Paranoid Metal Webzine Homepage
Forum Home Forum Home > Ostalo > Chickfight
  New Posts New Posts RSS Feed - Kaj vam gre na jetra
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Kaj vam gre na jetra

 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11313
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Mar.2024 at 07:27

Kot po maslu? Ampak, a ni naoljena mašina bolj... metalsko? :D



Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11756
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Mar.2024 at 09:23
Ta pa "žebljico na glavico" sta mi res na vrhu odurnih  utečenih izrazov, ki mi ta sicer čedalje bolj všečen jezik delata zahojen in smešen. 

Sploh pa.. ok.. prebereš enkrat, dvakrat.. ampak ,da se pojavlja na istem mediju pri istem človeku ali pa med različnimi pisci istega medija v vsaki naslednji reportaži? 

Sej razumem da ni neskončno mnogo načinov za opis glasbe, ki z zvočnim rafalom teži k prispodobi o stroju. Ampak se res skremžim vsakič ko to preberem...
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11313
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Mar.2024 at 10:51

Si to omenil morda tudi piscu besedil? Povratne informacije so včasih zaželene.


Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11756
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Mar.2024 at 13:08
Piscem.
Sej to ni njegov/njen ali njihov problem pač pa moj. Ostalih bralcev to tolk ne moti. 
Pa tudi sicer ni potrebe po akciji. Nočem bit un en človek, ki mu gre v ulici eno drevo na jetra in potem teži celi soseski, da ga je treba podret - in ubistvu svoj mentalni problem javno razkazuje. Kot to jaz zdaj počnem :D

Si pa želim malo več besedilne diversitete. Tudi filmov, knjig, stripov, glasbe ne bi občudovali, če bi bile med seboj iste. Čeprov si morajo biti podobne, če želijo ostati v isti zvrsti. 

Skratka to je zgolj rant - nobenega akcijskega naboja ne vsebuje. Če pa slučajno kakšnem pisec to prebere in se zavestno odloči razširit svoj nabor prispodob in utečenih rečnic pa še tolk boljš :)
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11313
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21.Mar.2024 at 14:41

Seveda. Nisem mislil, da bi pisec ali pisci na vsako kritiko se šli prilagajati. Lahko se zgodi tudi obratno, da avtor nato še bolj zavzeto uporablja neko besedno zvezo ali pojem ... zanalašč. :D
Ampak nekateri bi pa morda razmislili o kakšnem drugem pridevniku ali stavek drugače zasukali ... morda.

Sicer je pa vse (samo) pod našo havbo. :D


Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8490
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Mar.2024 at 10:55
Glih zdejle pršu s horseburgerja. Imeli so na radiu veseljak. Pa marija, da bi skoraj raje poslušal tisti primitivizem, ki ga vrtijo, kot pa voditelja in voditeljico, ki sta čebljala z Magnificom. In enkrat sta rekla da sta 'zadela žebljico na glavico'. Sem prav zastrigel z ušesi. LOL

Verjetno je pogoj da prideš na špikersko mesto to, da si popoln kreten ki se nonstop reži za brezveze.


Edited by devlin - 22.Mar.2024 at 12:47
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4864
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22.Mar.2024 at 23:05
Sicer mi ne gre na jetra ampak mi je vseeno tako... malo butasto. Poznam kakih 10 ljudi, ki trenirajo ali pa so trenirali karate. In kaj imajo vsi skupnega?

Vsi imajo ta jeben črni pas. Pa kaj to ti podarijo, ko plačaš tretjo članarino zapored al kako? Ko sem bil mulc, je bil ta črn pas skoraj legenda. Vsi smo v naših otroških mislih videli to kot skoraj nemogoč dosežek.

Danes imam dva sodelavca, ki zgledata kot krof in posušen hamburger s črnim pasom karateja. Pa pustimo njiju na stran... kaj pa vsi ostali? Niti eden ni imel rjavega pasu. Vsi črnega?!?! Ajde pol so stopnje DAN, ki jih nihče ne omenja. Ampak vseeno... a ni to že razvrednotenje športa?
MacGyver je zakon!
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8490
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Mar.2024 at 08:59
Poznaš pojm McDojo? Sam sem enkrat treniral v enem Big smile. Good times. LOL Od krottya bi treniral edino Kyokushin, če bi bil kje kak dober dojo, drugih se ne bi pritaknil. Tako kot so razni kung-fuji večinoma smešni, razen san-da.

Problem ki si ga izpostavil je zelo pereč in star. Veliko dojev prodaja meglo. Po principu če boš pridno nosil denar, boš dobil črn pas, pa tudi znanje voditeljev teh spoštovanja vrednih ustanov je vprašljivo. Po drugi strani, en karateist je ubil fotra mojega sošolca Marcela Rodmana z enim udarcem. Pa ni bil nek spazz, je skupaj s svojim sinom treniral, sta velikokrat, ko je bil še majhen tekla v hrib za našo vasjo. Sicer je danes toliko boljših sistemov borbe, da sam ne bi izgubljal časa s tem, sploh s point sparringi.


Eh ja... včasih si pral gi, pasu pa ne, in ko je bil tako usran, da si imel črn pas, si imel črn pas. TO je bil dosežek. Barve so relativno nova pogruntavščina.


Edited by devlin - 23.Mar.2024 at 09:59
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Mar.2024 at 13:36
Pa veš, da sem se takoj počutil ogovorjenega - že ob tvojem prvem postu. :)

Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

Piscem.Si pa želim malo več besedilne diversitete. Tudi filmov, knjig, stripov, glasbe ne bi občudovali, če bi bile med seboj iste. Čeprov si morajo biti podobne, če želijo ostati v isti zvrsti. 


mislim, da si tega želi vsak pisec, ne glede na medij. a vsaj zase lahko rečem, da sem se po tolikih letih obračanja že skorajda obrnil na glavo in nazaj.

a zakaj ti sploh odgovarjam, glede na to, da si si bolj ali manj odgovoril že sam? ker mi je mar, ne zato, ker bi ti rad kontriral. a vedi tudi, da določene fraze včasih opravljajo vlogo mašila, saj pri n-tem podobnem nastopu nekega banda ali n-ti ponovitvi iste formule za izdelavo albuma pač zmanjka "besedne municije". no, včasih pa še najbolj prežvečena fraza "zadene žebljiček na glaviček". Smile
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Mar.2024 at 13:39
bi pa rad pe eno misel prispeval k tej niti...

večkrat letno obiščem tudi kak nemetalski koncert, ki se tu in tam zgodi na kakšnem bolj prefinjenem prizorišču s publiko, ki je tudi temu primerno fina, "spedenana" in še kaj. joj, kako se takrat počutim tujega v svoji koži. kot da sem jaz na napačnem mestu in ne vsi ostali "hohštaplerji", ki so prišli na koncert samo zato, ker je nek band/izvajalec IN, potem pa se med samim koncertom držijo kislo in se dolgočasijo. ali se celo zgražajo, ker jaz vidno uživam.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8490
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Mar.2024 at 17:15
Daj postrezi s kakim primerom, saj mislim da nas je večina dovolj starih, da ne gledamo na človeka kot garjavega odpadnika, če mu je všeč tudi kaj izven metala. Ker me resno zanima na kakšne koncerte pride tako zategnjen folk. Big smile

Edited by devlin - 23.Mar.2024 at 17:16
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Mitja M.J. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18.Aug.2008
Location: Slovenija
Status: Offline
Points: 4864
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mitja M.J. Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Mar.2024 at 20:03
MacGyver je zakon!
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23.Mar.2024 at 20:50
Originally posted by devlin devlin wrote:

Daj postrezi s kakim primerom, saj mislim da nas je večina dovolj starih, da ne gledamo na človeka kot garjavega odpadnika, če mu je všeč tudi kaj izven metala. Ker me resno zanima na kakšne koncerte pride tako zategnjen folk. Big smile


Včerajšnji koncert Siddharte v MB. okoli mene so v glavnem sedeli ljudje, ki so bili po razpoloženju slabše volje kot jaz na pogrebu. tu in tam je kdo zamigal z glavo, malo več jih je vzelo telefon v rokuin snemalo, ko so igrali kak hit. ostalo pa kot da so mrtvi.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8490
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Mar.2024 at 15:47
Navadno sem navajen, da se imajo tisti, ki poslušajo izključno večinoma klasično glasbo, za neko elito in zviška gledajo na rockerje ali bog ne daj metalce. Zanimivo da si to doživel na Siddharti. 
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 2785
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24.Mar.2024 at 17:30
Originally posted by devlin devlin wrote:

Navadno sem navajen, da se imajo tisti, ki poslušajo izključno večinoma klasično glasbo, za neko elito in zviška gledajo na rockerje ali bog ne daj metalce. Zanimivo da si to doživel na Siddharti. 


drži.
no, morda sem se nekoliko nerodno izrazil, saj sem v svojem prvem postu povzemal... na Siddharti načeloma ni bilo nekih čudnih pogledov, samo publika je bila tam okoli mene "mrtva".
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6696
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Apr.2024 at 13:49
če loh v zadnjem času kej izdatno popljuvam, je to vedno večja birokratizacija, ki postaja predvsem sama sebi namen.. samo pro forma in nič vsebine - in jemlje cajt, ful preveč cajta, zato da nekdo nardi kljukco.. ob vseh silnih tehničnih izumih..

pač ja, perfiden sistem nadzora, ki ima moč, ker tala gnar. pfuj! 
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11756
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 07:04
Uh ja na to temo... dva nedavna primera.
Fasal sem eno trebušno virozo, ki me je odnesla iz delovnega tedna za od srede do petka.

Naslednji torek sem se spomnil pisat zdravnici za bolniški list. Zamudil, moral bi ga odpreti 3 dni od začetka bolniške.. in nevem sporočiti, da ga zaklučijo ko bi bil uredu. 

Ok, sem zamudil, kaj zdej.. ja nič.. bodo poslali na ZZZS na obravnavo. Aha ok.. Zdej bo tam en človk presojal upravičenost bolniške... s čim že? Brskal mojo drisko in kozlanje iz kanalizacije? 

A katerakoli zadeva na tem svetu spremeni dejstvo, da sm se 3 dni valjal doma z vročino in bolečinami povsod in nato ozdravel, tako kot po vsaki virozi? In zato ker so čisto arbitrarno postavljenja ta pravila treh dni in ej to zakodirano v sistemu.. se mormo zdej it ta ples, ki samo troši nekaj kar bi lahko bil produktiven čas povsod. 

Jeben tehnofašizm. 

Ali pa  recimo biblos, izposoja e-knjig. Si jo sposodiš, za 14 dni. Itak ne dela, moraš skinit te pravice z DeDRM, da jo lahko kresneš na bralnik. Ampak v času izposoje si jo ne more sposodit nihče drug. Rad bi jo takoj vrnil. Je ne moreš, ker predčasno vrnitev lahko opraviš šele 24 ur po izsposoji. Krneki res. 

Če si predstavljam da se tam kopica ljudi usede in načrtuje in na koncu programerju tupi takšno zahtevo... 
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11313
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 07:44

Ampak, če si iskren sam do sebe ima ta postopek svoj prav. Jasno, da se ne moreš po ne vem kakšnem času "spomniti", da si bil pred časom bolan in sedaj potrebuješ bolniško za to. Pa se dogaja, kar si tudi sam dokazal. Včasih folk res pozabi (ok, v večini primerov), sicer pa je to namenjeno temu, da ne bi prihajalo do zlorab. Zajebano je, če zboliš konec meseca in ti računovodstvo že obračuna bolniško, potem pa ne prineseš (ok, sedaj so itak elektronski bolniški listi) bolniške in moraš dati dopust ali plus ure, morda celo neplačano odsotnost. Torej poračun plače prihodnji mesec... računovodstvo te ljubi. Govorim iz izkušenj naših punc v računovodstvu. Maš folk, ki je gnil in ne ve, kje se ga rit drži in pozablja (ali "pozablja") javiti svoje bolniške skoraj vsak mesec, pa se ti potem zajebavaj s kreteni. Tako včasih v tej množici nasrkaš ne krvi ne dolžan, čeprav tehnično si "kriv", ker se nisi pravočasno spomnil, da bi rad imel bolniško.
Kar se pa komisije na ZZZS tiče... ti so pa sploh posebna zgodba in bolje, da ne začnem... Folk ne more hodit, pa jih kao pošljejo delat, drugi za katere veš, da poznajo sistem pa ostajajo na bolniški leta dolgo. Pa itak, da komisija tudi zamuja in ti včasih zaključi bolniško za nazaj (pošljejo odločbo tako pozno, da se delavec jasno ni mogel za nazaj ravnati po njej), takrat se pritožiš in vedno uspeš, saj je bolniško do takrat, ko si prejel odločbo (če v prejšnji ni bilo zapisano, da je bila bolniška že zaključeno in je delavec zmožen za delo ali da za naprej ni upravičena). Je pa ta komisija bolj kot ne za to, da gre vse by the book, tebe bolnika niti ne gledajo ali sprašujejo, to je bolj na invalidski komisiji na ZPIZ-u, če gre za postopek, pa še tam je bolj tako tako...

Aja, ne vem, če še velja uno, da imaš lahko do 3 dni bolniške brez bolniškega lista v koledarskem letu. Samo je tudi tam neko pravilo, da moraš to pravočasno javiti, kar ti spet ne pride prav.


Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11756
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 08:06
Vse se strinjam glede osebne higiente spoštovanja postopkov in drugih vpletenih. Ampak kot ugotavljaš, se zgodi. In imamo sistem, ki naj bi preprečeval zlorabe. Ali jih? Ali samo zakomplicira vse skupaj.. in tu pridemo do tega, kar sem od nekoga, nemara celo od tebe prebral v neki drugi temi tu na forumu... da smo postavili rešitev, ki je slabša od stanja, ki kliče po rešitvi. In če bi ta buffer iz 3 dni raztegnili na en teden bi se verjetno 80-90% tem ciklom ognili.

Tisto pravilo 3 dni pa obstaja ja. Bolj primerno za kakšne enodnevne epizode migrene za moje pojme. 

Edited by frogstomp - 10.Apr.2024 at 08:08
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11313
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 08:20

pa še tu mislim, da to lahko koristiš samo enkrat letno, torej če vzameš 1-dnevno bolniško si s tem izkoristil svoj bonus... lahko se tudi motim, a se mi zdi, da so takrat punce to tako razlagale... mislim, da se je pojavilo v času korone ali kmalu zatem, da ne bi ljudje toliko do zdravnikov hodili

saj mogoče ti pa komisija odobri... vprašanje samo kdaj pride odgovor, ker ažurni pa res niso

pri nas so eni z 31. 3. 2024 zaključili daljšo bolniško, a ker reva še stati ne more sta se z zdravnico jasno pritožili, ampak do danes še ni odgovora... na njo je vezana druga delavka, ki jo nadomešča (pogodba o zaposlitvi) in kaj sedaj... če bi ji kar dali ugotovitveni sklep, da se ji je 31. 3. izteklo delovno razmerje, potem bi pa una naša dobila podaljšano bolniško... ali pa tako kot je, torej dela še naprej, ker naše ni in potem recimo dobimo še enkrat odločbo, da nima bolniške... enkrat se je tako ena naša 2x pritožila in 2x izgubila... potem je morala svojo odsotnost pokrivati z dopustom, urami pa še neplačano odsotnostjo, ko ji je zmanjkalo dopusta (na srečo je ni nihče nadomeščal)

Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 15:35
Poli, mislim, da ko omenjaš bonus, govoriš ti o nečem drugem in tri dnevne bolniške "ko se ti zdi" ni več oz. tega niso podaljšali (to je bilo v sklopu kovidnih ukrepov) in da gre v tem primeru za čisto običajno bolniško, torej to za katero smo včasih morali k zdravniku, zdaj pa nekateri še tisti mail pozabijo poslati.


Frogi, ne mi zameriti, ampak mnenja sem, da si v tem izrecnem primeru, ki ti gre na živce problem ti. Oz, tvoja jebiveter mentality.
Napisal si kaj ti gre na k... s tvoje perspektive, zdaj si pa predstavljaj perspektivo tistega, ki se bo s tem ukvarjal in si mislil "matr, so ljudje neodgovorni... še jeb... bolniške si niso sposobni urediti, ko ostanejo doma".
Tisto, kar bodo presojali bo najbrž, če so kakšni zdravstveni razlogi, da si človek, ki je domnevno zbolel ni zmogel urediti bolniške, ali pa se je po nekem času za nazaj zgolj spomnil, da je imel virozo, pa da bi imel bolniško.

Včasih je bilo treba za vsako takšno pizdarijo v ambulanto, zdaj sicer do njih ne prideš tako zlahka, pa tudi v nekaterih primerih ni najbolj smotrno viseti v čakalnici, je pa vseeno o tem treba obvestiti zdravnika in odpreti bolniško. Kaj od tega ti ni jasno?

Skratka, to kar ti navajaš je šlamparija oz. malomarnost s tvoje strani. Če človek zboli, ne gre na delo si uredi bolniško. Period. Razen, če mu tehtni zdravstveni razlogi to onemogočajo. 
Pa so ti? V tem času nisi nič pozijal na Fb? Forum? Če je bilo kaj takšnega in v času bolniške odsotnosti treh dneh nisi bil zmožen preko maila obvestiti zdravnika o bolezni in zaprositi za odprtje bolniške odsotnosti (poudarjam, še nedavno nazaj je ta ista stvar zahtevala obisk zdravstvenega doma) se ti opravičujem.

Jaz zase vem, da bi nikoli kaj takšnega pozabil. Prvo obvestim delodajalca, da me ne bo na delo, nato pa zdravnika, da sem zbolel in da ne morem na delo. Meni se zdi to povsem normalno.
Ajde, drugo da pristaneš v kakšnem hudem bolezenskem stanju ali poškodbi, ki ti onemogoča opraviti tisto najbolj osnovno, torej kontaktirati ambulanto, ampak to kar ti omenjaš deluje kot čista malomarnost, ki drugim povzroča dodatno delo in stroške. Ampak tega ti ne vidiš, ne vidiš lastne (ne)odgovornosti pri tem.
P l a c e h o l d e r
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11756
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 15:50
Speadge: če rabiš priznanje da sem jaz kreten v tem primeru, ni problema. Sem.
Ampak govorimo o birokraciji, ki je sama sebi namen. 

Bolniško sem sporočil delodajalcu na dan, ko se je pojavila bolest. Tako da edini relaventni člen, relevanten v smislu, da ga zanima kje smo v delovnem procesu je bil obveščen. Zdravnik v celi te zgodbi ne nastopi kot zdravnik, ker ničesa ne zdravi - je birokratski delavec (in to je tudi eden izmed razlogov zakaj se danes manj ljudi odloča za delo v zdravstvu - ker narašča delež birokracije na račun tega, za kar naj bi bili poklicani.)

Kot okoliščine oddajam, da smo nekaj časa v tej spregi z delodajalcem bli dokaj liberalni - torej, da smo lahko sporočali bolniške tako - morda spet ena specifika developerskega sveta, kjer je nekako prisotna visoka stopnja zaupanja, branža ki je tudi sicer najlažje  zapopadla delo od doma. 

Skratka, nisem javil pravočasno in se o svoji kretenskosti tu jasno izrekam.
Kar pa niti malo ne razveljavi tega, da celoten sistem zdaj obremenjuje par ljudi, ki po tem primeru bezlajo, zaradi česar nihče posamezno in ne družba kot celota ne bo nič bogatejša in bi bilo za vse boljše, da bi jst svoje odbruhal in oddriskal, z ali brez nasveta in žegna zdravnika, ker mimo naravnih procesov pač ne gre. ker tudi v primeru, da bi sprožil bolniško v doglednem roku, kot sam ugotavljaš - zdravnika videl ne bi in bi zdravnik opravil svoje birokratsko poslanstvo. Samo da ga sedaj ne more, ker se mu je tist gumb na formi pobarval na sivo. 

Morda sva pa le tolk generacijsko narazen da je tebi samoumevno da upravičenost tvojih puščajočih špranj legitimizra za to postavljena avroriteta. Meni ni. V imenu moje generacije si svojo rit jemljem nazaj, hvala. 

Priporočam v branje tudi knjigo Bullshit jobs, ki se fajn vpiči v tovrstne procese.


Edited by frogstomp - 10.Apr.2024 at 15:53
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 16:17
To, da se ti osebno zdi enotedenski rok bolj razumen od tridnevnega je povsem arbitrarno. Ker si se pač spomnil po petih, šestih dneh. 
Kaj pa če bi se zganil po enem tednu? Bi se ti pa zdel bolj razumen dvo-tedenski rok, ane.
 
Ampak v resnici ta tri dnevni rok ni namenjen malomarnosti oz. naknadni ideji, da nisi šel v službo ker si bil bolan, temveč primeru da pride kaj hudega vmes, je tisti moment pretežko, pa res ne moreš prav tisti dan kontantirati zdravnika. Skratka, sistem skuša biti tu razumen, ti dati nek čas. 
In če tega časa še vedno ni dovolj ... ravno tako tudi obravnava na ZZZS ni namenjena malomarnosti, ampak varovalka v primeru, da oseba iz tehtnega objektivnega razloga res ni bila zmožna kontaktirati zdravnika in zaprositi za bolniško odsotnost v teh nekaj dneh.

Saj se zavedaš, da z naknadnim zaprošanjem za bolniško odsotnost v času, ko ne hodiš na delo, brez da obvestiš zdravnika o bolezni še dodatno odpre na široko vrata vsem vrstam goljufij? 
Na osnovi česa pa sploh pričakuješ v tem primeru bolniški list za nazaj?

(post sem editiral, ker sem narobe prebral, da si zdravnika obvestil na prvi dan bolezni in se že posipaval s pepelom)


Edited by Speadge - 10.Apr.2024 at 16:32
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11313
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 16:29

Ok, dajmo počasi. Čemu je namenjena bolniška? Tvojemu delodajalcu, da mu opraviči tvojo odsotnost z dela, seveda pa tudi tebi, da imaš to kritje ter deloma plačano odsotnost (deloma v smislu, da ne gre za 100% nadomestilo razen v določenih primerih).
Sedaj, zdravnik naj sicer presojal o upravičenosti bolniške in te pregledal, če si res bolan in ne fejkaš, ampak predstavljajmo si gužvo v ZD za vsak šmrkelj, plus da lahko še bolj zboliš in se nalezeš od drugih čakajočih. Tako včasih gredo na roko in ti napišejo/izdajo bolniško, tudi če te ne vidijo. Čeprav mislim, da je tu pravilo, da moraš priti na obisk, razen za tiste 3 dni. Še več, celo recepta za tvoja redna letna zdravila ti kao osebni zdravnik ne sme predpisati, če nisi vsaj enkrat pri njem na pregledu. Torej so kao neke varovalke, da se to ne bi kar talalo.

Sedaj, po drugi strani pa imaš folk, ki zlorablja bolniške, to verjetno vemo vsi, kajne? Pri nas je ena v tehničnem kadru, ki nikoli ne dela med počitnicami, tudi ko bi morala, ko so ostale zbolele ali imele planirano bolniško. Vedno takrat "zboli", enako ko bi morala delati v drugi enoti, ker ona pač noče, vedno "zboli", vsa leta. Torej folk to zlorablja, delodajalec pa naj se jebe, saj ona ima "bolniško" in ji nič ne moreš. Ali pa druga, kao full bolna, vedno omenja neke operacije, potem pa na družb. medijih objavlja fotke sebe na motorju v Bosni, pa v Švici, vse med bolniško...

Ampak tu pa tam pa tudi nekdo nastrada, kot v tem primeru ti, ki si pozabil javiti zdravniku, da si zbolel.

Kar se tiče pa tega, da mora sedaj komisija imenovanih zdravnikov na ZZZS odločati o tvojem primeru in odprtju bolniškega staleža... seveda gre za izgubo cajta pa denar, ampak ker imaš to možnost pritožbe se to dogaja. Seveda pa se verjetno strinjaš, da naj ne bi izdali bolniške kar vsakemu, ki se pritoži, ker kao potem pa sigurno ne fejka, ali kako? Kako ločiti bolnika od fejkerja? Ja, za nazaj te ne morejo pregledati... ali pač? :D V glavnem, tudi meni se ne sanja, kako naj bi ti na lepe oči ugodili za nazaj. Ampak morda ti pa rata. Javi! :)



Edited by Poli - 10.Apr.2024 at 16:35
Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11756
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 16:35
No če probam brat od spodaj na gor potem je cel zgorn reductio ad absurdum verjetno brezpredmeten in ga ne rabiva predelovat. (zaradi editiranja posta žal vse to pisanje nima smisla)

Skušam biti ne malomaren, seveda. Kot rečeno, imeli smo obdobje kjer smo bolniško sporočali ekipi - tako je bilo tudi v času, ko sem delal preko SP, ker morajo vedeti o tvoji odsotnosti ljudje, s katerimi delaš. Nihče se ne igra kakšnih skrivalnic. 

Ok, sodelavci so obveščeni. Sem si pa malo napačno razlagal cel ta sistem sporočanja.. namreč... nisem bil veliko bolan, in ko sem v manj birokratski situaciji sporočal te stvari, sem javil relevantnim da sem fuč, in ostalim po tem ko sem se odfučal - ker ne moreš vedt tako kot pri dopustu, kolk dni te ne bo. Zato sem pač javil v začetku novega tedna. ... zdaj pa... če ima kdo s tem dodatno delo in stroške se zelo sprašujem kje te dodatni stroški in dodatno delo nastaja. 

Ali morda nastaja, ker s tem res oškoduješ nek proces.. ali zato, ker so procesi tako nastavljeni? 

Ti bom povedal zakaj to sprašujem in ne zgolj goltam kot mi je servirano. 
Sem bolj proaktiven človk kot si morda misliš iz tele zamujene bolniške, zaradi česar bi me lahko klasificiral v nasprotno stran spekrat. 

Zadnjič sem naročeval hrano prek Wolta.. In dobil zapakirano v res nobel embalažo.. Sem pisal ponudniku prehrane, če je morda embalaža vračljiva... in so rekli, da če jo prinesem jo rade volje vzamejo, ker je certificirana za večkratno uporabo in za pranje. Ampak da ni možnosti predaje kurirju.

Ok... hvala za info.. in sem pisal še Woltu celo tole izkušnjo in jih pobaral, če bi morda bili zainteresirani za standadrizacijo različnih kosov embalaže, da bi bilo to vključeno v storitvi Wolta.. neke vrste scena kot jo imamo s povratnimi kozarci na festivalih (dokler ni Metaldays pripeljal celo zadevo naokrog v zadnji ediciji in iz povratne embalaže naredil jebeno smet preimenovano v souvenir). 

In zdaj čakam na odgovor. 
Upam da potegneš pravilen nauk iz tega - na zadevo gledam tako - takih, ki po spletu okoliščin, kot je lastna pozabljivost, malomarnost v N-tih stikih z birokracijo odigrajo svoj zajeb je malo morje, vsakodnevno ob vsaki priliki. In če je okoli tega napletena birokratski ples, ki niti malo ne spremeni rezultata, pač pa samo vleče vase maso ljudi, ki pleše po nareku nastavljenih procesov in bi bilo za vse bolje in ceneje, da ne bi... sem na to pač alergičen. In obratno, če procesi niso optimalno nastavljeni tako, da je izplen boljši, torej da pri vsaki izmed miljon interakcij dnevo z dostavnimi servisi za naše želodce odmetavamo tono smeti namesto, da bi se stvari vračale v krog.. sem prav tako alergičen. 

Nenastavljenost procesov kjer bi morali biti in prenastavljenost, tam kjer njihova nastavljenost ne doprinaša k ničemur se mi zdi enako škodljiva in se proti njej vsaj kregam če ne kej več. 

Edited by frogstomp - 10.Apr.2024 at 16:37
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 16:46
Samo na osnovi česa ti lahko oni sploh dajo oz. plačajo bolniško odsotnost potemtakem? 
Tu je zgolj odsotnost z dela, če je pa upravičena ali neupravičena, pa oni ne morejo vedeti, nimajo kristalne krogle, ti jim pa tudi nisi javil, da si boln.
A razumeš dilemo?

Pa ne zdaj vzeti osebno, sej si čisto okej dec pa to... le pač, skušam ti prikazati še drugo stran zgodbe.


Pred časom mi je nekdo (mislim, da je bil Miha, ampak nisem 100%) pripovedoval, kako so imeli v eni skandinavskih držav sistem, ker je človek lahko manjkal z dela zaradi zdravstvenih razlogov do dva tedna, brez da bi bolezen javil zdravniku. Bojda mentaliteta Šveda (ali pa so bili Danci, ne spomnim se več) ni zlorabljala tega ali pa vsaj ne do te mere, da bi to predstavljalo težavo za sam sistem.
Do množičnega prihoda balkancev, kar sistem kot je bil nastavljen ni predvideval in ki so ta dva tedna bolniške množično jemali kot dva tedna dopusta, torej kot nekaj kar jim pripada in je treba absolutno pokoristiti. Posledično je ta zadeva danes ukinjena.

Neko vzporednico s tem vidim tudi v tvojem primeru.
Kaj mi pa preprečuje, da vedno, ko se mi zahoče malo počitnic, ne poniknem za nekaj časa iz službe... teden, dva pozneje pa ne zahtevam plačane bolniške odsotnosti? A razumeš, kje je težava?
To, da javiš zdravniku, da si boln je tisti minimum. To ne pomeni, da določen delež ljudi še vedno ne bo goljufal, pa vseeno, vsaj nek minimum, osnova je, da se ti izplača bolniška odsotnost.

S tem, ko želiš da ti odprejo (torej plačajo) bolniško odsotnost za nazaj, pri tem pa nima zdravnik, zavarovalnica, bilo kdo... zavedeno, da si sploh bil boln, postavljaš zdravstveno blagajno oz. delodajalca v položaj, ko ti mora slepo verjeti in odpreti denarnico za čas, ko nisi opravljal dela zgolj zato, ker si ti tako rekel.
Če bi bili ljudje pošteni to samo po sebi ne bi bila težava, vendar realnost žal ni takšna.

Sistem sam po sebi ni idealen, pa vedno se spreminja, vendar precej tega ni tu samo zato, da bi prav osebno tebi nekaj nagajalo in oteževalo, ampak je za to nek razlog o katerem mogoče sam nisi premislil, ti ni padel na pamet, itd ... ali pa se iz tega ali onega razloga sploh ne sklada s tvojimi pogledi na življenje. 
Pa vendarle je tu, kot varovalo, ki bolj ali manj posrečeno regulira neko zadevo, ki bi bila brez tega povsem verjetno še preklemansko slabša.


Edited by Speadge - 10.Apr.2024 at 17:26
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11313
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 17:29

No, saj če gre samo za tiste tri dni ti je moral zdravnik že sedaj verjeti, da si bolan, če nisi prišel na pregled. ;) Torej, če ni bil odsoten dlje kot tri dni, potem ne bi smelo biti problema. Za več pa bi se bilo potrebno oglasiti v ZD, pravočasno.


Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 17:50
Originally posted by Poli Poli wrote:

No, saj če gre samo za tiste tri dni ti je moral zdravnik že sedaj verjeti, da si bolan, če nisi prišel na pregled. ;) Torej, če ni bil odsoten dlje kot tri dni, potem ne bi smelo biti problema. Za več pa bi se bilo potrebno oglasiti v ZD, pravočasno.

Ja, to se je za večino spremenilo od covida dalje. Olajšajo sebi, pa nekemu deležu pacientom (kot je bil Frogi v tem primeru) medtem, ko marsikomu urejanje zdravstvenih zadev na daljavo predstavlja dodatno težavo. 232. člen OZZ pravi:

Zadržanost zavarovanca od dela nastopi z dnem, ko osebni zdravnik na podlagi pregleda ugotovi, da začasno ni sposoben opravljati svojega dela zaradi bolezni ali poškodbe oziroma z dnem, ko ugotovi potrebo po negi ožjega družinskega člana oziroma drug razlog za zadržanost od dela iz prejšnjega člena. Osebni zdravnik lahko le izjemoma oceni zavarovančevo začasno zadržanost od dela za nazaj, vendar največ za 3 dni od dneva, ko se je zavarovanec zglasil pri njem, razen če osebni zdravnik zaradi praznikov ni bil dosegljiv v tem času. Če je bil zavarovanec v bolnišnici ali če je zbolel v tujini, in v drugih utemeljenih primerih, ko ni mogel do osebnega zdravnika oziroma mu ni mogel sporočiti razlogov za zadržanost, imenovani zdravnik ali zdravstvena komisija oceni odsotnost, daljšo od 3 dni.


V osnovi, kot pravim, ni zgolj problem, da je nekoliko bolj pozno prosil za odobritev bolniške odsotnosti, ampak da sama nezmožnost opravljanja dela ni bila ugotovljena ne z obiskom v ambulanto ne elektronsko/na daljavo (čeprav imam o tem zadnjem svoje mnenje...). 
Oz. če rečem drugače, tisti, ki naj bi mu izdali bolniški list za nazaj kot osnovno za izplačilo plače za čas bolniške odsotnosti z dela, sploh vedo ne, da je bil boln. Na osnovi česa torej izdati bolniški list za nazaj?
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11313
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 17:54

Lahko pokaže SMS/mail, ki ga je poslal v službo? :D


;)



Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11756
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 18:00
@Speadge: v postu, ki si ga popravljal in ta del izbrisal ven sva bila že složna, da sem javil ekipi s katero delam. Tako da ne bom obravnaval s kakršnokoli resno zavzetostjo naknadnega sprenevedanja o tem ugibanju, kako naj vedo da sem boln - če jim nisem javil. Sem javil ljudem, ki se jih to neposredno tiče. 

Zdaj pa.. pri nas tiste 3 dni brez bolniškega lista lahko koristimo.. kako tu naprej knjižijo ne vem.. Prav tako se zgodi da računovodstvo zaradi lastnih dopustov zaključuje stvari prej in tedaj prosijo, če lahko dopuste vnesemo pravočasno (= prej kot pred zaključkom meseca).. slučajno je kdo tudi bolan ali na dopustu tedaj.. in kaj se naredi.. ja forme se zaklenejo in dopuste se vpiše fiktivno v začetek naslednjega meseca. In prav tako bi lahko bilo zdaj z bolniško.. pač vknjižiš drugače in tako pokriješ številke in človek zmaga nad tem tehnofašizmom na račun nikogršnje škode. 

Če pozorno analiziraš svoj tekst in te svoje "neke minimume" ubistvu zagovarjaš nujno prisotnost tega birokratskega plesa - točno to, kar smo delali med covidom, kjer smo imeli na koncu set ritualov, maske pod nosom, in so inpektorji s tračnim metrom hodili med mizami. Zelo zanimivo vedenje. In spet priložnost, da me razumeš narobe... 

Eno je seveda namera, pri kateri vsi pritrjujemo vključno z mano, da je nekaj, k čemur stremimo. Torej, preprečevanje zlorab, preprečevanje hlinjenja.
In potem to namero birokratsko kodificiramo in izvajamo. 
In izvajamo na zelo provizoričen način. Celo tako, da nam ostane samo ples, ritual, namenjeni efekt pa nam izpuhti kdo ve kam.

Kot pritrjuje Poli, tudi če bi jaz naredil vse prav bi se z zdravnikom in s tem presojo o stanju srečal v procesu točno ničkrat. Tudi če bi zavrteli čas nazaj ko bi se moral pokazat k zdravniku po tist list osebno bi mi zdravnik moral verjeti na besedo. Če bi bil moj namen nekako fiktivno pričarat si en teden bolniške bi tam potarnal o želočnih bolečinah in dobil odpustek. 

Zdej, razumem na nek način kaj hočeš povedat: da je že sam ta ritual neke vrste odvračilo od tega, da bi hlinil.. oz bi reku.. "kurc, rajš en tedn delam kot da se peljem k zdravniku in tam čakam in iščem parking" (mimogrede zdravnika imam dobesedno prva vrata čez cesto). Lahko, povsem možno je, da pff.. kaj rečeva za voljo argumenta... v prejšnji različici morda tako 20% zdaj pa 10% bolniških ljudje niso sprožili?

Zdej, ok.. recimo da je to res. Poli omenja zelo nasproten primer nekoga, ki to očitno zlorablja. Kljub sistemu. Oz. skoraj deluje kot prav zaradi sistema, saj ko imaš enkrat bolniško potrjeno.. juhej. Kok je to res sicer nevem, saj naj bi pošiljal tudi inšpekcije.

Bi pa še 1x poudaril predvsem to, da mi ni v interesu goljufanje. Osebno ne, kako se sistem zlorablja pa... sej pravm, če se v neki povprečnini izkaže, da vsaj v neki meri polovi kar mora. Naj bo. 
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 18:04
Originally posted by Poli Poli wrote:


Lahko pokaže SMS/mail, ki ga je poslal v službo? :D


;)

Ne vem, če se mu izplača iti v civilno tožbo, da bo lahko kazal telefon nekomu :p

Aja, pa zgoraj, ko omenjaš tri dni, si se zmotil. Gre za tri dni nazaj, ne za tri dni bolniške.
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11313
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 18:12

Hm, bom jutri malo povprašal pri nas, kako je s tem. A želiš reči, da si lahko izmisliš večkrat letno te kratke bolniške in "bolniške", ki ti jih potem kar potalajo brez pregleda, če le javiš pravi čas os. zdravniku?
Jaz sem mislil na to kar so uvedli v času korone, da si imel lahko do 3 dni bolniške brez bolniškega lista, samo javiti si moral pravi cajt delodajalcu (pa ne vem, če ni to bil lahko samo enkratni dogodek, torej ne drobljenje na 3x po en dan). Vem, da se je tudi tu nekaj spremenilo, a sam skoraj nimam bolnišk in tako tudi ne izkušenj. Še če zbolim si raje vzamem dopust, saj mi sicer ostaja, pa plus ur imam tudi za en vagon, a cajta za njih koriščenje nikdar, ti šment!


Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 18:13
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

@Speadge: v postu, ki si ga popravljal in ta del izbrisal ven sva bila že složna, da sem javil ekipi s katero delam. Tako da ne bom obravnaval s kakršnokoli resno zavzetostjo naknadnega sprenevedanja o tem ugibanju, kako naj vedo da sem boln - če jim nisem javil. Sem javil ljudem, ki se jih to neposredno tiče. 
Ne nisi. Nisi.
Mešaš jabolke in hruške. Za odprtje bolniškega staleža nisi javil ljudem, ki se jih to neposredno tiče. Njim si naknadno, za nazaj povedal, da si bil prejšni teden boln in naj te opravičijo pri delodajalcu, da boš odsotnost dobil plačano - če nekoliko karikiram, ampak ne daleč od resnice.

To, da si javil delodajalcu se nanaša zgolj in samo na sam proces dela. Bolniško odsotnost ti pa odobri zdravnik. Ampak kako naj ti jo odobri, če ne ve, da si boln?

Še vedno mi nisi odgovoril, na osnovi česa točno naj bi ti zdravnik za nazaj odprl bolniški stalež. 
Čisto preprosto vprašanje je.
Mislim, saj jaz vem odgovor. Na osnovi tvoje častne Titove.
P l a c e h o l d e r
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11756
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 18:16
Da. Zdaj pa mi povej, na osnovi česa bi mi v primeru pravočasnega javljanja in povej v čem se razlikuje odgovor od tega, kar si zdaj omenil in sem ti lahko kvečemu potrdil.


Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 18:29
Originally posted by Poli Poli wrote:

Hm, bom jutri malo povprašal pri nas, kako je s tem. A želiš reči, da si lahko izmisliš večkrat letno te kratke bolniške in "bolniške", ki ti jih potem kar potalajo brez pregleda, če le javiš pravi čas os. zdravniku?
Jaz sem mislil na to kar so uvedli v času korone, da si imel lahko do 3 dni bolniške brez bolniškega lista, samo javiti si moral pravi cajt delodajalcu (pa ne vem, če ni to bil lahko samo enkratni dogodek, torej ne drobljenje na 3x po en dan).

Mešaš dve različne stvari.

Pravica do kratkotrajne bolniške odsotnosti z dela brez potrdila zdravnika je bil eden protikoronskih uprepov, kjer so lahko bolni do 3 dni (v enem kosu) ostali doma, brez da bi s tem obremenjevali zdravstvo. Delodajalec je bil tisti, ki je oddal ZZZS-ju zahtevek za izplačilo bolniške. Zdravstvo ni imelo s tem nič.
Ena takšna fina zadeva, ki se jo je dalo lepo bo "balkansko" (na skandinavskem primeru od zgoraj) izkoristiti, brez da si bil dejansko boln. Dovolj je bilo javiti delodajalcu in si ostal doma.
Tega že cirka dve leti ni več.


V primeru, o katerem debatiramo pa zdaj, pa ne pomeni, da si lahko izmisliš na leto en kup tridnevnih bolnišk, ampak zgolj da zakonodajalec razume, da si lahko v nekem momentu tako zelo boln, da ne moreš ravno ta moment čakati v ambulanti ali viseti na telefonski liniji in ti da tri dni, da z osebnim ali dežurnim zdravnikom urediš to. 
Oz. če je prehudo, če si v bolnišnici, v tujini itd... pa zamudiš še ta tridnevni rok, pa o tem odloča komisija.
Frogi ni zbral moči in javil v ambulanto, da je boln v sklopu teh tri dni, ampak naknadno na šesti dan, ko je bila zadeva že mimo, zato bo o tem odločala komisija.


Edited by Speadge - 10.Apr.2024 at 18:43
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 18:35
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

Da. Zdaj pa mi povej, na osnovi česa bi mi v primeru pravočasnega javljanja in povej v čem se razlikuje odgovor od tega, kar si zdaj omenil in sem ti lahko kvečemu potrdil.

Ne razumem vprašanja oz. če ga, mislim, da ti na to že ves čas odgovarjam. Če bi javil dohtarju, da si bolan bi ti lahko odprli bolniško. Ti pa nisi javil. Na osnovi česa ti lahko za nazaj odprejo bolniško?

Kolikor jaz razumem, bo komisija odločala, če je bil kakšen tehten zadržek (recimo huda poškodba, težka bolezen, tujina...) da si mogel javiti, da si boln in posledično odprl bolniško. Ali pa ti preprosto pogledali čez prste, ker so samo trije dnevi in ti jo vseeno odobrili, čeprav za to najbrž ni tehtne osnove.

Edino, kar jaz vidim sporno na strani zdravstva je, da se to zdaj ureja po mailu in telefonu, ne pa da si dejansko pred zdravnikom, ki oceni zdravstveno stanje, predpiše ustrezna zdravila ali nadaljnjo zdravljenje na osnovi tega, ampak to je že drugo poglavje. 
V tvojem osebnem primeru, ti urejanje zdravstvenih težav, kadar le te niso prehude, na daljavo zadevo celo olajša (verjetno bi v teh treh dneh raje prišel do recepta za zdravila in odprl bolniško preko telefona, kot osebno visel v ambulanti) - le poslužiti se jo je treba, ko si bolan.


Edited by Speadge - 10.Apr.2024 at 18:45
P l a c e h o l d e r
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11756
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 18:44
Originally posted by Speadge Speadge wrote:

Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

Da. Zdaj pa mi povej, na osnovi česa bi mi v primeru pravočasnega javljanja in povej v čem se razlikuje odgovor od tega, kar si zdaj omenil in sem ti lahko kvečemu potrdil.

Ne razumem vprašanja oz. če ga, mislim, da ti na to že ves čas odgovarjam. Če bi javil dohtarju, da si bolan bi ti lahko odprli bolniško. Ti pa nisi javil. Na osnovi česa ti lahko za nazaj odprejo bolniško?

Kolikor jaz razumem, bo komisija odločala, če je bil kakšen tehten zadržek (recimo huda poškodba, težka bolezen, tujina...) da si mogel javiti, da si boln in posledično odprl bolniško. Ali pa ti preprosto pogledali čez prste, ker so samo trije dnevi in ti jo vseeno odobrili, čeprav za to najbrž ni tehtne osnove.


Sprenevedanje. Ti pomagam.
Če bi bil javil pravočasno, torej sprožil zahtevek bi to opravil ustno. Zdravnik ne bi imel ničesar drugega kot mojega klical oz. mojega zaznamka, sporočila v gospodar zdravja. Pregleda ni. Njegova podlaga je torej moj usni/pisni zahtevek in nič drugega. Zdravnik torej nič ne presoja, opravi svoj birokratski posel. Resničnost mojega stanja je torej nepomembna in se ne preverja - v kolikor smatramo da ima zdravnikova vera v moje stanje kakršnokoli vlogo. 

Torej se strinjam, birokratsko mi za nazaj ne more. Tako je kodificirano, datumu za nazaj se posivijo in se jih ne da poklikat.  Kar bomo na koncu verjetno naredili je da bom reku, ok, pol pa pizda kresni ta gumb za tekoči teden. 

Tudi če bi kodificirali drugače, torej da lahko bolniško odpre za nazaj in bi za to torej imel podlago. V obeh primerih pa, ker ni drugega preverjanja deluje zadeva na podlagi istega mojega usnega ali pisnega (zdaj digitalno pisnega) izreka - z drugimi besedami, častna titova da sem bolan zdaj ali, če rečem en teden od zdaj, častna titova, da sem bil bolan prejšnji teden. 

Ampak sj smo za moje pojme dovolj složni, človek in druga bitja zbolijo. Narava organizmov pač. Vsa stanja ne potrebujejo zdravniške intervencije. Zaradi šibanja finančnih tokov pa pač rabi birokratski žegen.

In smo složno torej, da se človek ki bruha in driska in malo kuha par dni ne rabi kazat zdravniku. Ne bo nič prej zdrav, kvečjemu še kdo bo čepel na školjki zaradi njega. Hvalabogu smo to nekako dojel in olajšal. Ne samo "pacientu", vsem nujno in manj nujno vpletenim. 

Zgleda se ne strinjamo le o arbitrarni označbi kje je meja da zadeva ne rata sporna.. recimo, če ekipa ve, da te ne bo, ker te ni, ker si bolan, in ti zaupa, ker se nikdar nisi izkazal kot prevarant in nimajo razlogov za to. In vemo da v povprečju nekje 10-20 dni bolniške zaposleni ponuca letno.. Ne da jo ponuca, ni v stanju za delat tedaj, da je to nekaj človeškega oz. organizmskega si priznamo... A bi bila taka tragedija da recimo, v tekočem mesecu to sporočiš, in je to tako kodificirano, in ne vpletamo ZZZS in drugih v to po nepotrebnem? Mislm.. kaj točno bo izplen preiskave se sprašujem?

Edited by frogstomp - 10.Apr.2024 at 18:53
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Apr.2024 at 18:54
Ni nobenega sprenevedanja, čudno nerazumljivo si zapisal stavek - je kvečjemu tvoje nestrinjanje v neprilagajanju sistema tvojim osebnim trenutni potrebam, ki so v tem primeru rezultat tvoje lastne malomarnosti.

Sem pisanje zgoraj takoj naknadno dopolnil z "Edino, kar jaz vidim sporno na strani zdravstva je, da se to zdaj ureja po mailu in telefonu, ne pa da si dejansko pred zdravnikom, ki oceni zdravstveno stanje, predpiše ustrezna zdravila ali nadaljnjo zdravljenje na osnovi tega, ampak to je že drugo poglavje. 
V tvojem osebnem primeru, ti urejanje zdravstvenih težav, kadar le te niso prehude, na daljavo zadevo celo olajša (verjetno bi v teh treh dneh raje prišel do recepta za zdravila in odprl bolniško preko telefona, kot osebno visel v ambulanti) - le poslužiti se jo je treba, ko si bolan."

Ja, to je težava. Da preko telefona ne more ustrezno oceniti tvojega zdravstvenega stanja, vendar sistem ni načrtovan tako, da vsebuje to naknadno šlamparijo (pred covidom tega ni bilo) da se nas zdravstvo otepa, ti pa seveda komot služi izgovor, da po tvoje manjkaš z dela kadar se ti dvigne in potem za nazaj zahtevaš bolniški list, ker častna Titova, majke mi, res sem bi boln.

(pa ne me narobe razumeti, ne pravim da si goljufal oz. verjamem da si bil boln, pa tudi da ti osebno mogoče ne bi izrabljal sistema, ampak to dodatno opcijo po naknadnem zero-effort goljufanju zahtevaš zato, da bo sistem prilagojen tvoji osebni malomarnosti, ki se najbrž ne bo več zgodila, ker boš naslednjič zadeve uredil)

Moram počasi iti - bomo nadaljevali, če bo potreba in volja.


Edited by Speadge - 10.Apr.2024 at 19:02
P l a c e h o l d e r
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.07
Copyright ©2001-2024 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0,313 seconds.