Paranoid Metal Webzine Homepage
Forum Home Forum Home > Ostalo > Chickfight
  New Posts New Posts RSS Feed - Cenzura oz. kam je izginil internet?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Cenzura oz. kam je izginil internet?

 Post Reply Post Reply
Author
Message
Haderach View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 26.Mar.2008
Status: Offline
Points: 354
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Haderach Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Cenzura oz. kam je izginil internet?
    Posted: 13.Apr.2022 at 08:35
Tole je kar pretresljivo ...

Where Did the Rest of the Internet Go?

Sem naredil poizkus opisan v videu in dejansko je res ... večina interneta je sedaj za nekakšnim zidom.

Prav tako ima avtorica videa zelo dobro argumentacijo vredno poslušanja in ogleda celotnih 47min.  

Še lastna izkušnja: da je internet danes drugačen sem opazil že sam. Včasih vidim kje kak zabaven meme, ki pa se tiče kake pereče teme. Potem mine kak mesec ali dva in pride situacija, da sem npr. v kaki debati in se spomnim, da bi tisti meme lepo pasal zraven. Včasih sem tak meme VEDNO brez težav našel z google images in nekaj ključnih besed. Dandanes ne več. Ga ni. Moram se prav spomniti, kje konkretno sem ga videl in najti tisto konkretno objavo da pridem do njega. To se mi je že nekajkrat zgodilo v zadnjem letu/dveh. 
Back to Top
Haderach View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 26.Mar.2008
Status: Offline
Points: 354
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Haderach Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Apr.2022 at 09:38
The internet feels "empty".
It's been scrubbed clean of all life, leaving only an artificial sanitary facade.
It's been turned into a massive "variety" of echo chambers...and sanitized.
Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Apr.2022 at 10:29
Originally posted by Haderach Haderach wrote:


Še lastna izkušnja: da je internet danes drugačen sem opazil že sam. Včasih vidim kje kak zabaven meme, ki pa se tiče kake pereče teme. Potem mine kak mesec ali dva in pride situacija, da sem npr. v kaki debati in se spomnim, da bi tisti meme lepo pasal zraven. Včasih sem tak meme VEDNO brez težav našel z google images in nekaj ključnih besed.



Google ima prirejene algoritme iskanja že več let. Ti, ki jim je v interesu globalizem, kancerogena politika, zastrupljanje prebivalstva s cepivi, uničevanje družbe, tiranija, izživljanje nad populacijo in poneumljanje prebivalstva, so šli v akcijo po izvolitvi Trumpa. Cca 2018 je z masovno cenzuro začela platforma Youtube.

Se spomnim, ko si v "Google search" vtipkal recimo "Epstein & Elites" [ali pač nekaj v tem stilu] in so bili na slikah z Epsteinom : Hillary & Bill Clinton in praktično vsa satanistična "zahodna" elita, ko pa si identično vpisal v Google pred 2020 "volitvami" [ki so bile goljufane], je Google vrgel ven IZKLJUČNO sliko Epsteina in Trumpa, vse ostalo pa je bilo poskrito. LOL

Tudi Duck Go gre po tej poti. Žal. A vedno bodo alternative. Jaz še vedno najdem vsebine, ki me zanimajo, le malo več dela je potrebnega. Prej je bilo fajn, ko je Youtube na podlagi preteklih ogledov ponujal podobne zadetke, sedaj moram iskati sam.


Zame osebno je bil alarm leto 2013, ko so cenzurirali "Ted talk" Grahama Hancocka & Ruperta Sheldrake-ja. Oba sta super, a sta "grešila", ker sta izražala misli, ki niso v sozvočju z hive-mind cenzuriranim masovnim kretenizmom.
Sheldrake je govoril o dogmah mainstream znanosti, Hancock pa civilizacijah pred Sumerijo. Kam vse skupaj pelje, je bilo jasno že takrat.

Je pa stvar dvorezen meč. Velikokrat naletim na koga, ki je videl to cenzuro in se vprašal : "wait a minute. If they're talking nonsense, why are they censoring them?"

Danes je cenzura v bistvu certifikat. Če je nekdo cenzuriran, zelo vrjetno govori resnico. In če nekdo ni cenzuriran, pač zelo vrjetno ni vreden zaupanja.

Po mojem je najbolje tem izmečkom poklanjati čim manj pozornosti in energije in se fokusirati na alternative. Postavimo svoj vzporedni sistem, kot smo ga pri financah s kriptom, energijo pa hranimo za tarakrat, ko se bo treba bojevati s temi izmečki.

V končni fazi : kdo bi si leta 2011 mislil, da bo glede farmacevtske gnojnice leta 2021 osveščena takšna masa ljudi?
V Sloveniji bi se po legitimni poti, torej brez represijem prisile in posiljevanja, cepila samo cca tretjina "ljudi". 30% je torej teh opranih zombijev, izrojenih izmečkov brez lastne pameti, 70% folka pa se vsaj približno svita, da nekaj ne štima :)
Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Apr.2022 at 10:33
p.s. "Truthstream" YT kanal je fajn. Občasno spremljam že več let. Čudi me, da ga še niso izbrisali LOL

Sta pa ustvarjalca zagotovo shadow banned. Problem pri tej kanalih je, da ko se ti jih nabere recimo par sto, si moraš zapomniti imena kanalov in it osebno čekirat na njihovo stran, ker pomeni, da boš nakatere pozabil spremljat. Youtube namreč noče obveščat o novo naloženih videih iz takih kanalov. S tem pač samo potrjujejo, da gre za kvalitetne kanale, ker YT pač promovira izključno kancerogene stvari.

Back to Top
Pero View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 13.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 3820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Apr.2022 at 11:34
Originally posted by Heml Heml wrote:


...
Če je nekdo cenzuriran, zelo vrjetno govori resnico. 
...


Ne, lahko se samo preprosto moti in je škodljiv

Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Apr.2022 at 11:50
Originally posted by Pero Pero wrote:

Originally posted by Heml Heml wrote:


...
Če je nekdo cenzuriran, zelo vrjetno govori resnico. 
...


Ne, lahko se samo preprosto moti in je škodljiv



Še enkrat si preberi.

Sicer si pa ti tisti, ki je podatek o umrlih šprotnikih komentiral z "zgleda da šport ni tako zdrav".

"Unique" posamezniki še nikoli v zgodovini niso bili del in podpora avtoritarnim totalitarnim sistemom - ste pa vse fašizme, stalinizme, nacizme & ostale totalitarne sisteme vedno poganjali takšni izmečki, kot si ti. Poslušno nekritično govedo, ki se vedno postavi na stran tistih, ki imajo moč.

Go fuck off, scumbag.
Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Apr.2022 at 23:19
Zanimiva tema.
Ali kdo nikoli ni imel google računa ali pa se je odločil, da ga ukine?
Katere alternative njihovih storitev uporabljate (youtube, mail, maps, docs, drive,...)?
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11314
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14.Apr.2022 at 08:06
Jaz zelo dolgo nisem imel Google računa, odprl sem ga šele takrat, ko sem moral kolegu nekaj pomagati na Google docsih na netu in sem moral odpreti gmail račun, da sem lahko dostopal do podatkov. To je pa tudi edino za kar uporabljam gmail, kot email ga ne uporabljam za pošiljanje pošte itd.
Aha, pa za YT sem ga potem začel uporabljati.

Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
Haderach View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 26.Mar.2008
Status: Offline
Points: 354
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Haderach Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Apr.2022 at 09:24
Ni problem samo cenzura (ki je očitna, če v iskalnih vpišeš karkoli kontroverznega). Problem je tudi siromašenje interneta. 

Recimo da Franci s sosednje vasi piše blog o vesolju. Google mi ga ne bo prikazal. Tistih nekaj 400+ zadetkov (vsi neke uradne strani) bo izvrglo in to je to ... Nobenih drugih vidikov (tudi strokovnih), drugačnih razmišljanj ali pa ljubiteljskih strani (Franci je pač po izobrazbi štromar ... kaj pa ima za pisati on o vesolju ...). Google prikazuje neko sterilno, enoumo različico interneta.

Svodoba interneta, kakršno smo poznali in imeli, je šla globalistom očitno močno v nos.


Edited by Haderach - 15.Apr.2022 at 09:25
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11760
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Apr.2022 at 09:53
Mi zgleda, kot da se tule zelo očitno meša dve stvari.. eno je cenzura v klasičnem pomenu (blokiranje vsebin, ugašanje accountov, blokiranje IPjev, kitajski fireWall etc). Drugo pa je to, da Francijevega bloga ne najdeš. 

Za iskalnike ni vsaka vsebina enako kvalitetna. Praktično je nevidna. SEO ali "search engine optimization" je prov posebna disiplina, ki se ukvarja s tem, da zadosti tehničnim zahtevam, da iskalniki lažje poindeksirajo vsebino in jo ustrezno predstavijo. 

Predstavljal si, da se pripelješ v neko mesto, ki ga ne poznaš. Že na vpadnici boš srečal pano za mcDonalds, za en obskuren burger plac pa boš, če že.. izvedel po kakšnem drugem kanalu, ali ker se boš ravno sprehodil po tisti ulici. 

Tule je en seznam kaj vse je potrebno narest, da je tvoja vsebina vidnejša. Načeloma v vseh firmah kjer smo postalavljali strani.. smo za SEO najeli zunanjo firmo. Ker je to tako obsežna tema in se navodila tako hitro spreminjajo, da se rabiš izključno s tem bavit, če želiš biti na tekočem:

https://moz.com/blog/smart-google-seo-tips-2022

Par primerov: tvoja stran bo nižje rangirana, če si slik ne optimiziraš in imaš namesto 100kb gor 5mb fotke direkt iz aparata. 

Ali, če mobilni prikaz ne zgleda ok. Pa sploh še nismo prišli do semantičnega vnosa meta-tagov, article excerptov etc.. 




Edited by frogstomp - 15.Apr.2022 at 10:18
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8491
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Apr.2022 at 10:49
Jest nabašem na netu cel kup Francijev, ki pišejo o karantanskih panterjih, hladni fuziji, raznih rasnih preferencah,... ne da bi me kakorkoli od tega minimalno zanimalo. En čas mi je yubitubi skoz nudil trotla Varga. Če kaj takega izgine je samo pohvalno. Pripomore k sicer obupni netni higieni Tongue.  Sharpen your pitchforks and light the torches. Hug

Edited by devlin - 15.Apr.2022 at 10:51
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Haderach View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 26.Mar.2008
Status: Offline
Points: 354
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Haderach Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Apr.2022 at 11:25
@frogstomp
glej, vpišeš nek splošen pojem ... npr. "history". Google iskalnik mi izpiše da je našel "Približno 7.170.000.000 rez. (0,58 sek.) " zadetkov. 7 milijard! Tu notri je vse ... od uradnih virov do Francijevih blogov. Ampak ko pa začneš dejansko brskat po teh zadetkih, ti jih pa prikaže okoli 400 in potem je konec. Nada. Ende. Zid. Od silnih 7 milijard zadetkov jih servira borih 400, ti pa so vsi prečiščeni. A to je OK? Torej, če Franci nima denarja/volje da bi za svoj blog najel SEO firmo in bo njegov blog uvrščen nižje od prvih 400 ( ... od skupno 7 milijard), potem za google ne obstaja več. Poleg tega močno dvomim, da bi nekemu posamezniku (tudi s pomočjo zunanjih firm) pod temi pogoji lahko uspelo, da bi prišel med teh prvih 400. 

Torej, kaj je v vsem tem tistih začetnih 7 milijard zadetkov? Samo farsa, laž.

Originally posted by devlin devlin wrote:

Jest nabašem na netu cel kup Francijev, ki pišejo o karantanskih panterjih, hladni fuziji, raznih rasnih preferencah,... ne da bi me kakorkoli od tega minimalno zanimalo. En čas mi je yubitubi skoz nudil trotla Varga. Če kaj takega izgine je samo pohvalno. Pripomore k sicer obupni netni higieni Tongue.  Sharpen your pitchforks and light the torches. Hug
Govora je o google iskalniku, ne YT ali postih na FB.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11760
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Apr.2022 at 13:00
Probajva iz obratne smeri. A mora Franci imeti mesto na prvi strani, čeprav nima niti denarja niti volje? In s tem izločiti nekoga, ki pa ima voljo in je v vidnost svoje strani vložil precej več časa, sredstev in volje?
Podobno se lahki vprašamo za vsako stvar.. zakaj nek lokaln glasbeno kvaliteten band ne uspe? Lahko tudi primerjaš vsakdan posameznikov iz uspešnega banda in nekoga, ki ostane na lokalni ravni. Precej razlike.

SEO pozna tudi offline optimizacijo. Cross referencing je recimo nekaj takega. Če se povezava na tvoje spletno mesto začne pojavljati na drugih straneh ji bo pripisan višji rang, ker relevantnost je dostikrat čisto organska - ce ljudje nekaj berejo, klikajo, potem se smatra, da je to relevanten vir. Sevedacje treba to stvar nekako uparit z iskalnim terminom, kar pa spet pripelje do ustrezne kobfiguracije spletne strani. Naceloma je tako, da ko postavis page tudi gres na google in mu sporocis, da naj tvojo stran poindeksira. Seveda se google posluzuje tudi analize teksta vendar pri tem pride do nečesa čemer v tehničnem žargonu pravimo šum.  Bolje je, če sam vneseš keyworde in podobno. Sicer je tudi to dans za laika dokaj enostavno.. naložiš wordpress in nek SEO plugin.. ampak kot rečeno... seznam kaj vse spada v optimizacijo raste konstantno. Upravičeno, vsaj iz vidika uporabniske izkusnje. Za primerjavo lahko primerjas nekaj izkalnih nizov z recimo duckduckgo.com. To je dns ene 20 let nazaj, to se zgodi ce izklopis velik del podatkov, ki jih je mogoce razbrat iz enega requesta, ki je umescen v sirsi googlov podatkovni ekosistem.

V sklopu internega hackatlona v nasi firmi je ena izmed ekip naredila search engine na 4 razlicne pristope. Rezultati so bili razlicni pricakovano. Ce koga to iskreno zanima lahko objavim video prezentacijo. 

Tam lahko dobis tudi odgovor kako je s tem da ti prikaze 400 zadetkov, potem pa samo se napise da je 7miljard ostalih. Vzdrzevanje baze z miljardami zadetkov, ce zelis da search request ne izvaja 10 minut je kr zahtevna rec in uporablja vec prijemov, od cacheinga na vec nivojih, do paginacije....


Edited by frogstomp - 15.Apr.2022 at 13:16
Back to Top
Haderach View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 26.Mar.2008
Status: Offline
Points: 354
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Haderach Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15.Apr.2022 at 14:38
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

Probajva iz obratne smeri. A mora Franci imeti mesto na prvi strani, čeprav nima niti denarja niti volje? In s tem izločiti nekoga, ki pa ima voljo in je v vidnost svoje strani vložil precej več časa, sredstev in volje?
Podobno se lahki vprašamo za vsako stvar.. zakaj nek lokaln glasbeno kvaliteten band ne uspe? Lahko tudi primerjaš vsakdan posameznikov iz uspešnega banda in nekoga, ki ostane na lokalni ravni. Precej razlike.
Lej, ne vem če se razumeva. Ni problem, da Francijev blog ni uvrščen nekje visoko (na prvi strani, haha). Ampak to, da ga iskalnik ne prikaže sploh. Nikjer. Ne na 1., ne na 12. in ne na 43. strani zadetkov. Potem je pa itak konec. Jasno da nek bolg o vesolju ne bo rangiran višje od strani od NASE. Ampak da ga pa preko iskalnika sploh ne moreš najti (brez hudo specifičnih keywordov) je pa druga zgodba. 
Back to Top
AlisaR View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04.Oct.2016
Status: Offline
Points: 13
Post Options Post Options   Thanks (2) Thanks(2)   Quote AlisaR Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Apr.2022 at 00:14
Originally posted by polopoklip polopoklip wrote:

Zanimiva tema.
Ali kdo nikoli ni imel google računa ali pa se je odločil, da ga ukine?
Katere alternative njihovih storitev uporabljate (youtube, mail, maps, docs, drive,...)?


Jaz takole poskušam pobegniti iz Goolaga:

- gmail -> trenutno protonmail (edino pravilno bi sicer bilo, da bi imel svoj mail server. Pametnejši od mene Protonmailu ne zaupajo - Švicarji so dobri v oglaševanju kot oaza zasebnosti, včasih s figo v žepu (CryptoAG). Ampak nekje je treba začeti ...

- docs, drive -> trenutno Synology NAS. Za igranje z Nextcloudom se še nisem odločil,

- chrome -> firefox

- google maps (za navigacijoi) -> Magic Earth (zemljevide jemlje z OpenStreetMap). Prepričan sem bil, da bom imel pri navigaciji težave, saj je google maps v tem oziru res dober. Vendar me je Magic Earth prijetno presenetil. Ni mi sicer jasen njihov poslovni model (ne prodajajo uporabniških podatkov, aplikacija pa je brezplačna) ...

- android -> SailfishOS - nisem se hotel zapreti v Applovo zlato kletko, z bolj eksotičnimi pasmami Androida pa se mi ni ljubilo eksperimentirati (LineageOS bi mi bil sprejemljiv, pa sem prebral, da se privzeto še vedno nekaj povezuje z googlovimi strežniki in je treba to izklapljati). Tako da sem se odločil poskusiti s SaiflishOS - meni je super, res upam, da se obdržijo. Osnova je linux, podpira tudi aplikacije za android (trenutno verzija 10).

- search -> duckduckgo

- youtube -> gledam prek invidious, svojih posnetkov ne objavljam


Ostali veliki, ki jih ne maramo:

- windows -> linux (mint, ubuntu)

- microsoft office / office365 -> libreoffice / synology office (sicer ne uporabljam)

- FB, IG, Twitter ... -> ne uporabljam, če že kaj "moram videti" od tam, prosim pošiljatelja za screenshot

- FB Messenger, WhatsApp, Viber, itd -> Signal. Zdaj ga ima že kar veliko ljudi, kdor ga nima, od mene dobiva smse.

Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29.Apr.2022 at 08:03
AlisaR: hvala za koristen info! Pred kratkim sem ukinil svoj google račun in se še malo lovim v iskanju svojega novega internetnega habitata, zato mi bodo tvoji predlogi prišli še kako prav!
Back to Top
AlisaR View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04.Oct.2016
Status: Offline
Points: 13
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote AlisaR Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30.Apr.2022 at 00:30
Me veseli, da nas je takih nekaj!

Na privacytools.io je kar dober pregled tovrstnih programov, verjetno si na to stran že naletel.

Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.May.2022 at 15:14
Originally posted by AlisaR AlisaR wrote:

- android -> SailfishOS - nisem se hotel zapreti v Applovo zlato kletko, z bolj eksotičnimi pasmami Androida pa se mi ni ljubilo eksperimentirati (LineageOS bi mi bil sprejemljiv, pa sem prebral, da se privzeto še vedno nekaj povezuje z googlovimi strežniki in je treba to izklapljati). Tako da sem se odločil poskusiti s SaiflishOS - meni je super, res upam, da se obdržijo. Osnova je linux, podpira tudi aplikacije za android (trenutno verzija 10).

Ali mogoče uporabljaš spletno bančništvo na tej zadevi? Mogoče veš ali so kakšni problemi z avtentikacijo računov slovenskih bank?

Na prvi pogled je videti super. Mogoče je že počasi čas, da preneham čakat/upat, da bo Pinephone postal dovolj user friendly za nas navadne slehernike.
Back to Top
AlisaR View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04.Oct.2016
Status: Offline
Points: 13
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote AlisaR Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02.May.2022 at 13:19
Sberbank sem na SailfishOS uporabljal brez težav. Komitenti te banke smo pred kratkim žal padli pod okrilje NLB, ki je ravno pred enim tednom uvedla avtentikacijo z aplikacijo Rekono ... Tej aplikaciji bi se zaenkrat rad izognil (zdi se mi, da zbirajo precej več, kot rabijo; ne vem, če je sploh možno dobiti apk aplikacije zunaj Play Stora ... ). Će bo le mogoče, se bom temu izognil, tako da bom poiskal drugo banko, ki tega (še) ne uporablja - enako bi storil tudi pri svojem starem Androidu.

Uporaba banke na telefonu mi sicer ni pretirano pomembna, če pa bo za uporabo spletne banke sčasoma nujno imeti android/ios telefon z invazivno aplikacijo za avtentikacijo, bom pač imel nek ceneni/odsluženi android izključno za avtentikacijo ...
Back to Top
Heml View Drop Down
Newbie deluxe
Newbie deluxe
Avatar

Joined: 21.Nov.2019
Location: Alpha Centauri
Status: Offline
Points: 1810
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Heml Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17.Jun.2022 at 15:23
Originally posted by AlisaR AlisaR wrote:


Jaz takole poskušam pobegniti iz Goolaga:

- gmail -> trenutno protonmail (edino pravilno bi sicer bilo, da bi imel svoj mail server. Pametnejši od mene Protonmailu ne zaupajo - Švicarji so dobri v oglaševanju kot oaza zasebnosti, včasih s figo v žepu (CryptoAG). Ampak nekje je treba začeti ...

- docs, drive -> trenutno Synology NAS. Za igranje z Nextcloudom se še nisem odločil,

- chrome -> firefox

- google maps (za navigacijoi) -> Magic Earth (zemljevide jemlje z OpenStreetMap). Prepričan sem bil, da bom imel pri navigaciji težave, saj je google maps v tem oziru res dober. Vendar me je Magic Earth prijetno presenetil. Ni mi sicer jasen njihov poslovni model (ne prodajajo uporabniških podatkov, aplikacija pa je brezplačna) ...

- android -> SailfishOS - nisem se hotel zapreti v Applovo zlato kletko, z bolj eksotičnimi pasmami Androida pa se mi ni ljubilo eksperimentirati (LineageOS bi mi bil sprejemljiv, pa sem prebral, da se privzeto še vedno nekaj povezuje z googlovimi strežniki in je treba to izklapljati). Tako da sem se odločil poskusiti s SaiflishOS - meni je super, res upam, da se obdržijo. Osnova je linux, podpira tudi aplikacije za android (trenutno verzija 10).

- search -> duckduckgo

- youtube -> gledam prek invidious, svojih posnetkov ne objavljam


Ostali veliki, ki jih ne maramo:

- windows -> linux (mint, ubuntu)

- microsoft office / office365 -> libreoffice / synology office (sicer ne uporabljam)

- FB, IG, Twitter ... -> ne uporabljam, če že kaj "moram videti" od tam, prosim pošiljatelja za screenshot

- FB Messenger, WhatsApp, Viber, itd -> Signal. Zdaj ga ima že kar veliko ljudi, kdor ga nima, od mene dobiva smse.



Uh. Tule se celo najde kak fajn inteligenten uporaben post <3

Jst osebno od Googla nekak ne znam pobegnit niti nimam nujno tega namena, se pa strinjam, da je bad.

Za browser uporabljam največ Brave [občasno na enem od kompov še mozilo]. OS sem še vedno na winsih, ker so mi linux enostavno prevelik zalogaj in se nikol nism ukvarjal s temi zadevami :(

Uporabljam iskalnik Duck Go, ampak tudi ta že en čas ni več, kar je bil. Imam en seznam alternativ, pa se še nisem s tem ukvarjal.

Glede Youtube. Meni je Youtube en najboljših izumov človeštva. Tudi če bodo še naprej zganjali cenzuro glede kotroverznih zadev, ga imam vedno namen uporabljati v čisto praktične namene. Ni je praktične teme v lajfu, kjer ne bi na YT našel uporabnih nasvetov na temo. <3

Jst sicer delam vsebine in za to dobivam od YT denar in mi je fajn zadeva, ampak samo dokler si seveda znotraj vsebinskih zahtev. Jaz delam glasbo & video chiptune remix art in imam nepolitičen kanal. Če bi se ukvarjal s kakimi kontroverznimi zadevami, bi šel drugam. Mi pa niti ne sede energija tega sranja in mi je bolje ustvarjat, kar ustvarjam. Ko jebe lizard people. Že tako jim je namenjene preveč pozornosti. Pogrešam pa čase, ko si mel Alex Jonesa na Youtube. Ahhh.... 2008 - 2018 je blo res veliko več svobode na netu <3 <3

Če grem gledat kake kontroverzne stvari največ uporabljam BitChute, ampak žal le ta ni nivoju YT. Imajo grozen iskalnik in je precej teže najt kvalitetne vsebine, kot je to bilo na Youtube :'(. Ful več je informacijske greznice :'(

Veseli me, da YT vsaj delno dopušča alternative. Mene recimo zelo zanima alternativna zgodovina & UAP zadeve. Te zadeve zaenkrat na srečo še niso 100% cenzurirane, tako da se nekako znajdem, čeprav je dones mnogo teže, kot je bilo 10 let nazaj. YT še vedno vsaj pasivno cenzurira vse, kar ni v interesu elit. Tako npr. takih vsebin ne priporoča, kljub temu, da jih gledam praktično vsakodnevno.

Gmail en še imam in ga na žalost moram obdržat, ker je vezan na YT kanale. Uporabljam pa sicer Yahoo mail kot primaren. Proton sicer folk hvali, da je kul.

Še to : Facebook uporabljam skoraj le še za privat chat s frendi in tudi sam razmišljam o zamenjavi. Razmišljam o telegramu.


p.s. : vedno znova se najde kak NPC troll, ki skuša spodbijat vrednost informacije pridobljene z Youtube.

Dva res dobra komentarja na to temo :

Quote
You do realize that the Internet and YouTube is one of the most comprehensive libraries ever created. If you are unable to use your own intelligence to sift through the tremendous amount of information and come to your own conclusion, regardless of whether it aligns with the propaganda story or not then unfortunately you don't know how to use a library.

Quote
you tube isn't a source its a platform with a variety of sources. It takes critical thinking to go through the platform and sift through sources.
But hey I'm sure a government funded agency and government funded science is reliable and unfaliable. I mean that last 2 years just proved that right?
Gov and their science is 100% reliable and trustworthy. &amp;#128077;

Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20.Jun.2022 at 21:33
Ali kdo še vedno uporablja irc kot alternativo družbenim omrežjem?
Po vseh teh letih je začuda še vedno kar precej živahen.

"Aight, I put on my robe and wizard hat."
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Jun.2022 at 16:52
Originally posted by polopoklip polopoklip wrote:

Ali kdo še vedno uporablja irc kot alternativo družbenim omrežjem? 
Po vseh teh letih je začuda še vedno kar precej živahen.

IRC kot kaj? Kateri network? :)

IRCnet je zadnjih deset ali petnajst let bolj kot ne na škrgah. Ta velike še preživele kanale (#slovenia... na katerem je še vedno nekih 15 starih "idlerjev") gor držim zgolj iz sentimentalnih razlogov. Ko/če odidem oz. še teh zadnjih par botov ponikne se mi zdi, da slovenskega IRCneta ne bo več.
Freenode je bil overtejkan in efektivno uničen. Precej ljudi je migriralo na novega Libera Chat.
EFnet, Undernet in Dalnet me nikoli niso vlekli in jih z rahlo izjemo EFneta tudi poznal nisem kaj dosti.


Če te zanima pridi kdaj na "slovenska" SloCHAT in/ali Sioff. To sta edina še vzdrževana slovenska IRC networka.

SloCHAT IRC serverji:

triglav.slochat.net / port: 6667, 6697 (SSL) 
perun.slochat.net / port: 6667, 6697 (SSL) 
morana.slochat.net / port: 6667, 6697 (SSL)
ipv6.morana.slochat.net / port: 6667, 6697 (SSL)

Kanali: #slochat, #pub ...

Ali pa (za bolj leno sorto) preko weba:


Čez dan je bolj mrtvilo, tam po osmi ali deveti zvečer, sploh za vikende, pa kar oživi. Splošna populacija.

-----------------

Sioff:

Kanali: #sioff #aufbix #slo-tech

Sioff server:
irc.sioff.net / Port: 6667, 6697 (SSL)

Ali pa (za bolj leno sorto) preko weba:


Na Sioffu je bolj tehnična populacija (oz. se mi zdi da je zadnja leta bolj podaljšek slo-techa). Tu pa tam kdo kaj pripomne, prilima, kdaj pride celo do kakšne krajše debate, to je pa to.

P l a c e h o l d e r
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Jun.2022 at 17:50
Sam sem se tudi začel rahlo in počasi pobirati iz google ekosistema, čeprav neverjetno, kako se je to zažrlo v vse pore družbe. Zadnji push je prišel slabo leto nazaj, ko je google naznanil ukinitev  "always free" legacy g suite (takrat google apps) računov. 
Pred desetimi in več leti nazaj se je zdela dobra ideja uporabiti google mail z lastno domeno, pa v primeru potrebe z istim naslovom (domeno) lažje migrirati stran, danes pa to ni zgolj google mail, ni zgolj google drive, itd... oz. to še najmanj, ampak tudi vsi google play in google music nakupi vezani na dotičen naslov in podobno. Skratka, kljub lastni domeni ni več tako lahko spokati stran, kot je bilo mišljeno sprva.
Pod težo kritike javnosti je google sicer tu naredil korak nazaj, free g suite za zasebno rabo ostanejo, vendar mene kot uporabnika (ne vem še kaj bom z google play android app nakupi in pa yt kanalom) bolj kot ne izgubil.

Prva stvar, ki sem jo naredil je bil nadomestek google drive s self hosted Nextcloud-om. Včasih sem že lavfal ownCloud server, tako da je bil to lažji del. Ni rešitev, ki bi jo lahko samo inštaliral in pozabil, bo vedno zahtevala nekaj časa (nagradnje, varnost, offsite backupi...) vendar po drugi strani nič prav groznega. 

Pri izbiri mail ponudnika sem porabil več časa, konec koncev je mail naslov le nekaj, kar človeka spremlja skozi leta, migracije so pa pain in the ass. 
Niti pod razno se ne grem self hosted maila. Been there, done that, never again. Tudi kakšna free yandex in zoho, kot najbolj neposredni alternativi g suitu odpadeta. Ni zastonj kosila tu.

V najožji izbor so prišli trije privacy oriented Protonmail, Tutanota in Mailbox.org ponudniki. Ter pogojno Norveški Runbox.
Račun sem odprl pri vseh treh, se kakšen mesec (do naslenjega billing obdobja) igral tako z enim, kot drugim ter na koncu izbral mailbox.org
Od vseh treh se mi zdi daleč najzmoglivejši (v smislu dodatnih bombončkov in customizacije), imam opcijo večjega števila domen/aliasov (kar mi je pomembno), za nadgradnjo ne bo šla ledvica, ob tem pa ima precej intuitivni čisti interface. Zame just perfect.



Edited by Speadge - 21.Jun.2022 at 18:48
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Jun.2022 at 18:01
Mimogrede, o vedno bolj priljubljenem račku, braniku zasebnosti iskanja, je bilo zadnja dva meseca tudi veliko povedanega.

Quote The privacy-focused DuckDuckGo browser purposely allows Microsoft trackers on third-party sites due to an agreement in their syndicated search content contract between the two companies.



Quote DuckDuckGo’s reputation for protecting privacy has taken a hit after revelations emerged of a tracking deal with Microsoft.
Security researcher Zack Edwards this week revealed that DuckDuckGo’s mobile browsers allow some Microsoft sites to bypass its block on trackers.
While the browser blocks Facebook and Google trackers, DuckDuckGo makes an exception for some of Microsoft’s. Edwards found that the browsers allow allows data to be sent to Microsoft’s LinkedIn and Bing domains
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Pero View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 13.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 3820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27.Jun.2022 at 11:16
Originally posted by Speadge Speadge wrote:

...
Od vseh treh se mi zdi daleč najzmoglivejši (v smislu dodatnih bombončkov in customizacije), imam opcijo večjega števila domen/aliasov (kar mi je pomembno), za nadgradnjo ne bo šla ledvica, ob tem pa ima precej intuitivni čisti interface. Zame just perfect.
...
Mailing liste/skupine userjev imajo tud? 
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27.Jun.2022 at 16:39
V sklopu samostojnega private mail računa (jaz imam Basic oz. Standard account - 30€/y) ne, mi je pa videti da bi Business plan nekaj takšnega znal imeti al kako naj bi si razlagal "Groupware".

*Group ware and user groups
Define different user groups within your account and allocate groupware resources such as calendars, contacts, and files for easier collaborative use.

This makes it easy to integrate new staff and freelance workers into existing operational processes. Just create a new inbox and the associated virtual office including messaging system will be ready to be used


Več o tem tu:


Kakor vidim, število uporabnikov skupine ni fiksno, ampak lahko po potrebi dodajaš recimo Basic account userje v Business plan skupino (ie. 25 eur business plan + 3 eur/m vsak dodatni account/user). G Suite (oz. zdaj Google workspace) želi za vsakega dodatnega uporabnika 5 eur/m.

Quote Do you have people working from different office locations, home offices, or on the go? With mailbox.org Business, your staff can work location- & device-independent with data provision from a single source and data centrally available in one place. This makes it easy to integrate new staff and freelance workers into existing operational processes. Just create a new inbox and the associated virtual office including messaging system will be ready to be used. Data protection compliant and secure.


Give your staff the tools they need to be productive: Comprehensive functionality, with all data available in one place, easy to use, accessible from the office and on the go. Have more time to focus on your business - we will sort out the rest.



Quote Key differences between mailbox.org Business and our private accounts:

E-mail addresses use your business domain name
Arbitrary user groups sharing calendars, contacts, files, etc.
A central account management interface for all e-mail addresses and settings
API for user management, process integration, or your user portal
Billing options offer VAT deduction and Direct Debit
Priority support & service according to your needs - 24/7 if required


Drugače pa lahko za en mesec tudi pofirbcaš:

*Try mailbox.org in the PREMIUM or STANDARD plan free of charge for 30 days and without any obligations. Use the time to thoroughly inspect and test all our features as much as you like. Afterwards, simply choose the plan that best suits your needs. If you only require a basic e-mail package you can switch to our LIGHT plan at any time.


Edited by Speadge - 27.Jun.2022 at 17:18
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27.Jun.2022 at 17:01
Takole izgleda "nadzorna plošča" znotraj mojega accounta. Spodaj vidiš tudi cenik doplačil za več prostora itd. Alternative kot je Protonmail so v tem pogledu konkretno dražje.



Standard account 30 eur/ letno:

10 GB mail quota, 5 GB cloud storage (omogoča zakriptiranje datotek), 25 mailbox aliases, 50 lastnih domen/aliases, možnost kreiranja disposable mailov, ki po 90ih dneh pretečejo (razen če s klikom podaljšaš), lahko nastaviš primarni send mail (ostale imaš v dropdown menuju), kolendar, task list, Office/dokumenti, konferenčni klic (moj acc omejen na 2 video konferenci, vsaka z 10 sodelujočimi), izklop opcije imena/priimka pri send mail naslovu, vklop inbox šifriranja (PGP), filtri (kul zadeva, da mail prejet na določeno domeno/alias pripe v točno določeno mapo), različne teme (ok, to je standard) itd ...
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Pero View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 13.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 3820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28.Jun.2022 at 13:20
Ne da se mi cajta kurt, pa sprašujem, če že kdo ima :) Očitno bom moral, ker je res fino, da xy folka dobi mail, poslan na grupa1@mail.com xz folka pa na grupa2@mail.com. 
Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02.Jul.2022 at 17:26
Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Originally posted by polopoklip polopoklip wrote:

Ali kdo še vedno uporablja irc kot alternativo družbenim omrežjem? 
Po vseh teh letih je začuda še vedno kar precej živahen.

IRC kot kaj? Kateri network? :)

IRCnet je zadnjih deset ali petnajst let bolj kot ne na škrgah. Ta velike še preživele kanale (#slovenia... na katerem je še vedno nekih 15 starih "idlerjev") gor držim zgolj iz sentimentalnih razlogov. Ko/če odidem oz. še teh zadnjih par botov ponikne se mi zdi, da slovenskega IRCneta ne bo več.
Freenode je bil overtejkan in efektivno uničen. Precej ljudi je migriralo na novega Libera Chat.
EFnet, Undernet in Dalnet me nikoli niso vlekli in jih z rahlo izjemo EFneta tudi poznal nisem kaj dosti.


Če te zanima pridi kdaj na "slovenska" SloCHAT in/ali Sioff. To sta edina še vzdrževana slovenska IRC networka.

SloCHAT IRC serverji:

triglav.slochat.net / port: 6667, 6697 (SSL) 
perun.slochat.net / port: 6667, 6697 (SSL) 
morana.slochat.net / port: 6667, 6697 (SSL)
ipv6.morana.slochat.net / port: 6667, 6697 (SSL)

Kanali: #slochat, #pub ...

Ali pa (za bolj leno sorto) preko weba:


Čez dan je bolj mrtvilo, tam po osmi ali deveti zvečer, sploh za vikende, pa kar oživi. Splošna populacija.

-----------------

Sioff:

Kanali: #sioff #aufbix #slo-tech

Sioff server:
irc.sioff.net / Port: 6667, 6697 (SSL)

Ali pa (za bolj leno sorto) preko weba:


Na Sioffu je bolj tehnična populacija (oz. se mi zdi da je zadnja leta bolj podaljšek slo-techa). Tu pa tam kdo kaj pripomne, prilima, kdaj pride celo do kakšne krajše debate, to je pa to.


Najlepša hvala za ta koristen info. Bom vsekakor preveril vse te predlagane serverje/kanale.
Back to Top
polopoklip View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 2106
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote polopoklip Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18.Jun.2023 at 21:54
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.07
Copyright ©2001-2024 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0,438 seconds.