Paranoid Metal Webzine Homepage
Forum Home Forum Home > Ostalo > Ostalo
  New Posts New Posts RSS Feed - Knjige 2: Judgement Day
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Knjige 2: Judgement Day

 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>
Author
Message
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6702
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Oct.2023 at 11:58
te dni prebrala novelo študija v škrlatnem, prvenec od arthurja conana doyla, kjer predstavi primer sherlocka holmesa in njegovo srečanje z dr. watsonom. zanimivo, ko eno knjigo bereš cca. 3 desetletja kasneje - me je pa ta knjiga naredila sherlockovo fenico in sem prebrala vse, kar ga je zadevalo.

že par mesecev ljubljanske večere zaključujem z lenkovimi 100 km, biografijo borisa kobala.. zanimivo branje, zlasti če te zanima kulturno prekrivanje tržaškega in osrednjeslovenskega prostora..

vmes posegla po avtobiografiji jugoslovanske (in kasneje ameriške) igralke mire furlan z nekoliko cheesy naslovom, imej me rajši od vsega na svetu. top zadeva! o zapletenem svetu nekdanje jugoslovanske federacije, njenem brutalnem razpadu in iskanju varnega prostora pod soncem drugod po svetu.. mira s svojim subtilnim analitičnim opazovanjem ne prizanaša, zlasti ne sebi.
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Oct.2023 at 13:33


Tole tudi zelo priporočam - filma pa nkar gledat. 
Irvin Yalom je po dveh preposlušanih knjigah tako postal eden ljubših pisateljev, bom kresnil kr takoj še eno njegovo knjigo. 

Predvsem zanimivo je to da prepleta zgodovinsko resničnost z lastno fikcijo in da skozi literarno dramo pravzaprav prispeva v resno študijsko gradivo njegovega področja - psihoanalize in psihoterapije. 
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Oct.2023 at 10:17
Končal s poslušanjem tretje knjige v nizu istega avtorja Yalom Irvin - Love's executioner

Naslovljena je po prvi izmed 10 zgoodb iz psihoterapevtskih seans.
Zgodbe so seveda tako predelane, da zakrijejo resnične osebe za temi zgodbami.

Kot sem poslušal v interjuju je tale možakar kar zvezda na področju psihoanalize in psihoterapije, takoj za Freudom. 

Toplo priporočam, kot vse ostalo, kar sem od njega do zdaj požrl. Kako to vleče, kako je vsaka zgodba na svoj način navezljiva na lastne zgodbe. Predsem pa razkriva psihoterapevtski proces in pristope za tiste, ki se tega nismo nikdar udeležili oz. poslužili. 

Napisana naj bi bila po besedah avtorja predvsem za mlade bodoče psihoterapevte, ker sam proces, kakor ruje po pacientu, ruje tudi po terapevtu samem.. ker mu ob na stotine načinov razsutimi pacieniti vznikajo nedobrodošle misli... to je posebej očitno, ko zdravi eno debeluško. V svojih časoma kratkih odrezavih stavkih je lahko prav brutalen. A na nek način to deluje zbliževalno... ker ima vsak kakšne misli, na katere ni ravno ponosen, ampak pač.. so.  Prilagam primer:

Quote The day Betty entered my office, the instant I saw her steering her ponderous two-hundred-fifty-pound, five-foot-two-inch frame toward my trim, high-tech office chair, I knew that a great trial of countertransference was in store for me.

I have always been repelled by fat women. I find them disgusting: their absurd sidewise waddle, their absence of body contour – breasts, laps, buttocks, shoulders, jawlines, cheekbones, everything, everything I like to see in a woman, obscured in an avalanche of flesh. And I hate their clothes – the shapeless, baggy dresses or, worse, the stiff elephantine blue jeans with the barrel thighs. How dare they impose that body on the rest of us?

The origins of these sorry feelings? I have never thought to inquire. So deep do they run that I never considered them prejudice. But were an explanation demanded of me, I suppose I could point to the family of fat, controlling women, including – featuring – my mother, who peopled my early life. Obesity, endemic in my family, was a part of what I had to leave behind when I, a driven, ambitious, first-generation American-born, decided to shake forever from my feet the dust of the Russian shtetl.

I can take other guesses. I have always admired, perhaps more than many men, the woman’s body. No, not just admired: I have elevated, idealized, ecstacized it to a level and a goal that exceeds all reason. Do I resent the fat woman for her desecration of my desire, for bloating and profaning each lovely feature that I cherish? For stripping away my sweet illusion and revealing its base of flesh – flesh on the rampage?

I grew up in racially segregated Washington, D.C., the only son of the only white family in the midst of a black neighborhood. In the streets, the black attacked me for my whiteness, and in school, the white attacked me for my Jewishness. But there was always fatness, the fat kids, the big asses, the butts of jokes, those last chosen for athletic teams, those unable to run the circle of the athletic track. I needed someone to hate, too. Maybe that was where I learned it.

Of course, I am not alone in my bias. Cultural reinforcement is everywhere. Who ever has a kind word for the fat lady? But my contempt surpasses all cultural norms. Early in my career, I worked in a maximum security prison where the least heinous offense committed by any of my patients was a simple, single murder. Yet I had little difficulty accepting those patients, attempting to understand them, and finding ways to be supportive.

But when I see a fat lady eat, I move down a couple of rungs on the ladder of human understanding. I want to tear the food away. To push her face into the ice cream. "Stop stuffing yourself! Haven’t you had enough, for Chrissakes?" I’d like to wire her jaws shut!

Poor Betty – thank God, thank God – knew none of this as she innocently continued her course toward my chair, slowly lowered her body, arranged her folds and, with her feet not quite reaching the floor, looked up at me expectantly.

Back to Top
Kilroy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 1441
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kilroy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Oct.2023 at 13:59
Frogstomp, se strinjam. Priporočam Yaloma v Branje. Kar nekaj njegovih knjig je že prevedenih v slovenščino, pa najbrž bo še kakšna.

Mal bom preskočil temo na film,... obstaja tudi dokumentarec o njegovem delu: Yalom's Cure (2014).

Ker vidim, da ti Yalom sede, bi ti bil mogoče zanimiv dokumentarec Stutz (2022): https://www.imdb.com/title/tt21819228/?ref_=fn_rvi_tt_i_3

Edited by Kilroy - 25.Oct.2023 at 08:58
ブレードランナー
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25.Oct.2023 at 09:52
Ja, nadaljujem kr z The gift of therapy of njega. 
Kar sm spremljal kolege, ki so se iz različnih razlogov odločali za psihoterapije je pri nekaterih šlo na bolje, drugi so dobili občutek, da so zmetali kupe keša za navadno meglo.. za en primer pa lahko rečem, da so bli rezultati katastrofalni - človk je zasovražu vse svoje kolege in svoje minulo življenje, za ljudi, ki so mu nudili vso oporo na mnogih področjih se je odločil, da so ga vsi okol prnesli etc.. skratka, precej sranja so mu nrdili. 

Zato mi je tole področje zanimivo prebirati - sploh zaradi takih uvidov, ko človeku razdre oklep oz. obrambne mehanizme prehitro, preden mu postavi novo strukturo
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8491
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25.Oct.2023 at 11:01
Frogy mrbit malo trivie, psihoterapija na sploh je pri nas v katastrofalnem stanju. 

Janša je favoriziral (in ga še in tja meče enormne količine dnarja, medtem ko je usposabljanje pravih zapostavljeno) Gostečnikov družinski inštitut, ki ponuja isto, kot če bi šel na pastoralno svetovanje za svojo ceno, in Freudovsko šolo, ki štepa psihoterapevte preko tečajev in izobraževanj.
Za kvalitetnega kliničnega tipsona to seveda ni dovolj. 

Če se že kdo odloča za to bi mu priporočil koga, ki ima status kliničnega psihoterapevta, a njih je  malo, vrste so dolge in so običajno zelo dragi, če greš zasebno. Ostalo je psihotraparija. 

Osebno precej ne verjamem vanjo, kakorkoli pa se učinki navadno začnejo kazati čez leta. Če to pretvoriš v $ te začne bolet glava. Preprogramirat človeka ni tako 'enostavno' kot kompjuter. 

Ena boljših psihoterapij je sigurno (vodena) telovadba, tako da bi zelo priporočal, da če persona to zmore, da se za to ceno raje pobere tja kot k kakemu šarlatanu.


Priporočam tudi tole knjigo:


Edited by devlin - 25.Oct.2023 at 12:02
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25.Oct.2023 at 12:39
No sej to so tudi uvidne besede v The gift of therapy - pravi, da je prava psihoterapaji izumirajoča vrsta, ker se mora panoga finančnim vzvodom prilagajat - kar se da hitro postavit diagnozo in pripadajoče farmakološko zdravljenje... in nadaljuje kako je že sama postavitev diagnoze lahko samouresničljiva prerokba... in to sem vidu na lastne oči.. zdaj bivši družabnik se je zapičil v idejo, da je z njim nekaj narobe in da rabi diagnozo.. in tako je šel in dobil diagnozo in tablete vsakič znova vsakič z drugimi učinki in vsakič je verjel v to diagnozo in se skladno z njo pričel obnašati. Ta isti človek, ki je vse svoje kolege in življenje kot ga je poznal po mnogih terapijah zasovražil. 

Na temo zdravljena s tabletami je tudi Davorin Lenko eno luštno čtivo izdal: ne govorit psihiatru v metaforah

Glede prostopov oz. šol (schools of thought) pravi Yalom, da so bolj kot v pomoč pacientu to oradja utehe za terapevta, da ima nek privez, nekam kamor lahko splava iz kaosa improvizacije, ki pravzaprav psihoterapija je. Velikokrat delaš nekaj po občutku, tipaš s palcem na nogi po minskem polju.. še posebej mu je to postalo jasno ko je sam imel seanso z terapevtom, ki se je strogo držal Freudovske šole - tak okoren primerek pri nas je recimo Roman vodeb, ki se obnaša kot da po Freudu nobena knjiga več ni izšla. 
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8491
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25.Oct.2023 at 12:55
Zdaj me zelo ima da bi padel v eno dolgo diskusijo o farmakih, ampak sem že dostikrat dronal s tem in ta forum morda tudi ni najbolj primeren za to. Na kratko: Rekel bom samo da sem velik fan in da so mi naredili veliko več dobrega kot psihoterapija. Vem pa tudi koliko škode lahko naredi nesposoben psihiater saj sem bil zdravljen narobe skoraj do stopnje samomora (rabil sem antidepresiv, filal pa so me z antipsihotiki). Ker me je zanimalo kaj se mi dogaja sem se sam malo izobrazil, nagruntal tudi katero zdravilo rabim in kakšna diagnoza bi zame veljala, imel sem tudi srečo, da mi je na pot prineslo takrat najboljšega dohtarja v slo, ki me je poslušal in POF. Ena tabletka in mnogo dobrih let ter stran z večino problemov do pred časom ko se mi je ponovno sesul svet in ga še vedno nekako dajem skp. 
Tako da bi rekel, da je glavni problem bolj v tvojem kolegu kot v zdravilih (moraš se tudi zavedati, da ti ta omogočajo samo to, da lahko začneš kidat drek v katerem si, se pravi moraš vzet lopato in začet), morda tudi v tem, da je čas pri zdravniku omejen in se marsikomu tudi malo ne da. 

V glavnem edini nasvet ki ga res lahko dam pa je to, da bi se po zdravilih (razen starejših antipsihotikih, ki imajo porazne stranske učinke ampak včasih je žal še vedno treba delati kompromis) človek moral počutiti daleč bolje, če ne, naj teži psihiatru naj jih menja. Če to ne gre skozi naj gre po drugo mnenje. 

Se ponavljam, ampak morda komu pride prav.

Od takih kot je Vodeb pa samo bežat. Ćelavi je zjebal že marsikaj, očitno se je zapičil tudi v psihoterapijo.



Edited by devlin - 25.Oct.2023 at 13:26
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26.Oct.2023 at 09:24
No sej govoriva eno in isto stvar - js sm bil samo presenečen kako hitro in brez filtra je možakar prišel do antipsihotikov.. dobesedno, šel je do psihiatra, mu povedal z drugimi besedami, da ga mede, da ne more zaupat lastni presoji, neki v tem smislu... in odšel z receptom,in povedal, da je po tistih tabletah pa šele zares tripal. 

Ehm.. čaki mal... če ti pride človk povedat, da ni za zaupat njegovi presoji.. a ne bi mogu ta človk vprašat lih vse ostale, njegove svojce, kolege... da opišejo situacijo, namesto, da človeku, ki se samoprijavljeno nespametno odloča predpiše nekaj, po kar je v svoji nerazsodnosti prišel? 

Jst nism proti farmakolođki pomoči, sem vidu dosti delujočih primerov. Predvsem bi si želel, da se tudi konoplja lahko začne uradno tako uporabljat - lahko rečem za en primer, da je to najbolj učinkovita reč, ki ga res drži v blagostanju in ravnovesju. Ko zmanka tega je takoj, ampak res takoj default na alkohol... in potem sesutje. 
Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Oct.2023 at 01:55
Notes from Underground by Fyodor Dostoevsky

Kako ne maram te knjige, vendar jo vseeno zadnja leta precej pogosto prebiram/poslušam.
Zanimivo bi se bilo poigrati z idejo, če bi lahko narisali vzporednice med vsebino te knjige in metalsko 'only ug/underground is real' mentaliteto, ki jo verjetno poznana vsem tukaj.
Ali je možno, da se preobrazba vsakega pravega metalca konča s tem, da postane 'underground man'?
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8491
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Oct.2023 at 07:50
Ne vem, jaz sem precej mainstream Smile
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03.Nov.2023 at 10:10
Končal s poslušanje četrte v nizu Irvin Yalomovih knjig. The Gift of Therapy se od prejšnjih razlikuje po tem, da ni toliko literarna, prej tehnični priročnik. Spričo tega malo manj vleče v zgodbo ampak je hkrati polna momentov, ki so se mi res zapičili v spomin. Rovari po duši, spodbuja spomine s tem, ko opisuje psihoterapevtski proces in teme, ki jih tam odpirajo. 

Sestoji iz blizu 90 kratkih poglavij (stran do dve), ki so pravzaprav posamični napotki oz. nasveti. 

Priporočam.. s svojimi problemi se kdo lahko sam sebi zdi malo trčen na čase, in če greš v te knjge približno diht, te znajo tako pretrest, da pride nezadostno predelano ali pred sabo skrito na plano - in ko si na vrhuncu stresa te nekako pomiri - nisi ti prfuknjen - to je eksistencialna resničnost človeške duše, to se dogaja vsem. 

Med drugim odkriva tudi nekaj teoretskih okvirov, ki se jih terapevti poslužujejo, recimo Johari Window.

undefined

"In psychotherapeutic process we aim to make the first quadrant grow at the expense of the other three"

Sepravi.. je par punchlineov notr, ki so tako fletno ubesedni, da jih odneseš s sabo.

Na bralniku sem v prvi tretini Davorin Lenko - Triger... zanimivo, sploh ker sem prej brebral tisti njegov krajši tekst, ki sem ga malo višje linkal - o tem kako je zgledal proces pisanja naloadan s tableti. 

A.. še to, vse dokler nisem začel brat sem bil prepričan, da je naslov knjige TIGER :D

Edited by frogstomp - 03.Nov.2023 at 10:12
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8491
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Nov.2023 at 04:43
No zdajle sem končno v eni od noči, ko me daje nespečnost prebral kolumno Davorina Lenka, ki si jo linkal. Impresivno. 
Hkrati pa čudno in zanimivo kako smo vsak človek res mašina zase. Jaz se npr. čisto dobro zavedam da brez 'bergle' sploh ne bi mogel funkcionirati. 
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17.Nov.2023 at 09:54
Sem posegel po bestsellerjih spet s klasiko Mačje pokopališče. Na slušalkah. Stephen King mi je bil do sedaj samo poznan po imenu, ki je vedno nekako prisoten v literarnem ozračju, no zdaj pa sem zagazil notr, da vidm kaj v pisanju je takega, da ga uvršča v sam vrh.
Zgodbe ne bom nič izdajal, morm pa rečt da sm zadovoljn s tem kar sm prečital.. Lepo raziskano prepletanje medicinskih spozanj, psihologije, notranji monologi so globoki, scene, ki jih opisuje mesnate, otipljive. Tako kot je na eni strani nagnusno in grozno je na drugi lahko sproščeno komično. Bom še kaj nataknil od njega. 

Dalje na slušalkah ženem Douglas Murray - The strange death of Europe. 
Vsebino že poznam nekako, ker sem leta nazaj predvsem na yt gledal te intervjuje, ki jih imajo književniki, kjer že dobiš zadovoljiv oris  vsebine, ampak... ja no.. je precej bolj poglobljeno, ko se zagrizeš v tisto cca 14 urno strukturirano reč.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Nov.2023 at 19:10
Končal z Douglas Murray - The strange death of Europe.


Nič posebej novega, saj sm vsebino nekako že posredno spoznal prek različnih kanalov od 2015 dalje. Osnova je povzetek odzivov na masovne migracije v Evropo, kakšna direkrepanca je med javnim mnenjem in politiko, ki naj bi v demokraciji vsaj malo ta mnenja upoštevala. Drugi del o identiteti je o tem, kako smo s opuščanjem vere prišli v ta eksistencialni problem, da se več ne poistovetimo z evropskimi dosežki ampak zgolj še z grehi... Vsekakor bi jo dal za prečitat svojim kolegom, ki recimo zdajle kritizirajo Izrael in pravijo, da bi morali državljani te države po 7. oktobru na mejo lubčke pošiljat čez... verjetno ne bi zmogli par strani tega čtiva. 

Nadaljujem z World of yesterday - Stefan Zweig. Referenco sem pobral v zgoraj opisani knjigi. Začne se zelo zanimivo in prikaže, kako so židje na Dunaju mecensko podpirali visoko kulturno sceno daleč po tem, ko se lokalni veljaki niso več s tem bavili. 


Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Nov.2023 at 10:35
Glede na to, da je bil omenjen Stefan Zweig, bi priporočil njegovo knjigo 'Beware of Pity'.

https://www.goodreads.com/book/show/59149.Beware_of_Pity
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Nov.2023 at 12:20
Hvala, morda jo maložim naslednjo. Tole zdej kar poslušam mi je lepo prebavljiv opis prejšnjega stoletja, oblek, spolosti, duhovne in umetniške scene.. no, zdaj se pa ravno omenja Theodor Herzla, očeta Zionizma. 

V tiskovini sem ravno odložil Davorin Lenko - Triger. 
Dobra. Zanimiva tematika raziskovanja, naklonjenostjo spolne selekcije nekaterih žensk k arhetipu barab, morilcev etc... precej spretno preplete zgodbo "junakinje", ki se podaja čez oblike čudnih razmerij in raziskovanj spolnosti z zgodbo morilca ženks, ki je napisal manifest, in ona to potem bere in raziskuje še bolj kot avtor sam. 

celotna tema mi je nekako blizu že zaradi precej misli, ki smo jih strosili v tej temi.

Zdej sm pa nekje v prvi tretjini Miha Šalehar - Notranji pir.
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6702
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.Nov.2023 at 19:54
jz pozrem vse, kar davorin napise.. ne samo da veliko pise o sexu in družbenem odnosu do njega -  necenzurirano (!), piše tudi z enim kinki sexualnim nabojem, da ga je prav veselje brat.. bela pritlikavka tud super in zbirka kratkih zgodb psihoporn takisto.. pa seveda postopoma zapuščati mizantropolis in že kultna telesa v temi.. pornografsko penetriranje s filozofskimi, psihološkimi, literarnimi in popkulturnimi vsadki..

trenutno berem islandic folk legends od alde sigmundsdottir.. bemti ker cudn folk!.. prou fascinantno v bistvu.. kako se mistika zazre v nacijo, če je premalo ljudi na nekem izoliranem prostoru, kjer je predolgo tema - tud staroverstvo je, kolikor vem, na islandiji uradna religija, ena od.. + hecna angleščina.. velikokrat preberem dvakrat kak stavek in dvigujem obrv..

vmes sem se spravila brat od dekle, ženska, druga_i od bernardine evaristo.. ampak a res ne gre natisnt knjige še z manjšimi črkami..?! me je prou presekalo, če ma beletrina pogodbo s kako optiko, za novačenje novih špeglarjev..??? ta praktični vidik me čist odvrača od branja, ki se izkazuje kot zelo zanimivo..
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
robert_balordo View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 27.Aug.2016
Location: Gozd
Status: Offline
Points: 208
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote robert_balordo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Nov.2023 at 08:15
Update o Witcherju: trenutno sem prebral prve tri knjige in (kot se v veliki večini v takih primerih zgodi) je res velika razlika v primerjavi s tv-serijo. Dosti bolj zanimivo, globoke zgodbe, totalno drugačen pristop do knjižnjih oseb, totalno drugačna atmosfera...
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Nov.2023 at 12:50
Prečital Šaleharjev Notranji pir. Cca 220 strani, zelo lahko branje sočnega izbora besed. Bližnja tematika. Alkohol. 
Človeku se je uspelo od 35 let trajajoče rutine nalivanja distancirat. In hkrati je to pomenilo razhod z večim delom družbe. 

Tud sam se štejem nekako v to klaso ljudi, ki so nekako funkcionalni, relativno uspešno plovejo skozi življenje ampak časoma se tudi malo potopijo. Sigurno je bila to vikend obveznica vsaj 10 let. 
Zdj sm selektivnejši in grem manjkrat ven, ampak recimo cel november smo pa fajn razgrajal, mnogo dogodkov v domačem mestu. In za vsakega tehtam če mi je do teh nekaj ur veseljačenja, da potem 2-3 dni vržem stran.

Nemalokrat sm celo prišel v kakšno neuropatijo po intenzivnem binge-u, praviloma vsako festivalsko sezono. 
Če zbrskam malo paranoid aktivnosti na to temo tule tako sago opisujem v Metalsteel reportaži 2011, pa tudi alkoholni post temo smo imeli nekaj časa aktivno. 


Nazaj k Šaleharju.. sprašuje se "bratje, čemu četrto pivo?"
In tudi sam že nekaj časa študiram zakaj ne uspem vspostavit meje? Zakaj, ko je večer soliden vedno pridejo po pol ducata mehurčkov še 4 pelinkovci in zbudit se oblečen. 

Ta rocknroll je globoko zakoreninjen ampak ga prepoznavam kot čedalje bolj škodljivega. Ene 2 mesca sem po zadnji eskapadi, ki mi je prižgala vse lučke na telesni armaturi za 2 mesca popolnoma odložil pijačo in fak ej. Sej sem šel ven, na dobre koncerte, ampak... se nisem počutil, kot da sem tam. Čakal sem, da bom spizdil dam. Zajebana reč. 

Skratka, dotično čtivo se kar prileže na samopovzročene rane. 

Edited by frogstomp - 30.Nov.2023 at 12:50
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Dec.2023 at 10:11
Na slušalkah učeraj končal z Stefan Zweig - The world of yesterday.

Časoma zanimiva, časoma malo dolgočasna. Malo prosto skače iz tematik pisateljstva, kozmopolitanstva, vprašanja Židov v evropi in drugod, ter politično situacijo v Evropi od konca 19 stoletja do sredine druge svetovne vojne. Tip je svojo ženo 1942 storil samomor. Sicer pa je njegova zapuščina tudi v zbiratlejstvu rokopisov, ki jih je zapustil različnim muzejem.

Ubistvu mi je zgodovinski del kar veliko dal.. omenja mnogo imen in oriše ozračje, ki ti uide z golim poživanjem učbeniške zgodovine. 
Natanko opisuje medčloveške odnose v različnih mestih, Dunaj, Paris, Berlin, Salzburg, pa tudi vzdušje med vojnimi migranti v latinsko ameriko etc.. 

Predvsem pa te prestavi v čas, ko je človek bil samo meso in duša sam po sebi.. in ne postane to šele, ko pokaže dokument... pravi, da si prišle kamorkoli po svetu brez da bi enkrat papirje dal na sonce. 

Mogoče opomin, kako hitro nekaj postane nova normala. Digialni IDji wink wink
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11319
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Dec.2023 at 11:32
Ni povezano, razen s samim avtorjem, torej  Stefanom Zweigom. Strip o njem ...


Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
Kilroy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 1441
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kilroy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18.Dec.2023 at 14:42
Originally posted by grafin grafin wrote:

jz pozrem vse, kar davorin napise.. ne samo da veliko pise o sexu in družbenem odnosu do njega -  necenzurirano (!), piše tudi z enim kinki sexualnim nabojem, da ga je prav veselje brat..





ブレードランナー
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Dec.2023 at 09:57
Včeraj odložil  Davorin Lenko - Bela pritlikavka. 

V primerjavi z Triger je bolj grafična, umazana, tako slogovno kot po scenariju. Prvi dve tretini sta mi fajn tekli, zadnja pa.. nekako se mi je nakoncu zdelo da bi lahko v nedogled opisoval, kar opisuje pa... ne bi nič posebnega dodalo. Tudi zaključek je tak, da ni bistvene razlike, če bi se končalo to 10 strani prej ali kasneje. No ja, mogoče moja napaka, da ostanem malo mlačen, če ne dobim na koncu enega kavlja, ki bi te vlekel v še, če bi bilo še (nadaljevanje?) ali pa enega stičišča ki poveže vse izrečeno.

Sem se pa zalotil, da sem o vsebini razmišljal tudi, kadar je nism bral.. Najprej vsebinsko, kako v tisto zbojenost seksa in drog navrže drobce, ki se mogoče nakazujejo kot izvor tega početja, naprimer odsotnosto očeta... 

in po drugi strani.. kako se avtor razgali čez tako delo... klub temu da so to karakterji.. še vedno so to njegove misli.. kar pogumno.. kr reku bi mu "ej, ti pa nis čist diht, aneda" k bi ga vidu.

Medtem sem na slušalkah en vodič za petje poslušal (4h), kar literatno niti ne spada v tole izbo.. 
naslednja reč na bralniku je Čefurji raus... v prvi četrtini sem se večkrat režal na glas, precej sproščujoče od te morbide, ki jo je Davorin opisoval. 

Sočasno ženem na slušalka Spinoza problem avtorja Irvin Yaloma, ki sem ga že vsaj 4x omenil v tej izbi.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26.Dec.2023 at 15:39
Odložil Čefurji raus! 

D fucking best ej! Narežal sm se kot še pri nobeni knjigi. Če bi jo bral kje na vlaku med ljudmi bi mi blo malo nerodno.

Je pa čisto drugače kot sem pričakoval - pričakoval sem namreč bolj moraliziranje in ne prvoosebno čefurjenje.

Knjiga nekako resonira z mano predvsem zato, ker po eni strani družine stara starša sta direktna kopija teh blokovskih priseljencev... enkrat 25 let nazaj, ko sva jih obiskala s kolegom s podobnim genetskim ozadjem se je hihital, da so identični... prov ta uniformnost karakterjev in odnosov in besednjaka je v tej knjigi res odlično povzeta. Sploh se ne bere kot fikcija.


In hkrati mi po drugi strani nekako ni jasno.. no, al pa mi je, če podtaknem par motivov notri... 
Ko smo imeli tule odprto temo Kdo je čefur so tudi ljudje, za katere sem precej siguren, da so to knjigo prebrali... palamudrili in se sprenevedali okoli definicij... vse kar smo poskušali vzpostavit na jebenih 22 straneh pa je bila ta pojavnost uličnega nasilja in potem.. kolk tega smo/so krivi sami domorodci s tem nesprejemanjem nesprejemljivega? 

Kolk enih besed je izhlapelo v eter, medtem ko recimo srečam dans tiste ljudi, ki so tedaj bili pripadniki čefurske mladinske subkulture in jih uprašam.. "ej.. dej mi neki povej.. a ste vi mel te scene, da ste koga lahk nabutal za brezveze".. in mi reče "ah.. pa ne za brezveze, za dobrdan kolega!"

Grafin, tebe gledam :) 

Zakaj se mi zdi o tem danes, 15 let po te debati vredno spet kopat po tem?
Ker mislm da tovrstno sprenevedanje škodi konkretnemu naslavlanju problema... in razumem, skrb, ki jo je nekdo briljantno zapisal v temi Politika... da so ponujene rešitve lahko hujše od samega problema..

Po drugi strani pa vidim vzporednice s tem kar je Duglas Murray pisal v Strange death of Europe... da se nam dogaja to, da napadamo sekundarne simptome in ignoriramo izvorne probleme... in tako gledamo na eni strani kako ti človk, ki je dobesedno prišel eksplodirat to pove v faco ali kamero... pa se nekako za to ne zmenimo, utišamo pa ljudi, ki nekako povedo, da un lepo razlaga, da je pršu eksplodirat. 

Nevem. Čudn odnos do neprijetnih resnic. 

Nadaljujem z Miha Mazzini - osebno.
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4872
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.Dec.2023 at 20:35
Zdaj ko je Amazon zjebal Bookdepository, kje nabavljate knjige?
MacGyver je zakon!
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4872
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Dec.2023 at 22:41
Naročil Obituary knjigo. Že eno leto je zunaj, pa sploh vedel nisem... die hard fan pa tak Embarrassed

MacGyver je zakon!
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8491
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Dec.2023 at 14:15
Obstaja tudi kot dokumentarni film. Zelo priporočam. 



Edited by devlin - 31.Dec.2023 at 14:19
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Jan.2024 at 14:34
Odložil Miha Mazzini - Osebno. 
Hitr sm jo skuril, v neke 4 dneh, kar vleče, sloga pisanja sem vajen. Solidna reč, potovanje skozi čas in pokrajine združuje z osebnim trilerjem odnosov med njim in ženskami njegovega življena, mami, nona, hčer in ljubezni. Predvsem motri vzorce, ki nam preprečujejo spokojno sobivanje, ki preprečujejo dvojino. 

Nadaljujem z Borut Pahor: Zmaga je začetek. Na novega leta dans sem z zajtrk kresnil nekaj čez 50 strani, slabo četrtino in.. .ih.. že vidim da bo površinska in nerazsvetljujoča. Ampak če knjigo dvignem jo preberem do konca. 

Brati sm začel prejšnje leto in si nism mogu mislit, da bo postal to tako trdovraten del rutine. 
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Jan.2024 at 16:00
Nekaj dni nazaj sm končal s poslušanjem Irvin Yalom - Spinoza problem.
Kar vesel, da sem jo naložil po tem ko sm neke 4 njegove bukve že dal čez. Je težja od ostalih - prepleta 2 obdobji, enega v času Spinoze, torej 17 stoletje in 20 stoletje, ko se snuje antisemitska propaganda. Spinoza se v to vključuje, ker se nacitični ideolog Alfred Rosenberg zaletava ob dejstvo, da je židovska prisotnost na evropskih tleh vseeno skozi ljudi kot so Spinoza pustili en močan filozofski pečat in s tem dali vrednost ljudstvu, ki ga prezira. 

V zaključenm delu knjige je razloženo kaj je fikcija in kjer črpa iz realne zgodovine. Od Irvina vedno dobiš več kot le literarno izkušnjo, dobiš odlično notranjo psihološko dramo karakterjev, zgodovino in mnogo takih drobnih detajlov, ki ti dajo mislit. 

Priporočam, ampak ne kot prvo delo tega avtorja. 
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07.Jan.2024 at 10:39
Mukoma odložil Pahorjev - Zmaga je začetek. Prečital sem jo hitro, besednjak je res otročje lahek, vsebina pa površinska. 

v 30 poglavjih nas sprehodi čez svojo politično kariero, dosežke, vzpone in padce. Poglavja često odpira z izvlečki govorov političnih in drugih oseb širom sveta in nanje nasloni nauk. Ki v dostih primerih ne gre globlje od "imejte urejen videz, hidrirajte in se zdravo prehranjujete". 

Sem pa tja navrže kakšno zanimivost, naprimer kako se je politični parket spremenil pri skoraj pionirskem televizijskem soočenju Nixona in Kennedyja, kjer je prvič v zgodovini volivec namesto vsebini dal glas karizmi, všečnosti - glavni temi njegovega političnega udejstvovanja. 

Knjiga je med slabšimi, tako po vsebini kot po slogu pisanja. Hkrati je tudi prva pri katere sem si na Kindlu beležil zapiske, ker mi kar ni šlo v račun kako to pada iz roke človeka, ki je v različnih oblikah vodil državo... in gre hkrati čez lekturo. Kot da človek niti ne razume stavčnih odvisnosti.

Originally posted by zapiski zapiski wrote:



Kako naj se ga praktično lotimo, ne da bi tvegali usodne zdrse? Najprej, zdrsi bodo. Pazimo le, da ne bodo usodni in nepovratni.
Usodni neusodni



Denar. Kampanja dobesedno ni zastonj. Morda je zaman, a nikoli zastonj.
Bedasto


Na konferenco me je pripeljala moja tedanja muza, s katero sva se ves dopoldan ljubila, ne da bi kaj jedla ali pila.
Jebac godine


Toda zdi se, da človeka, ko je enkrat povsem na dnu, obišče neznana dobra vila in mu na uho prišepne: Ni konec, dokler ni konec.
Dobra vila




Edited by frogstomp - 07.Jan.2024 at 10:56
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Feb.2024 at 10:26
Originally posted by grafin grafin wrote:

te dni prebrala novelo študija v škrlatnem, prvenec od arthurja conana doyla, kjer predstavi primer sherlocka holmesa in njegovo srečanje z dr. watsonom. zanimivo, ko eno knjigo bereš cca. 3 desetletja kasneje - me je pa ta knjiga naredila sherlockovo fenico in sem prebrala vse, kar ga je zadevalo.

že par mesecev ljubljanske večere zaključujem z lenkovimi 100 km, biografijo borisa kobala.. zanimivo branje, zlasti če te zanima kulturno prekrivanje tržaškega in osrednjeslovenskega prostora..

vmes posegla po avtobiografiji jugoslovanske (in kasneje ameriške) igralke mire furlan z nekoliko cheesy naslovom, imej me rajši od vsega na svetu. top zadeva! o zapletenem svetu nekdanje jugoslovanske federacije, njenem brutalnem razpadu in iskanju varnega prostora pod soncem drugod po svetu.. mira s svojim subtilnim analitičnim opazovanjem ne prizanaša, zlasti ne sebi.


Tudi sam prečital nekaj tednov nazaj, luštno branje. Sem si popravil okus po Pahorju. Podatkovno polno in precej globlje kar se tiče psihičnega ozadja. Lenko je redkobeseden, ampak kadar se vmeša ravno prav pikne, da se iz Borisa vlije. 

Sploh pa mi je ušeč kako se knjiga začne - takoj na slona v sobi - ozadje plagiata. Vrhunsko zasnovano!
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Feb.2024 at 10:30
Dalje sem preičatal v prejšnjem tednu še David Zupančič - Življenje v sivi coni. 
No ja. Ok uvid v življenje zdravnika v času epidemije. O izgorelosti in anksioznosti pa tako ali tako preberem skoraj v vsaki avtobiografiji. Slog meji na duhovičenje, kar se prevede v lahkotno hitro branje..
kar morda ni ravno to, kar iščem... zdej po dobrem letu strastnega branja (na 35 let NIČ branja podlage) že malo vem, kaj mi godi in kaj me odbija. 


Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Feb.2024 at 10:41
Medtem na slušalkah:

- Talk to strangers (Matt Dahlia)
Eh... na zdaj bivšem telefonu mi je crkoval ekran, svetilnost je pešala do te mere, da sem videl kaj piše zgolj v temnih prostorih.. no, pa sem se spomnil da rabim novo knjigo ko sem že stopil ven, tako da sem kliknil nekaj na blef, niti nisem vedel kaj pričakovati pod naslovom.

Ubistvu gre za zgodbo ljudi za uspešnim YT kanalom Yes theory. 
Ista kot vse ostale zgodbe o uspehu - izgorelost, anksioznost kot povsod, s to razliko da ti na koncu setuje, da moraš delat drzne korake izven cone udobja - za moje pojme so to prav isti koraki, ki druge ljudi pripelejo v pizdo... in so o tem raje tiho. 

- Person centered counselling in action (Dave Mearns)
Dokaj tehnično čtivo, pravzaprav študijsko branje za eno izmed vej psihoterapevtskih pristopov. 
Rad berem te stvari, da vem kako se pogovarjat z ljudmi, ki žal blodijo po totalni temi in si ne zmorejo pomagat sami. 

Ključne ideje so absolutno sprejemanje, še tako ranjenih ljudi, ki so tudi delali grozodejstva (bivši vojaki etc), pa tudi o tem, kako se terapevt lahko poškoduje ob poslušanju teh zgodb. 
Dobra reč, precej mi je dala.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Feb.2024 at 10:54
Dalje sem se malo lotil zgodovine vojne za Kosovo z Shadowplay: Behind the Lines and Under Fire.
Gre za memoar vojnega novinarja Tima Marshalla, ki primerno grafično in časoma humorno opisuje dogajanje v času Miloševičeve vladavine.

Osebna predzgodba: nedavno sem bil v nemškem Ulmu na druženju s širšo ekipo sodelavcev. Nekaj smo že zlili vase in zašli v debato o migracijah... ker kakor koli sem vesel, da v domovini nimam občutka, da bo koga na ulici razneslo... se v teh multikulturnih državah počutim zelo živega... no pomišljam, kako bi to zgledalo pri nas.. bolj zaprta družba, ki nekako nima zgodovinskega spomina mešanja, oz. je mešanje pomenilo, da bomo nekako.. spodaj. 
Izhajam tudi iz tega, da je zgodovina človeštva zgodovina brutalnega obračunavanja en z drugim , zgodovina konflikta med zdaj enimi zdaj drugimi biološkimi ali družbenimi ločnicami.. 

In omenim, da recimo v rodnem mestu imamo v zadnji dekadi precej povišan delež Albancev.. slučajno sem to razlagal Albanki, za katero nisem vedel, da to je.

No in sem omenil kako je recimo na Kosovu ravno z višjim naravnim prirastkom prišlo do krvave vojne..

Pa me je punca malo pritisnila dol z dejstvi.. in sem ugotovil,.. ne da nimam pojma.. ampak.. da so moje informacije na katerih sem gradil napačne, potvorjene. 

Ker z nekaj srbskimi koreninami.. sem nekako živel v SrboInfoSferi. To je vseeno bilo pred 20+ leti, ko sem bil še mulc, ki se za politiko ne meni kaj dosti... zdaj pa sem si malo razjasnil o srbski agresiji.  
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Feb.2024 at 13:26
Še beseda o Kindlu. 
Ko sem kupoval svoj prvi bralnik (pravzaprav za darilo svoji) sem nabavil Kobo Libra H20. Pred Kindlom me je prepričal bolj odprt sistem, sploh pa mi je bilo všeč, da sem si lahko nanj pošilljal članke in paranoid reportaže z Pocket aplikacijo. 


No, pa sem nabavil od kolega 11 generacijo Kindla. Sočasno sem tudi mat prepričal, da ne rabi jemat na dopust z motorjem 10 knjig.. in se je bolj kot njej namenjenega Kindla zagrela za 1 inč večjega Kobota, tako da sem sam obstal z Kindlom in se malo vrgel v raziskovanje, gotovo se da kaj natweekat.

Par izboljšav, ki sem jih naredil okoli te naprave:
- nisem niti vedel, da ga dobiš za 20e ceneje, če ga vzameš z reklamami. No, to mi je uspelo skinit z enim mailom na customer support. Zdaj mi lepo prikaže naslovnico knjige v branju.
- naštudiral sem sistem biblos v povezavi z Calibre DeDrm pluginom - zdaj lepo za đabe pošiljam vse slovenske knjige ki jih najdem na Biblosu, Calibre ima dobro integracijo z Send to Kindle - tudi zadeva, ki so jo pri Amazonu šele v zadnjih letih razvili in podpira sprotno pretvorbo vseh mogočih datotek v interni knjižni zapis. Tako da je bralna izkušnja kar prijetna. 
- z Send2Kindle aplikacijo si pošiljam daljše članke gor, tako iz PC kot telefona. Zastonjska verzija omogoča do 10 prenosov mesečno. 

Tako sem vzporedno z tisto knjigo o kosovski vojni prečital še nekeh 10 člankov iz vikipedije, na bralniku je izkušnja čisto knjižna, vsak pa znese kakšno uro branja. 

Zelo zadovoljen, celo manjši format mi je ljubši, ker je širina ravno pravšnja, da se oči ne matrajo, pa še v žep gre. 
Kobo ima sicer bolj priročen mehanizem za backlight (drsanje s prstom po levem robu bralnika) in precej bolj razdela UI z mnogo več kalibracije formata. Ampak slabši odzivni čas ter precej zanič font resizing. 

Pri kindlu to modulacijo lučke malo pogrešam, (za spremembo je treba odpret menu, it v podmenu in tam štelat, kar je nemogoče, če recimo bereš na busu in se znajdeš v temnem tunelu). Je pa odzivejši od Kobota in na nek način.. ravno ta okrnjenost nekako drži fokus na branju. .sicer hitro začnem font nastavljat vsake 10 minut.
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4872
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Feb.2024 at 16:01
Kaj misliš z odzivnostjo pri kobotu in kindlu?
MacGyver je zakon!
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Feb.2024 at 17:04
UI šiba malo hitreje, strani se hitreje naložijo (na Kobotu sem se naučil zamižat medtem ko listam), pa font resizing na pintch deluje supr, manj je artefaktov ko premikaš drsnike in tako dalje. 
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4872
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Feb.2024 at 19:29
Ja, če dosti brskaš postane najbrž moteče. Jaz sem pri kobotu že navajen, da ko pridem do dna, počakam delček sekunde in obrne stran. V bistvu sploh ne opazim premika. Je pa res, da berem le knjige in ne listam člankov.

Najboljj me moti, ker ne morem zadet opombe * in moram besedilo povečat, pol pa spet zmanjšat. Pa sej jih ni toliko konec koncev. 


Edited by Mitja M.J. - 08.Feb.2024 at 19:50
MacGyver je zakon!
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4872
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08.Feb.2024 at 21:46
Je pa res komot zadeva ta bralnik. Sem bil skepto na začetku zdaj pa  super zadovoljen. Ni isto kot knjiga. Ne diši tako. "Tisk" je kot pravi, ampak se vseeno čuti da ni. Ga imam ob postelji. Zvečer pred spanjem vklopim, ne motim žene z lučjo ker je blaga in rumena. Sem poskusil s tablico in je v primerjavi s tem kot bi vklopil reflektor. Pa še direkt v vir svetlobe ne gledaš. Aja, pa do knjige prideš v par minutah! Če jo kupiš takoj, če si jo naložiš pač prek kompa malček dlje. Ampak kljub vsem plusom imam štorasto zbirko papirjev zvezano skupaj, prešlatano od 1000 ljudi, z malo porumenelimi listi, s tistim vonjem po knjižnici rajši. Pa tudi sam obisk knjižnice mi je bolj všeč kot obisk kobo strani ali biblos strani.

Edited by Mitja M.J. - 08.Feb.2024 at 21:48
MacGyver je zakon!
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Feb.2024 at 10:54
Ja podobne komentarje od mati prejemam, s katero zdaj, ko sva oba digitalizirana tvoriva en mini bralni krožek in kkšno rečeva o prebranih čtivih. 
Jst sm do knjig nasplošno gojil nek beden prezir, in tako tudi vse v povezavi z njimi.. knjižnice mi niso bile zanimive. Se pa ta obramba pred nevem čem že počasi topi... med Metaldaysi sem recimo šel v Velenje tudi knjižnico pogledat, ker se mi zdijo v teh srednje velkih mestih rna taka glavna stičišča...

Branje mi je bilo mučno v šoli in vir velikega stresa, ko smo zrli v polni učilnici sošolcev v berilo, pa je bilo največje gorje, če je učiteljica mene izbrala, da sem moral brati na glas.. črke so se kar mešat začele.. ne bi reku da je to kkšna disleksija, še danes če skušam brat na glas se precej zgubljam. 

Ampak zdej sm odšel čisto v napačno smer. 

Sem si v zadnjem času navlekel nekaj vojnih knjig domov, da jih rešim pred uničenjem.. kolega jih je za več let parkiral v vadbeno zaklonišče, kjer so se nato navzele vonja vlage in dima.. V antikvarjatu jih nočejo, oz. imajo podvojene, pa sem jih posvojil. 
Morm rečt da me format knjige še vedno nekako odbija.. težke so, strani se neugodno krivijo... Prav tako niti revij ne maram listat.
Ampak ne pravim tega z neke višje pozicije, češ, da so to motilci, ovire na poti do vsebine - nasprotno.. ko poslušam kako opisujete skoraj uniformno ta ritual obiskovanja knjižnic, vonj listov, zgodbo rok, ki so jih obračale..  imam občutek, da sem za nekaj imenitnega enostavno prikrajšan, ker ne čutim teh reči. 

Js sm skladno z ostalim navdušenjem nad tehnologijo posvojil branje samo skozi napravo, ki še vedno znese 90% prebranega. 
Te malenkosti, kot so ploščat ekran, peresna lahkost naprave, ravna površina, reading progress in pa priročnost slovarja in izvoz zapiskov.. so mi skoraj da svete. 


Aktualna čtiva:  
na slušalkah - Ronnie James Dio  avtobiografija
na kindlu - Jasmin Frelih - Ledeni možje

Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4872
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Feb.2024 at 11:37
...izvoz zapiskov...

Kako to misliš?
MacGyver je zakon!
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Feb.2024 at 16:04
če pogledaš malo višje (ctrl +F "zapiski") najdeš primer. Všečne ali posebej blesave (pri Pahorju) stavke sem si označeval in dodal par besed na Kindlu. Tudi pri avdiobookih si rad shraanim kakšne odseke, ali pa kakšno besedno zvezo ali omenjeno raziskavo kasneje posebej raziščem. 
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4872
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Feb.2024 at 16:13
Aha, pol maš pa v napravi kot bookmarks al nek modul, kjer je to shranjeno, če prav razumem.

A kobo ima tudi to foro?
MacGyver je zakon!
Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Feb.2024 at 17:29
Originally posted by Mitja M.J. Mitja M.J. wrote:

A kobo ima tudi to foro?

Pri Kobotu imaš možnost, da lahko označene dele besedila ali komentarje shranjuješ v *.txt datoteko.
https://www.reddit.com/r/kobo/comments/7swz6v/exporting_highlights_and_comments/
Quote           
Connect your Kobo to your computer.

Open the File Explorer [Windows+E], and go to
     KOBOeReader > .kobo > Kobo

     Open Kobo eReader.conf using Notepad.

     Add
     [FeatureSettings]
     ExportHighlights=true
     to the end (bottom) of the file, then Save [Ctrl+S].
     (If you find [FeatureSettings] already in the file, you can add ExportHighlights=true on a row of its own, before any blank line preceding the next [).

     Close Notepad and File Explorer. Safely eject KOBOeReader from the computer, then disconnect its cable.

     You will now have an extra option in a book's longpress / "..." menu: "Export Annotations".
     When selected, "Export Highlights" will ask you to specify the name of file that you would like to save your highlights to. Name of book.txt is suggested.

     Now, when you connect your Kobo to your computer, and open the File Explorer, again, you can find your exported annotations/highlights at
     KOBOeReader > Exported Annotations
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4872
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Feb.2024 at 21:54
Originally posted by polopoklip polopoklip wrote:

Originally posted by Mitja M.J. Mitja M.J. wrote:

A kobo ima tudi to foro?

Pri Kobotu imaš možnost, da lahko označene dele besedila ali komentarje shranjuješ v *.txt datoteko.
https://www.reddit.com/r/kobo/comments/7swz6v/exporting_highlights_and_comments/
Quote           
Connect your Kobo to your computer.

Open the File Explorer [Windows+E], and go to
     KOBOeReader > .kobo > Kobo

     Open Kobo eReader.conf using Notepad.

     Add
     [FeatureSettings]
     ExportHighlights=true
     to the end (bottom) of the file, then Save [Ctrl+S].
     (If you find [FeatureSettings] already in the file, you can add ExportHighlights=true on a row of its own, before any blank line preceding the next [).

     Close Notepad and File Explorer. Safely eject KOBOeReader from the computer, then disconnect its cable.

     You will now have an extra option in a book's longpress / "..." menu: "Export Annotations".
     When selected, "Export Highlights" will ask you to specify the name of file that you would like to save your highlights to. Name of book.txt is suggested.

     Now, when you connect your Kobo to your computer, and open the File Explorer, again, you can find your exported annotations/highlights at
     KOBOeReader > Exported Annotations

Hvala za to!
MacGyver je zakon!
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11.Feb.2024 at 12:54
Teli bralniki so kr rabbithole, ki se jih splača malo naštudirat.
Za Kobo si lahko tudi Koreader (alternativni UI) naložiš, ki ti odklene tono enih opcij. Naprimer direktno pošiljanje iz Calibre (predvideva, da uporabljaš za Biblos DeDrm).

V tistem .conf fajlu pa si lahko že tako odkleneš ene dodatne opcije, kot je zajem screenshotov.

Js si grem kar fajn na kurac s to svojo strastjo do prčkanja po elektroniki - nikoil se ne bi mogu navadit na iOS sisteme recimo, ker je praktčno vsak iPhone isti, ne glede na lastnika. Medtem ko Androidi so tako prilagodljivi, da si lahko naložiš vse custom launcherje gor in svašta... in podobno je s temi bralniki. 

Zdaj ko sem mel oba lahko rečem, da mi je ljubše rokovat z Kindlom, čeprov to da nima drsnika za lučko tako priročno kot Kobo me prav jezi... in kar gledam če bi se iz osnovnega modela upgradeal na Paperwhite...  pa vem, da bralna izkušnja ne bo kj dosti drugačna. Ampak se spogledujem s tem, da bi Jailbreakal zadevo, če ugotovim da si ta jeben drsnik lahko priskrbim. 
Pri Kindlu mi je supr tudi to, da obstaja tudi Android aplikacija za to, ki ti sinhronizira do kam imaš prebrano.. in zapiske mi je lažje stegnit potem kar iz telefona. 

V tem oziru je cel Amazon ekosistem bolj v oblaku  - vsebina se kar pretaka povsod, medtem ko ima Kobo še vedno raje, da ga daješ na kabel za prenos. Ampak to lahko z Koreaderjem popraviš.  
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4872
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11.Feb.2024 at 14:39
Kobo je tudi sinhroniziran. Če bereš na bralniku, lahko z istega mesta nadaljuješ v tablici ali telefonu in obratno.

Edited by Mitja M.J. - 11.Feb.2024 at 14:39
MacGyver je zakon!
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4872
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12.Feb.2024 at 19:58
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:



Js si grem kar fajn na kurac s to svojo strastjo do prčkanja po elektroniki - nikoil se ne bi mogu navadit na iOS sisteme recimo, ker je praktčno vsak iPhone isti, ne glede na lastnika. Medtem ko Androidi so tako prilagodljivi, da si lahko naložiš vse custom launcherje gor in svašta... in podobno je s temi bralniki. 

 

Meni je tudi zato android všeč. Ravnokar sem zmanjšal tipkovnico, jo potisnil bolj v desno in malo navzgor, da lažje tipkam. Sej mogoče se da tudi na ajfonu, pa ne vem 😊


Edited by Mitja M.J. - 12.Feb.2024 at 20:03
MacGyver je zakon!
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11773
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Feb.2024 at 10:34
Nekdo mi je učeraj tu podtaknil Mazzinijev članek o Kobalu.. pa je komentar izginil. Kakorkoli, članek sem prečital (frcnil na bralnik hehe) in še vse ostalo, kar je bilo v povezavah. Najprej bi omenil še to, da mi sede tovrstna izmenjava, da se po nekaj straneh oglasi nekdo in te prime za besede izrečene brdo časa nazaj.. da še malo premotrimo kar si tlačimo v glavo.

Mah.. Mazzinijev slog poznam in ugotavljam, da ko berem njegova opažanja glede tematik, ki jih manj poznam.. mu zaupam.. oz. nasedem.. ker, ko izvede isti trik v zadevah, ki jih poznam pa ugotavljam, da so njegova opažanja površinska, celo neresnična.. in po napačni poti pripeljejo do napačnih sklepov. Se mi zdi, da je z leti postal vse bolj Slovenceljski, da je postal tisto, kar ima sam v zobeh. Malenkosten, licemerski, "pravičnik"™.

Ko je zdaj grizel Kobala nekako napada prav isto kuhinjo, ki jo je Kobal napadel s svojim nespametnim dejanjem - za katerega se je pokesal, opravičil, poravnal račune. 

Mazzinijev mentalni kiks je v tem, da se ukvarja primarno s komentatorji na spletišču - in opazuje, kako gredo v bran storilcu. In to naj bi kao, vodilo v manj pravično družbo, kjer je visoka toleranca do goljufije.

Izvorni kiks je za moje pojme, da tako komentiranje kakorkoli vpliva na dejansko sodbo in kazen, ki vzporedno poteka na institucijah. 

Ni korelacije. Če bi bila, potem bi že zdavnej policija nehala folku vrata dol metat zaradi par bilk trave na vrtu in bi se področje uredilo. Tako pa preseka ljudske in politične/legalne volje skoraj da ni. 

Skratka, zadava bi se razrešila kot se je z ali brez samo sebi namenjene medijske orgije zraven. 
Meni je nelagodno stat zraven človeka, ki ga že tako gloda slaba vest, sankcije, izguba statusa in vse skupaj, ki je kot priznava v knjigi... že tako globoko v depresiji.. in se zraven naslajat ob tem kakšna pravica se dogaja. Tu mi pride na misel komentar Bill Burra na ta gibanja kjer ženske obtožijo nekoga, da jih je 30 let nazaj nespretno osvajal.. in to vodi v odpovedi pogodb in sodelovanj pri tem človeku..

"so... is this guy not supposed to earn a living ever again?"


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.07
Copyright ©2001-2024 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0,375 seconds.