Paranoid Metal Webzine Homepage
Forum Home Forum Home > Ostalo > Ostalo
  New Posts New Posts RSS Feed - Knjige 2: Judgement Day
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Knjige 2: Judgement Day

 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112>
Author
Message
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8486
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27.Feb.2023 at 18:19
Frogy si morda že 'prebral' Saganovo Svet demonov? Jo imaš baje tudi na youtubu kot The Demon-haunted world? Mislim da bi ti bila všeč, čeprav je začetek nekoliko počasen, ampak se splača vstrajati.

Nekaj kar sem že večkrat zapisal da bi dal v šolo kot obvezno branje, ker bi kot mulo lahko preživel tudi brez kakega, ki sem ga moral predihati in se dosti raje poglobil v to.
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8486
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27.Feb.2023 at 18:20
Hm, samo tri ure traja če ti jo nekdo prebere, upam da je cela. Pa glas mi gre na qrac. Ne, bom kar vztrajal pri fizični obliki. 



Edited by devlin - 27.Feb.2023 at 18:22
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Mar.2023 at 08:27
@devlin, nism še. Bom :) 

Na današnje jutro sem dokončal 2 zadevi, zvočno knjigo Plains of passage, ki je 4. v zbirki Earth's children. Vzporedno sem zjutraj prebiral Ogenj, rit in kače niso za igrače, od Milene Miklavčič.

Prva polovica knjige se mi je vlekla, ta prazgodovinski par je namreč cel čas na potovanju, ki traja dobro leto. Sem moral prav na wikipedijo skočit pogledat kako je ta pot zgledala v okviru današnje podobe evrope in je šlo očitno za potovanje ob Donavi (v knjigi "the great mother river").. Nekdo je celo interaktivni zemljevid izdelal. 

Čeprov se mi je kot rečeno, vsaj prva polovica vlekla je kljubtemu vseskozi čutiti časovni pritisk... namreč, mudi se jima prečkat Ledenik, ki na spomlad postane nevaren. Na dolgi poti do tja pa pride do mnogih zapletov in srečanj z drugimi ljudstvi. 

Morm rečt da sem spričo nezgoščenosti dogajanja si prvič po odličnih prvih treh knjigah si dovolil malo odtavat, biti manj zbran... No, v drugi polovici knjige se stvari začnejo komplicirat in postanejo spet zanimive, predvsem ko srečujejo druge ljudi. 

Skupno sem bil torej čez vse 4 knjige v to prazgodovinsko sago potopljen čez 120 ur, z junakinjo in od drugega dela naprej z Junakom sem preživel vsako pomivanje posode, vsak popoldanski tek, vsako kolesarjenje.. zdej pa si bom kkšno knjigo pavze vzel preden napadem zadnji dve v seriji.




Vzporedno sem zjutraj bral prav tako zgodovinsko (prejšnje stoletje) knjigo Milene Miklavčič.. in kakor jo lahko cenim kot zgodovinski uvid... sem se z njo matral iz slogovnih razlogov. Napisana in urejena mi je ... slabo, jezikovno ogabno... in tudi v predgovoru pove, da je to pogosta kritika te knjige. Zgodbe pa kot, da bi vodil intervjuje z travmatično zaznamovanimi ljudmi in jim rekel "evo, povej najslabše stvari v svojem življenju, imaš eno minuto, tri, štiri, zdaj!"

Posamične zgodbe redko napolnijo eno stran. In to je samo trpljenje od začetka do konca. 

Čisto slučajno sem si ravno pred kratkim skoval navado, da zaspim s slušalkami (ki sej jih ocenil tu).. in sem si poslušal Orwellovo Down and Out in Paris and London. Nekako se vsaj delno dotika iste tematike, ne tolk spolnosti kot pa življenje v revščini v istem obdobju. Nekako nakaže, kako lepo se da ubesedit tisto obdobje. 

Provzaprov se vse tri knjige stikajo v določenih idejah, ena izmed njih je tudi položaj ženske skozi družbo. 




Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11.Mar.2023 at 09:57
Zvočno knjigo Down and Out in Paris and London  sem si poslušal še 1x od začetka, zbrano, budno. 
Zelo priporočam!
Predvsem zaradi Orwellove mojstrske retorike. Z največjim navdušenjem sem z njim nekih 8 ur spoznaval življenje revežev, sprva v Parisu, nato v Londonu. 

Prilagam en odlomek, ki se mi je fajn zapekel v spomin:


"

For when you are approaching poverty, you make one discovery which outweighs all of the others ... the fact that it annihilates the future. Within certain limits, it is actually true that the less money you have the less you worry.

When you have a hundred francs in the world you are liable to the most craven panics. When you have three francs left, you are quite indifferent ... you are bored but you are not afraid. You think vaguely "I shall be starving in a day or two- shocking, isn't it?" And then the mind wanders to other topics. A bread and margarine diet does, to some extent, provide its own anodyne.”


"
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19.Mar.2023 at 18:05
orwell res odlicen, tudi v prevodu - ki sem ga brala lani.. sama trenutno berem skoraj razprodano slovensko knjigo ogenj, ki je zajel evropo, narodni dom v trstu 1920-2020.. fino branje, dalec od dolgocasnega, tudi ce gre za zgodovinopisje..
spravljam se na branje stripa vojna..gorana duplancica.. o pogledu na vojno v slo s strani vojaka jla..
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Mar.2023 at 21:21
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

”For when you are approaching poverty, you make one discovery which outweighs all of the others ... the fact that it annihilates the future. Within certain limits, it is actually true that the less money you have the less you worry.

When you have a hundred francs in the world you are liable to the most craven panics. When you have three francs left, you are quite indifferent ... you are bored but you are not afraid. You think vaguely "I shall be starving in a day or two- shocking, isn't it?" And then the mind wanders to other topics. A bread and margarine diet does, to some extent, provide its own anodyne.
Si predstavljam, da v naši družbi živita dve vrsti slehernikov, ki bi jih ta odlomek pritegnil iz čisto nasprotnih razlogov in katerih pogled na svet je v konfliktu že od začetka časa. V katero grupo spadaš ti?
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25.Mar.2023 at 09:47
Ne razumem kaj me sprašuješ :) Kdo sta ti 2 grupi? 
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Mar.2023 at 09:15
Danes zjutraj odložil Orwellovo Živalsko farmo v izvornem jeziku. Sej sm že gledal risanko, ampak sem kr zafenil pisano besedo. Tako da zgodbo sem poznal, nobenih presenečenj tu in spet, Orwellov jezik je tako slikovit, da se risanka kar sama riše v glavi, v kolikor ni že povzročena od prej ogledane animacije. 

Luštna reč. 
Naslednje bom nataknil na oči kej od Mihe Šaleharja, mi je vzbudil zanimanje z nedavnim žalostno propadlim projektom MTB stez v Robidišču. 


Vzporedno na slušalkah teče 5. knjiga iz serije Earth's children
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Apr.2023 at 13:25
To jutro sem zaprl Jasmin Frelih: Bleda svoboda (2017).

Krajša zadeva, nekih 130 strani, pravzaprav serija esejev oz razmišljanj o delno med seboj povezanih temah. 

O pisateljstvu in umetnosti, o državi, o vznikanu lastnih misli, o bančnem sistemu, denarju in pufu.. in po drugi strani premišljevanja o konkretnih dogodkih in njihovi interpretaciji skozi medijsko mašinerijo. Naprimer tisti bombi na ameriškem maratonu, pa o migrantski situaciji, formaciji grassroot gibanj, wallstreet okupacije in povračilnih policijskih udarcev. 

Tekst je v vseh poglavjih zanimiv, dovolj oseben, da resonira, časoma precej filozofski in nabito poln referenc na druge avtorje in njihova dela. 

Jasmin ima zanimivo ozadje dvojnega življenja. Razpet med jebeno Žabnico pri Kranju in ameriškimi velemesti. Zato je na nek način tako domače brati njegove uvide, ki v sočnem jeziku najdejo stičišče med tem fizično domačim in tisto ameriko, ki je prav tako naseljena v vseh nas preko TV in nasplošno globalne pop kulture. 




Priporočam.
nadaljujem z Michel Foucault - Madness and Civilization: A History of Insanity in the Age of Reason
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8486
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Apr.2023 at 18:49
Tole je trenutno najbolj prodajana knjiga v Sloveniji. Vem da sem jo zalepil že v eno drugo debato Wink



Edited by devlin - 05.Apr.2023 at 18:49
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8486
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06.Apr.2023 at 17:00
Začel Jungovo Razvoj osebnosti in spoznal, da sem jo že prebral, saj gre za zbirko 5 predavanj, ki sem nanje naletel že posebej. Fcuk. Ouch
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09.Apr.2023 at 12:30
Končal 5/6 700+ stransko knjigo serije Earth's children, The shelter of stones, kar v audiobook ediciji znese nekih 30 ur poslušanja. 

Zelo ponavljajoče. Treba je razumet v kontekstu. Knjige so izhajale v razponu 30 let in med 4. in 5 knjigo je bilo 13 let. Zato se mnogokrat ponovijo/obnovijo pretekle dogodivščine. Ampak res že neokusno prevečkrat. Praktično vsakič, ko se sreča glavna oseba z drugimi jim pove isto reč. Nasplošno po prvih dveh knjigah zgodba začne  drset navzdol. 

Pri peti gredo pa stvari v napačno smer, skos več je te medosebne drame, po drugi strani pa se dogaja neko nabiranje konflikta med kromanjonci in neandertalci, pa potem sploh ne pride do zapleta.

V literaturi/filmu obstaja reklo:

"If in the first act you have hung a pistol on the wall, then in the following one it should be fired. Otherwise don't put it there."

In žal tu to sploh ne drži.
Kot berem reviewe se zelo odsvetuje načet zadnjo knjigo. 

Medtem vzporedno mi Foucaultov Madness and Civilization deluje kar uredu.
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.May.2023 at 22:53
zadnjič mi je prišla pod roko knjiga za 1 eur erice jong strah pred letenjem, ki sem jo imela na lagerju že 25 let.. moram reč, da me zelo zabava - psihoanaliza, ženska spolna želja in humor.. 50 let bo imela ta kultna knjiga letos..
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.May.2023 at 13:50
Par prečitkov zadnjih 2 tednov:

Michel Foucault - Madness and Civilization

O razvoju tretmajev norcev od srednejga veka dalje. 
Začne se zanimivo.. v srednjem veku so imeli dosti dela z gobavci, z ladjam so jih vozil stran. in gradili velike hale, kamor so jih strpali v izolacijo. No, pa so gobavost izkoreninili... in nadaljevali isto prakso z norimi ljudmi. 

Skozi renesanso do moderne dobe se je pomen norosti spremenil in tudi zdravljenje. Eden izmed pogostih načinov je bilo ohlajanje, oz. uporaba ledene vode in drugih metod šoka, ki so momentalno lahko izbile trapanje. Zanimivo je tudi pred medicinsko pojmovanje in razlaganje fizičnega aspekta, kot je zakrčenost živčevja etc. Napisano je na prijetno humoren način, čeprav proti koncu knjiga postane bolj tehnična. 

Ne vem če bi priporočil večini, konc koncev je vseeno težko filozofsko branje, kjer je treba večkrat čez eno stran, da razumeš prbližno zakaj gre. 

Prebral sem jo na e-bralniku v angleščini in si moral pogosto pomagati z vgrajenim slovarjem. Tako da je tudi iz tega vidika knjiga zanimiva za raztezanje besednjaka.

Na slušalkah se mi je odvrtela https://en.wikipedia.org/wiki/Inventing_the_Future:_Postcapitalism_and_a_World_Without_Work

Knjiga se že na začetku deklarira kot čtivo, ki ga ne gre jemati kot navodilo, ker nima odgovorov na vse, se pa rada postavlja v arsenal literature, ki služi kot gradnik v razmisleku ekononomske realnosti naše prihodnosti, kjer bo velik del dela, kot ga poznamo odnesla avtomatizacija. Izdana je bila 2015, in se prileže temu času, kjer že vidimo kako AI kosi po delih življenja, za katere smo mislil, da mašina tam nima kaj počet, recimo umetnost.. kjer ti mašina zdaj naštanca desetine unikatov v nekaj sekundah, za kar bi prej umetnik potreboval kakšn teden.

Začne se z analizo, kako je cel svet pristal na neoliberalno uredbo ekonomskih relacij. Kako je literatura začela prodirat v širšo zavest, kako so se na ta način zasovražili sindikati etc.. Vse to služi za razumevanje koliko dela ima politična levica, da postavi novo alternativo. Ker occupy walstreet in podobna grassroot gibanja so prikazala eno veliko pomankljivost. Levica je samo proti.. ko so protestnike vprašali kakšne so zahteve.. jih nis(m)o znali artikulirati. Beseda nato teče o sami organizaciji političnih gibanj in o tem, kako bo slogan pravica do dela, ki je bil na transperentih prejšnje stoletje... moral zdaj postati pravica do ne dela. Napeljuje na uvedbo univerzalnega temeljnjega dohodka. 

Glede na zadnjih nekaj zapisov na fb steni ministra Meseca, ugibam, da bere takšne knjige. Ker je knjiga, ki sem jo čital ponatis, oz. kasnejša izdaja ji je dodan segment, ki naslovi nekatere kritike.

Po tej kombinaciji sem pograbil nekaj lažjega in sem na dobri polovici Miha Šalehar - Duh česa?, zbirke kolumn, izdanih tam okoli 2015. Bežno sem imel v spominu, da sem kakšno prečital, pa se mi je vzdignil interes po tem ko so mu lokalci zaprli MTB center... in sem v komentarjih prebiral da mu je prav, ker je toliko časa udrihal po Slovencih, podeželju etc..



Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.May.2023 at 22:39
foucault je res navihujoče branje - resda ne najlazje - za vse, ki želijo pokukat pod povrhnjico naše družbe na dolgi rok..
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.May.2023 at 10:59
Par prečitkovtega meseca:

Miha Šalehar - Duh česa, serija kolumn, ki so nastajale v drugi polovici prejšnjega desetletja.
Uredu sproščeno branje, dovolj jezikovno namazano, da je zanimivo. Opazovanje družbe, sebe etc. 
________________________________
Sem kar nadaljeval z novejšo knjigo  istega avtorja: Pustolovec zmote - priročnik za razumevanje priletnega alfa samca

O lastnem življenju in refleksiji na prelomu v statistično drugo polovico namenjenih let. Začne z grozo, ki jo je ugledal v ogledalu, ko je lezel iz banje. Pravi, da si zamišlja, da Dimitrij Rupel zgleda tako pod obleko. Sem šel pretežno strinjajoče skozi vsebino in nato knjigo podaril kolegu v branje. Sprošeno, humorno.
_____________________
Nadaljeval sem prav tako s slovenskim avtorjem Primož Mlačnik: Otok psov.

Malo ozadja: letošnji dopust sempreživel v Las Palmasu, na kanarcih, kjer se tudi dogaja dotična zgodba. 
Dobil sem jo v roke od kolegice, ki je globoko zarinila v akademsko pot.

Knjiga je sicer neke vrste detektivka, kjer naj bi iz pričevanj pol ducata oseb nekako ugotovil povezanost med njimi, razmerja, kdo je kriv etc.. Neko bombo je na univerzi razneslo. Ampak v ozadju je knjiga nekako kritika akademske sfere in odnosov tam, pa radikalizacije, ki jo povzroči sprega vsebine humanističnih ved in življenja teh mladih raziskovalcev, ki ugotavljajo v kakšnem čudnem suženjskem odnosu so z vzpostavljenimi akademiki.. te zgodbe vsake toliko navržejo kakšno afero, ki je ponavadi spolne narave. 

Slog ok, vsebina tako tako, ne bi je ravno na vse pretege priporočeval. Nekolk je resonirala z mano predvsem zaradi opisa teh pokrajin in mesta, v katerem sem preživel dober teden. Prečital sem jo skoraj v celoti na dolgi poti z busom v Suttgart in nazaj (13 ur, z zastoji 0_o).. malo zmačkan, tako da ne jamčim, da sem jo užil v popolni zbranosti.

O knjigi na rtv in na radiu študent

Edited by frogstomp - 29.May.2023 at 13:44
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12.Jun.2023 at 09:15
Svoje vtise o Rob Halford - Confess sem strnil kar v Judas Priest izbi.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Jun.2023 at 11:45
Po ene 10 letih sem bil v kranjski knjižnici po tem, ko sm na stara leta vzpostavil bralno rutino. No in sem pograbil prvo knjigo, ki mi je v roke prišla, da sem prebil led.

Mladen Dolar - Oficirji, služkinje in dimnikarji

Zajebana filozofija, napisana v kar tekoče čitljivem slogu.
Sigurno delo, ki ga je treba brati filozofsko, torej večkratno, študiozno..
V malenost razumljivejši jezik prevaja Freuda, Hegla, Heina, Lacana etc...
Sicer pa težko strnem, kaj sem prebral. Na 80 straneh razpreda o tem kaj je Eno, kaj je Drugo, kaj je manjka Drugega in.. eh.. 

Podnaslovi: 
Oficirji, služkinje in dimnikarji
Na začetku so bile sanje
Nelagodje v kulturi
Freud in politično
O dotiku
Kaj, če sploh kaj, je Drugi?
Hegel in Freud, absolutna vrednost in nezavedno


Prilagam par reprezentativnih odsekov. Priporočam? Fucking ne :D sem jo moral podaljšat, tako naporno in počasi se je prebijati skozi teh slabih 300 strani.

Back to Top
(((OdiumNostrum View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote (((OdiumNostrum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Jun.2023 at 23:19
Ti zavidam, da tako vneto vztrajaš pri težkemu filozofskemu čtivu. Sam sem se nedavno spotaknil ob Kierkeggardovo seminalno delo "Strah in Trepet" in sem se z muko prebil čez tistih 200 strani onaniranja na Abrahama in Izaka, njuno odisejo analizirano z vseh mogočih zornih kotov. Me tu in tam kar malce zmrazi, ko me s knjižne police gleda 10+ Nietzschejevih del, zmešanih s Schopenhauerjem, Heideggerjem, Spinozo, Descartesom ipd. patroni.

Kakorkoli, tudi sam sem dokaj pozno v svojo vsakodnevno rutino vključil branje. Zadnjih 7, 8 mesecev poskušam prebrati knjigo na teden, včasih mi uspe, spet drugič prebavim 2-3 na mesec. Načrtno sem začel na kup vlačiti (fizične) bukve in tudi tako nekako nase ustvariti pritisk za branje. Zadeva je kar hitro ušla izpod nadzora, zdaj se Ikeina knjižna omara upogiba pod težo 150+ knjig.

No, začel sem z nekaterimi deli, ki sem jih kot mladič že prebral, Orwell (1884, Animal Farm), nadaljeval s holokavst literaturo (Frankl - Man's Search for Meaning, Wiesel - Night) in stoicizmom (Seneca - On the Shortness of Life, Marcus Aurelius - Meditations), vmes sem se sprostil z nekaj Junji Ito stripi, nato sem se malce nelagodno prebil čez Bataille-ovo zbirko kratkih zgodb, ki vsebuje tudi zloglasno "Zgodbo o Očesu", zadušljivi eksistencializem vmešan v deviantno pornografijo, vsekakor nevsakdanja kombinacija. Po tem sem zašel v distopični svet Huxleya in njegovega "Brave New World", iskal smisel eksistence s Siddharto (Hesse), malce razprašil svoje znanje marketinga z "22 Večnih Zakonov Marketinga" in gazil po post-apokaliptični grudi z "The Road" (McCarthy).

Da preneham s tem pretencioznim potopisom, za seboj imam še naslednja dela:

Camus - Tujec / Kuga
Sartre - Muhe / Zaprta Vrata
Kafka - Proces
Bradbury - Fahrenheit 251
Machiavelli - Vladar (Princ)
McCarthy - Krvavi poldnevnik
Saint-Exupéry - Mali Princ
McCarthy - Ni dežela za Starce
Nitobe - Bushido (Kodeks Samuraja)
Pahor - Nekropola
Huxley - Vrata Zaznavanja/Nebesa in Pekel;

Suhoparen seznam, a morda za uvid v kaj vse je prevedeno v Slovenščino (no, nekaj manj znanih del sem bral v Angleščini, a večina je prevodov). Trenutno pa žulim "Singer - Duša Brez Spon", eno izmed temeljnih del zahodnjaškega spiritualizma. Vztrajno naprej.


Edited by (((OdiumNostrum - 23.Jun.2023 at 23:21
Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Jun.2023 at 18:14
Originally posted by (((OdiumNostrum (((OdiumNostrum wrote:

...in stoicizmom (Seneca - On the Shortness of Life, Marcus Aurelius - Meditations)...


Mnenje o njunem pisanju? Je Stoicism kot filozofija po tvojem preživel test časa?

Drugače pa kapo dol tvojemu bralnemu tempu!
Back to Top
Mrtupevc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12.Jan.2008
Location: Bangladesh
Status: Offline
Points: 1820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mrtupevc Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27.Jun.2023 at 00:07
Originally posted by (((OdiumNostrum (((OdiumNostrum wrote:


...
Zadeva je kar hitro ušla izpod nadzora, zdaj se Ikeina knjižna omara upogiba pod težo 150+ knjig.

...
 


Hehe, ta del. Tudi jaz sem pod vplivom te "deformacije". Jaz sicer bolj raziskujem kake zgodovinske (predvsem obdobje 2. sv. vojne) pa recimo top avtor mi je Steinbeck. Tako sem obredel že dobršen del slovenskih antikvariatov in si nabral konkretno zalogoBig smile

Sicer sem pa tudi jaz nekaj malega raziskoval področje holokavsta (npr. Primo Levi - Je to človek?).

V filozofijo tako globoko kot ti še nisem posegal, sem pa nedaleč nazaj (no ja, zna biti že debelo leto dalečLOL) prebral delo Umberta Galimbertija: Grozljivi gost - nihilizem in mladi. Kakšni slasherji, prelivanje krvi itd. Brezbrižnost, pomanjkanje empatije, brezvoljnost, malodane popolna čustvena otopelost... To so grozljivi pojmi današnjega sveta, ki za seboj potegnejo tragične posledice.


Edited by Mrtupevc - 27.Jun.2023 at 00:19
Ole - OleOleOle;

Peterle - zakaj pa ne?
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27.Jun.2023 at 17:36
Par misli o ravno prečitani/preposlušani   Bruce Dickinson - What does this button do? sem strnil v tej izbi.


_________
Sem se opogumil in iz rojstne hiše odnesel par knjig, ki so mi bile že na videz grozeče predebele preden sem se na stara leta prelevil v čitalca. 
Tako da vzporedno ženem Janez Jalen - Bobri. Prvih 50 straneh je zelo obetavnih, lepo napisano v nekolk arhaični slovenščini.




Edited by frogstomp - 27.Jun.2023 at 17:39
Back to Top
(((OdiumNostrum View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Status: Offline
Points: 3115
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote (((OdiumNostrum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27.Jun.2023 at 19:39
Originally posted by polopoklip polopoklip wrote:

Originally posted by (((OdiumNostrum (((OdiumNostrum wrote:

...in stoicizmom (Seneca - On the Shortness of Life, Marcus Aurelius - Meditations)...


Mnenje o njunem pisanju? Je Stoicism kot filozofija po tvojem preživel test časa?

Drugače pa kapo dol tvojemu bralnemu tempu!


Mislim da še, so recimo nekakšne nekompleksne univerzalne smernice za življenje, ideje, ki na papirju izgledajo privlačno, a jim je v praksi težje slediti oz. jih udejanjati. Je pa potrebno tu in tam prilagoditi terminologijo oz. izluščiti pomen, ki ga pri uporabi specifičnih pojmov želi sporočiti avtor, npr. Mark Avrelij pogosto navaja "boga", a ne-teističnega, torej bolj kozmos, naravo. Čakajo me še Senecina pisma Luciliju in zbrana dela Epikteta, tu se pa bibliografija starega stoicizma že nekako zaključi, vsaj temeljna. Rimski stoiki so si vsekakor prisvojili primat napram Grškim, ki jih večina le redko omenja. Lahko pa presedlaš na posodobljen stoicizem npr. Ryana Holidaya, njegova dela veljajo za kompetentno integracijo starega stoicizma v moderno dobo.

Originally posted by Mrtupevc Mrtupevc wrote:


Hehe, ta del. Tudi jaz sem pod vplivom te "deformacije". Jaz sicer bolj raziskujem kake zgodovinske (predvsem obdobje 2. sv. vojne) pa recimo top avtor mi je Steinbeck. Tako sem obredel že dobršen del slovenskih antikvariatov in si nabral konkretno zalogoBig smile

Sicer sem pa tudi jaz nekaj malega raziskoval področje holokavsta (npr. Primo Levi - Je to človek?).

V filozofijo tako globoko kot ti še nisem posegal, sem pa nedaleč nazaj (no ja, zna biti že debelo leto dalečLOL) prebral delo Umberta Galimbertija: Grozljivi gost - nihilizem in mladi. Kakšni slasherji, prelivanje krvi itd. Brezbrižnost, pomanjkanje empatije, brezvoljnost, malodane popolna čustvena otopelost... To so grozljivi pojmi današnjega sveta, ki za seboj potegnejo tragične posledice.


Haha ja, še eden izmed eskapizmov, a je ta morda eden izmed najmanj škodljivih oz. najbolj donosnih. Antikvariati so res super, se pa skušam sam izogibati zbirateljski sceni, kjer se cene knjig kar naenkrat povzignejo v neprijetne višave. Že ko sem npr. kupoval rabljenega Miltona (Izgubljeni Raj) ali Pessoo (Knjiga Nemira), v tistem zmernem 30-40€ cenovnem razredu, sem to počel z grenkim priokusom. Ampak ja, zakaj bi ta sektor zabavne industrije bil kaj posebnega.

Se pa priporočam za kak "GOAT" predlog, kar se tiče WW2 tematike, tukaj sem kar bos. Steinbeckove Grozde Jeze imam na polici, a se je še nisem lotil, Levi pa je novost zame, dodan na seznam. Drugače pa je prevedenih še precej podobnih znanih holokavst memoarjev, npr. Treblinka (Steiner), Anus Mundi (Kielar), Izbira (Eger) ipd., a Franklov zame ostaja trdna #1, priporočam.

Dejansko sem se ob folozofijo samo obregnil, je luknja brez dna, zajema tako širok nabor, da je lahko težavno najti neko vejo, ki ti dejansko leži. Sam sem skočil v bazen brez rokavčkov s stoicizmom, ki je vsekakor primerno začetno branje. Verjetno je bolje začeti s kakimi pregledi področja, npr. na polici imam Zofijin Svet (Gaarder), Modrost Zahoda (Russell) in pa Ali Središče Drži (Palmer), a sem jih preskočil. Ali pa seveda s starimi Grki. Ne pa da se kot metalec pričakovano zapičiš v zamorjene podveje (pesimizem, anti-natalizem, nihilizem ipd.) in te vse skupaj mine že ob branju predstavitvenemu eseja (Zappfe - The Last Messiah) in te zamika, da bi vse sorodne bukve, ki si jih zvlačil na kup, natančneje Ligottija, Ciorana, Schopenhauerja, Benatarja zabrisal čez balkon. Ubija duha. Ampak ja, degustacija je ključna.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8486
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27.Jun.2023 at 20:57
Originally posted by Mrtupevc Mrtupevc wrote:

. Jaz sicer bolj raziskujem kake zgodovinske (predvsem obdobje 2. sv. vojne) 

Si prebral Svetinovo Ukano? Vem da dosti spamam z njo v tej temi, ampak meni je top. 

Sam tudi v bistvu najraje berem o izjemnih ljudeh v izjemnih okoliščinah, ne prenesem pa fantazije. Tolkien je še nekako šel skozi, pa kak Štopar ali kaj podobnega....

Mrbit bi ti bila zanimiva tudi Predor Andreja Lacaza o gradnji Ljubelja med drugo svetovno vojno, a si jo verjetno že prebral https://en.wikipedia.org/wiki/Andr%C3%A9_Lacaze.

Moj dedek je bil drugače zaprt v Mauthausnu potem ko so ga ujeli v katastrofi Prešernove brigade na Žirovskem vrhu. O svojih izkušnjah je tudi napisal knjigo, a se je žal strojepis izgubil, nikoli ni bila objavljena.

Zadnja knjiga ki sem jo prebral na to temo je sicer roman Goli med volkovi o koncu vojne v taborišču Buchenwald. Posebej zanimivo se mi zdi, da so ujetniki uspeli skriti 91 pušk in mitraljez in pobili stražarje ko so jih hoteli preseliti v deathmarchu oziroma zradirati taborišče z ujetniki vred. Sestavili so celo radio, da so na pomoč poklicali ameriške tanke. https://en.wikipedia.org/wiki/Buchenwald_concentration_camp



Edited by devlin - 27.Jun.2023 at 21:50
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Mrtupevc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12.Jan.2008
Location: Bangladesh
Status: Offline
Points: 1820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mrtupevc Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Jun.2023 at 00:05
Uf, hvala za namige! Moram priznati, da jih še nisem prebral.

Recimo meni ful zanimiva je bila od Williama Craiga Bitka za Stalingrad (snov za film Enemy at the Gates). Pa knjiga v dveh delih od enega ameriškega psihologa, ki je delal intervjuje z nurnberškimi zaporniki (Ribbentrop, Speer, Goering idr.).

Zagotovo pa pobrskam po avtorjih, ki si jih omenilThumbs Up
Ole - OleOleOle;

Peterle - zakaj pa ne?
Back to Top
Mrtupevc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12.Jan.2008
Location: Bangladesh
Status: Offline
Points: 1820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mrtupevc Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Jun.2023 at 00:20
Originally posted by (((OdiumNostrum (((OdiumNostrum wrote:


...

Originally posted by Mrtupevc Mrtupevc wrote:


Hehe, ta del. Tudi jaz sem pod vplivom te "deformacije". Jaz sicer bolj raziskujem kake zgodovinske (predvsem obdobje 2. sv. vojne) pa recimo top avtor mi je Steinbeck. Tako sem obredel že dobršen del slovenskih antikvariatov in si nabral konkretno zalogoBig smile

Sicer sem pa tudi jaz nekaj malega raziskoval področje holokavsta (npr. Primo Levi - Je to človek?).

V filozofijo tako globoko kot ti še nisem posegal, sem pa nedaleč nazaj (no ja, zna biti že debelo leto dalečLOL) prebral delo Umberta Galimbertija: Grozljivi gost - nihilizem in mladi. Kakšni slasherji, prelivanje krvi itd. Brezbrižnost, pomanjkanje empatije, brezvoljnost, malodane popolna čustvena otopelost... To so grozljivi pojmi današnjega sveta, ki za seboj potegnejo tragične posledice.


Haha ja, še eden izmed eskapizmov, a je ta morda eden izmed najmanj škodljivih oz. najbolj donosnih. Antikvariati so res super, se pa skušam sam izogibati zbirateljski sceni, kjer se cene knjig kar naenkrat povzignejo v neprijetne višave. Že ko sem npr. kupoval rabljenega Miltona (Izgubljeni Raj) ali Pessoo (Knjiga Nemira), v tistem zmernem 30-40€ cenovnem razredu, sem to počel z grenkim priokusom. Ampak ja, zakaj bi ta sektor zabavne industrije bil kaj posebnega.

Se pa priporočam za kak "GOAT" predlog, kar se tiče WW2 tematike, tukaj sem kar bos. Steinbeckove Grozde Jeze imam na polici, a se je še nisem lotil, Levi pa je novost zame, dodan na seznam. Drugače pa je prevedenih še precej podobnih znanih holokavst memoarjev, npr. Treblinka (Steiner), Anus Mundi (Kielar), Izbira (Eger) ipd., a Franklov zame ostaja trdna #1, priporočam.

Dejansko sem se ob folozofijo samo obregnil, je luknja brez dna, zajema tako širok nabor, da je lahko težavno najti neko vejo, ki ti dejansko leži. Sam sem skočil v bazen brez rokavčkov s stoicizmom, ki je vsekakor primerno začetno branje. Verjetno je bolje začeti s kakimi pregledi področja, npr. na polici imam Zofijin Svet (Gaarder), Modrost Zahoda (Russell) in pa Ali Središče Drži (Palmer), a sem jih preskočil. Ali pa seveda s starimi Grki. Ne pa da se kot metalec pričakovano zapičiš v zamorjene podveje (pesimizem, anti-natalizem, nihilizem ipd.) in te vse skupaj mine že ob branju predstavitvenemu eseja (Zappfe - The Last Messiah) in te zamika, da bi vse sorodne bukve, ki si jih zvlačil na kup, natančneje Ligottija, Ciorana, Schopenhauerja, Benatarja zabrisal čez balkon. Ubija duha. Ampak ja, degustacija je ključna.


Uf ja, tudi mene še čaka precej materiala (en izmed prvih je ta, ki si ga omenil (Anus Mundi (Kielar)), sicer pa od Levija zanimiv vpogled v ustroj Auschwitza in kako so si med seboj pomagali (ali pa tudi ne), odvisno od karakterja posameznika. Še posebej je "zanimiv" povratek v domovino po vojni oz. osvoboditvi taborišča (birokrati so si "odvečne nepridiprave" podajali iz rok v roke). Še najbolj mučno pa je dejstvo, kako se spoprijeti z domačimi. Kako jim dopovedati, da bolj, ko ga sprašujejo, kako je bilo, bolj mu gre na qrac, ker bi rad vse skupaj čim hitreje pozabil. Od tod naslov njegovega dela "Je to človek? V knjigi se sprašuje, kdo je človek in kdo ne - ali so razčlovečeni ti, ki izvajajo pritisk in grozodejstva na ukaz, ali ti, ki vse te pritiske prenašajo. Kdor se je pustil razčlovečiti v vlogi žrtve, je bil pogubljen - notri je par primerov, za katere nudi osebni vpogled v dejstvo, da so se vdali v usodo (~so izgubili voljo do življenja). Tragika na celi črti, pri čemer pa nisi smel pretirano sočustvovati, da te ni potegnilo v brezno obupa. Od tod samospraševanje, kdo je ostal človek. Konec koncev si moral biti tudi malo egoista in enostavno odmisliti stvari, da te niso požrle od znotraj navzven.
Ole - OleOleOle;

Peterle - zakaj pa ne?
Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.Jun.2023 at 23:13
Originally posted by (((OdiumNostrum (((OdiumNostrum wrote:

Ne pa da se kot metalec pričakovano zapičiš v zamorjene podveje (pesimizem, anti-natalizem, nihilizem ipd.) in te vse skupaj mine že ob branju predstavitvenemu eseja (Zappfe - The Last Messiah) in te zamika, da bi vse sorodne bukve, ki si jih zvlačil na kup, natančneje Ligottija, Ciorana, Schopenhauerja, Benatarja zabrisal čez balkon. Ubija duha. Ampak ja, degustacija je ključna.

Vsakič, ko se ime Thomasa Ligottija omeni na slovenskem delu interneta, se na slovenskem hladnem in sovražnem nebu rodi nova črna zvezda.

thomas ligotti - the night school
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Jul.2023 at 18:05
moj seznam za počitniško branje zaenkrat obsega (predvsem slovensko ali prevedeno) naslednje kose papirnatih knjig:

antonio scurati, m: sin stoletja (zgodovinski roman o mussoliniju)
john williams, avgust (zgodovinski roman podprt z dokumentarnimi fragmenti o rimskem cesarju)
vladimir bartol, zakrinkani trubadur (eseji, zapiski)
nietzsche, človeško, prečloveško (eseji, zapiski)
laozi (kar bom pač dobila v knjižnici)
sofokles, antigona (ponovno branje vselej aktualne drame)

se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Jul.2023 at 10:53
V Black Sabbath izbi sem kresnil vtise o avtobiografiji Tony Iommija. Priporočam!

Vzporedno plužim v drugo tretjino 600 stranske Janez Jalen - Bobri in je tudi kar fantastično lahkotno branje. Sede se razvažat z drevakom okol kolišč.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18.Jul.2023 at 16:24
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

Svoje vtise o Rob Halford - Confess sem strnil kar v Judas Priest izbi.


V isti izbi dodajam kratek komentar na Biblical, aktualna knjiga istega avtorja. 
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Jul.2023 at 20:09
berem scuratija, m. sin stoletja, kej tko dobrga pa ze dolgo ne.. priporocam..zgodovina pise najboljse drame.. leta 1919-1924.. pojasnjuje, z zelo sirokim spektrom gledisca, kako je uspelo mussoliniju..
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Jul.2023 at 12:08
Par besed o Motley Crue - The Dirt.
Priporočam, tako  zaradi vsebine kot zaradi sloga.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Aug.2023 at 09:04
Prečital trilogijo Janez Jalen - Bobri



Dotična izdaja pride v eni knjigi in sem se s platnico dolgo časa le spogledoval, ampak mi je blo tistih 600 strani postavljenih na omari rojstne hiše grozeče vidt v mojem nebralnem obdobju.

Kot razumem naj bi bilo to obvezno dijaško čtivo? Fak, jst se pol svojega lajfa sploh ne spomnem.. :) 

Po vsebinski zasnovi je podobna zbirki Otroci zemlje, ki sem jo opisoval kkšno stran nazaj. Prazgodovina pač, le da je ta postavljena v domače okolje in ustreza arheološkim najdbam rodne grudi. 

Do neke 2/3 gre za vzpon rodu glavnega junaka, in vse kaže, da bo tip glavni šef vsega, pa mu spletkarije in izdajstva načrte uničijo, tako da je zadnja tretjina, ko se pripravljaš na krvavo borbo dokaj antiklimaktična... vsebina zvodeni, ampak na luštn način vseeno poveže v zadovoljivo vojaško zgodbo. 

Itak se vživiš v glavni karakter vedno, in je tisti, ki pride na ladji vedno baraba.. kar bi bilo obratno, če bi bila "kamera" prav tako na ladji. 

Prijetno branje, kratki stavki, okusno napisano. Poglavja so konsistentno dolga nekje 8-12 strani z nekaj ilustracijami vmes. 

Najverjetneje nadajujem z Metodo Wima Hofa, zadnji mesec ali 2 prakticiram jutranjo dihalno meditacijo in hladne tuše. Pa da slišim, kaj točno je za tem.

Vzporedno na slušalkah teče avtobiografija I am Ozzy in je do prve tretine odlična, prov naglas se smejim na biciklu
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11.Aug.2023 at 13:17
(posnetek na dnu)
Vsake tolko se zapnem v debato knjige vs. zvočne knjige (audiobooks).
In oh... trpim, ker se morm prebit čez blesave komentarje kako so knjige boljše, ker se ti neki možganski centri aktivirajo ob branju, ki se ti pri poslušanju menda ne... ustav konje dec, koga fucking brigajo možgani zdej?!
Če že kj je poslušanje tolk primarnejše, toliko starejše od čitanja da.. no vidš, gre že argument čisto v napačno smer. Zakaj to sploh pišem?
Zato, ker si z blesavimi argumenti odrekaš užitek zelo doživeto prebrane knjige. Skratka, tole dotično poslušanje bi rad spromoviral mal, ker se naglas režim, ko si tole ženem v slušalke na biciklu.
Ozzyjeva avtobiografija, prebrana v domala njemu enakem glasu.
Prilagam 10 minutni izsek zgodbe, ki je nism našel nikjer na spletu.
Če ne zmoreš poslušat, častim obnovo:
Ozzy je imel svoje čase kombinacijo treh uničujočih strasti: droge & alkohol, ljubezen do orožja in nasilje nad živalim
V temle odseku se mu zmeša in slučajno je bilo ravno vse troje na kupu. Bogi pšanci.
Sama po sebi je zgodba precej grozna, in tudi sam pove, da ni ponosen na to obdobje in na reči, ki jih je počel...
Ampak... kako je to genialno prebrano... komiki vedo, da je šala večinoma odvisna od tega, kako jo dostaviš.
Ajde, častim, nkar trapat pa si zavrti tole:
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14.Aug.2023 at 14:03
totalno vsecno branje igorja stiksa, w.

drgac pa se bobre tut jz spravljam brat ze ful lrt.. wim hofova metoda pa moji sestri ful nuca pri multipli sklerozi, jo zadnje leto drzi nazaj pred zagoni, da je veselje! sama sicer ze dost let prakticiram podobno metodo dihanja in moram rect, da dihalnice hipno vplivajo na moje razpolozenje in raven energije..

prebirala tud nietzscheja, ki me s svojim nekoliko cinicnim, globoko pronicljivim in navdihujocim nacinom razmisljanja v knjigi clovesko, preclovesko, spravlja v premisljevanje o nekaterih zadevah, ki sem jih odlagala vstran.. tko da go nietzsche!
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Aug.2023 at 10:54
Za vikend sem prvič v lajfu prebral knjigo v PDF formatu. Nek predosdek sm mel pred tem. Če sem bral text z ekrana, po navadi ni bil daljši od nekaj strani člankov. Do sedaj sem vedno bral samo knjige v fizični obliki.

Kot otrok sem imel rad filem "Life Force" in po čekiranju neta, se mi je zluštalo prebrati izvirnik, po katerem je bil ta 80s B shlok posnet.

Colin Willsonovi : Space Vampires https://en.wikipedia.org/wiki/The_Space_Vampires

Super knjiga <3 Avtor izredno razgledan in zanimiv človek. Tip je v 70s v knjigi omenjal t.i. "Piri Reis map". Da je nekdo v 70ih brez interneta vedel, kaj to je, je moral biti prekleto razgledan. Sem si preposlušal kar neki intervjujev z njem - zelo zanimivo. In Piri Reis zemljevit ni edina zanimiva real life stvar, ki jo je vpletel v to zgodbo. Človek dobi občutek, da je celotna zgodba zgrajena na real-life izkušnjah & spoznanjih avtorja in je to znanje zakamufliral v fikcijo, ker so bila 70s še bolj neizprosna do ljudi, ki razmišljajo s svojo glavo, kot današnji svet. 
Meni osebno sicer ideja multidimenzijskih energetskih bitij, ki so poleg tega energetski vampirji, od katerih je eno bitje obsedlo telo Britanskega Premierja, zveni zelo realno in morda ne sodi v žanr fikcije. LOL Vsekakor gre za manj fiksicjsko zgodbo od del Karla Marxa.
 
Anyways - sem bil pa zgrožen po prebrani knjigi, do kakšne mere so s filmom Life Force oskrunili njegovo knjigo. V bistvu film praktično nima veze s knjigo. Do tega vikenda se mi je dopadel in mi je bil vedno en tak "guilty pleasure". Po mojem sem ga ene 3x pogledal v zadnih 20 letih. Dvomim, da ga bom še kdaj - bom si pa zagotovo še večkrat prebral par zelo lucidnih insertov iz te knjige.


Sedaj pa spet v PDF formatu berem Richard Bachmanovega [Steven Kingovega] - Running Mana <3
To zgodbo sem si tudi želel prebrat, ker sem čekiral po netu, kolk je drugačna od filma in to v kul smislu :3 Sem približno na polovici in mi je super :3

Po tem pa si bom prebral 2 kratki zgodbi Philipa K. Dicka - "Do Androids dream of Electric Sheep?" in pa "We Can Remember It for You Wholesale". Po prvi je bil posnet BladeRunner, po drugi pa Total Recall.

Anyways - smešno mi je, da je Life Force scenarij spisal Dan O'Bannon. Človek, ki še danes joka, kako bi naj mu Ridley Scott s filmom Alien uničil njegov originalni scenarij, ki je nosil naslov "Star Beast". Njegov scenarij je dost nič posebnega, med tem, ko je Alien 1979 res mojstrovina.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Aug.2023 at 12:50
Najs! Če boš nadaljeval s prebiranjem PDFjev ti pirporočam Kobo bralnik (bolj fleksibilen od Kindlov), si flikneš gor in imaš zelo knjigi podobno izkušnjo. 

Se priporočam za kkšn izsek, če se ti da skopirat sem.

Ta teden sem na slušalkah zaključil z I am Ozzy, kar sem malo že opisal post višje... toplo priporočam. Nadaljujem z Into the Void - Geezer Butler (Black Sabbath).

Pri fizični knjigi sem v zaključnih poglavjih Metoda Wima Hofa in... ne priporočam. Oz. lahko 280 strani strnim na "tuširajte se z mrzlo vodo, delajte dihalne vaje". Čedalje bolj v knjižnjem svetu opažam ta ne-pisateljski problem... ok, ne beremo vseh knjig zaradi leposlovja ampak... take stvari kot so brezvezna ponavljanja, preprosti stvaki v izvorniku, ki so potem dobesedno prevedeni.. uh.. kr mučenje. 

Vsebinsko pa nekako opiše svojo čudnost skozi vsa življenjska obdobja, kako je skvotal, kako  se je zakljubil in živel razpet med rodno Nizozemsko in Španijo, kako je delal tam, o samomoru žene in o raznih medicinskih poizkusih, ki so jih delali na njemu, s katerimi so "znanstveno dokazali" in ugotovili mehanizme, s katerimi dihalne vaje in hladna voda pozitivno učinkujejo na tiste, ki to prakticirajo. 


Sam že par mescev izvajam te dihalne vaje in se tuširam z mrzlo vodo in te pej neprijetne občutke res prav vzljubiš... tudi kot mulc sm rad tekmoval sam s sabo v držanju sape in nisem nikdar prišel čez 1:20, no, s to tehniko pa mi je uspelo pridt do 3 minut. 
Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Aug.2023 at 13:14
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

Najs! Če boš nadaljeval s prebiranjem PDFjev ti pirporočam Kobo bralnik (bolj fleksibilen od Kindlov), si flikneš gor in imaš zelo knjigi podobno izkušnjo. 

Se priporočam za kkšn izsek, če se ti da skopirat sem.
 


Izsek česa? Knjige?

Originally posted by Space.Vampires Space.Vampires wrote:


"At the time when your planet was in the midst of the age of great reptiles, we
possessed a highly evolved civilisation. But in one important respect, it was completely
unlike your earthly civilisation. The human mind enjoys solving technical problems, and
its noblest ideal is science. The Nioth-Korghai are interested only in what you would call
religion and philosophy. Each individual wishes to understand the universe, and
ultimately to become one with it. This also explains why we do not have two sexes, as
you do on earth. Your bodies conduct the spark of life at the climax of your sexual
excitement. But the Nioth-Korghai can receive the universal energies directly. They fall
in love with the universe, not with one another. And in moments of supreme
contemplation, they become pregnant through the life energy of the universe.
"As we learned the secrets of the universe, we also learned how to project our
minds to distant galaxies. We visited your earth when the seas were first cooling. We
taught the plantlike creatures of Mars to build their civilisations under water. We helped
the creatures of your planet Pluto to escape to a planet of the binary star Sirius when their
own world lost its atmosphere. Our greatest achievement was to help in the evacuation of
more than a thousand planets in the Crab Nebula before it exploded and turned into a
supernova.
"You earth creatures can have no conception of the tremendous dramas of
interstellar space. Your scale is too small. But the Nioth-Korghai have watched the births
and deaths of galaxies. We have seen island universes created out of nothing. You must
understand that these universes are living creatures. They possess their own kind of
cosmic life, on a level that cannot be grasped by biological organisms. The religion of the
Nioth-Korghai teaches that the universe itself is a gigantic brain, in which the worlds we
know are mere individual cells.
"Fifty thousand years ago, your earth was approaching the end of a great Ice Age,
and the men who lived on it were little better than apes -- you call them Neanderthals.
The Nioth-Korghai decided that conditions were propitious for a great experiment -- the
attempt to produce a more intelligent form of life. This was during the lifetime of Kuben-
Droth, one of our greatest biological engineers --"
Fallada interrupted: "I thought you had no science?" The creature fell silent. For
more than half a minute, they were afraid it had decided to end its story. Then it began
again.
"We had no technology in your earthly sense. We did not need it -- the sea
supplied all our simple needs. But science springs from the soul and the will. Our
problem was to persuade your Stone Age men to develop intelligence. No creature can be
made to evolve against its will. We had to implant a will-to-intelligence in these
creatures, and this could be done only by inhabiting their brains and making them dream.
You cannot imagine the difficulties involved. For these early men could be made to
experience intense pleasure, but they forgot about it a few seconds later. It was like trying
to teach algebra to monkeys. Kuben-Droth devoted more than half his lifetime to the task,
but he died before we finally achieved success. It took seven hundred years to produce a
man and woman whose children became the first of the new species of true men. We
called them Esdram and Solayeh. They survive in your mythology as Adam and Eve.
"Now for seven hundred years, we had lived in the brains and bodies of human
beings. And in some ways this was a dangerous thing to do. Their vital energies sustained
us. We enjoyed the intoxication of their sensuality, although at first it disgusted us. Your
world was dangerous and violent, but it was also very beautiful.
"Yet we were scientists, and we had enough self-control to know that it was time
for us to leave the human race to itself. We left your earth in groups of a hundred, to
return to our own star system --"
Fallada said: "Excuse me interrupting you again, but surely Rigel is hundreds of
light-years away from earth. How long did this journey take you?"
Again there was a lengthy silence, as if the creature had to prepare its answer.
Then it said: "You forget that the energies of the universe exist on many levels. On the
physical level, energy cannot attain a speed greater than that of light. On our level, it can
move a thousand times that speed. The journey took us less than a year.
"Our group was the last to leave. We deliberately stayed on as long as we could.
Then we completed the transformation to the correct level of cosmic energy -- you might
call it the fifth dimension -- and began our journey.
"It was on this return journey that we met with the accident. The chances against
it were millions to one; it should have been impossible. When we had covered more than
half the distance, we passed within a few hundred miles of a collapsing star -- a black
hole. These are some of the rarest objects in the universe, and none of us had ever
encountered one before. They end by falling out of your universe into a nondimensional
hyperspace. We decided to explore -- which was a mistake. Some of us were sucked into
the whirlpool. Others realised what was happening and warned the rest of us to stay away
before they were also sucked in. But it was too late to escape. The force was too
powerful. All that we could do was to delay our destruction. We did this by moving into
orbit around the black hole. And we continued to circle around, drawn inexorably by its
gravity. Some lost strength and hope and allowed themselves to be drawn in. And the rest
of us continued to struggle, determined to maintain existence until the last possible
moment.
"And then, after more than a thousand years, the black hole disappeared. It fell out
of your space, and we were free. Yet we were now so exhausted that we lacked the
strength to transform ourselves to the correct level of energy. We were free, but we were
stranded in space, four hundred light-years from our own stellar system.
"It was then we began to dream of our happy days on your earth, of the flow of
energy from living bodies. We began to travel slowly back towards our own system,
searching for other inhabited planets like the earth. There are millions of these in the
universe, and if we had been less exhausted, we could have found one without difficulty.
As it was, we searched for more than a year before we found one. This was inhabited by a
primitive race of animals, not unlike dinosaurs, but far bigger. Their coarse energy
disgusted us, but we needed it to live. We absorbed it until we were drunk, killing the
creatures by the hundred. After that, we felt less desperate; but the energy transformation
was still impossible. Their lower form of energy made it even more difficult. So we
moved on, looking for a planet with some higher form of life.
"It is true that we had become destroyers of life. But we had no alternative. We
were like soldiers lost in the desert; we had to take whatever we could find. And we
found many inhabited planetary systems. In some cases, we found creatures with the kind
of life energy we needed, but they always resisted us. We had to take what we wanted by
force, destroying those who were too weak to resist. On one planet of the Alnair system,
we found bodies resembling those we bad left behind at home, and took them over. We
were gradually becoming reconciled to the state of homeless wanderers. And now we had
bodies, the longing to return home was beginning to disappear. Besides, we realized that
we were apparently immortal. At first, we assumed that this was some strange
consequence of our ordeal in the black hole. We decided to try the experiment of living
off natural foods, to see what happened. The result was that we aged at the normal rate.
So it was now clear that if we wanted to stay alive, we had no choice. We had to continue
to drain the vital energies of other creatures. We learned to do this without actually
destroying them -- in the way that human beings have learned to milk cows. This was not
only more humane, but it also prevented us from destroying our own food supply. There
were some among us who found even this alternative disgusting, and who preferred to
allow themselves to die of old age. But the rest of us became reconciled to our new status
-- as vampires or mind parasites. After all, this seems to be a law of nature; all living
creatures eat other living creatures.
"On a planet of the Alpha Centauri system we began to build a spacecraft. It was
vast, because we wanted it to remind us of our home -- the great underwater caves of our
own world. More than twenty thousand years ago, we revisited your solar system. We
were hoping to find beings from our own world -- for we knew they intended to return
here periodically to observe your progress. We were disappointed, but we stayed here
nevertheless. Human beings were still hunters living in caves; we taught them the arts of
agriculture, and how to build villages in the middle of lakes. And when there was no
more we could do, we returned to the Alpha Centauri system and continued our
explorations. . ."

Drugač uporabljam kar mozila ali brave brskalnik, odprem pdf in ga povečam. Se mi pa zdi, da trpijo oči & glava :D Je nek boljši filing brat fizično knjigo, ampak jbg ga. Me je zgrablo in sem prebral... :D
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8486
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Aug.2023 at 16:57
Elizabeth Kolberth, ŠESTO IZUMRTJE: Nenaravna zgodovina

- Najboljša knjiga stvarne literature po izboru Guardiana
- Pulitzerjeva nagrada za najboljšo knjigo na področju stvarne literature
V zadnje pol milijarde let je na Zemlji prišlo do petih množičnih izumrtij živih bitij; raznolikost življenja se je pri vsakem od njih nenadoma in dramatično zmanjšala. Znanstveniki po vsem svetu pa trenutno spremljajo šesto izumrtje, ki naj bi bilo najbolj uničujoče izumrtje od padca asteroida, ki je pred več kot 65 milijoni let zbrisal dinozavre z obličja Zemlje. Tokrat pa kataklizme ne gre iskati v zunanjih dejavnikih, ampak v človeštvu samem.
V nagrajeni knjigi Šesto izumrtje njena avtorica Elizabeth Kolbert, priznana raziskovalna novinarka, nazorno in analitično prikaže, zakaj in kako smo ljudje spremenili življenje na našem planetu v tolikšni meri, kot ga ni še nobena vrsta poprej. S prepletanjem različnih znanstvenih ved avtorica natančno opiše fascinantne živalske vrste, ki so že izgubljene, in predstavi razvoj koncepta izumiranja skozi naravno zemeljsko zgodovino. Če se bodo sedanji trendi nadaljevali, Kolbertova ocenjuje, da bo konec 21. stoletja izgubljenih med 20 in 50 odstotkov svetovne flore in favne, s čimer jasno pokaže, da bo šesto izumrtje najverjetneje najbolj izrazita človekova zapuščina. Vse to nas sili, da premislimo o dveh temeljnih vprašanjih: kaj pomeni biti človek in kako človeštvo spreminja življenje Zemlje.
Kolbertova zavzeto poroča o propadanju flore in favne v habitatih na vse koncih sveta: vodi nas vse od Paname do Islandije, od Italije do Škotske in od amazonskega deževnega gozda v Braziliji do oddaljenega otoka ob obali Avstralije. Spoznanja raziskovalnih odprav Kolbertova dopolnjuje s pogovori z znanstveniki in raziskovalci, bralca pa sooči z dejstvom, da smo sredi sodobnega, umetno sproženega šestega izumrtja. Kljub temu v svoji raziskavi ne obsoja, temveč išče objektivno rešitev za prihodnje rodove. Iskreno, znanstveno natančno in vsakemu bralcu dostopno branje, ki na široko odpira oči.


Edited by devlin - 24.Aug.2023 at 16:59
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03.Sep.2023 at 14:16
Na slušalkah  zaključil z  Into the Void - Geezer Butler (Black Sabbath), ki jo prečita sam avtor. 
Ob boku z Iommijevo in Ozzyjevo knjigo je ta najbolj frišna (2023) in tudi mogoče najmanj dramatična, ne bi reku dolgočasna ampak. .. Ozzy je res visok standard postavil. Je kr zanimiva izkušnja prečitat eno zgodovino skozi 3 pare oči, kjer vsak doda svoj detajl, kjer prihaja celo do vsebinskih odstopanj, sploh ob sporih med člani. Prav tako mi je fino raziskat solo projekte, ki sem jih takole v omembi spoznal prek teh knjig. 

Knjiga se je končala ravno sredi bicikliranja, tako da nisem imel nekaj časa za odločanje kaj naj poslušam preostanek poti, tako da sem pograbil David Grohl - The Storyteller, ostajam na bandovskih avtobiografijah.

Vzporedno na bralniku teče kratka (50 stranski esej): George Orwell - Politics and the English Language

Orwell se mi je z vsakim tekstom bolj prikupil v svoji jezikovni sočnosti.. pred kratkim sem kucnil 15 stranski članek na Paranoidu o našem forumu in.. uh.. sm se kr namatral, sem iz forme.. in si pol pod nos pomolim takle tekst, ki se ubistvu tiče pisanja in pisateljevanja. 
Back to Top
robert_balordo View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 27.Aug.2016
Location: Gozd
Status: Offline
Points: 208
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote robert_balordo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Sep.2023 at 12:37
Sem nabavil vse knjige od Witcherja, v angleščini, poljščine žal ne obvladam :D
Upam da je lepo napisano, igral sem samo prvo videoigro leta 2005 al 2006? Pa nekaj na netflixu sem si pogledal, se mi je zdelo kar zanimivo :)
Skupno je enih 3000 strani....
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8486
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Sep.2023 at 15:28
Witcher 3 je umetnina. Se navezuje sicer na dvojko, odločitve ki si jih sprejel tam ti lahko krojijo usodo v trojki, skozi en intervju ki ga moraš dati. Dvojka mi je sicer bila najšibkejša v seriji, ampak se jo splača obrnit samo zaradi tega. Trojko trenutno furam 8i re-run kljub njeni glomaznosti. Still fun. To je nekaj kar bi moral izkusiti vsak. Po njej sem nehal igrati druge igre, ker me nobena več ne poteši. In pol sem po nekaj časa začel znova. Še vedno odkrivam nove kveste. 

Sori za offtopic - sicer pa tako pogrešam ta svet, da tudi sam resno razmišljam o knjigah, ki so baje tudi dobre, čeprav mi fantazija načeloma ne leži. 

Nadaljevanko so pa umorili do konca. Nekako sem zdržal prvo sezono in obupal. Pogledal sem samo še izseček z predjamskim gradom, ki so ga z računalnikom tudi izmaličili v eno grdoto.
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
robert_balordo View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 27.Aug.2016
Location: Gozd
Status: Offline
Points: 208
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote robert_balordo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Sep.2023 at 08:31
Ja, verjamem. Že prva igra se je razvijala na bazi odločitev, ki si jih spotoma naredil. Trenutno moj računalnik ne zmore na polno paro te igre, tako da se še vedno igram stare elder scrollse, bo pa sigurno naložena ko bom knjige prebral in kupil bolj normalno mašino....na PS4 se mi ne da igrat ker sem navajen igranja na računalniku.
Še en mali offtopic. Meni najboljši RPG je Gothic 2. 
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Sep.2023 at 13:33
Par zadnjih prečitkov:

 George Orwell - Politics and the English Language

O tem, kako slabi pisci uničujejo jezik, kako primerjave in primere, namesto da bi konkretizirale izrečeno, delajo prav nasprotno. 

Primer:

 
Quote Now that I have made this catalogue of swindles and perversions, let me give another example of the kind of writing that they lead to. This time it must of its nature be an imaginary one. I am going to translate a passage of good English into modern English of the worst sort. Here is a well-known verse from Ecclesiastes:

I returned and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither yet bread to the wise, nor yet riches to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happeneth to them all.

Here it is in modern English:

Objective consideration of contemporary phenomena compels the conclusion that success or failure in competitive activities exhibits no tendency to be commensurate with innate capacity, but that a considerable element of the unpredictable must invariably be taken into account.

This is a parody, but not a very gross one. Exhibit 3 above, for instance, contains several patches of the same kind of English. It will be seen that I have not made a full translation. The beginning and ending of the sentence follow the original meaning fairly closely, but in the middle the concrete illustrations – race, battle, bread – dissolve into the vague phrase ‘success or failure in competitive activities’. This had to be so, because no modern writer of the kind I am discussing – no one capable of using phrases like ‘objective’ consideration of contemporary phenomena’ – would ever tabulate his thoughts in that precise and detailed way. The whole tendency of modern prose is away from concreteness. 


Pove še, kako   utečene besede in besedne zveze izgubljajo svoj pomen oz. celo pride do obrata (hammer and anvil) in o vdoru Latinskih in drugih tujerodnih fraz v angleški jezik. 

Drugi del je review Hitjerjevega Mein Kampf:

Quote One feels it again when one sees his photographs — …..(in particular the one) which shows Hitler in his early Brownshirt days. It is a pathetic, dog-like face, the face of a man suffering under intolerable wrongs. In a rather more manly way it reproduces the expression of innumerable pictures of Christ crucified, and there is little doubt that that is how Hitler sees himself. …. He is the martyr, the victim. Prometheus chained to the rock, the self-sacrificing hero who fights single-handed against impossible odds. If he were killing a mouse, he would know how to make it seem like a dragon. One feels, as with Napoleon, that he is fighting against destiny, that he can’t win, and yet that he somehow deserves to. The attraction of such a pose is of course enormous; half the films that one sees turn upon some such theme.”


Na slušalkah sem prekinil David Grohl - Storyteller. Dolgčas. Bom nadaljeval nekoč. 
Vmes pa posegel po prav tako Orwellovi - Coming up for air.

Zgodba je o 45 letnem rahlo zavaljenem poročenem samcu, ki začuti naval mladostne energije in se poskuša podat na dogodivščino, nazaj v svoj rodni kraj, lovit ribe. Zajebano, kajti mora nekako ženo prelisičit, da gre na poslovno pot. Ampak svet in še posebej njegov rodni kraj je malo pred drugo svetovno vojno povsem drugačen. 

Sicer kar se tiče zgodbe do sedaj meni najmanj ljubo Orwellovo delo, ampak vseeno super poslušanje zaradi literarnih prvin. Komično in groteskno kako opisuje ljudi in dogodke. 

Naprimer, samorefleksija glavnega lika na vamp, ki ga je pridelal v zadnjih 10 letih:

Quote I'm fat, but I'm thin inside. Has it ever struck you that there's a thin man inside every fat man, just as they say there's a statue inside every block of stone?


ali pa:

Quote I’ve been both fat and thin in my life, and I know the difference fatness makes to your outlook. It kind of prevents you from taking things too hard. I doubt whether a man who’s never been anything but fat, a man who’s been called Fatty ever since he could walk, even knows of the existence of any really deep emotions. How could he? He’s got no experience of such things. He can’t ever be present at a tragic scene, because a scene where there’s a fat man present isn’t tragic, it’s comic. Just imagine a fat Hamlet, for instance! 
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17.Sep.2023 at 10:03
Sočasno končal na bralniku in na slušalkah isti dan... 
bralnik: Miha Mazzini: Drobtinice

roman/novela, 160 strani iz podna Jeseniške družbe. En kao pisatelj, ki se naliva s piri v lokalih, prjateljuje z balkanskimi kolegi, ki delajo v železarni... Vmes prtisne kkšno babo, sicer pa se tepejo med sabo, s policijo etc.. Pač un lajf k je vse prežeto z alkoholnim avtopilotom, slabimi življenjskimi pogoji in sivočrno prihodnostjo. 

Napisal v letu mojega rojstva 1987, naklada 54k, po njem je bil tudi film posnet z Borutom Veselkotom v glavni vlogi. 

_______________________

Na slušalkah sem nadaljeval z "George Orwell - Keep the Aspidistra flying"

Nekih 300 strani grajenja mračnjaškega vzdušja skozi spremljanje življenje zgodbe enega "pesnika", tiste vrste, ki bolj malo izdaja.. Orwell res mojstrsko niza okoliščine, od tega, da je to bila nekoč kar številčna rodbina, katere domala vsi člani so se pripeljali v tako ali drugačno genetsko slepo ulico. 

No, ta glavni lik je morda še edini, ki bi lahko rod nadaljeval, je mentalno spreten, ampak tako zelo skregan s sistemom vrednot okoli sebe, da se zavestno pelje dol v blato. Aspidistra je okrasna rastlina, ki v tej zgodbi simbolizira srednji sloj in njihovo življensko pot, v kateri obvezno na okna nastavijo to rožo. Proti koncu zgodba dobi več preobratov in je res užitek spremljat razvoj karakterja, njegov miselni proces, kako se tga med realnostjo in svojimi ideali, ki ga niso pripeljali daleč. 

Orwella beremo tako zaradi zgodbe kot zaradi sočnosti jezika in njegovega pronicljivega opažanja.. in tega kako brutalno nesramen je lahko v opisovanju ljudi in njihoveh lastnosti. 

Priporočam!
Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17.Sep.2023 at 15:56
Drobtinice je bila verjetno moja najljubša knjiga mojih otroških/najstniških let in je verjetno imela velik vpliv pri oblikovanju moje hojladri osebnosti.
Po mojem vsak, ki je odraščal ali odrašča v delavski družini v kakšnem obrobnem industrijskem kraju prepozna grenkobo, ki jo generira ta knjiga.

Quote

I don't wanna go to where
where the rich are going
I don't wanna hear to what
what the rich are saying.

- Joe Strummer, Clash, 1977

Svašta.

- Ibro Hadžipuzić, Železarna, 1983


Ali je vredno prebrati še ostale knjige tega avtorja?
Drugače redno poslušam njegove podcaste, ker so tako čudovito CRINGE.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18.Sep.2023 at 09:03
@polopoklip:
tule na prejšnji strani sem par vrstic o Miha Mazzini - Izbrisana napisal.
Dobr piše Miha. 


Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Sep.2023 at 10:02
Na slušalkah zaključil z David Grohl - The storyteller
Ocenjena z 4.9 zvezdic, newyork bestseller. Zvočno knjigo prebere avtor sam.

Na kratko metal autobiografije > grunge oz vse nemetal. Skoraj bi reku, da je proti zgodbami Black sabbath, Iron maiden, Motley crew, tem rečem, ki sem jih čital pred kratkim... dolgočasna.. 

O Nirvani je zgolj mogoče eno uro od 10. Je pa človk tekom življenja nabral kar nekaj dosežkov. Grohl je precej bolj ponižen od ostalih rockzvezd, zato mogoče tudi zgodbe niso tako ekstremne. Precej poudarka je na družini.

Na bralniku sem poskusil prvih 50/1700 strani zbran del rimskega Ovid-a, pa mi spričo sloga ni neki potegnilo. 

Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8486
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Sep.2023 at 00:51
Izšla je nova specialna številka Mladine: Papeži. Če koga zanima kakšno središče razvrata in kurbarije je bil Rim oz. Vatikan toplo priporočam.

Še bolj izčrpno pa je, če se prebere knjigo The bad popes. Pravila so bila vedno za rajo, gospoda je vedela kakšen bullshit pedla in si je privoščila vsa earthly delights. Ni naključje, da so danes papeži tako stari, da jim kembelj več ne zvoni, ker bi v tem času ko cerkev tone iz ene afere v drugo in je folk bolj občutljiv na to bilo precej nerodno, če bi se obnašali tako kot njihovi predhodniki.... Sicer pa je še več knjig na to temo, nisem prepričan da sem priporočil pravo, je že dolgo kar sem bral Big smile


Edited by devlin - 24.Sep.2023 at 12:56
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02.Oct.2023 at 10:06
PRIPOROČAM PRIPOROČAM PRIPOROČAM!

The Schopenhauer Cure - Irvin Yalom

(moj medij je bila zvočna knjiga)
Supr zadeva, kakšn razvoj karakterjev, oh <3
Zgodba: psihoterapevt Julius, 65, izve, da ima melanom, tip kožnega raka. Eno leto življenja mu odmerijo. To je prvi kavelj knjige, na katerega se ujameš - kako krmari čez panične misli, kako žonglira z idejo smrti... 

Nato prelista seznam bivših klientov/pacientov in pokliče nekoga, ki mu s terapijo ni zmogel pomagati.. zajeban karakter, zelo nečloveški, seksualni predator in uspešen pri tem.. a se je ozdravil sam, s prebiranjem Schopenhauerja. In pravi, da se uči za službo psihoterapevta. Da potrebuje mentorja, nekoga ki ga bo spustil v ta svet. 

Julius pristane, pod pogojem, da pol leta obiskuje njegovo skupinsko terapijo. In to je centralno okolje, kjer preživimo največ časa.. In spoznavamo karakterje in skupinsko terapijo kot orodje. Hkrati v detajle spoznamo delo omenjenega filozofa. 

Več pa ne bi izdal, ker je polno nepredvidljivih preobratov. Na momente sm imel solzne oči, karakterji so res doživeti.

Nadaljujem z "When Nietche wept", delo istega avtorja. 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.07
Copyright ©2001-2024 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0,563 seconds.