Paranoid Metal Webzine Homepage
Forum Home Forum Home > Ostalo > Ostalo
  New Posts New Posts RSS Feed - HiFi ali na kaj si najraje nasukate muziko?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

HiFi ali na kaj si najraje nasukate muziko?

 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
(((OdiumNostrum View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote (((OdiumNostrum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.May.2012 at 08:46

Ej, thanks že vnaprej, pa ne rabiš nč iskat bom že nekaj našel :D

Sam še nekaj, pol pa bom verjetn imel zadosti informacij za realizacijo vsega skupaj.

http://www.u-grooves.com/dj_oprema/ojacevalci/29

Razmišljam, da bi ojačevalec in zvočnike vzel na obroke (+ potencialno phono preamp), tko da sem se spotaknil ob ta štacun. Zvočnike bi komot tle našel, za ojačevalec pa nisem 100%. Je v tem linku to kar iščem? Kaj ni ojačevalec vizualno (relativno) mala lična škatlica? Ti kosi pa zgledajo kot del nečesa večjega, namenjeni za integracijo...

Back to Top
Šujo View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 25.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3266
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Šujo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.May.2012 at 09:39
ojačevalec za hi-fi načeloma ni mala lična škatlica, ponavadi so kr velike in pogosto ravmeroma težke zadeve. res ti pa svetujem da pobrkljaš po bolhi za kakim rabljenim ampom...teli na linku mi delujejo bolj za dj sceno kot pa hifi
Fuck you and the horse you rode in on
Back to Top
(((OdiumNostrum View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote (((OdiumNostrum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.May.2012 at 10:33

Ourajt, se mi je zdelo da bo nekaj v tej smeri ja. Se pa da dobiti Pro-jecta v Big Bangu ja, sicer ga morajo naročiti sam nič ne de (hvala za namig Minnix). Bom pobrskal po bolhi, vseeno pa se bolj nagibam k temu, da bi v BB vzel na obroke kar vse 3 stvari skupaj...

http://www.bigbang.si/zvok/predvajalniki-medijev/stereo-ojacevalniki/417576-harman-kardon-hk980-stereo-ojacevalec

http://www.bigbang.si/zvok/predvajalniki-medijev/stereo-ojacevalniki/477526-yamaha-as300bl-stereo-ojacevalec

Zdaj ne vem kaj vse se da dobiti pri njih, saj očitno v e-trgovini nimajo prikazanih vseh dobavljivih artiklov, sam kot primer pa sem vzel ta 2...torej če bi vzel yamahinega bi moral dokupiti ta phono preamp, v primeru nabave harman kardonovega pa phono preampa ne bi potreboval, saj ima zraven analognega še gramofonski vhod, phono vhod itd. česar pa yamahin nima. Razmišljam v pravi smeri a?

Back to Top
Šujo View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 25.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3266
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Šujo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.May.2012 at 10:48
oba sta kar solidna in oba IMATA phono preamp vgrajen, ne rabiš dokupovat. delal sm u BB in sm 100% v to.


Edited by Šujo - 29.May.2012 at 10:50
Fuck you and the horse you rode in on
Back to Top
(((OdiumNostrum View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote (((OdiumNostrum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.May.2012 at 16:13
Nice, thanks, zdaj pa še me zanima glede zvočnikov...za gramofon so primerni t.i. studijski monitorji? In kako je s temi parnimi in neparnimi zvočniki? Ponekod dobiš normalno 2 komada v paketu, v večini pa so cene za samo 1 zvočnik. Saj če kupiš samo enega, ta lahk normalno laufa sam ane? Js sem vedno imel opravka samo z kompjuter zvočniki, tko da imam integrirano miselnost, da kao zvočnika morata vedno biti 2. 
Back to Top
Minnix View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 16.Aug.2011
Status: Offline
Points: 37
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Minnix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.May.2012 at 21:43
zvočnika morta bit vedno 2 za gramofon. in studijski monitorji niso lih top za to, ker so t.i. flat, brez karakterja. raje kake hifi zvočnike.
http://dtorkar.blogspot.com
Back to Top
(((OdiumNostrum View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote (((OdiumNostrum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.May.2012 at 10:22
Aha, vzeto na znanje :D No kaki tisti visoki, 4,5 sistemski itak ne pridejo v poštev, tko da sem se nekako osredotočil na "knjižna polica" zvočnike:

Teh 5 komadov sem nekako izluščil, ne na podlagi amazon ocen ampak po večih recenzijah, primerjavah, najboljša izbira v cenovnem rangu ipd:

http://www.amazon.com/Polk-Audio-Bookshelf-Speakers-Black/dp/B000V2UBS8/ref=sr_1_190?ie=UTF8&qid=1338325532&sr=8-190

http://www.amazon.com/Polk-Audio-Bookshelf-Speakers-Cherry/dp/B000V2N310

http://www.amazon.com/Klipsch-Synergy-B-20-5-25-Inch-Bookshelf/dp/B003XRD9UA/ref=cm_cr_pr_product_top

http://www.amazon.com/M3-v3-Bookshelf-Speaker-Black/dp/B00080DIEC/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1338362446&sr=8-4

http://www.epinions.com/review/elec_Home_Speakers-Stereo_Paradigm_Monitor-Paradigm_Mini_Monitor/content_111198834308?sb=1

Teoretično bi  vsi ti kosi naj bili dobra izbira, sam je mogoče že kdo imel kake izkušnje s kterim od njih? Moj budget za par je tam do 300€, tko da je dobrodošel tud kak predlog oz alternativa.

Back to Top
pestilence. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23.Jan.2009
Status: Offline
Points: 2465
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pestilence. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.May.2012 at 12:16
Jaz pa ti nakupa preko interneta ne priporočam. Zvočnike mora človek pač prej slišat.

V LJ lahko v digitaliji poslušaš Kef ter Monitor Audio, v Canyon Audio imajo B&W.. v tvojem cenovnem rangu pa ti priporočam obisko Corrado v KR, kjer so zastopniki za System Fidelity (slo firma) - toplo bi ti priporočil tudi njihove zvočnike ter ojačevalce. Obvezno pa s seboj prinesi svoje CD-je/plate ker drugače itak nima smisla it poslušat.

Se pa najde še kaj rabljenega na bolhi.. kakšen B&W 602 ali 603 gre za lep denar pa je soliden zvočnik.

Se pa meni še kak par valja doma (za drobiž skorajda), neki bookshelf JBL-i (LX2001) pa neki noname samostoječi (ne vem ali so kitajsi ali ex-YU)^^. Če te zanima.. PM.

Je pa tako da pri cenejših zvočnikih žal moraš pri izboru gledat tudi na glasbo ki jo boš poslušal. Za Rock/Metal je dostikrat boljši kakšen obnovljen 70s/80s zvočnik z večjo prostornino kot pa nekaj novega za 500€.

pa še moje priporočilo za vse ki se jim ne da skakat po trgovinah, poslušat, primerjat in se potem ukvarjat z tem:
Tole, tole, ali bilokateri "resnejši" mikro sistem od Yamahe, Onkya ali Denona. Philips bi jaz preskočil.

Zraven si omisliš še subek če občutiš pomanjkanje nižjega spektra.

IMO velikokrat pametnejša odločitev kot nakup posameznih komponent ki na koncu ne sedejo skupaj.

EDIT: Ima pa Corrado trenutno kar HUDO akcijo:
http://www.corrado.si/?cat=18

Tako da greš tja, nabereš komplet, in odideš srečen in broke.

Edited by pestilence. - 30.May.2012 at 12:27
"En dan se mi bo strgal vse bom pustu in bom šu." Janez Zmazek-Žan
Back to Top
(((OdiumNostrum View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote (((OdiumNostrum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.May.2012 at 13:35

Hoho, hvala za izčrpen post Big smile...btw ravnokar sem prišel iz audio kontakt foruma, kjer sem prebrskal prvih 10 strani hifi rubrike, pa nisem našel nič, kar bi mi olajšalo moj položaj. Očitno sem si izbral čuden cenovni rang (tja do 300, 350 €). Situacija je taka. Zvočnike bom vzel v kompletu z gramofonom in ojačevalcem v Big Bangu, tko da rabljena oprema ne pride v poštev, prav tako verjetno ne neki tripi v hifi salone, saj sem vezan na Big Bang in njihovo ponudbo. Gospodična v costumer care mi je predlagala, da si naj nekako izberem par komadov, oni pa bodo pogledali, kaj je pri njih dobavljivo in kaj ne, saj imajo na spletni strani izjemno oguljeno ponudbo, tako da niti ne moreš vedet kaj ti dejansko vse ponujajo. 

Na audio kontaktu je "politika", da navedeš velikost sobe, zvrst glasbe, budget in pa ostale komponente, na ktere bo zvočnik priklopljen. Kljub temu, da se seveda strinjam z glavno nitijo tvojega posta (pojdi probat sam), bi tle za vsak slučaj navedel vse to: 

soba je majhna, kakih 10 kvadratov, za kaj večjega kot bookshelle verjetno ne bi našel prostora, poslušal bi večino metal, kaki nežen post rock, mogoče kaj klasike; priklopljeni bodo na HARMAN KARDON HK980 ojačevalec ta pa na Pro-Ject Debut III gramofon. Budget pa je, kot sem že omenil, tam do 300 €, če bi kvaliteta bliskovito poskočila, sem pripravljen odšteti kakih 50 € več. Ni mi pa glasnost nek kriterij, oz čistost zvoka pri visokih jakostih, saj bi jih uporabljal sam za sobno chillanje, mi je pa pomembna čistost zvoka. 

Niti ne vem, kaj bi še napisal, sem pa spisal ta post tud zato, da bi lahk njegove dele kopiral še na kak drug forum, mogoče audio kontakt Big smile

Back to Top
(((OdiumNostrum View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote (((OdiumNostrum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.May.2012 at 13:54

No pravkar pa sem dobil mail, da mi nudijo zvočnike (in ojačevalce) znamk:

- YAMAHA,

- HARMAN KARDON,

- PIONEER,

- DENON,

- DALI,

- JBL in

- CREEK.

Tko da je to precejšen bummer, saj teh firm nisem imel v ožjem izboru. Če je mogoče izmed njih katera, v katero bi se vseeno splačalo poglobiti oz preveriti ponudbo, saj velja za zanesljivo in kvaliteno firmo, bi blo to kul vedeti :)



Edited by (((OdiumNostrum - 30.May.2012 at 13:55
Back to Top
Minnix View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 16.Aug.2011
Status: Offline
Points: 37
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Minnix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Jun.2012 at 13:50
pa daliji niti niso švoh imho....se splača pogledat..pa tut jblji niso lih obup.
http://dtorkar.blogspot.com
Back to Top
pestilence. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23.Jan.2009
Status: Offline
Points: 2465
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pestilence. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Jun.2012 at 14:05
Daliji IMO so švoh.. če se gremo bolj zvrsti z el. kitaro
JBLi pa so brez feelinga, vsaj enejši. Grmi pa, grmi..:)

Mah, to je tako kot če bi avto kupoval. Kaj naj kupim za 10k€? Kar ti bolj sede:)

Kot je že bilo napisano.. na izi si uzem use skp. Greš v BB, naj ti prodajalec priključi par stvari ki te mikajo, potem pa se samo še odločiš kaj ti bolj sede.
"En dan se mi bo strgal vse bom pustu in bom šu." Janez Zmazek-Žan
Back to Top
(((OdiumNostrum View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote (((OdiumNostrum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Jun.2012 at 14:50

Ja saj to bo še najboljše, moram jih sam prepričat, da mi bodo vse te reči na kup zvlačli Big smile

http://www.audio-kontakt.com/forum/viewtopic.php?t=2081

Imam pa tle odprto temo, tko da se stvar premika Wink

Sem pa istočasno na zvezi z enim američanom, ki je čisto obseden s temi rečmi in je cel masten, ko ga kaj vprašam oz ko ga prosim za kak nasvet hehe. In ja je death metalec, mi je pa s takim žarom v očeh opisoval odlike Dali Ikon 1 zvočnikov, da je bilo pravo veselje brati. Kako imajo oh in oh čisti zvok, kvaliteten tweeter, in da znjimi nikakor ne morem zgrešiti. Namreč sam ima doma isti par, sicer tisti iz prejšnje serije, je pa z njimi izredno zadovoljen. 

Kakor komu, kot vedno.

Back to Top
pestilence. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23.Jan.2009
Status: Offline
Points: 2465
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pestilence. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Jun.2012 at 15:11
No, jaz recimo Ikon 2 nisem mogel poslušat dlje kot 20min, ker so mi bili pre tečni

Tisti twit je že dober, samo moraš vzet v zakup.. pri dobrih zvočnikih potrebuješ še dober posnetek, kjer pa večina rocka in metala odpade. Tako da si na koncu na slabšem.
"En dan se mi bo strgal vse bom pustu in bom šu." Janez Zmazek-Žan
Back to Top
(((OdiumNostrum View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote (((OdiumNostrum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Jun.2012 at 15:24
No ja, vendar če sklepam po številu tvojih postov na ak forumu, si ti že precej dolgo v temu, tako da so tvoja čutila za zvok dosti bolj izostrena (kar se tega tiče) kot npr moja in imaš že narejeno sliko kaj tebi ustreza, prav tako pa dosti lažje zaslediš kake razlike, pomanjkljivosti, malenkosti ipd. Js pa se še s tem moram nekako spoprijeti, saj sem totalen nab.
Back to Top
Erik View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04.Dec.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 203
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Erik Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Nov.2012 at 09:42
Kupujem PC zvočnike v rangu do 100€...kaka priporočila?
Ja vem da se danes na netu najde že vse, ocene in to...samo vseeno vprašam za mnenje, ker vem da je tu kar nekaj ekspertov :)

Back to Top
pestilence. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23.Jan.2009
Status: Offline
Points: 2465
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pestilence. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Nov.2012 at 19:59
Mja, so ql. Tile do 100€ so bolj ali manj isti šmorn.

Če se ti da stegnit še par desetakov lahko vzameš Harman&Kardon Soundsticks II ali III, če jih še kje imajo. Pa izgledajo fancy pa igrajo lepo:)

Moj glas gre sicer za katerekoli Altec Lansing, pa so očitno izginili iz slo trga:/
"En dan se mi bo strgal vse bom pustu in bom šu." Janez Zmazek-Žan
Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16.Jan.2013 at 20:21
Verjetno to vprašanje ne spada ravno v to diskusijo, ampak vseeno... Danes sem med kidanjem snega prišel do ideje, da bi lahko to čudovito ali podobno opravilo združil z kakšno drugo dejavnostjo, na primer z poslušanjem raznih tri urnih podcastov ali predavanj, ki bi se mi predvajala iz računalnika. Kako bi najbolj preprosto povezal te dve stvari? Moj telefon nima wifi povezave in tudi naročnine ne, zato ta opcija verjetno ne pride v poštev. Ali obstaja kakšna alternativa? V stilu sprejemnika in oddajnika, ki bi pokrivala območje vsaj 200 metrov in nebi motila poslušanja radijev sosedov. Verjetno se sprašujete zakaj preprosto ne kupim pametnega telefona in moj odgovor na to vprašanje je, da iz istega razloga zakaj nisem te zadeve našel v nekaj minutah klikanja preko googla.
...separation of delusion and cum...

Back to Top
Šujo View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 25.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3266
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Šujo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Jan.2013 at 16:43
kake močmne brezžične slušalke...apak za 200m ne vem č bo kej
Fuck you and the horse you rode in on
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4868
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Jan.2014 at 18:49
Vprašanje za poznavalce ojačevalcev.

Oče ima 2x75 w JBL zvočnike, pred njimi je NAD 3020A ojačevalec, pred njim pa project gramofon. Umislil si je menjavo ojačevalca z lampašem. 

Koliko W naj vzame? Manj W in da ga lahko našpona? Isto W kot zvočniki? Še kak nasvet?
MacGyver je zakon!
Back to Top
pestilence. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23.Jan.2009
Status: Offline
Points: 2465
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pestilence. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Jan.2014 at 23:18
Treba probat.V bistvu je bila ena najglasnejših stvari ki sem jih slišal neka kronzilla zadeva, z 2x22W in 2x37KG. Monstrum.
mislim da tole, nisem pa ziher da točno ta model

Če je bil NAD 3020A dovolj, potem ni neke bojazni da bi bil kak povprečen lampaš pre šibak, ampak tistih z nekaj W pa se le izognit. Sami watti so sicer pri lampaših veliko manj pomembni, večje so razlike med vezavami lamp. Kakšnih več podrobnosti pa ti ne znam dat, je pa na spletu tega polno.

Če smem prašat, kje pa bo to kupoval?

V SLO obstaja en tip ki prodaja preznačkane Yaquin-e (neki kitajci, ampak niso bed, v audio vodah so OK sprejeti kot začetni lampaši), pod znamko mars audio. Nudi tudi garancijo. Sicer pa lampaša popravit za katerega koli serviserja stare šole ni problem - vse skupaj je veliko lažje kot popravljat kakšne moderne zadeve.

Sam sem sicer poslušal MC-5881, sicer v ne idealnih okoliščinah, ampak se mi je zdel OK.

Pomoje se da tipa poklicat in zmenit za probo.

Pa še opozorilo vsem ki se podajajo v te vode. Lampaš in kakšni visoko občutljivi zvočniki so res zakon, ampak to vodi v čaroben svet menjanja in testiranja različnih lamp in lahko preraste v drag hobi:)



Edited by pestilence. - 15.Jan.2014 at 23:21
"En dan se mi bo strgal vse bom pustu in bom šu." Janez Zmazek-Žan
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4868
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16.Jan.2014 at 21:04
Hvala za odgovor, bom post kar posredoval. Zdaj gleda po raznih forumih in šele zbira informacije. Še študira kake so prednosti le-tega. Tako da odgovora kje bo nabavu še sam ne ve. Zaenkrat ga najbolj zanimajo osnovni podatki (kot ta kolko wattov naj vzame, da ne skuri zvočnikov). 

jaz sem mu dal neko primerjavo med kitarskim lampašem in tranzistorjem, kjer 100w lampa dobesedno poje tranzistorja. V bistvu bi ga najbrž tudi 50w lampa pojedla... vsaj take izkušnje imam s temi zadevami, ki sem jih do sedaj sprobal. Po drugi strani, pa moraš kitarskega lampaša (ne vem če je to tudi pri hi-fi zadevah) nažgat vsaj čez polovico, da pride do pravega izraza, da pove kar ima za povedat. Zdaj, če je ta lastnost enaka pri hi-fi zadevi se on upravičeno boji uničenja svojih JBL-ov ob udaru AC/DC valov skozi njih. Ima oče to "slabo" lastnost, kot jaz ,da glasnost glasbe povozi razum ( on temu pravi, da ni prav da nekateri sosedi slišijo, drugi pa ne Smile )
MacGyver je zakon!
Back to Top
pestilence. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23.Jan.2009
Status: Offline
Points: 2465
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pestilence. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16.Jan.2014 at 21:51
Ni takih razlik kot pri kitarskih ojačevalcih, zato ker vsega skupaj ne voziš v overdrive:) Ma vsaka stvar svoje prednosti.. npr, kitarski ojačevalci na koncertih še vedno laufajo na lampe, celotno ozvočenje pa je že en lep čas vse tranzistorsko:)
"En dan se mi bo strgal vse bom pustu in bom šu." Janez Zmazek-Žan
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4868
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16.Jan.2014 at 21:55
Kaj pa tisti mitični harmoniji, ki jih "proizvede" lampa o katerih se piše na audiofilskih forumih?

To slišimo/občutimo tudi navadni smrtniki?
MacGyver je zakon!
Back to Top
pestilence. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23.Jan.2009
Status: Offline
Points: 2465
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pestilence. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16.Jan.2014 at 23:21
Po mojem skromnem mnenju.. če slišiš razliko med vinilko in CDjem, boš slišal tudi razliko med lampami in tranzistorji

To je tako, povedano na splošno. Dejstvo pa je, da je med dobrim(tu govorim o res high end zadevah) CD predvajalnikom in dobrim (enako dobrim) gramofonom tako majhna razlika da se jo praktično ne sliši ker oboje špila skorajda enako. Pravtako za povprečno zahtevnega navdušenca ni velike razlike med odličnim lampašem in tranzistorcem.

Stvari pri dobri robi niso več tako črno-bele. Dober gramofon ne zveni več "mehko," oz. vstavi poljuben izraz ki ga uporabljaš za zvok vinilk, dober lampaš pravtako ne.

Mnogo ljudi je od poslušanja odličnega gramofona na odličnem lampašu odšlo razočaranih, saj so pričakovali nekaj drugega, dobili pa studio monitorje na potenco:)

Skratka, kar sem želel povedat, pa sem zabluzil je.. da gre tukaj za osebne okuse ki se razlikujejo, in lastnosti ki jim pripisujemo določenim sistemom (digitalci, lampe, tranzisorji, itn..), pri dobri robi zbledijo. Pri poceni pa je to relativno očitno, npr. poceni DVD predvajalnik proti gramofonu. Pravtako Metal/Hard Rock na cenejši/povprečni robi zveni mnogo bolje kot na nekih High End zadevah.. seveda z svetlimi izjemami, ampak tako pač je.

Na tvojem mestu, bi tistemu tipu iz mars audio (oz. poljubnemu trgovcu) objasnil kaj točno želim, in če lahko kaj takega ponudi. Če je kolikor toliko glasbenega fanatika bo razumel, če je samo trgovec pa naj stvari prodaja komu drugemu.

P.S. Za priklop gramofona (večina jih nima vgrajenega predojačevalca) boš potreboval še predojačevalec, saj ga večina lampašev nima vgrajenega. No, večina novih stvari pravtako ne.
"En dan se mi bo strgal vse bom pustu in bom šu." Janez Zmazek-Žan
Back to Top
matos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1745
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote matos Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.May.2015 at 02:30
ne vem če paše sm, oziroma kam sploh paše, ampak danes je bil ukinjen Grooveshark. Ouch
Vrjamem da to večine ne prizadane, ampak men se zdi to kr izguba, sm spoznal kr nekaj kul bendov izklučno po zaslugi te strani.
ne vem koliko časa bo tole sporočilo tukaj, lahko si preberete:
http://grooveshark.com/

V tem trenutku se kar samo ponuja vprašanje: kakšne so vaše alternative, bratske strani podobne Groovesharku?
. . .
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Online
Points: 2813
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Jul.2015 at 23:49
Evo. Pred pol leta sem si kupil vrhunske slušalke. Uporabljam jih trenutno za poslušat glasbo drugače je bil pa primarni namen jih kupit za glasbeno kreacijo - doma imam PC pa na njem delam elektronsko glasbo. Tko, da so mi prav prišle. Imam pa slušalke Shure SRH1840.

Fotografirat se mi jih ne ljubi bom pa podal sliko iz interneta pa link do uradne strani.


Slika:

Uradna stran:


Kot sem rekel trenutno glasbo poslušam na njih, ker drugega vira zvoka nimam razen zvočnikov od laptopa ki so pa kot se ve top šit načo sranje. Imam pa plan da si v roku dveh mesecev kupim zvočnike za poslušat glasbo, ki bojo pa iste braže oziroma vode kot so slušalke ki jih imam - aktivne studijske zvočnike. Razlog je v flat soudu, ker se mi zdi brez veze in glupo kupovat hi-fi sistem ker vsak sistem obarva zvok po svoje. Poanta ti je, da poslušaš glasbo v taki izvedenosti ali reprodukciji kot si je to zamislil kreator oziroma avtor zvokovnega izdelka. Kupil si bom pa zvočnike M-audio M3-8, par, se ve da.


//PS: bom podal jutri sliko slušalk. danes se mi ne ljubi. pa še ura je pozna - bo kvaliteta slike slaba.
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Jul.2015 at 00:58
sj slušalke so drugač genialna rešitev za mixanje muzke - sam jst se jih nikakor nikol nism mogu navadit. Fora je, da edino pri slušalkah se lahk prešvercaš čez monitoring brez acoustic treatmenta v sobi, kjer se predvaja muzka....

K akustika sobe je imo vsaj 50%, če ne celo pomembnejša od samih monitorjev.

Jst pa trenutno ufuravam še en hifi sistem - en Pioneer vintage 86 letnik :D .... fak en dan se bom prou spravu vse poslikat :D
Back to Top
Ijus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05.May.2014
Status: Online
Points: 2813
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ijus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Jul.2015 at 03:57
hehe. lepo. daj.

ja pri slušalkah res ni problem z akustiko. sem pa že poučen o tem, da je pri zvočnikih pomembna akustika in sama postavitev le-teh.

mah kurc. problem pri samem hi-fi sistemu je v tem ker vsaka komponenta obarva po svoje zvok. zato so audiofili nesrečni celo življenje, ker non-stop iščejo tisti THE sound, ki bi njim odgovarjal. pa itak veš, da boljši sound terja debelejšo denarnico. sam to je šit. tko lahk iščeš zvok p* deset let vmes pa znoriš. pa krnaprej je pol fu* z prodajanjem pa menjavo pa testiranjem pa tra la la pa obiskovanjem teh sejmov, prireditev, dogodkov ipd. sam dobro no, če audiofil uživa v tem je čist cool pa prav. sam jaz nimam živce za to. pa denarja.
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Jul.2015 at 20:09
 To, kar si opisal je meni osebno OCD, ne audiofilstvo :D

men je kul opremo uporablat, ne testirat in konstantno neki iskat.

Jst osebno uporablam Dyn Audio bm 15a & Adam A7x - čist povprečna para monitorjev - bistvo, kar sm se naučil, je v sobni akustiki.
Ta mi povzroča kr precej problemov, ker sem v majhni sobi in mam peak nekje okol cca 50-60Hz in posledično luknjo na 100 do 120, kar popolnoma zamegli objektivnost. Tle niti ni nekih resnih rešitev, razn če nisi prpravlen res ornk posešt v žep.
 Jst osebno kompenziram s tem, da komad, k ga delam in mixam / masteriziram, pol poslušam na HIfi, domače Yamahe msp5 in v avtu etc... iskreno - še najbol za preverjanje zaupam primarnemu hi fi sistemu, ki ni neki posebnega - Yamaha amp in eni Jamo boxi srednjega ranga.

Po mojem ful pomembnejše od same kvalitete in zapravljenega denarja, je navajenost na sistem in poznavanje pomankljivosti sistema in sobe. Na koncu itak govori rezultat dela, ne to, kolk si dou za zvočnike :)

sm pa bil pr enem kolegu lani, k ma sobo približno enakih dimenzij - neprimerljivo slabši acoustic treatment, kot ga mam jst, pa se mu je muzka ful dobr slišala enostavno samo zato, ker je mel švohnejše monitorje, k so proizvajal manj podna - ravno prav za uno sobico :)
pač - zadnje čase se ful posvečam "work smart" filozofiji.

in za vse ostale, ki jih to mogoč zanima - vsemu, kar sm opisal, se lahk izogneš z investicijo par sto evrov v res dobre slušalke - če si tak tip človeka seveda. Mism, da Skrillex skori vse dela na laptop in slušalke - sound pa ma tak, da se mu je res težko približat.


Edited by Wind Carrier - 23.Jul.2015 at 20:13
Back to Top
KILL YOUR IDOLS! View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 25.Apr.2014
Location: Trst je naš!
Status: Offline
Points: 234
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KILL YOUR IDOLS! Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Jul.2015 at 07:53
Ko smo na tem, prosim nasvet: budget recimo 300 Evrov, desetak gor ali dol: katere slušalke za homestudio recording bi mi svetovali?
Ce lahko kaj pomeni, moja audio interface je Apogee duet2.

Hvala za odgovor.

On tue un homme, on est un assassin. On tue des millions d'hommes, on est un conquérant. On les tue tous, on est un dieu.

J. Rostand.
Back to Top
Šujo View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 25.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3266
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Šujo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09.Mar.2022 at 01:12
No da odkopljem prastaro temo, danes sm nabavil in dodobra stestiral ultrazvočno kopel za gramofonske plošče. Noro, dobesedno. Zasvinjane, ze delno gnile plate spravi v vec kot solidno stanje, plate, k so skakale ko poljske kurbe v celovcu pa dejansko odrolajo svoje. Za hec sem notr potopil tudi cisto spraskano in posvinjano plato Firefly Uriah heep in glej ga zlomka, plata sicer na spraskanih delih prasketa, sjace pa ne na nobenem od mojih pro-jectov. Mega stvar, vesel k mlad moped 😊
Fuck you and the horse you rode in on
Back to Top
Mrtupevc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12.Jan.2008
Location: Bangladesh
Status: Offline
Points: 1820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mrtupevc Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Mar.2022 at 07:58
Care to share any more info?

A to si si tega pri Kuzmi omislu za jürja? Ker druga opcija so neki industrijski, ki so edini z dovolj volumna. Si pa ne predstavljam, kak to poteka - motorčka za obračanje ni nobenega. Si mislim, da moraš potem celo plato potunkat al kako?


Ole - OleOleOle;

Peterle - zakaj pa ne?
Back to Top
Šujo View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 25.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3266
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Šujo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Mar.2022 at 08:34
uf, opcij za to je zdej malo morje. Vzel sem 6,5 litrsko banjico, na amazonu pa za slabih 100e dokupil motorcek, ki obraca s 3 obrati na minuto in ma nosilec za 4 plosce. Te so potlej tretinjsko potolljene v kopel iz destilirane vode in tritona na 30 stopinjah, vrtijo se pa 15 minut. Ni sicer tolk nigh end resitev kot kuzmina, ampak dela pa dobesedno cudeze
Fuck you and the horse you rode in on
Back to Top
Mrtupevc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12.Jan.2008
Location: Bangladesh
Status: Offline
Points: 1820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mrtupevc Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14.Mar.2022 at 10:09
Aha top, hvala za infoThumbs Up
Ole - OleOleOle;

Peterle - zakaj pa ne?
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11759
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Oct.2022 at 12:55
https://www.npr.org/sections/therecord/2015/06/02/411473508/how-well-can-you-hear-audio-quality

kviz (slepi test) o kompresiji. slabo, na kr ok opremi sem jih 2/6 zadel.
Back to Top
Šujo View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 25.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3266
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Šujo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Oct.2022 at 16:22
zamenjaj ušesa.. Jst sm z razbitga 4 leta starega telefona ujel 4, 2 pa 320kbs, in to suzanne vega in neila younga, arguably nsjtežja za razločit. 
Fuck you and the horse you rode in on
Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14.Oct.2022 at 21:47
Tudi jst sm zadel le 2. Jay Z & Katy Perry. Suzane Vega sm kliknu na 320kb, ostalo vse na 128kb.

Ajt možno, da ma kej veze, k sm pol današenjega dneva presedel v CTRL roomu, samo si ne nažigam več muzke v glavo na polno in poslušam na sobni jakosti. Sample sm pa poslušal na en povprečen HIFI, ki sem ga ful navajen.

Super test, ki pokaže, kolk malo razlike je med mp3 in wav [1400ish kbs]. Sam že več let trdim, da je razlika med mp3 in wav minimalna in da folk to napihuje.

Da bi pa na telefon lahk loču 320kb od wava jst ne vrjamem.

Na sploh, bi vrjel komur koli, da je sposoben to ločit na blind testu [na kakršnikoli opremi ali v katerikoli sobi - nima veze] samo, če bi se na lastne oči prepričal, da je res trofu recimo vsaj enih 10 od 10, da se eliminira blind guessing. ;)
Back to Top
Šujo View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 25.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3266
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Šujo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14.Oct.2022 at 22:49
priznam da mam natrenirana usesa in res vem, kje iskat felerje, ker mam na radiu neomejene moznosti testiranja in igranja s temi forami. Drugo mi je zena random predvajala posnetke in sm 6/6 naredu. Pa ne ker bi blo tok ocitno ampak ker vem kje poslusat za razlike (pr suzanne vega v echu recimo, k je v enem delu ocitn in ga kompresija zbije) 
Fuck you and the horse you rode in on
Back to Top
Šujo View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 25.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3266
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Šujo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14.Oct.2022 at 22:52
kaki 15 ket stari mp3ji delajo dobesedno minestro iz cinel, sodobne zadeve so pa precej bols... Jst zdele recimo Simona&garfunkla streamam na en 200e zvocnik pa je cist fest 😂
Fuck you and the horse you rode in on
Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Oct.2022 at 01:27
Originally posted by Šujo Šujo wrote:

priznam da mam natrenirana usesa in res vem, kje iskat felerje,

kje? Jst po navadi poslušam samo zgorni del od kakih 5k na gor in tam nism slišal nikjer. Zdelo se mi je, da sm pri Katy Perry slišal razliko, sam niti ta dva, k sm ju zadel, nism bil 100%. Pri Jay Z se mi je pa zdelo, da je low-end bolj poln na wav.

Quote
ker mam na radiu neomejene moznosti testiranja in igranja s temi forami.

Moram priznat, da si nikol nism vzel cajta za te stvari. Včasih sm bil ful anti-mp3, pol sm pa samo 1x res ful časa nazaj [cca nekje 10 let nazaj] vzel wav in 3,4 mp3je. Nekje okrog 192, 156, 320 in mogoč še okol 124 in se mi je zdelo, da od 192 na gor ni šans, da bi lahk slišal razliko. Nekje okrog 156 - 124 mism, da sm začel slišat razliko. [sam to so res nianse]
Poslušal sm pa na studijske monitorje, pa sam sem mp3je naredu na en ok konverter iz originalnih wavov. Od takrat se nism več s tem ukvarjal.

Quote
Drugo mi je zena random predvajala posnetke in sm 6/6 naredu.

Ni me blo zraven, tko da bom ostal skeptičen, pa če ti je prav al ne :D

Predvsem skeptičen, da bi na telefon lahk slišal razliko med recimo 320 in wav. Pa menda ne na zvočnik od telefona?! Big smile

Saj drugač nisi edini, ki trdi, da sliši te razlike, ampak jst odkrito povem, da jih ne. Edino, kar očitno slišim povsod, je razlika med Youtube audiom in wavom. Samo Youtube je dvojna kompresija po mojem - k bi iz mp3ja naredu še en mp3.
Mp3 vs wav pa jst ne slišm. Bom prav še enkrat probal.

Quote
Pa ne ker bi blo tok ocitno ampak ker vem kje poslusat za razlike (pr suzanne vega v echu recimo, k je v enem delu ocitn in ga kompresija zbije) 


Bom si vzel cajt in šou prav ta delček jutri s spočitimi ušesi še enkrat poslušat. Prav ta začetek me je najbolj presenetu, da nism mogu slišat razlike, k je ful visokih frekvenc noter.
Sem šou relativno hitro skoz. Jst sm sam par sekund muzke spustu od vsazga sampla po ene 3x. Sam, če bi bla neka res razlika, bi se to moglo slišat. Mogoče sm pa gluh že :D

Bi prav rad prebral, če se bo še kdo spravil to testirat in če je le možno - poštene odgovore. Basat je fajn za ego, sam nekak zgubi stvar point.
Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Oct.2022 at 01:31
[QUOTE=Heml]Nekje okrog 192, 156, 320 in mogoč še okol 124 in se mi je zdelo, da od 192 na gor ni šans, da bi lahk slišal razliko. Nekje okrog 156 - 124 mism, da sm začel slišat razliko. [sam to so res nianse]
[QUOTE]

oz. 256 in 160 je. Po mojem sm mal pomešal vse skup. Se vidi, da že 100 let nism razmišljal o tem.

Po mojem sm poslušal te 224, 256, 320 - in pri teh nism slišal razlike, pod 192 pa. Res je že ful časa od tega. Šlo se je pa zato, ker je mel takrat Reverbnation omejitev 8mb na komad in sm moral dostikrat nižje sample rate uploadat in me še posebi to zanimalo, kolk se izgublja kvaliteta.
Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Oct.2022 at 01:38
Originally posted by Šujo Šujo wrote:

kaki 15 ket stari mp3ji delajo dobesedno minestro iz cinel, sodobne zadeve so pa precej bols... Jst zdele recimo Simona&garfunkla streamam na en 200e zvocnik pa je cist fest 😂


Ja v Myspace časih je folk okol opletal z 96kb/s mp3ji. Uno je svinjarija. Pač takrat so ble slabše internetne povezave in diski so meli manjše kapacitete. WinAmp + 96kb/s mp3ji. LOL
Saj zato so se mi vrjetno tud takrat ful zagravžali mp3ji in jih nisem mogu. Ker tisto je tolk očitno bad, da vsak lahk sliši razliko.

Pol je pa še fora, kako se mp3 naredi.
Dostikrat je recimo folk skinil iz neta plato na recimo 128kb/s in jo potem spekel na CD [Red Book Standard] - se pravi pretvoril te mp3je v wave.
K ti pretvoriš mp3 v wav, gre kvaliteta zvoka dol. mp3 je enkratna [lossy] pretvorba in pol je treba to pustit na miru :D
In pol si mel recimo še primer, da je pol nekdo ta CD zripal nazaj v mp3je. Takrat se pa naredi zvočna gnojnica. Če je pa mp3 narejen iz wava direkt z normalnim konverterjem, zadeva za moje pojme štima in je razlika vsaj zame neslišna.
Back to Top
Šujo View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 25.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3266
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Šujo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Oct.2022 at 07:56
sj ne trdim da sm nasel razliko v sekundi 😊 sm bil mal presenecen da sm jo, ker se ne stejem za avdiofila recimo, tut v poslusalnici doma mam dokaj basic old school hifi, ampak v bazi mam pa tolk tut slabih mp3jev, 128 kbs nominalno, da sem se navadu poslusat kje kej sfuka. Kar ne pomen da bi to slusal v casual listeningu, zgolj pr fokusiranem, kot sm to pocel tu. 
Fuck you and the horse you rode in on
Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Oct.2022 at 12:43
Originally posted by Šujo Šujo wrote:

sj ne trdim da sm nasel razliko v sekundi 😊 sm bil mal presenecen da sm jo, ker se ne stejem za avdiofila recimo, tut v poslusalnici doma mam dokaj basic old school hifi, ampak v bazi mam pa tolk tut slabih mp3jev, 128 kbs nominalno, da sem se navadu poslusat kje kej sfuka. Kar ne pomen da bi to slusal v casual listeningu, zgolj pr fokusiranem, kot sm to pocel tu. 

Ne v sekundi. Pač jaz vedno tko delam, kadar primerjam 2 audio fila. 

Par sekund enega, par sekund drugega, par sekund enega, par sekund drugega. 
A : B primerjava. Če bi dalj časa poslušal enega, pa potem drugega, po mojem ne bi slišal ničesar. Ne vem, če je to pravi način, ampak to delam since forever. 

Primer : 2 identična mixa, z razliko, da ima en za 2db višji sub [low end od baske ali kika ali obeh]. Najbolj slišim razliko, če menjam A : B in vsakega poslušam le par sekund. 

Saj če imaš 3 zvočne datoteke in vsako poslušaš recimo 4 sekunde po 5x, je to hitro minuta ali več. 

In na ta isti način sem takrat [cca nekih 10 let nazaj] in včeri primerjal mp3 vs wav in failal :D 

Mogoč, da sem bil mal prehiter in preveč sloppy, sam po drugi strani, bi naj razlika bila očitna. Če moraš mentalne premete delat, da slišiš razliko, a ne dokazuje to ravno pointa, da je med dobrim mp3jem in wavom res minimalna razlika? [zame osebno zanemarljiva]. 
Saj to ne pomeni, da bom vzel mp3, če imam možnost vzeti wav. Če imaš wav, vedno iz njega lahko sam narediš dober mp3. Če pa imaš samo mp3, je to to in ne moreš več nazaj na wav. 
To samo pomeni, da se ne bom obremenjeval, če bom poslušal kvaliteten 320kb mp3 narejen iz originalnega wav izvira ://

Te stvari me zanimajo in so mi lajf in rad filozofiram na to temo :D LOL

Btw - nism šur, če ta računica štima in imam prav, ampak enkrat sem razmišljal :  

Data stream Wav [Audio CD standard  a.k.a. Red Book] je 1400-ish kb/s. No 2/3 podatkov v wavu [vsaj na CDju] je error correction koda. Se pravi nekje 930 kb/s podatkov so error correction informacije in samo nekih 400 - 500 kbs bi po tej računici bil audio [nism šur če štima ta matematika + delam približke]. 
Iz 500 na 320 je ful mali preskok. Še algoritem, ki je bil narejen za mp3 izdelavo je narejen na podlagi testiranj, da ven poreže samo tiste pasove frekvenc, ki jih ljudje v povprečju slišimo najmanj. 


Kot rečeno - najbolj skeptičen sem do trditve, da bi nekdo na telefon - še posebi na telefonski zvočnik slišal razliko med 320kb/s mp3jem in wavom :D ta je kr močna. Dej vsaj reč, da si na slušalke poslušal no :D LOL

Drugač pa ja - 128kb/s bi po mojem moral tud sam slišat, pa ga v 3 primerih od 6ih nisem :D to je kar bad drugač  :D :D dobr sm ga pofailal. 

Anyways. Kaj je to audiofil? Zame je ena od klasičnih karakteristik audiofila trditev, da ima vinilka magično boljši zvok od CDja, čeprav tega ne bom nikol dojel. Kako in zakaj?! :D 
Po navadi tisti folk, ki trdi, da je sposoben slišat razliko med dobrim mp3jem in wavom, trdi tudi, da vinilka je pa uno - the shit. Pa po možnosti ima HIFI amp na lampe in na sploh hifi za 10 čukov LOL Ali pač neki v tem stilu. 

Tko - vinil master gre v m/s zapis, pa vse od nekje 5k [ali mogoč 2k] je ful brutalno zboostano in vse pod 500 [ali nekje 200] Hz je ful atenuirano. Potem pa tvoj amp, ko zadevo predvaja, vse naredi obratno. Iz m/s gre nazaj v stereo in eq na unih 2 ali 5 k in 200 ali 500 [ne spomnim se več točnih cifer] popravi nazaj na tko, k je blo. Se pravi po masterju gre audio čez 2 brutalna equilizerja in 2x stereo - m/s konverzijo. 
Kako bi naj medij, ki izvaja takšno zvočno nasilje lahko imel "boljši" zvok, od CDja, men osebno ni jasno ampak ok  :D 

To sta dve stvari, k se vedno skregam s folkom. Priznam pa, da si nisem nikol vzel časa in šel nekam poslušat vinil vs CD plato na en res dober sistem. Vinil se mi dopade, da ne bo pomote in ima svojo magijo, samo osebno ne morm pristat na idejo, da ima boljši zvok od CDja.

Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Oct.2022 at 14:06
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

https://www.npr.org/sections/therecord/2015/06/02/411473508/how-well-can-you-hear-audio-quality

kviz (slepi test) o kompresiji. slabo, na kr ok opremi sem jih 2/6 zadel.


Sem šel zdele še enkrat čez v dnevni na Focusrite Scarlett zvočni kartici in Yamaha HS8 monitorjih. 

Mal več časa sm si vzel k včeri, sam se nism ob tla metal. Tam če sm včeri zabil kakih cca 40s na komad, sm zdele vzel mogoč dobro minuto do 2 min max. 

Mal boljši rezultat :D 
Tokrat samo enga kliknu 128kb in to spet Neil Younga. Un je itak men sekret in mi gre že muzka na k***.LOL 
JayZ sm spet zadel wav in Suzane Vega spet kliknu na 320kb/s. Pa ravno Suzane Vega sample se mi zdi, da bi ga moral najboljš slišat, k ful hifq nažgan na vokalu. 
Unega Perahio sm tokrat zadel in pa Coldplay. 
Se pravi 3 od 6ih tokrat sem zadel wav file in 2 od preostalih treh sm kliknu vsaj na 320kb in samo enega na 128kb. Sam spet. Razlike so tolk male, da me vedno znova preseneti. 

Al sm jst totalno gluh, al pa so te razlike res male. Big smile V studiu v control roomu pa nimam neta, če ne bi še tam probal. 
Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Oct.2022 at 16:12
Sorry za spam, sam o temle sem še malo razmislu in moram dodat en komentar :

Originally posted by Heml Heml wrote:


Data stream Wav [Audio CD standard  a.k.a. Red Book] je 1400-ish kb/s. No 2/3 podatkov v wavu [vsaj na CDju] je error correction koda. Se pravi nekje 930 kb/s podatkov so error correction informacije in samo nekih 400 - 500 kbs bi po tej računici bil audio [nism šur če štima ta matematika + delam približke]. 
Iz 500 na 320 je ful mali preskok. Še algoritem, ki je bil narejen za mp3 izdelavo je narejen na podlagi testiranj, da ven poreže samo tiste pasove frekvenc, ki jih ljudje v povprečju slišimo najmanj. 



Zelo možno, da je tole narobe.

Pač data stream wav-a ali CDja je cca 1400 kb/s in če vzameš CD ploščo, mism, da je na njej približno 2/3 informacij error correction data in le tretjina zvočni zapis.

Sam to ne pomeni nujno, da je 2/3 streama error correction data. Gre čist za špekulacijo / ugibanje iz moje strani.
Back to Top
Šujo View Drop Down
Paranoid crew
Paranoid crew
Avatar

Joined: 25.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3266
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Šujo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16.Oct.2022 at 09:20
kakor jst razumem tudi tekst ob suzanne vega naj bi bil ta najtezji za zgruntat, ker so kompresijo tko rihtal, da najmanj dela v spetru nasega glasu. Tam sm jst nasel sam e o oporno tocko, po kateri se loci. Amoak, kot receno, to ni vec poslusanje glasbe, ampak samo iskanje napak, bvz tbh. Kar se tice cd codinga pa nimam pojma tbh, kle si n krat mocnej od mene. 
Fuck you and the horse you rode in on
Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16.Oct.2022 at 12:40
Originally posted by Šujo Šujo wrote:

kakor jst razumem tudi tekst ob suzanne vega naj bi bil ta najtezji za zgruntat, ker so kompresijo tko rihtal, da najmanj dela v spetru nasega glasu. Tam sm jst nasel sam e o oporno tocko, po kateri se loci.

2x sm poslušal prepričan, da bom tega zadel, ker to se pa more slišat. Obakrat kliknu na 320kb mp3. LOL
Texta jst sploh bral nisem. :D


Quote
Amoak, kot receno, to ni vec poslusanje glasbe, ampak samo iskanje napak, bvz tbh.

kwa pa vem. Sm razmišlal o vsem skup. Vseen - recimo v muzki, k jo delaš vseeno slišiš veliko takih stvari, pa je spet čist možno, da če bi kdo past nastavu, bi v A : B primerjavi na koncu objektivno failal :D

Jst sm dugač če zmr za wav - sploh dones, k mamo tolk več placa na diskih in boljše povezave. Je pa res, da kompresija pride prav za streamanje. Sploh če želiš, da te sliši tudi folk s slabšimi povezavami. 
pros & cons. 

Quote
 Kar se tice cd codinga pa nimam pojma tbh, kle si n krat mocnej od mene. 

Saj ni point v tem. Zanimalo me je recimo objektivno, kolk podatkov o zvoku leti stran. Če bi blo recimo 500kbs bistream za CD, je v bistvu še zmer velik, če ga sklestiš na 320. Saj to ni spet malo. Mogoč je pa še več. Saj če bi na une inštrumente pogledal, zna bit, da bi te srat prjel, sam je tko zdizajniran, da pretenta naše uho & možgane po mojem. 

Zanima me še zato, ker tam, k delam z video produkcijo in izbiraš audio nastavitve za tvoj AAC [advanced audio codec], ki bo znotri mp4 kontejnerja, je najvišji audio bitstream ravno nekaj čez 500 kbs. 
Če bi una moja ideja štimala, pomeni to, da je ta AAC pol k wav? :S  

In men ni izi najt teh zadev na netu. Včeri sm mal čekiral na to temo in sem našel samo take bolj splošne zadeve. 

Me je pa ta debata premaknila včeri, da sm šou mal Youtube standarde čekirat, ker tam si pač želim, da bi dvignu nivo vsaj svojega uploadanega audia, če je možno. Na zadnje, k sm tam čekiral, je blo 8 let. Mism, da še ni blo 4k in ves audio je takrat po mojem bil 192kb/s. 
Mene je recimo zanimalo, če ti uploadaš mp4, ki vsebuje AAC 192kb - a ga pol Youtube pusti pri miru, al ga še enkrat sprocesira [k bi mp3 iz mp3 naredu]. 
Razmišljal sm, da če to drži, pol mogoč bolje 192kb uploadat, kot pa več. No jst sm pol 384 uploadal ever since. [2x 192]. Probal sm z 500 in 192 in 384 in valda nism slišal razlike - sam je tud na tem testu nism. LOL Oz. sem jo tko na pol. 

No zdej mi deluje, da se je YT mal posodobil, kar sm včeri bral. Sam so bla sam neka splošna priporočila v stilu "če le morate, uploadajte 320kbs". Em - mene zanima, kaj njihov skynet počne z fajlom, ko ga enkrat oddaš. Ga pusti na miru, al gre audio še enkrat čez kompresijo :D 


Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16.Oct.2022 at 13:15
Glede audio settingsov za youtube mi pride na misel praktični primer, ki lepo pokaže, kakšna razlika se lahk naredi, če si sloppy. To ni taka razlika, kot Suzane vega 320kbs vs PCM uncompressed wav.

Tole je moj original video session z wav fajlom in settingom, da se je AAC znotraj mp4 rendral na 380kbs. 

pol je pa en spizdil ta remix - predvidevam, da je mp3 potegnu dol z unim "download mp3 from youtube" in ta mp3 dal v svoj video editing session in ga rendral z god knows kakšnimi settingsi in naložu na svoj kanal in naredu takšnole zvočno drisko : 


tle se zadeve precej bolj opazijo, zato se mi gre za take stvari. Če mam v svoji Audio mapi ful mp3jev artistov, k so narejeni iz original wavov, se pa ne sekiram preveč. 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.07
Copyright ©2001-2024 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0,375 seconds.