Paranoid Metal Webzine Homepage
Forum Home Forum Home > Ostalo > Chickfight
  New Posts New Posts RSS Feed - Je metal mrtev?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Je metal mrtev?

 Post Reply Post Reply
Author
Message
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 2768
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Je metal mrtev?
    Posted: 04.Dec.2021 at 12:24
Sem odprl ekstra temo.... Da nismo tam preveč offtopic.

Originally posted by devlin devlin wrote:

Naj se samo malo obregnem ob izjavo v intervjuju, da je metal mrtev. Zame je bil v slo mrtev tam sredi devetdesetih in nekaj v 2000. Bilo je celo tako slabo, da sem hodil na hc koncerte, ker drugega ni bilo, čeprav se mi ta muzika načeloma zdi prazna in nezanimiva.


Na tole najino debato lahko seveda gledaš tudi s tega zornega kota, kar pa nisem imel v mislih ne jaz, ko sem postavil vprašanje, ne Hemi, ko je nanj spet z drugega vidika odgovoril. Zadeva je zagotovo večplastna, soditi industrijo samo po enem vidiku pa po mojem zmotno.

in da se navežem še na tvojo izjavo: strinjam se z vama s Polijem, da je danes z vidika številčnosti koncertov zagotovo danes boljše in lepše.


Edited by Dejan - 04.Dec.2021 at 13:31
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8486
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Dec.2021 at 18:28
Trenutno je vse bolj dva metra pod zemljo, ne samo metal Cry
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11292
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Dec.2021 at 21:50
Kaj pa vem, po meni se odpira novo poglavje. Tudi podžanrsko se nadgrajuje in bogati ter hvala bogu ne samo reciklira. 
Največji podn je bil tam konec 90-ih, ko se je vse samo kopiralo, recikliralo, predvsem pa zvenelo vse enako. V DM je bilo vse grajeno na blastih, da bi pa nekdo stopil po novi poti... nope. Tudi Gorguts so z Obscuro (1998) dejansko začeli že na drugi plati (1993).

Danes? Danes pa se mi zdi, da pride vsako leto ven precej zanimivih in drugačnih albumov. Res, da smo vmes imeli obdobje Deathspell Omega, skupine, ki je vplivala na toliko drugih, dobili Mglo, ki spet deluje dalje, pa Ulcerate ... 
Heh, sam štejem v to "novo" tudi Regarde les Hommes Tomber (in presežno z lansko plato, skupaj z Mglo, ki so sigurno naredili album desetletja v 2015).

Trenutno je sicer death metal v nekem recikliranju in še ni prišel čas za tisto novo svežino, a ga zato fantje v black metalu ružijo na polno, tudi s post in shoegaze elementi, poleg disonanc, pa tudi vračanja v zgodnja 90-ta (mogoče je teh še premalo?).

Ok, to je samo en tak delni pogled, žanr (metal) je precej širši, a po moje se mu ni bati. Mulci prihajajo in se še naprej napajajo pri tem viru, tako da se nam ni bati.

Jebenti, vmes so clo tiste US ho's začele nekaj paradirati v "ekstremnih" metal majicah, kar sploh ni šlo skupaj, a hvala bogu ni prišlo tako daleč, da bi bil to nek nov "slog v milanski modi", če se razumemo.


Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
vulgaris View Drop Down
Organizator
Organizator
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1912
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote vulgaris Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Dec.2021 at 16:20
Originally posted by Poli Poli wrote:

Kaj pa vem, po meni se odpira novo poglavje. Tudi podžanrsko se nadgrajuje in bogati ter hvala bogu ne samo reciklira.
jaz bi se strinjal.


vprašanje, če govorimo o sami glasbeni zvrsti ali o "sceni".
jaz mislim, da s prihodom novih tehnologij, ki omogočajo odkrivanje VSE glasbe se je izgubila ta čredna pripadnost neki specifični sceni oz. zvrsti.
v 90h si iskal ljudi, ki so bili oblečeni kot metalci, da si si od njih potencialno lahko sposodil novo glasbo in posledično si bil del te družbe, scene, sekte, subkulture....
danes lahko mladinec ali mladinka istočasno brez težav posluša metal, rap, turbofolk, anal drone jazz brez neke "slabe vesti", da krši veroizpoved, ker ne doživlja glasbo kot subkulturo ampak kot preprosto samo zvočni zapis, ki ji ugaja.
posplošujem. vsekakor bojo zmeraj obstajali tudi "entuziasti", zbiratelji, fanatiki, kompletisti itd.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8486
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Dec.2021 at 16:51
Meni se dozdeva da so napster, mule, torrenti, pripomogli k temu da si bandi morajo služiti ljubi kruhek s koncerti in jih posledično lahko videvamo (večkrat). Kaj mislite o tej teoriji?
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2059
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Dec.2021 at 18:04
Mogoče deloma, ampak bandi, ki bi tourali ti nič ne nucajo, če ni interesa publike in pa organizatorjev, ki bi ti te bande pripeljali v Slovenijo.
Pomisli, kdo ti te vse bande "pripelje" v Slovenijo. Daj nekaj teh društev, promotorjev (saj veš, kateri so) tvoje priljubljene zvrsti stran, jih zbriši z zemljevida slovenske klubske scene, pa boš imel takoj pol manj koncertov. 

Drugo kar je, pa tudi, da je bazen tovrstne glasbe danes precej večji. 
To seveda po eni strani pomeni precej "šrota" skozi katerega se človek prebija, ko odkriva nova imena, po drugi strani pa posledično tudi precej več kakovosti znotraj tega orjaškega bazena. Ni omejitve zgolj na par imen.
To se odraža tudi pri razvejanosti publike, ko lahko band nekega metal podžanra, ki je recimo nama povsem nepomemben in nezanimiv, vseeno kljub najini odsotnosti razproda Galo Halo ipd.
Ta moment (pustmo zdaj korona obdobje) zato, da razprodaš neko dvorano, ni treba pripeljati "ameriškega" banda, ki je trenutno v samem vrhu, ampak izbiraš iz precej, precej večjega bazena imen, kot si recimo pred 25-imi in več leti. In lahko je iz "bližnje" Nemčije, Poljske, Češke ...
Bandov je več kot kdajkoli. In več je aktivnih promotorjev, ki te bande pripeljejo v Slovenijo. 
Brez slednjih (in pa seveda interesa publike, za katero se ti koncerti delajo) se lahko štacuna zapre :)


Edited by Speadge - 05.Dec.2021 at 19:43
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2059
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Dec.2021 at 19:19
Originally posted by Poli Poli wrote:

Danes pa se mi zdi, da pride vsako leto ven precej zanimivih in drugačnih albumov. Res, da smo vmes imeli obdobje Deathspell Omega, skupine, ki je vplivala na toliko drugih, dobili Mglo, ki spet deluje dalje, pa Ulcerate ... 
Heh, sam štejem v to "novo" tudi Regarde les Hommes Tomber (in presežno z lansko plato, skupaj z Mglo, ki so sigurno naredili album desetletja v 2015).
Pa je to res pomembno? Specifična imena. Za samo metal obdobje? Ker jaz recimo "obdobja" teh bandov, ki so le ena mnogih iz velikega bazena, ne poznam. Ker mi ne pomenijo nič. Mi pa zato kakšni drugi. Zelo težko rečeš nekaterim dandanes povsem random albumom, ki so v nekem globalnem pomenu povsem nepomembni "obdobje" metala.

Mislim, razumljivo tebi osebno je pomembno - ker si fan teh bandov, v nekem globalnem smislu, je pa to zgolj neznaten pljunek v morju iz katerega teh par bandov izhaja. Nekdo tretji bo rekel pa, imaš Mass VI od Amenre, pa imaš Sunbatherja od Deafheaven, ki sta začrtala nekaj povsem novega ... ali pa šel še dlje, na še večja imena a la Heaven Shall Burn, Wintersun, Ensiferum ... ki so pa recimo meni, tebi nepomembna, pa vseeno v zadnjih recimo petnajstih letih toliko mladcem odprla vrata v svet metala.

Kar želim povedati je pa, da je bazen metala danes tako zelo zelo velik, tako zelo razvejan, da posamična imena v nekem globalnem smislu ne naredijo nobene bistvene razlike. Moje doživljanje metala in življenje na sploh ne bi bilo nič drugačno, če tvoj najljubši album zadnjih let niti obstaja ne bi. In obratno velja tudi zate - če moj najljubši album zadnjih let niti obstajal ne bi.
Včasih ni bilo tako. Imel si največjih par v NWOBHM, ki smo jih poznali in na njih prisegali vsi. Potem si imel največje par thrasha, ki smo jih poznali in predrkavali vsi. Pa potem največjih par death metala, ki smo jih poznali vsi. Itd. 
Albumi bandov, kot so Metallica in Sepultura so dejansko nekaj pomenili. Za cel žanr. Danes tega ni. Ampak to ni nujno slabo.
Luksuz današnjega metala je ravno v tem, da je tako velik, da ima lahko vsakdo povsem svoje heroje.
P l a c e h o l d e r
Back to Top
Speadge View Drop Down
Senior Member
Senior Member

dežurni aktivist

Joined: 22.Jul.2015
Status: Offline
Points: 2059
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Speadge Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20.Aug.2022 at 13:09
Za tiste starejše pezdete (torej bolj ali manj mojo generacijo), ki mislijo, da je metal obstajal samo takrat, ko jim je tič še strumno stal in da današnja mladina ne da nič na to glasbo ... 
Tole je včerajšni nastop slovenskega banda Guattari v nekem zaselku širše okolice Kopra in tole kar vidite spredaj so v glavnem in po večini mladci in mladenke. 


(preleti vsaj do polovice, če se ti že poslušati ne da)
P l a c e h o l d e r
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Aug.2022 at 07:50
Mene resno zanima/skrbi kaj bo z idejo metala v naslednjhi 20 leti - predvsem zato, ker bo večina teh bandov, ki dans polni koncerte in festivale in so definicija vsega tr00 in svetega enostavno mrtva, zakopana. Prav tako del te generacije, ki je s tem zrastel. 

Samo po sebi to nebi bil tak faktor, ampak... kakor je meni vidt je nemogoče, da bi band, ki zveni tradicionalno nagonil nase tolk poslušalstva kot originatorji zvrsti. Sej pravm, že če nabereš solidno ekipo z dobrim songwritingom in odličnim vokalom v heavy metalu dans, je največja krona, ki jo lahk dobiš, da ti rečejo, da si kopija Iron maiden (recimo kot se dogaja SkyEye)... 

Kar pa ne spremeni dejstva, da danes tisto, kar se podaja kot metal še vedno lepo polni dvorane in večje zadeve. Ampak težko zvrsti, ki so v metal koaliciji. 

Hočem rečt, metal, taprav metal, koalicijski metal, se bo sukal na vinilkah in bil aktualen za tiste, ki so naredil te vrste domačo nalogo in šli do korenin. Ampak večina folka bo zadeve nabirala pri krošnji, ki pa rojeva dan današnji drugačne sadeže. 

Dam en primer.. nedavno sem pirčkal zuni in se zadebatiral z enimi srednješolci. In so šle debate v smer identitete in kako je to pr men zgledal v srednji šoli in prej in kasneje. In o tem kolk ljudi to ponese v odraslo dobo, kakšen je vsip in zamenjajo svojo centralno identiteto za kej takega kot je oče, mati, kravatar in kej podobnega... 

In mi reče ena tamala, da je kr žalostna to slišat, k si sigurno želi bit tud mamica, ampak ona je ful metalka, in da bo do konca življenja.. mal sm porofkal kaj to zanjo pomeni. Posluša skoraj izključno -> Sabaton. 

Sabaton! Ne me fucking jebat. Bwga mati... 



Ko pogledam število ogledov pr teh zadevah... jst redko vidm tako številko pr svojih poslušanjih na yt...
Pa k niti ni, da bi reku ok.. to so eni odrasli tipi, ki so si zaželel najstnikom igrat.. Publika je kr pisana.. sepravi kot mi zgleda dans za večje število tega, kar si danes srčno reče metalc, metal poslušalc zgleda takole. Vedno komplamentarni akordi v 4/4, predvidljivi ritmi, zglancan sound, ki ne spominja več niti na zvok inštrumenta, iz katerega prihaja, dobr vsake tolk se kkšn spodobn solo odpiči.

V  tisti debati, ki se je zgodila 10+ let nazaj (metal kot omejenost) je kdo potožil, da si ravno zarad tega danes ne reče več metalc, oz. se s tem ne identificira..Ker je nekaj takega prevzelo pomen. 

Opeth vokalist na temo taprauga metala :D


Edited by frogstomp - 31.Aug.2022 at 08:10
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8486
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Aug.2022 at 15:18
Originally posted by frogstomp frogstomp wrote:

 Posluša skoraj izključno -> Sabaton. 

Sabaton! Ne me fucking jebat. Bwga mati... 

Dej punci čas da si razvije okus, ali pa odpade. 

Mnja, drugače smo tudi mi že padli v debato o tem, kdo, če sploh bo novi Iron Maiden. Definitivno bo bolj band ki bo forsiran s strani založb kot kdo ki bi oral ledino. 

Drugače pa se za prihodnost metala po mojem ni treba za enkrat še ravno bati. Upam da se čez kakih 40 let ali manj ne bo ta trditev postavila na laž, ampak če je preživel 90a, ko so ga skenslali iz praktično vseh mainstream občil in dejansko se mi zdi tudi poizkušali uničiti sceno, nam po mojem ni treba biti v prevelikih skrbeh. 


Edited by devlin - 31.Aug.2022 at 15:21
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31.Aug.2022 at 16:06
No to že, ampak... a vidš kakšne luknje v logiki imamo... novih Maindov ne bo, če bi bili, pa to več ne bi bilo oranje ledine, ampak recikliranje. Torej tisto, pri čemer koalicija vstraja, da je edino pravo, edino metal( ostalo naj si, kot pravijo, najde drugo ime) se ne more ponovno vzpostaviti v nečem frišnem. Za inovacijo v tem razmišljanju ni prostora. Je res, da znotraj žanra vsake tolko pogleda ven kakšen band ki doživi 1/100 slave, ki je pripadala zvezdam oranja ledine izpred 50 let. Ampak to je totalno obskurno, v senci Sabatonov recimo. 

Kokr se verjetno tu v veliki meri strinjamo kaj je to pravi metal (ali sopomensko, true, izvozni, tudi stari metal) danes ne moreš več govorit o kanonični varjanti metala.. ali ga vsaj enačiti s pravim metalom iz prejšnjega stavka. 

Ti dam en primer... ko sm bil mulc, nekje na drugi polovici osnovne šole in smo že malo trejdal kasete pa to... preden si zgradiš zemljevid v glavi, kaj to metal je... kot z vsako drugo stvarjo.. je, spet povem, pomembno skozi katera vrata prideš... ali recimo, če živiš v velikem več miljonskem mestu... je izkušnja mesta precej pogojena s tem na katerem delu živiš. Moja izkušnja z metalom je bila taka, lokalna, kjer so bili tapravi metalci Godscard, vse skupaj je bilo malo na Nu strani... in se je temu, čemur bi rekli tapravi metalci v tej drušni reklo ta smešni metalci. In ni samoumevno, da človk iz svoje veje začne plezat proti deblu in potem dol v korenine. Ker je na veji čist ok, druge veje okoli tebe pa zakrivajo sploh pogled na deblo, kamoli še na ostali del drevesa. 

Skratka.. če bo metal po nekem sklopu okolišči velik kot nekoč, bo to v precej drugačni obliki kot 40 let nazaj. 

Veš kje je recimo danes metal velik.. v game techu... recimo kot Doom soundtrack. To je neki kar napaja generacije gamerjev dns



Back to Top
Stratego View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 19.Sep.2021
Status: Offline
Points: 113
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Stratego Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01.Sep.2022 at 20:41
Frogstomp... mogoče je treba btii malo bolj na relaks.. poglej narodnozabavno muziko. Včasih je na TVju kakšna oddaja... vsi bendi eni in isti... ti fantiči še zgledajo vsi enako, enake frizure, komadi eni in isti, Moja rožica na 1000 in 1 način.. pa se ne obremenjujejo poslušalci, žuri na polno na vseh veselicah ... mogoče bi bil recept, da tudi metalci vzamejo bolj na easy, da se ne sicira vse v nulo in potem ne bi bili obremenjeni, če je kak nov bend pač samo kopija Maidenov, Metallice, Slayer, Priest... 

Po drugi strani...mogoče je zdaj to prehodno obdobje... včasih tudi malo razmišljam, ko berem revije in gledam spote, koncerte, itd...  3/4 glasbenikov že osivelih, 60 plus..ali vsaj 50+. Če se bo metal igral čez 50, 100 let... folk ne bo tako obremenjen, da je bend kopija Maidenov, ker bo to za njih zgodovina.. mogoče bo pa kompliment, če bodo rekli, ta je pa mladi Dickinson, Hetfield.. kot je kompliment, če za skladatelja rečejo, novi Mozzart, Bach, Beethoven.. 
Back to Top
frogstomp View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 11721
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote frogstomp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02.Sep.2022 at 08:20
Ja, res ni potrebe ne po seciranju, ne po držanju tega true zidu gor, lah se damo tud vsi skupi v eno nirvana pozo in počakamo, da vse skupi mine :) 

No, men je tole prijetna jutranja debatica, da mal ugotavljamo kje smo in kam gremo in kako gledamo na stvari. Sigurno ne dojemam tega kot obremenenost. Na nek način želim konsolidirat ta trk doživljanja... na eni strani pravoverno mungovo: "ta band si zasluži točno 0 publike" in pa to naše novodobno orgazmiranje nad Igorrr in podobnimi zadevami, ki le še bežno spominjajo na kakšne korenine, oz. so se metal sceni priključili oz zunaj.

Js bi reku, daje prisotnost tudi tega zaslužna, da dans imamo sceno. Drugačno kot je bila nekoč, drugačno, kot bi jo srečeval na Keep it true, ampak še vedno relativno zdravo. Ker je ta dotik novega tisto, kar žene naprej in privlači tudi mlade. 

Sej metal ni edina izvozno stara zvrst. Lahko pogledamo kaj se je zgodilo drugim.. Učeri sm si zavrtel tale legendarn štiklc od Jamesa Browna:



in padel čez cel rabitthole klasik, po yt playlisti... in to ne bo šlo čez 1980+. Ker novih stvari, ki bi v kakršnikoli vidnejši meri delale preboj enostavno ni. Zato ker blues... mora zveneti kot blues. Po tonu, po melosu... zaletel se je v zid svoje zvočne omejitve. Metal se je tudi, ampak ga nekako prebija in se ponovno iznajde v drugih zvokih, novih podžanrih. 

Pa ne pravm, da dans ni ljudi, ki bi igrali blues, in ni ljudi, ki bi tak koncert obiskali.. evo tole domačo slaščico



Ampak tu kar jasno.. stara muska, stara publika. Ne rojevajo se festivali s tako musko in ne postavljajo malih držav na zemljevid. Pustimo stat, da v več miljonskih mestih že najdeš tolk ljudi na kupu, da se lahko zgodi kakšen takle tematski teden.. ampak sej je jasno na kaj ciljam.. 

Hočem rečt.. metal scena živi v spregi starega in novega naprej. Za to sta ključni obe komponenti. 
Men ni cilj Šujota pa Faturja pa Mungota prepričat, da imajo narobe. Scena nujno rabi te žive spomenike preteklosti, da trmarijo na svojem mestu in do neke mere držijo gor jez, da se ne vsuje vse sranje notr. In služijo kot svetilnik vsemu, kar prihaja notr, da se orientira kje je kopno, da ne odplavajo predaleč od obale. Ampak na račun novega imamo luštno živo sceno namesto enega lokalnega krožka ljubiteljev stare glasbe. 

Edited by frogstomp - 02.Sep.2022 at 08:21
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8486
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02.Sep.2022 at 15:16
Po eni strani tudi če ne pride do novega pojava nekih megavelikih bandov.

Ker to pomeni da ne bodo ratali preveliki za Slovenijo in bom tako kot do sedaj večino tega kar mi je všeč lahko gledal kar doma. 

Ena misel malo za hec. 


The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 2768
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02.Sep.2022 at 17:42
Prav je tako, da s(m)o kritično. Zakaj pa rabimo druge Maidne, druge Slayerje itd.? Njihova muzika je tam zunaj, vsem na voljo za poslušanje. ti lahko kdo brani, da bi jih poslušal? ne. torej.

novi glasbeniki pa naj delajo novo glasbo. zakaj bi pogrevali staro? saj tudi Beatli, Stonesi, Elvis, Michael Jackson itd. s svojo glasbo še zmeraj živijo in nihče (vsaj ne omembe vreden) se ne spomni, da bi jih kopiral. zakaj sploh? brez lastne identitete tako ali tako ne boš polnil stadionov. ali pač?

je pa res, da sem tudi sam radoveden, kdo pa bo vse te bande nadomestil. zdi se mi, da so Ghost in Gojira na tej poti, da znajo psotati veliki. ampak dokler so taveliki še živi in med nami, še menda ne?
Back to Top
Mrtupevc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12.Jan.2008
Location: Bangladesh
Status: Offline
Points: 1820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mrtupevc Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02.Sep.2022 at 19:07
Zanimiva razmišljanja, ni kaj. Še sam svoj piskerček pristavim.

Ob omembah Beethovna, Mozarta, Bacha itd se mi poraja en pomislek: Tipi so mrtvi že več sto let, a so še vedno "živi". Paradoks? Niti ne. Njih dela govorijo sama zase. Nebroj ponovitev, mnogotere interpretacije, vsak dirigent ima drugačen pristop do teh del... Pa če se zdaj obrnem k metalu (tru ali ne tru): Zakaj bi si kdo želel Maidnov no. 2 (že moj predhodnik se sprašuje glede tega)? A si ni bolj žmohtno zasukati npr. en Powerslave in si reči: "Bemumast, to je pa staro že 38 let pa se še vedno dobro sliš!" 

Malo nehvaležno (in tudi krivično) je zdaj na tnalo dajati Skyeye z nekim argumentom, češ, da so kopija. Niso. Mogoče marsikdo dobi asociacijo na določen bend (vemo, a ne), ampak... Glasba je njihova. Pa saj vsi imajo neke inspiracije, idole, če že hočete, po katerih ali pa pri katerih so jemali "snov". Mogoče tako, kot je Froggy omenil, namreč, da si pri kaki skupini rečeš: "Uau, tole je pa hudoooo!" Pa drug pristavi: "Jaaa, mene mal spominja na ...!" Ampak, zakaj bi bilo to apriori slabo? Mislim to, da te nekaj spomni na eno dobro stvar, ki si jo slišal pri tem ali onem bendu?

Zanimiva mi je npr. ena "miniatura" od Dream Theater, in sicer s konca drugega ploščka albuma "6° of inner turbulence" (Overture in kasneje Grand finale), kjer se zasliši nekaj hudo znanega. "Čakaj, kje d fak sem že to čul?" Ja, Kansas so na albumu Leftoverture imeli komad The Wall, ki se je končal "podobno" kot DT-jev Grand Finale na predhodno omenjeni plati. A so to naredili slučajno? Ma kaki. So zato plagiatorji? Ma kaki. Na nek način so pokazali ljudstvu, od kod črpajo ideje (ali kdo so jim vzorniki pač).

Ena dobrih stvari (vsaj, kakor je meni znano) je, da si dandanes bendi niso konkurenčni (rivali), ampak, da sodelujejo. Mogoče pa tudi zato, ker so del ene subkulture?

Primer iz zgodovine: Salieri je bil dvorni skladatelj, umetnik, dirigent... V tem oziru ni bil ravno revež. Mozart je veljal za čudežnega dečka. Vsi  so ga občudovali, se mu čudili... Ampak ni bil dvorni skladatelj, umetnik, dirigent. Bil je zgolj to. Namreč umetnik. Ja, velik glasbenik. Ampak tip je "moral umreti", reven kot cerkvena miš, da se ga je začelo upoštevati kot enega izmed največjih. Kdo zna našteti 5 del Salierija? Nihče. Če pa omeniš Mozarta, pa kar začne padati: Čarobna piščal, Cosi fan tutte, Simfonija št. 40, Figarova svatba, Don Giovanni, nešteto klavirskih del...

No, kar se metala tiče, je predhodnik podal eno super ugotovitev: bendi so pisali hudo muziko in bendi še kar pišejo (več ali manj) hudo muziko. Če ti sede Ride the Ligthning iz 1984, si ga zasukaš in to je to. Večji otroče je tisti, ki pride ven z argumentom, češ, "Pa kaj to poslušaš, to je pase!" Kurac je pase, to je pač ena od klasik. Tako kot je npr. Beethovnova deveta, stara skoraj dvesto let, pa še ni pase (ok, tu bi me kak muzikolog obesil za jajca, ko dajem v primerjavo Beethovna in Metallico).


Spet me je zaneslo kar nekam.



Edited by Mrtupevc - 02.Sep.2022 at 19:26
Ole - OleOleOle;

Peterle - zakaj pa ne?
Back to Top
Cajhen View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28.Aug.2020
Status: Offline
Points: 679
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Cajhen Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02.Sep.2022 at 20:39
tale Dejan je tud ena avtoriteta zgleda Shocked ... ''kdo ti bran, da neki poslušaš'' ... ''kdo ti bran, da neki poimenuješ kokr hočš'' LOL ... sj s tem nima nben nbenga problema ane? 
... pol pa še ''novi glasbeniki pa naj delajo novo glasbo. zakaj bi pogrevali staro?'' ... mrbit zato, ker je to tist, kar pride ven iz njih, k začnejo igrat na inštrumente in jim je tud všeč Approve
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 2768
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02.Sep.2022 at 21:04
Originally posted by Cajhen Cajhen wrote:

tale Dejan je tud ena avtoriteta zgleda Shocked ... ''kdo ti bran, da neki poslušaš'' ... ''kdo ti bran, da neki poimenuješ kokr hočš'' LOL ... sj s tem nima nben nbenga problema ane?


zanimivo si si to razlagal. seveda lahko tudi tako razumeš. mislil sem pa dejansko bolj tako, kot je Mrtupevc povzel: muzika nam bo zmeraj na voljo, ne glede na to, koliko bo stara. in če nam novejša ni všeč, nam bo stara zmeraj na voljo.

Originally posted by Cajhen Cajhen wrote:

... pol pa še ''novi glasbeniki pa naj delajo novo glasbo. zakaj bi pogrevali staro?'' ... mrbit zato, ker je to tist, kar pride ven iz njih, k začnejo igrat na inštrumente in jim je tud všeč Approve


tudi s tem ni nič narobe. naj pogrevajo staro, če jim je to všeč. bodo pač ostali zgubljeni nekje v neznanem. pa tudi ne pravim, da morajo vsi postati slavni. seveda vsakemu svoje. zato pa tudi imamo xy cover bandov, ki folku dogajajo. ne pa vsem. kdor kopira, pač ne bo postal velik. v smislu: danes veliki bandi so v glavnem zato veliki, ker so unikatni, ali ne?
Back to Top
Cajhen View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28.Aug.2020
Status: Offline
Points: 679
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Cajhen Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03.Sep.2022 at 00:47
sj se ne gre za to, da novi bendi ''pogrevajo'' staro musko ZANALAŠ ... OK sj eni (manjšina) jo, maš pa tud powhn bendov, k pač majo tak stil igranja in tuki se ne gre za kopiranje, ker ljudje si nismo tok različni, da bo kr vsak iznajdu svoj stil muske ... brez problema se najdejo ljudje, k bojo delal musko, k te loh spomne na kšne Velikane metal muske ampak to še ne pomen nujno, da so ta bend sploh kdaj poslušal al pa se zgledoval po njem Wink Svojo osebno noto da bend s filingom in ne s stilom muske, k jo igra Approve Glih tko so velikani metal muske na začetku svoje kariere mel še kšne dele, k so spominjal na še starejše bende od njih ... pa to ne pomen nujno, da so jih kopiral ... mrbit jih niso niti poslušal, pa je vsen slišat podobno. Ljudje nismo tok unikatni vsak zase, kokr si večina želi Cool
Back to Top
Dejan View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 18.Oct.2011
Location: Slovenia
Status: Online
Points: 2768
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Dejan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03.Sep.2022 at 11:35
Originally posted by Cajhen Cajhen wrote:

sj se ne gre za to, da novi bendi ''pogrevajo'' staro musko ZANALAŠ ... OK sj eni (manjšina) jo, maš pa tud powhn bendov, k pač majo tak stil igranja in tuki se ne gre za kopiranje, ker ljudje si nismo tok različni, da bo kr vsak iznajdu svoj stil muske ... brez problema se najdejo ljudje, k bojo delal musko, k te loh spomne na kšne Velikane metal muske ampak to še ne pomen nujno, da so ta bend sploh kdaj poslušal al pa se zgledoval po njem Wink Svojo osebno noto da bend s filingom in ne s stilom muske, k jo igra Approve Glih tko so velikani metal muske na začetku svoje kariere mel še kšne dele, k so spominjal na še starejše bende od njih ... pa to ne pomen nujno, da so jih kopiral ... mrbit jih niso niti poslušal, pa je vsen slišat podobno. Ljudje nismo tok unikatni vsak zase, kokr si večina želi Cool


imaš prav. toda vse opisano me spominja na recept, kako delati dobro ali celo odlično muziko, pri kateri brez filinga, ki ga omenjaš, ne gre. ampak frogstomp je govoril o velikih bandih, o bandih, ki polnijo velike športne dvorane in stadione. za takšen pojav pa žal ni dovolj samo to, da si zvest sam sebi, se pravi, da delaš muziko, ki jo čutiš in daš iz sebe. da postaneš tako velik, je potrebnega pa še kaj več. kaj točno, pa tudi sam ne vem.

morda: kaj ni za razdrobljenost današnje scene krivo ravno to, da dela veliko število bandov podobno muziko? po možnosti je pri vseh zanimiva, nalezljiva, polna dobrih momentov, a ker je podobna, bo del scene poslušal band1, drugi del band2, tretji del band3 itd. včasih smo pa vsi vse. je potem ta nasičenost ovira pri ustvarjanju mega velikih bandov?

ali pa: veliki bandi so veliki tudi zaradi nas starejših, ki mladim razlagamo, kaj morajo "obvezno" poslušati. pri tem se pa po navadi naslanjamo na velikane, ki so na sceni že od nekdaj. po drugi strani pa tudi sam ne vem, kdaj sem kakšnemu mlajšemu metalcu predlagal band, ki je recimo nastal po letu 2010, kaj šele 2020.
Back to Top
devlin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Vatican City State
Status: Offline
Points: 8486
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote devlin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04.Sep.2022 at 20:34
Originally posted by Dejan Dejan wrote:



kaj točno, pa tudi sam ne vem.



Po mojem poleg podpore založb in ostale mašinerije tudi to, da se pojaviš pravi trenutek v času in kraju.



Edited by devlin - 05.Sep.2022 at 15:23
The Optimistic Cynic: Remaining completely oblivious to the tragedy of existence.
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Sep.2022 at 15:32
"Vedno sem imela občutek, da živim kolaže iz življenj drugih ljudi ... in tisti določeni ljudje so postali mejniki v mojem razmišljanju in mojem vedenju (v obeh pomenih besede) ... Množica mojih vzornikov se je oplajala z mojimi prijatelji, družino, zanimivimi znanci, ustvarjalci in virtualnimi liki iz knjig in filmov ... Živeti pomeni falsificirati, ponavljati, oponašati, krasti, me prešine ... Vse je odmev ..."

mogoce je glede razmisljanja o metalu in njegovi prihodnosti vredno poseci tudi na to, kako funkcioniramo mi sami - in ce smo iskreni, vidimo, da smo tudi mi vedno pod nekim vplivom, nikoli povsem samosvoji.. in se tako talentiran genij se napaja z ze obstojecimi vzvodi, materiali, vzori... kombinatoriko le-teh pa s svojim genijem morda prenese na raven, kar se zdalec ne bi zmogel vsakdo..

metal, kot je bil v svoji zlati dobi, ne bo nikoli več.. zvrsti, ki se rojevajo zdaj, so precej hibridne in se bojo se prerojevale.. morda do zvrsti, kjer bo metalski samo se kak element.. druzba se spreminja, to, kar fascinira, se spreminja, izzivi se spreminjajo.. se vedno pa bojo lahko nekdaj ziveci glasbeni velikani pristali v repertoarju bendov, ki jih bojo sposobni zaigrati.. 

nove generacije bojo imele nove idole, ki jih bojo s svojo glasbo v zivo izstreljevali v nebo.. tako kot se za koncerti slejerjev, mejdnov etc. pati zdaj tu, bo lahko patila samo tista generacija, ki je vse to dozivela.. tudi mi tu nismo doziveli beatlov ne elvisa presleya, nismo doziveli odfuka psihadelicnega krautrocka iz zacetka 70. let.. mamo pa moznost, da si prislonimo uhlje na slusalke in pritisnemo na plej.. 

imam pa samo en pomislek glede regradacije.. menda izumira kreativnost v kar veliki meri.. ma ce se spreminja vse, se bo tudi to.. skratka, ni razloga za poplah.. live and let die..

se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11292
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05.Sep.2022 at 16:37
"Je metal mrtev?"

Je, če je death metal. Star



Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
Mrtupevc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12.Jan.2008
Location: Bangladesh
Status: Offline
Points: 1820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mrtupevc Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18.Sep.2022 at 16:48
Originally posted by grafin grafin wrote:


...

nove generacije bojo imele nove idole...



Deloma se strinjam , povsem lahko, da bo tako, ampak neke osnove se bodo vedno projicirale na nove in nove "horde" oboževalcev - kot npr. v klasiki ne prideš kar takoj do recimo Prokofjeva. Moraš prej "obvladati" kako etudo od Beethowna, Bacha... Big smile

En čudovit primer, kako skušajo rosno mladi mulci "skiniti" eno izmed klasik v dnevni sobi:


Zaradi takih in podobnih stvari mi kar "srce igra", ko veš, da metal nikakor ne bo umrl. Če že, se bo razvijal, kot se že, ampak - kot sem v eni drugi temi že namignil (pa povzel od drugega forumaša al je on mene?) - tiste žmohtne osnove al pa korenine, če hočete, ne bojo pozabljene, se ne bojo posušile...
Ole - OleOleOle;

Peterle - zakaj pa ne?
Back to Top
grafin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Status: Offline
Points: 6694
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote grafin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27.Sep.2022 at 19:35
itak da je/bo metal pustu sledi v pop kulturi.. ampak mislt, da bo obstal na točki svojih začetkov, je pa iluzorno.. 

dokler smo mi živi, metal ne bo vmru.. :D naj ti srce igra cimdlje, mrtupevc! <3
se oprasicujem za oftopik :>
Back to Top
Mrtupevc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12.Jan.2008
Location: Bangladesh
Status: Offline
Points: 1820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mrtupevc Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 10.Oct.2022 at 23:28
Hvala za dobre željeBig smile

Mislim, meni je vedno top, ko grem lahko na kak špil in vidim recimo četrt mlajše (in več), ko skačejo in ružijo po odru. In me včasih na rit vržejo z idejami, filingom... Če ni ravno ta petek napovedan en špasn dogodek v Orto baru, potem nisem MrtupevcBig smile

Ole - OleOleOle;

Peterle - zakaj pa ne?
Back to Top
vulgaris View Drop Down
Organizator
Organizator
Avatar

Joined: 16.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 1912
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote vulgaris Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11.Oct.2022 at 13:50
Originally posted by Mrtupevc Mrtupevc wrote:


Zaradi takih in podobnih stvari mi kar "srce igra", ko veš, da metal nikakor ne bo umrl.
To da neki klinci igrajo komad iz leta 1986 in nek 40 letnik to odobrava kot nek dedek, ko vidi da tudi njegov vnuk kuri pnevmatike na ognju ni razlog za obstoj metala kvečjemu proces stagnacije, ki vodi v smrt.
Back to Top
Poli View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29.Nov.2007
Location: Slovenia
Status: Offline
Points: 11292
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Poli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11.Oct.2022 at 15:07
Maaaaa, pa pohreje serce, zatu se lehku strinjamu, kene?

:D


Anything is possible     dec d uej

Be The Change You Want To See
Back to Top
Mrtupevc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12.Jan.2008
Location: Bangladesh
Status: Offline
Points: 1820
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mrtupevc Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13.Oct.2022 at 22:20
Originally posted by vulgaris vulgaris wrote:

Originally posted by Mrtupevc Mrtupevc wrote:

...

Zaradi takih in podobnih stvari mi kar "srce igra", ko veš, da metal nikakor ne bo umrl.
To da neki klinci igrajo komad iz leta 1986 in nek 40 letnik to odobrava kot nek dedek, ko vidi da tudi njegov vnuk kuri pnevmatike na ognju ni razlog za obstoj metala kvečjemu proces stagnacije, ki vodi v smrt.


Hehe, na to lahko gledaš tudi tako, ampak...

Kolikor je meni jako pavšalno znano, si bil ti član "primorskega vala surovega black metala" s konca 90-tih/začetka 00-tih, sedaj pa furate nek sludge/stoner al neki. Se pravi, čim slišiš "neke klince, ki igrajo komad iz leta xy" (ajde, po vzoru "primorskega vala surovega black metala" recimo Mayhem in njihov Freezing Moon, čist moja pavšalna recimo temu asociacija na koprski MKC in Breclja z začetka novega tisočletja), se vdaš v usodo za žile rezat z mislijo "vse gre u kurac, klinci špilajo star šrot, Putin, save us and push the button, vse nas čaka smrt". Je temu res tako? Res pričakuješ, da bojo "neki klinci" prijel za inštrument in začeli špilat najjaći in najbolj moderen sludge, shoegaze, ipd?

Kar se mene tiče, imam dosti raje "neke klince, ki igrajo komad iz leta 1986", kot pa, da se mi zgodi podoben incident kot v nam bližji (tebi še bližji) sosednji Italiji, ki ga je v svoji knjigi "Grozljivi gost: nihilizem in mladi" izpostavil italijanski filozof Umberto Galimberti. Zakaj je šlo? "Neki klinci" so iz malodušja med drugim pohajkovali po nadvozu nad avtocesto in spuščali kamne z njega. En tak kamen "je pač zadel vetrobran mimovozečega avta in fental voznika/voznico (se že ne spomnim več), jebi ga, se zgodi". Če malo po spominu parafraziram avtorja, ki je intervjuval obsojence (so jih vlačil po sodišču in so dobil pač svoje), je šlo nekako v smeri tega, da sami niso ničesar čutili ob tem. Pač "klinci", ki iz golega dolgčasa počnejo stvari, ki jih pač počnejo.

In če zdaj "neki klinci igrajo komad iz leta 1986", zna biti, da pa čez par let igrajo še kaj drugega, kamne pa pustijo pri miru.


Ole - OleOleOle;

Peterle - zakaj pa ne?
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.07
Copyright ©2001-2024 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0,328 seconds.