imeti voljo do življenja.

Jaz tudi kdaj kakšen CD ne odvijem takoj, ko ga prejmem. Zakaj? Ker zame to ni nekaj tako instantnega, kot zgolj pritisniti play gumb. Želim si vzeti čas, dati CD v player, se usesti, vzeti v roke ovitek, mogoče celo preleteti thanks listo (tam se najde marsikatero poznano ime s posrečenim komentarjem zraven), pogledati kakšna zaseba je bila v času izida tega albuma, vržti oko na besedila itd.
Ja, vem da bi lahko to učinkoviteje in časovno manj zamudno počel preko ekrana, ampak čas tu ni faktor - ravno obratno, človek si za hobije vzame čas ne pa jih kar se da hitro odpravi. Ker ima pač do tega veselje (torej še eno drobno doživetje več v življenju).
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Stratego View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 19.Sep.2021
Status: Offline
Points: 117
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Stratego Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18.Dec.2023 at 20:33
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

Zadnjič smo mel s kolegi debato k so bolj v igrcah... in je debata naletela na to, da se je včasih dalo dobit 100 in 1 kasetke za gameboy... in da je to ubilo cel filing, ker je bil ritual jemanja kasetke iz embalaže, menjavanja in vstavljanja v napravo del celostne izkušnje. Menava je bila cel Dogodek, ki je dal žegenj samemu špilu. 

Na drugi strani sem pred kratkim prečital Atomske navade (atomic habits - james clear).. kjer pravi, da če želiš nekaj početi več, si odstrani vse ovire, ki so na poti do dejanja.. sepravi, imej zadevo pri roki.. men je play gumb na bandcampu recimo priročnejši kot tam meštrat s cdji. In zanimivo pri teh stvareh pride do izrazitega nestrinjanja.. ali je del retuala z rokovanjem z embalažo (ki ji verjetno rečeš drugače kot embalaža, če jo smatraš kot ključni aspetk tega).. ali je prej ovira do dejanja samega? 

Po drugi strani štekam da.. ko zaženemu tu na paranoidu kviz o naslovnicah.... popušim. Tako da ja, nezanemarljivo kakorkoli obrneš. 

Tole razmišljanje bi lahko enačil s tem: Zakaj bi kolesaril v službo, če pa se lahko vsedeš na trenažer, odpreš Stravo, zapelješ na Krvavec, spustiš domov in začneš delati od doma. Ko pride čas za malico, greš na tekaško stezo in prepešačiš razdaljo do bližnje menze in potem nadaljuješ delo od doma.
Za vikend pa greš na Stravi kolesarit po Toscani, v Dolomite..  Predlagaj to kolesarjem... pa še bolj varno in okolju prijazno je.. 


Edited by Stratego - 18.Dec.2023 at 20:36
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2801
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Dec.2023 at 09:43
Dejansko ste vsi pred mano že vse povedali, a da še zase povzamem. Nekako mi je uspelo, da sem se lani v začetku leta otresel te mrzlice, ki me je vsakič obšla, preden sem spet nekaj naročil. pri zbiranju sem sledil in še zmeraj sledim neki rdeči niti, ki jo vidim samo jaz (tako kot verjetno tudi ostali za svoje zbirke vidite rdečo nit samo bvi sami). a da sem nehal (množično) zbirati/naročevati, ni posledica tega, da sem si rekel, da je to to, temveč bolj tega, da sem opazil, da je vzhičenje/veselje visoko samo še v procesu naročanja, ki se je med čakanjem na pošiljko ohladilo. sprva sem še z veseljem zlagal originalno zaprte CD-je in plošče na polico, sčasoma pa sem samo še zlagal. ko sem torej spoznal, da večina te "plastike" zame nima več prave vrednosti, se je zmanjšalo tudi veselje do naročanja. sicer z veseljem še postavim kakšen nosilec zvoka na svojo polico, a pri tem gre večino za glasbo domačih bandov, ki jih tako ali drugače rad podprem.

pri podpiranju bandov tudi občasno "kupim" kak album preko bandcampa, medtem ko sem se tudi pri merchu umiril, saj je postalo že vsega preveč, in zatorej kupujem samo še festivalske majice ali majice večjih metal dogodkov v spomin.

po skoraj dveh letih sem se večkrat zalotil, da sem klikal po sletnih trgovinah, že nametal več izdelkov v košarico, a ko bi moral narediti naslednji korak, s katerim se človek približa plačilu izbranega, me je nekak minilo.

se pa vedno znova rad sprehodim mimo police/omare in občudujem svojo zbirka. in ta občutek pa menda ne bo nikoli izginil. ko tam zagledam kakšno resnično rariteto, mi pogreje srce, ali me kak plošček spomne na res dober koncert, zaradi katerega sem ta plošček kupil... neprecenljivo. enako velja za majice, ki jih zjutraj sveže oblečem. in podobno, ko prebiram svoje albume (ja, jih je že več) z vstopnicami koncertov in festivalov. takšnega obujanja spominov pa ti ne more dati nobena elektronska različica česar koli. fizični "dokazi" so le nekaj drugega. kot fotografije: digitalne vs. prave.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8491
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Dec.2023 at 11:25
Kar je mene res zmotilo je to, da se počasi končuje obdobje 'pravih' kart za koncerte, ker si jih moraš doma natisniti, ali pa dobiš samo listek s kodo na pumpi (Hrčkat cdje sem se hitro odvadil, ko so prišle druge metode na plan.)
Kot zbiratelju le-teh se mi kar milo storjuje. Ni isti filing če v mapo z eksampli kart metallica 99 in maiden 2000 potisneš nek half-ass list brez dodane vrednosti dizajna. 


Edited by devlin - 21.Dec.2023 at 11:28
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Vrankol View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 05.Dec.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 103
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vrankol Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Dec.2023 at 12:38
Na kratko: Zbirateljstvo je moj lajf oz. vsaj zelo pomemben del tega.

Na dolgo: Ne znam objektivno pojasnit fenomena afinitete do fizičnih nosilcev zvoka napram konzumiranju zgolj-vsebine (beri: poslušanju glasbe preko mp3-jev in streaming platform), a dejstvo je, da sem sam že zelo zgodaj podlegel tej evforiji in prav nič ne kaže na to, da bo kdaj izzvenela.

Še zdaj se v živo spomnim, kako magičen je bil občutek leta 98' v roki držat Master of Puppets original CD. Bil je moj prvi pravi metal original, ki sem ga domov privlekel iz ene stare celjske štacune s CD-ji, ki že zdavnaj ne obstaja več. CD se je vrtel dan in noč v fotrovem starem glasbenem stolpu, ki je slabo procesiral določene frekvence zvoka, a takrat to ni bilo važno. Vsakič, ko so se iz predvajalnika zaslišali uvodni takti Baterije, sem padel v nek svoj svet. Ni bila samo muzika, ampak izkušnja, h kateri je enako pomembno prispevalo pokopališče na naslovnici in eksklamacije v stilu "extra fucken yahooz" v besedah zahvale. Big smile Knjižica, če jo pogledam danes, je precej zaflekana in na mestih pomečkana, a bi jo na tem mestu verjetno dal na spisek 3 stvari, ki bi jih lahko nesel s sabo v grob. Nuke

Od tedaj naprej je bil domino efekt. Vsak zaslužen evro, ki ga ni bilo treba dat za nujno preživetje ali denarno rezervo, sem tako ali drugače prekanaliziral v zbirko ca. 1600 nosilcev zvoka, ki jih imam danes po abecednem vrstnem redu urejene na policah in predstavljajo 25 let neke kontinuitete, ki mi je v bolj slabih obdobjih osmišljala lajf. Mogoče se sliši zdramatizirano, a ni daleč od resnice.

Začelo se je z rednim naročanjem po pošti pri Napalm Records, ki sem mu na prelomu tisočletja pošiljal keš v kuverti skupaj z naročilnico in držal pesti, da zadeva pride na cilj. Občasno tudi ni (npr. ko sem v kuverto zdeval poleg bankovcev še nekaj kovancev). LOL 

Muziko dandanes redko kupujem po principu "blind buy", zato so streaming platforme dobrodošle. Slišim dober band, preposlušam plato in če me prepriča, kupim na fizičnem nosilcu. Vsak CD, ki ga kupim, odprem in prelistam knjižico. Če je čas, jo listam med poslušanjem in je to neke vrste ritual. 

Občasno so se mi glede tega zbiranja porajala vprašanja v smislu: "Kje je fora tega?", "Zakaj se navdušuješ nad temi kupi plastike" itd.. A v isti sapi sem si (poleg estetskih razlogov) vedno znal zracionalizirat zadevo v smislu, da na ta način:

a) Podpiram izvajalce.
b) Za svoj keš dobim "whole package" deal.
c) Je na neki način bolje, kot da bi isti denar sprašil zgolj za stvari, ki omogočajo kratkotrajni užitek oz. enkratno uporabo.

Določene zadeve sem sicer tudi prodal, a mnoge nakupe čez nekaj let obžaloval in posledično kupil nadomestni izvod. Jebiga.

Cenim tudi, da hobi podpira boljša polovica, zato je zbirka na displeju v glavnem prostoru najinega domovanja in mi je ni treba skladiščit v nekakšnem man-caveu. Big smile 



Edited by Vrankol - 21.Dec.2023 at 12:38
A blig black blug blit the blig black blear and made the blig black blear bleed blood!
Back to Top
Muadib View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 11.Jun.2013
Status: Offline
Points: 47
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Muadib Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Dec.2023 at 15:43
Zanimiva debata.

@Vrankol, govoriš v Celju o onem record shopu, ki je bil v praksi lesena koliba, tam kje je bila nekoč še dokaj posrečena gostilna/klub Zamorc?

Če še dodam svojih 5 centov... jaz sem nekoč precej nabavljal CDje, nekako sem imel pravilo vsaj 3 na mesec, potem pa sem veselo prebiral razne kataloge in kasneje spletne strani, kaj bi vzel. Podobno je veljalo tudi za filme... glede CDjev sem hitro spoznal, da gre za odvečen kos plastike, dejansko že leta nimam niti nobenega predvajalnika, še manj CR-roma, da bi lahko CD kam vtaknil - kar sem se odločil zavestno.

Vinilk pa sem se od nekdaj branil, imajo malce več duše, topline, tudi sentimentalnosti na mlajša leta in so overall lepa reč, za postavit na polico. Zato nikdar niti nisem začel zbirat vinilk, ker se predobro poznam. Dejansko bi bil zelo nejevoljen, da imam neko omejeno zbirko in ne vse kar si želim... če pa bi imel vse kar si želim, pa bi verjetno tako bankrotiral, da ne govorimo o prostoru, ki ga vzamejo + proper predvajalnik, zvočniki,... ne hvala, povsem pa razumem zbiralce, je to ena prijetna reč.

Podobno kot Dejan in verjetno večina vas, rad podprem bande in organizatorje... se najde tudi kakšen kos mercha, ki ga dejansko nikdar nisem oblekel. Tudi kakšen našitek sem imel, če se malce navežem na naslov topica, ampak dlje od škatle, kjer imam vstopnice in zapetnice iz koncertov in festivalov, niso prišli.

Glede vinilk pa bi znal iti še tako delač, da bi začel mešetarit, ko bi videl kakšne limited izdaje in podobno. Kupoval bi verjetno tudi stvari, ki jih sicer poznam, ampak bolj malo poslušam, vem pa da imajo vrednost. Ravno danes sem gledal denimo vinilko od skupine Strelnikoff, album Bitchcraft (zgornja objava). Tole bi že v afektu naročil. Saj poznate zadevo? Je bila nekoč medijsko kar izpostavljena pri nas... tole sem celo razmišljal, da bi vzel, pa čeprav bi moral pogledat, kje sploh imam gramofon...
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2089
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Dec.2023 at 15:51
Originally posted by Muadib Muadib wrote:

 Ravno danes sem gledal denimo vinilko od skupine Strelnikoff, album Bitchcraft (zgornja objava). Tole bi že v afektu naročil. Saj poznate zadevo? Je bila nekoč medijsko kar izpostavljena pri nas... tole sem celo razmišljal, da bi vzel, pa čeprav bi moral pogledat, kje sploh imam gramofon...
Poznamo, poznamo. Imam ... CD :)
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Šujo View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 25.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3267
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Šujo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Dec.2023 at 18:53
Originally posted by devlin devlin wrote:

Kar je mene res zmotilo je to, da se počasi končuje obdobje 'pravih' kart za koncerte, ker si jih moraš doma natisniti, ali pa dobiš samo listek s kodo na pumpi (Hrčkat cdje sem se hitro odvadil, ko so prišle druge metode na plan.)
Kot zbiratelju le-teh se mi kar milo storjuje. Ni isti filing če v mapo z eksampli kart metallica 99 in maiden 2000 potisneš nek half-ass list brez dodane vrednosti dizajna. 

in ob tem, da na dizajnu in tisku privarčujejo ti še printing fee in fuckers fee in retard fee zaračunajo....
Fuck you and the horse you rode in on
Back to Top
Kilroy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 1441
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kilroy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Dec.2023 at 11:15
Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Originally posted by Muadib Muadib wrote:

 Ravno danes sem gledal denimo vinilko od skupine Strelnikoff, album Bitchcraft (zgornja objava). Tole bi že v afektu naročil. Saj poznate zadevo? Je bila nekoč medijsko kar izpostavljena pri nas... tole sem celo razmišljal, da bi vzel, pa čeprav bi moral pogledat, kje sploh imam gramofon...
Poznamo, poznamo. Imam ... CD :)



Hm... v originalu je bil CD Bitchcraft EP. Zdaj pa vinilko promovirajo kot LP. A je to kakšen nov material gor dodan?

Edited by Kilroy - 22.Dec.2023 at 11:15
ブレードランナー
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2089
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Dec.2023 at 11:49
Originally posted by Kilroy Kilroy wrote:

 Hm... v originalu je bil CD Bitchcraft EP. Zdaj pa vinilko promovirajo kot LP. A je to kakšen nov material gor dodan?  
Tudi na EP-ju so poleg osnovne verzije še štirje remiksi, tako da ta EP s cirka 35-imi minutami zadosti potrebam LP-ja, I guess. Kaj več kot mogoče še en komad (peti remix? :P) tako ali tako ne spraviš na 12inč.
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Šujo View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 25.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3267
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Šujo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Dec.2023 at 12:43
mali caveat, na plato gre vv 55 minut muske. med 44 in 55 minut za 33 1/3 rpm 12". Master of puppets og print je npr ena plata, 55 minut.
Fuck you and the horse you rode in on
Back to Top
Vrankol View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 05.Dec.2008
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 103
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vrankol Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Dec.2023 at 13:57
Originally posted by Muadib Muadib wrote:

@Vrankol, govoriš v Celju o onem record shopu, ki je bil v praksi lesena koliba, tam kje je bila nekoč še dokaj posrečena gostilna/klub Zamorc?

Točno o tem, ja. Kot mulc sem se kar parkrat znašel TAM. Spomnim se, da sem enkrat pogumno vkorakal notri in prodajalca spraševal, če imajo kaj black metala. Ampak ker takrat še nisem imel čist razdelane predstave, kaj to sploh je, je hitro postalo awkward ... Prodajalec mi je profesionalno začel kazat CDje Marduk in Cradle of Filth, jaz pa sem mu pribil nazaj, da tega ne poznam in da sem mislil bolj na black metal v stilu Marilyn Mansona. Cool Nekako se še spomnim izraza na njegovem obrazu. LOL

A kdo mogoče ve, kako se je ta trgovina imenovala? Plus kako se je imenovala ena trgovina v Celju, ki je prav tako imela lepo dozo metala, mogoče malo kasneje kot ta lesena koliba ... nahajala se je v bližini nekdanjega Objekta oz. kasnejših X-ov? 




Edited by Vrankol - 22.Dec.2023 at 13:57
A blig black blug blit the blig black blear and made the blig black blear bleed blood!
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2089
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Dec.2023 at 14:01
Ja, nekje v spominu sem imel da je cca 22 - 23 limit / stran, ampak tistih sto al kok jih je že ostalo v bajti staršev in jih nisem poslušal že desetletja, ni merilo. 

A 55 minut je standard ali izjema s tehnične plati?
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Pero View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 13.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 3821
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Pero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Dec.2023 at 14:24
Večja je minutaža, slabša je kvaliteta, ker so sledi vrezane bolj skupaj in posledično tanke. 
Back to Top
Gašper Fatur View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Nov.2007
Status: Offline
Points: 10949
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gašper Fatur Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Dec.2023 at 00:47
Originally posted by Vrankol Vrankol wrote:

Na kratko: Zbirateljstvo je moj lajf oz. vsaj zelo pomemben del tega.

Na dolgo: Ne znam objektivno pojasnit fenomena afinitete do fizičnih nosilcev zvoka napram konzumiranju zgolj-vsebine (beri: poslušanju glasbe preko mp3-jev in streaming platform), a dejstvo je, da sem sam že zelo zgodaj podlegel tej evforiji in prav nič ne kaže na to, da bo kdaj izzvenela.

Še zdaj se v živo spomnim, kako magičen je bil občutek leta 98' v roki držat Master of Puppets original CD. Bil je moj prvi pravi metal original, ki sem ga domov privlekel iz ene stare celjske štacune s CD-ji, ki že zdavnaj ne obstaja več. CD se je vrtel dan in noč v fotrovem starem glasbenem stolpu, ki je slabo procesiral določene frekvence zvoka, a takrat to ni bilo važno. Vsakič, ko so se iz predvajalnika zaslišali uvodni takti Baterije, sem padel v nek svoj svet. Ni bila samo muzika, ampak izkušnja, h kateri je enako pomembno prispevalo pokopališče na naslovnici in eksklamacije v stilu "extra fucken yahooz" v besedah zahvale. Big smile Knjižica, če jo pogledam danes, je precej zaflekana in na mestih pomečkana, a bi jo na tem mestu verjetno dal na spisek 3 stvari, ki bi jih lahko nesel s sabo v grob. Nuke

Od tedaj naprej je bil domino efekt. Vsak zaslužen evro, ki ga ni bilo treba dat za nujno preživetje ali denarno rezervo, sem tako ali drugače prekanaliziral v zbirko ca. 1600 nosilcev zvoka, ki jih imam danes po abecednem vrstnem redu urejene na policah in predstavljajo 25 let neke kontinuitete, ki mi je v bolj slabih obdobjih osmišljala lajf. Mogoče se sliši zdramatizirano, a ni daleč od resnice.

Začelo se je z rednim naročanjem po pošti pri Napalm Records, ki sem mu na prelomu tisočletja pošiljal keš v kuverti skupaj z naročilnico in držal pesti, da zadeva pride na cilj. Občasno tudi ni (npr. ko sem v kuverto zdeval poleg bankovcev še nekaj kovancev). LOL 

Muziko dandanes redko kupujem po principu "blind buy", zato so streaming platforme dobrodošle. Slišim dober band, preposlušam plato in če me prepriča, kupim na fizičnem nosilcu. Vsak CD, ki ga kupim, odprem in prelistam knjižico. Če je čas, jo listam med poslušanjem in je to neke vrste ritual. 

Občasno so se mi glede tega zbiranja porajala vprašanja v smislu: "Kje je fora tega?", "Zakaj se navdušuješ nad temi kupi plastike" itd.. A v isti sapi sem si (poleg estetskih razlogov) vedno znal zracionalizirat zadevo v smislu, da na ta način:

a) Podpiram izvajalce.
b) Za svoj keš dobim "whole package" deal.
c) Je na neki način bolje, kot da bi isti denar sprašil zgolj za stvari, ki omogočajo kratkotrajni užitek oz. enkratno uporabo.

Določene zadeve sem sicer tudi prodal, a mnoge nakupe čez nekaj let obžaloval in posledično kupil nadomestni izvod. Jebiga.

Cenim tudi, da hobi podpira boljša polovica, zato je zbirka na displeju v glavnem prostoru najinega domovanja in mi je ni treba skladiščit v nekakšnem man-caveu. Big smile 



Lepo napisano. Master mi sploh ni najboljši album od Mitalike, ampak jebem mu use da je ful folku lih ta en prvih albumov. Mislim da je bil meni prva original kaseta, kupljena enkrat v 2. polovici OŠ, pomoje leta 1995, tekom šolskega izleta (mislim da na Bled, nism pa 100%), v neki XY trgovini ki sm jo slučajno najdu med prostim cajtom. Cena kar visoka za takrat, ~2000 SIT (spomnem se nalepke s ceno na kasti, 1950 SIT al neki takega). Pred tem sm imel samo nekaj presnetih kaset (Manowar, Sword, Slayer, neko treš kompilacijo, pa nekaj kaset s komadi posnetimi z radia). Takrat nism še imel CD-playerja, zato sm kupil kaseto. Poteka nakupa se še spomnem, nekaj v stilu: "Dober dan, imate kaj od Sepulture na kasetah?" "Ne, samo CD-je." "Škoda... OK, kaj pa od Metallice?" "Ja, imamo te 3 kasete." Ne spomenm se več kateri 3 albumi so bli, ampak vem da sem pregledal komade na hrbtni strani vseh treh in kupu tisto kaseto kjer je blo največ komadov ki so mi bli neznani. Takrat pojma nism imel kakšna je bla diskogravija benda, odločal sem se gleda na naslovnico in neznane komade. Zanimivi so bli tudi komentarji sošolcev in učitelja na avtobusu glede naslovnice.

Internet in MP3 format, potem Napster, potem Youtube itd., so naredili muziko brezplačno, tako da kar naenkrat ni blo treba več 2 tedna bit brez malice da si prišparal in si kupil nov CD, ampak si si lahko prenesel MP3je, kasneje kar cele diskografije, še kasneje pa poslušal kar online, in to z vedno večjo izbiro muzike, danes več al manj z vsem kar obstaja + vsemi novimi bendi in posamezniki ki snemajo svojo muziko v domačem studiu s poceni zvočno kartico in brezplačnimi studio programi in potem to nalagajo dostopno vsem v posluh. Vse to je za nekaj dobro in za nekaj slabo, če danes potegnem črto, več slabega kot dobrega. Iskat nek album in ga končno dobit v neki glasbeni trgovini al pa ga kupit od nekoga, naročit po pošti itd., al pa naključno kupit zaradi naslovnice, priporočila nekoga, recenzije v reviji itd., prvič videt notranjost ob fizičnem odprtju "v živo" (CD knjižico, zgibanko kasete al pa notranji ovitek vinilne plošče) - brez da vse to vidiš že prej skenirano na internetu, v veliko primerih tudi prvič videt naslovnico, in pa seveda prvič slišat album: zvok, komade, vokal, inštrumente, produkcijo itd. To se ne da nikoli primerjat z današnjim načinom, ko prvič slišiš stvar na netu in potem kupiš če ti je všeč. Novim stvarem že prisluhneš drugače, bolj površno. Ker si dobil zastonj in brez truda. In ker je vsega preveč. Nosilci zvoka so izgubili vrednost, muzika je izgubila vrednost, internet je preplavljen z vsem možnim sranjem, vmes se skrivajo biseri, ki pa jih je danes težje najt med vsemi smetmi. Bendi so ugotovili da služijo večinoma od turnej (danes še to bolj malo) in majic, zato vlagajo manj keša v produkcijo albumov. Posledica je gora albumov ki zvenijo plastično in neunikatno. Seveda so tudi plusi, če ne bi prišlo do vsega tega bi verjetno slišal 10x če ne 100x manj bendov kot jih zdaj. Ful sm se razpisal zdej ampak ne bom brisal, naprej se mi pa ne da več... Boste mogoče še drugi kaj, tudi na to temo. Smile
FUCK THE WORLD
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2089
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25.Apr.2024 at 02:07
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

Zdej pa.. zakaj sploh ta tema? Kot rečeno,navijam za Bandcamp. In v tem oziru je zelo dobrodošla kritika tvoj odstavek o vseh bivših platformah, kamor smo nalagali glasbo tudi bandi.. mySpace etc... o podobni reči sem pisal že o paranoid kolumni o Forumih - odsek o pokopališču mrtvih povezav na ugasle servise in izmaknjene vsebine (burzum denimo, žrtvovan bogovom politične korektnosti). 

Danes sem nekoliko presenečeno ugotovil, da če band pobriše svojo glasbo oz. račun iz Bandcampa, izgine tudi njihova že kupljena glasba iz tvoje Bandcamp zbirke. 
Torej, če si je nisi stegnil dol na disk, se lahko pod nosom obrišeš za to, kar si že plačal, pa ni važno a gre za album ali pa celo diskografijo.

To se je zgodilo z glasbo enega dotičnega mladega slovenskega black metal banda, ki ima zdaj (no najbrž že nekaj časa), kot opažam na Bandcampu nov profil. Vse, kar je bilo kupljeno pod starim imenom profila je šlo v nepovrat.

Zanimivo, a? (ali pa je to neko splošno znanje, pa potemtakem zanimivo samo meni)
P l a c e h o l d e r
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25.Apr.2024 at 09:00
Noč?
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2089
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25.Apr.2024 at 10:25
Nah.
smrt1 al nekaj v tem smislu je zdaj smrtmusic. Ampak saj ni zdaj stvar enega banda, to je zgolj primer. Nekako sem imel očitno zmotno predstavo, da če kupiš digitalno verzijo glasbe, le ta ostane v moji zbirki (t.i. collection znotraj bc računa) vse do recimo potencialnega konca bandcampa, pa temu očitno ni tako. Če/ko band pobriše svoj content z bandcampa, le ta izgine tudi iz tvoje zbirke glasbe za katero si že plačal.


Sicer zdajle ko berem Terms of Use (kdo še bere TOS...?) vidim, da piše:

"Because there is a possibility that we may be required to deny you access to previously purchased Content, we encourage you to promptly download any Content you purchase through the Site to your own devices so that you will retain control and possession of such Content even if we are required to remove the Content from the Service or the Artist chooses to remove that content from the Service."


Pa ta "or without cause" (saj vem, da gre za standardni pravniški žargon, kjer si pokrijejo rit za vsako mogočo okoliščino, pa vseeno) del je tudi luškan:

Company may terminate your access to all or any part of the Service at any time, with or without cause, with or without notice, effective immediately, which may result in the forfeiture and destruction of all information associated with your membership, including, without limitation, any access to any Music you may have purchased through the Service.
P l a c e h o l d e r
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26.Apr.2024 at 08:46
To je kr precej bedno ja. Vsi ti dolgo prisotni servisi dajo občutek večnosti... pa gredo lahko v pozabo, kot je šel myspace recimo. Fizičarji oz. ljudje z pozitivnim odnosom do teh fizičnih reči imate tu sigurno prednost. 
Men je najbolj žal MyOpera portala , kjer sem par let objavljal koncertne vtise in fotke.. In se je zadeva zaprla... in z njo je šla po raznih prekurjenih diskih tudi edina distanca teh slik.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.07
Copyright ©2001-2024 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0,578 seconds.